Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

O - no to wellcum! :-)

 

Masz juz konkretnego dostawcę? Rozumiem, że bierzesz zwyklaki, nie te panzerfausty? Jak sobie rodzisz z mostkiem (mniej izolacji) który powstaje w wyniku montazu rolety?

 

Ja raczej będę się mechanizował - nie bardzo widzę bieganie po całym domu (piętrowym) i zasuwanie/odsuwanie rolet. Nawet jakieś sterowanie do tego będe robił (jak starczy kasy ow kors - na razie jestem bogaty przelanym kredytem i sie mądrze :-) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli masz RKSy - si? jareko Odradza je na rzecz integro. Podnoszone jest także, że robi sie większy mostek no i okno jest de facto nieosadzone od góry.

 

Sam nie wiem. Jest jeszcze kwestia tego, czy wejdzie mi to w ściane tzn. czy się zmieści pod nadprożem...

 

PS. Jak masz swoje U220 postawione? Wzdłuż czy w poprzek (tj. sciana 250 czy 190 mm?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę dawał albo MS`a okna z szybą 0,6, razem okno będzie mialo U=ok. 1,0 lub Aluplasta ideal 6000 passiv-haus, ale nie wiem jak te pasywne aluplasty się sprawują, ktosma(?), ktoś coś wie? Cena będzie może ciut droższa niż MS`y te z szybą 0,6.

 

Depi, żwiirowca mam pod domem, bo nie mam miejsca na dzialce, jak widzisz maluszek jest to :).

 

A co do zalet, to oprócz tej którą wymienileś to jak pisał Adam- jeden wykop, jedna izolacja od góry i to jeszcze jaka ...- dom :).

 

Chciałbym aby pracował bez regeneracji ale z tego co pisał Adam raczej będę pracował na nim 16 h z ok. 8h regeneracji ale myślę zalezy to od jego eksploatacji a zimą nie zamierzam dawać z niego więcej niż 0,5 wymiany gdy jesteśmy wszyscy w domu i na pewno dużo mniej gdy będzie pusto w domku- zyskam i na energii (II taryfa w dzień więcej kosztuje) która idzie na wetylatory i na eksploatacji GWC.

 

Kiedyś mocno dyskutowano o tym że pod domem to źle ale w sumie oprócz tego że na wejściu pod dom będzie wychłodzony fundament (ale można dac ciut dłuższy odcinek przed ścianą fund.) to nie ma raczej wad. O sory jest jeszcze jedna, może najistotniejsza- odnośnie wychladzania GWC a tym samym zmniejszaniem temp. pod domem co sprzyja większym stratom ciepla, ale jak liczyłem to spadek temp. GWC o ok. 1-1,7 stopień dziennie (zakładając że powietrza ogrzeje się np. z -18 do 0 stopni)

 

(120 m3/h*1,29kg/m3*1020J/kg*K*18 K)/3600=ok. 800 W

 

co daje spadek temp. GWC o pojemnosci ok 21 m3:

 

delta T=800W*3600/(800j/kg*K*1500kg/m3*21m3)=0,11 K

 

dziennie daje to obniżenie ok. 0,11*16h=1,7 K, to dość dużo ale przy maksymalnym przez 16 h wentylowaniu, w rzeczywistości będzie mniej.

 

to troszkę jest ale chyba da się przeżyć biorąc pod uwagę zysk z niego. Mam nadzieję że się te 1-1,7 st. C zregeneruje jakoś. Komora obok też będzie wymieniała ciepło z tą gdzie będzie GWC.

GWC powinno się układać jak najgłębiej dla stabilnej temp. ale nikt tak głęboko nie kopie dlatego od góry się ociepla a pod domem jest wręcz idealnie pod wzgledęm ocieplenia.

 

Wg mnie spod domu wyciągnę więcej zysków niż z GWC na zewnątrz ale tym samym mogę za bardzo wychlodzić grunt pod domem a przy niskich temp. zimą mogę mieć problemy z regeneracją do tych niby 8 st. C pod domem ale mam nadzieję że będzie OK.

W każdym razie czujników w gruncie będe miał dużo :).

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktos widzial moze badania wplywu rolet zewnetrznych na temperature okien ? Chodzi mi wylacznie o okres grzewczy a nie zyski caloroczne z wliczeniem nizszego zapotrzebowania na energie do chlodzenia.

 

Mam okna od poludniowej strony ale na otwarte pole i mocno tam wieje. Wiatr obniza temperature odczuwalna nawet o 5 stopni. Roleta to bariera dla wiatru i kilkucentymetrowa warstwa bardziej ogrzanego powietrza. Pytanie jak bardzo.

