Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o pomoc - dot. zniesienia współwłasności


Noname

Recommended Posts

Witam serdecznie,

ponieważ nie za bardzo orientuję się w zawiłościach prawa proszę o pomoc w następującej sprawie:

moja żona odziedziczyła ok. 780 m2 działki, stanowi to 1/5 udziału w jednej duzej działce, która ma swoja księgę wieczystą i numer. Jest jeszcze 3 pozostałych współwłaścicieli (2-óch po 1/5 udziału i 1 osoba 2/5 udziału). Mamy akt notarialny o tym, że jesteśmy w tych częściach właścicielami tej 1 "dużej" działki. Wszyscy jesteśmy zgodni i chcemy znieść współwłasność. Wstępnie geodeta przygotowuje się do podziału tej działki i załatwieniu formalności w urzędzie miasta, ale "wyszła" pewna niedogodnośc, po podziale "nasza nowa" działka ma szerokość tylko ok. 17m, i tutaj dochodzę do sedna:

jeden ze współwłaścicieli 1/5 udziału duzej działki chce sprzedać pozostałym współwłaścicielom (którzy też maja po 1/5 udziału) swoją część, najlepiej jest to podobno zrobić przy zniesieniu współwłasności i za jednym zamachem podzielić działkę nie na 4 częśći (2/5 i 3 X 1/5) tylko od razu na 3 części (2/5 i 2 X 3/10). W jaki sposób zrobić to najszybciej i najtaniej? Działka została odziedziczona po babci i stopień pokrewieństwa to jest wujek dla mojej żony (gdyby ewentualnie wchodziła w rachubę darowizna?). Dowiedziałem sie ponadto w urzędzie o jakimś podatku tzw. adjaceńskim? Ktoś wyjaśnił mi to w ten sposób: działka jeszcze rok temu była jako rolna kat.V (my jesteśmy współwłaścicielami od paru lat). W marcu tego roku urząd miasta uchwalił plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego w Katowicach i w tej chwili działka jest pod budownictwo jednorodzinne. Wartość tej działki automatycznie wzrosła o ok. 50% wartości. Jeżeli teraz w ciagu 5 lat od wzrostu tej wartości właściciel postanowi sprzedać tą działkę (jak jest w przypadku wujka mojej żony, ja będę kupującym) to musi on zapłacić gminie podatek do 30% wartości, o którą wzrosła wartość tej działki, czyli jeżeli np: cena za 1m2 wzrosła o 50 zł to będzie on musiał zapłacić do 15zł za 1 m2 podatku adjaceńskiego. Czy to jest prawda? W jaki sposób przeprowadzić taka operacje? Czy po prostu kupić tą część działki, zapłacić podatek, czy są też inne lepsze sposoby na załatwienie tych formalności? Jakie są koszty z tym związane (notariusz, podatek do urzędu skarbowego, wpis do księgi, jeszcze inne...?)

Słyszałem coś o zrzeczeniu się swojej części przy zniesieniu współwłasności, czy jest taka możliwość w przypadku wujka mojej żony? Czy to byłoby tańsze rozwiązanie? Może zamiast notariusza pójść do sądu ze zgodnym wnioskiem o zniesienie współwłasności?

Działka jest niezabudowana. Proszę o jakiekolwiek wskazówki znających się na tych zagadnieniach.

Dziękuję bardzo za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o płate adiacencka to chodzi o wzrost wartości działki po podziale. Rzeczoznawca ustala wartość gruntu przed podziałem a nastepnie po podziale i od tej różnicy płaci się 30% opłaty adiacenckiej.

Jeżeli chodzi o plan to gmina nie powinna pobierać opłat za zmiane przeznaczenia gruntu.

Jeżeli chodzi o sprzedaż udziału to może lepiej to zrobić notarialnie przed podziałem, wtedy sprzedający nie poniesie kosztów związanych z opłatą adiacencką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiazaniem bylo nie przyjęcie spadku przez tą sprzedającą osobę i dogadanie z pozostalym, ale na to za późno. Najtańszym sposobem przeniesienia własności jest zniesienie współwłasności. Zaletą zgodnego zniesienia u notariusza jest jej natychmiastowa realizacja, jednak to kosztuje. Jezeli zrobicie to w sądzie będzie taniej , ale sprawy w sądzie na prawdę dlugo trwają, chyba, że u was jest innaczej. Opłatę adiacencką ustala gmina, na wartość do 30% czesto jest to ok. 8-10%, ale z tym roznie bywa. Nie da sie jej przeskoczyć. Każda zmiana własności powwoduje koniecznośc oplaty adiacenckiej (sprzedaz, darowizna, zniesienie wspolwłasności, itp)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...