Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

(...)

Tak ale czujnik powrotu temperatury wody w instalacji jest w kotlowni i teraz jezeli on zarejestruje ze spadala temp ponizej tego co ma ustawione piec to go zalacza, pozniej sie okazuje ze temp na grzejnikach nie spadala o tyle wiec szybko dogrzewa to co brakuje i wyłącza. Oczywiscie czesciej sie to zdazy przy malym odbiorze (przewymiarowany kociol).

 

Oczywiście że czujnik na powrocie jest wewnątrz kotłowni - ale PRZEDE WSZYSTKIM jest wewnątrz kotła - zamknięty obudową - wewnątrz obudowy kotła jeszcze dodatkowo należy brać pod uwagę coś takiego jak strata do obudowy - czyli część ciepła którą wymiennik oddaje do wnętrza obudowy ogrzewając ją - warunki panujące w kotłowni - nawet temperatury ujemne - które są zupełnie abstrakcyjne - w pomieszczeniu nijak się mają do odczytu przez czujnik temperatury powrotu .

Nie mieszajmy tutaj abstrakcyjnych teorii - bez urazy oczywiście - ale coś takiego jak temperatura pomieszczenia nie ma wpływu na pomiar przez czujnik temperatury wody na powrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ten calormatik na stronie C10 ma opcję "Włącz.temp.pok" i tam 3 możliwości - brak/korekta/termostat. Na razie dopóki sytuacja i konfiguracja nie zostanie opanowana powinno być na "brak", żeby działała tylko pogodowa.

 

czy ktoś może mi omówić dane możliwości:

 

mam ten sterownik w pomieszczeniu z podłogówką ustawiony na opcje termostat. Oczywiście miałem problem bezwładności podłogówki czylo kaloryfery zimne przez kilka godzin

W rozdzielaczu skręciłem troche podłogówke w tym pomieszczeniu i nawet to hula ale podłoga w tym pomieszczeniu jest chłodna w porównaniu do innych pomieszczeń(zmniejszyłem przepływ).

Jak jest sterowany piec gdy jest nastawa "brak" a jak jest sterowany gdy jest nastawa "korekta"

 

Narazie spalam jakieś 7 m3 przy temperaturze na zewnątrz -5 ale chodz jest to niewielkie spalanie korci mnie by to zmniejszyć

 

 

Z góry odpowiadam jeżeli ktos zapyta: Czemu sterownik nad podłogówką. Sam tak chciałem ale uważam że instalator powinien mnie poinormowac o bezwładności podłogówki.

 

 

 

Puszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ten sterownik w pomieszczeniu z podłogówką ustawiony na opcje termostat. Oczywiście miałem problem bezwładności podłogówki czylo kaloryfery zimne przez kilka godzin

W rozdzielaczu skręciłem troche podłogówke w tym pomieszczeniu i nawet to hula ale podłoga w tym pomieszczeniu jest chłodna w porównaniu do innych pomieszczeń(zmniejszyłem przepływ).

Jak jest sterowany piec gdy jest nastawa "brak" a jak jest sterowany gdy jest nastawa "korekta"

 

Narazie spalam jakieś 7 m3 przy temperaturze na zewnątrz -5 ale chodz jest to niewielkie spalanie korci mnie by to zmniejszyć

 

 

Z góry odpowiadam jeżeli ktos zapyta: Czemu sterownik nad podłogówką. Sam tak chciałem ale uważam że instalator powinien mnie poinormowac o bezwładności podłogówki.

 

 

Też mam na podłogówką - nie mam wyboru, bo mam 100% :)

Ale mniejsza o to.