 

BTW przeprowadzilem najprostszy eksperyment badania izolacyjnosci okien :lol: z wykorzystaniem termometru na podczerwien (taki dla dzieci). Temp sciany 22.7, temp szyby 18,6, a temp ramy przy parapecie 16 stopni.

 

pozdrawiam

Zonzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chcę budować domek z garażem wysuniętym przed budynek. Garażu nie będę ogrzewał, więc oddzielony będzie od budynku warstwą ocieplenia. Czy takie wykonanie jak na zdjęciu jest poprawne? Czy pomiędzy garażem, a domem na ścianę dać ten sam styropian co na pozostałych ścianach, czy może zastosować jakiś inny rodzaj ocieplenia?

Na ścianę domu chcę dać 20 cm styropianu, a na garaż 5 cm.

 

http://images34.fotosik.pl/147/b0a08f1bcb1d48c5m.jpg

 

Jak najlepiej zrobić fundamenty, żeby nie robić przy tym niepotrzebnie mostków termicznych.? Czy robić to na jednej ławie fundamentowej, czy zrobić oddzielną ławę pod garaż?

W tym tygodniu będę rozmawiał z architektem i zobaczę jakie on rozwiązanie zaproponuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dajemy okna 1,2 a zaoszczędzone pieniądze dajemy na rolety? Ja bym się nawet skłaniał do takiej wersji bo rolety mają parę innych zastosowań także.

kupujemy okna z szybą 1.0, do tego rolety a resztę rozkładamy na raty na 30-40 lat i dopłacamy do różnicy w kosztach ogrzewania :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Różnicy raczej nie będzie. Z grubsza oceniam, że okna 1,2 (czyli z szybą 1,0) będą kosztować razem z roletami tyle, ile okna 0,8. Czyli jest to

alternatywa - albo to, albo to (alno wygram wkrótce w totka :-) )

 

2. A różnica w kosztach ogrzewania będzie jaka? Tej informacji mi właśnie brakuje. Jakie realne sumaryczne U ma taka przegroda: szyba 1,0 - powietrze - roleta ? Gorsze? Lepsze? Wiadomo, że rolety tylko przez część dnia są zasunięte, ale np. w nieużywanych pokojach mogą być zamknięte non-stop. U mnie np. będzie kilka takich pokoi, przynajmniej na razie.

 

Inny pomysł - czy ktoś ćwiczył grę kombinacyjną? Tzn. w newralgicznych miejscach szyby 0,8, a na reszcie zwykłe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam garaż prawie osobno od domku, to znaczy miedzy domem a garażem mam ścianę 3W i dwa osobne wieńce, jeden na domku a jeden na garażu, trochę się boje że ciężki domek zacznie siadać szybciej od lekkiego garażu i zacznie mi pękać konstrukcja dachu, która jest połączona z garażem

A ja mam jeszcze inaczej - dom i garaż stoją na jednej płycie fundamentowej, no i wieniec na garażu. To powinno rozwiązać problem. Nie martwiłbym się także wspólnym fundamentem, to prawie żaden mostek jeżeli ocieplisz fundamenty garażu tak samo jak domu.

 

Wymyśliłem także rozwiązanie z tym moim gankiem - po prostu płytę ganku wyleję na położonym styropianie; to w zasadzie zapewni całkowitą ciągłość ocieplenia, pozostanie jedynie nieocieplony próg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najlepiej zrobić fundamenty, żeby nie robić przy tym niepotrzebnie mostków termicznych.? Czy robić to na jednej ławie fundamentowej, czy zrobić oddzielną ławę pod garaż?

a jak połączysz dach, albo jak poprowadzisz konstrukcję dachu ?? czy wieniec będzie łączył garaż z domkiem ?? będą jakieś drzwi miedzy domem a garażem ??

 

ja mam garaż prawie osobno od domku, to znaczy miedzy domem a garażem mam ścianę 3W i dwa osobne wieńce, jeden na domku a jeden na garażu, trochę się boje że ciężki domek zacznie siadać szybciej od lekkiego garażu i zacznie mi pękać konstrukcja dachu, która jest połączona z garażem

 

Jedna połać garażu dachu będzie połączona z połacią dachu głównego,nad garażem już żadnego pomieszczenia nie będzie, drzwi z garażu do domu będą, a jeżeli chodzi o wieniec to nie wiem jak to będzie rozwiązane.