 

To jest sterownik pogodowy. To jego najważniejsza funkcja i zaleta, i dlatego tyle kosztował. Jeśli pogodowy - to głównym czynnikiem wpływającym na jego grzanie ma być temperatura zewnętrzna, więc w tej sytuacji nie ważne gdzie wisi. Ale wybrana przez Ciebie funkcja termostat trochę to zakłóca. Powoduje zarówno trochę przegrzewania w stosunku do nastawionej temperatury, jak i potem nadmierne wychładzanie, które potem musi nadgonić intensywną pracą. Przełącz na brak lub ewentualnie korekta. Powinien pracować lepiej i/lub poprawi się komfort cieplny (co może prowadzić do obniżenia nastaw). Przy opcji "brak" nie ma znaczenia gdzie wisi bo nie uwzględnia temperatury pokojowej. Zacznij od tego. Jeśli nie osiąga nastawionych temperatur lub je przekracza trzeba skorygować krzywe grzewcze. Przy opcji "korekta" uwzględnia temperaturę którą zmierzy i porównuje ją z temperaturą nastawioną. Jeśli wychodzi różnica to koryguje moc grzania w górę lub dół. Jeśli przy "brak" zauważysz, że jest różnica pomiędzy tym co nastawisz, a tym jaka temperatura panuje w domu (na tym co pokazuje sterownik, ale także w innych miejscach) - to można to spróbować skorygować właśnie funkcją "korekta". Przy czym lepiej odnaleźć przyczynę i ją wyeliminować jeśli to możliwe - np. źle ustawiona krzywa grzania. Raczej powinna mieć zastosowanie do takich sytuacji jak ogrzanie innym źródłem ciepła (kominek) czy wychłodzenie długo otwartymi drzwiami albo przewietrzeniem. O ile chcemy w tej sytuacji korygować grzanie, bo może chcemy żeby po przewietrzeniu było chłodniej, albo po nagrzaniu kominkiem cieplej, a kocioł niech chodzi tak jak chodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"korekta" (...) raczej powinna mieć zastosowanie do takich sytuacji jak ogrzanie innym źródłem ciepła (kominek) czy wychłodzenie długo otwartymi drzwiami albo przewietrzeniem. O ile chcemy w tej sytuacji korygować grzanie, bo może chcemy żeby po przewietrzeniu było chłodniej, albo po nagrzaniu kominkiem cieplej, a kocioł niech chodzi tak jak chodził.

A czy przy samej pogodówce bez korekty też kocioł nie powinien "odczuć" kominek lub wietrzenie po temperaturze powrotu?

A jak przy samej pogodówce wyegzekwować obniżenie nocne ?

U mnie na razie mam korektę temp. wew. ustawioną na 12 w skali od 1-20; mam ponotowane zużycia dzienne przy różnych temp. zewn. i zamierzam sprawdzić jak będzie z komfortem i ekonomią przy sterowaniu wyłącznie pogodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy samej pogodówce bez korekty też kocioł nie powinien "odczuć" kominek lub wietrzenie po temperaturze powrotu?

Trochę na pewno. Chociaż ja przy grzaniu kominkiem nie zauważyłem zmiany temp. powrotu na tyle na ile jestem to w stanie pomierzyć. Tak czy inaczej wtedy mimo wszystko kocioł utrzymuje tą samą temperaturę zasilania. Różnica będzie większa (dla obniżenia temperatury) więc grzeje więcej, ale korekta to jeszcze wzmacnia bo dodatkowo zwiększa temperaturę zasilania. Ergo - szybciej wróci do właściwej temperatury. Ale nie ma nic za darmo, większe grzanie, więcej gazu, więcej kasy. Z drugiej strony przy kominku coś pozwoli zaoszczędzić (wtedy obniża dodatkowo temp. zasilania - więc też więcej oszczędzi niż samo podwyższenie temp. powrotu).

 

A jak przy samej pogodówce wyegzekwować obniżenie nocne ?

Normalnie, ustawiając niższą temp. zadaną :)

Pogodówka również uwzględnia temp. zadaną, czy pozwalają ją wprowadzić osobno na noc to już funkcja sterownika, ale pewnie wszystkie to mają.

 

U mnie na razie mam korektę temp. wew. ustawioną na 12 w skali od 1-20; mam ponotowane zużycia dzienne przy różnych temp. zewn. i zamierzam sprawdzić jak będzie z komfortem i ekonomią przy sterowaniu wyłącznie pogodowym.