Jeżeli zrobię to na wspólnym fundamencie to rozumiem, że trzeba ocieplić też ścianę fundamentową garażu, ale czy na całej długości, czy wystarczy kawałek od ściany domu, no i co z pozostałym ociepleniem garażu (ściany podłoga, dach)? Ocieplać tak jak domek czy mniejsze warstwy dawać, czy może nic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wroce do mostków:

 

Jeśli chodzi o mnie to problem z mostkami rozwiązałem w:

1. posadzce, ale tu dodatek U i tak mi wyszedł prawie +0,04 (Razem U=0,135 Wm2*K)

2. na stropie , tu lepiej tylko dzięki temu, że drewno też samo w sobie dobrze izoluje, dodatek wyszedł prawie +0,02 (Razem U=0,09 W/m2*K)

3. a na ścianach nie do końca, bo na razie dodatek wychodzi mi +0,04 i razem daje to U=0,13 W/m2*K.

Chcę spróbowac zlikwidowac mostek geometryczny na narożach domu które dają dodatek U ok. +0,005 i zlikwidować mostek wokół całego domu gdzie mam wieniec bo na te całej długości ściana konstrukcyjna będzie gorsza izolacyjnie (żelbet) niż BK na całej ścianie, bez likwidacji dodatek U wynosi ok. +0,015.

Co do naroży to nie aż taki problem ale każdy drobiazg tworzy całość, w każdym razie tu chcę zastosować klejenie pianką wg zaleceń producenta czyli po obwodzie płyty styro i przez środek. Może trochę zyskam a koszt w zasadzie żaden.

Co do wieńca to jeszcze nie wiem ale powalczyłbym o ten dodatek 0,015, myślę że jako szalunek dla wieńca po zewnętrznej stronie dodam 5 cm styro jeszcze (5 cm styro to prawie taka sama izolacyjność jak 24 cm BK).

Koszt prawie żaden a zysk dla całkowitego U duży bo schodzę z U=0,13 do U=0,11.

Nie wiem tylko czy te 5 cm to nie za dużo ze względów konstrukcyjnych dla wieńca.

 

Myślę że nie przesadzam biorąc pod uwagę prawie zerowe koszty jakimi można się tych mostków pozbyć.

 

 

 

Teraz pomyślcie te dwa drobiazgi na które niewielu zwraca uwagę, dodać jeszcze "glupie" kołki, też niby drobiazgi, brak "głupiego" frezu, szpary na połączeniach styro itp.- to wszystko drobiazgi (nawet nie ujęte w katalogu mostków) a ile mogą przysporzyć problemów.

Jest drobiazgów od cholery i ciut ciut aby sie nazbierało z nich coś większego i do tego jeszcze typowe, prawdziwe mostki dochodzą.

 

Poza tym, naprawdę polecam katalog mostków cieplnych, my tu rozprawiamy tylko o ok. 50% występujących mostków a jest ich sporo.

 

Reasumując- dlatego potem z pasywnych wychodzi gorzej niż w projekcie :(.

Ja chcę się zmieścić w pasywnym i chcę grzać prądem prawie za darmo, dlatego będę walczył o każdą pierdołę!!! :)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko czy te 5 cm to nie za dużo ze względów konstrukcyjnych dla wieńca.

 

Kiedy ja budowalem pierwszy domek to dowiedzialem sie, ze zwykle nadproze nie powinno byc wezsze niz te 25 cm.

Zmiany trzeba pewnie przegadac z konstruktorem

bo raz masz parterowke

a dwa - na logike to wysokosc wienca jest wazniejsza dla jego wytrzymalosci na zginanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostki narożne/nadprożowe/wieńcowe - jak tak sobie kombinuje, żeby dać w te miejsca lepsze styro - jakiś Platinum+ lub Swisspor Lambda. Cała ściana zwykłe, a tam, gdzie materiał jest gorszy to bardziej wypasione styro.

 

Jakieś minusy takiego rozwiązania (inne właściwości płyt, będzie się rozłazić?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostki narożne/nadprożowe/wieńcowe - jak tak sobie kombinuje, żeby dać w te miejsca lepsze styro - jakiś Platinum+ lub Swisspor Lambda. Cała ściana zwykłe, a tam, gdzie materiał jest gorszy to bardziej wypasione styro.

 

Jakieś minusy takiego rozwiązania (inne właściwości płyt, będzie się rozłazić?)?

 

 

Wg mnie żadnych minusów, rozwiązanie dobre wg mnie, ja niestety już mam na ścianach P+ :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Teraz pomyślcie te dwa drobiazgi na które niewielu zwraca uwagę, dodać jeszcze "glupie" kołki, też niby drobiazgi, brak "głupiego" frezu, szpary na połączeniach styro itp.- to wszystko drobiazgi (nawet nie ujęte w katalogu mostków) a ile mogą przysporzyć problemów.

[/b]

Ujęte są w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ciągle aktualna i stosowana. W tej normie dodatki są w załączniku .. Lepiej stosować dodatki z katalogu mostków cieplnych niż z tej normy. Najlepiej byłoby oczywiście policzyć dodatek w programie komputerowym ale programy sa słabo dostępne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...