Nie wiem jak działa ustawianie korekty w skali 1-20 :)

Powyżej pisałem o funkcji korekta w sterownikach vaillanta - tam się ją tylko włącza lub wyłącza, bez skali. Może to siła tej korekty. Aczkolwiek wydaje mi się to przekombinowane, bo normalnie, przynajmniej przy podłogówce wpływ korekty jest rzędu 1-2 st.C na zasilaniu. To i tak niemal w granicach dokładności pomiaru i sterowania. Dodawanie korekty z dokładnością 0.1st.C raczej nie ma sensu - jeżeli ta skala miała by ją zmniejszać do takiego poziomu (ale tego nie wiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak działa ustawianie korekty w skali 1-20 :)

Powyżej pisałem o funkcji korekta w sterownikach vaillanta - tam się ją tylko włącza lub wyłącza, bez skali. Może to siła tej korekty.

Tak to siła tej korekty w sterowniku Dietricha VS5500 plus (dla 2 obiegów)

Np dla podłogówki zalecają nie przekraczać 4.

Pozdr

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na powrocie szybko pojawi się ciepła woda kocioł odczyta jej temperaturę i wyłączy palnik

 

czy w przypadku kotłów temperatura powrotu jest głównym czynnikiem

który decyduje o jego wyłączeniu?? czy w jakis sposob temp.zasilania tez ma

na to wpływ??

 

p.s rozumiem jezeli chce obnizyć temp. powrotu to pompa na niższy bieg??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Dom ok. 200m z garażem, piec isotwin C25 dwufunkcyjny, wprowadziłem się w listopadzie tamtego roku, w domu jest ogrzewanie podłogowe w dwóch łazienkach i kuchnia korytarz, temperatura w dzień 20 stopni w nocy 19 stopni. Od 11.11.2009 do dziś spalił 723 kubiki. Piec ustawiony przy -4 stopniach na 50 stopni. Nie dogrzewam niczym, mam regulator pokojowy, dom ocieplony styropianem 10cm na zewnątrz, poddasze wełną mineralną.

 

 

przy -19 stopniach piec na 55 stopni spalił 18 kubików na dobę

 

przy -4 stopniach piec na 50 spala 12 kubików na dobę

 

przy -10 stopniach piec na 50 spala 14 kubików na dobę

 

przy + 8 stopniach piec na 45 spala 7 kubików na dobę

 

Wliczone grzanie wody urzytkowej i gotowanie.

 

Najgorsze jest dostosowanie temperatury pieca do temperatury na zewnątrz, ale metodą prób i błędów zobaczymy, jakie temperatury będą dobre.

Początkowo obniżałem temperature w wewnątrz na regulatorze o jeden stopnień jak wychodziliśmy do pracy, ale teraz mimo ze nikogo nie ma w domu piec w dzień utrzymuje jednakową temperaturę 20 stopni, jak obniżę zeby zaoszczędzić na 8 godzinach to on nadrobi żeby ogrzać znów do 20 stopni chodząc dwa razy dłużej, dlatego tylko na noc jest obniżone żeby się lepiej spało. Jęsli coś zle napisałem proszę mnie poprawić.

 

Pozdrawiam, proszę ewentualnie o jakieś sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Dom ok. 200m z garażem, piec isotwin C25 dwufunkcyjny, wprowadziłem się w listopadzie tamtego roku, w domu jest ogrzewanie podłogowe w dwóch łazienkach i kuchnia korytarz, temperatura w dzień 20 stopni w nocy 19 stopni. Od 11.11.2009 do dziś spalił 723 kubiki. Piec ustawiony przy -4 stopniach na 50 stopni. Nie dogrzewam niczym, mam regulator pokojowy, dom ocieplony styropianem 10cm na zewnątrz, poddasze wełną mineralną.

 

 

przy -19 stopniach piec na 55 stopni spalił 18 kubików na dobę

 

przy -4 stopniach piec na 50 spala 12 kubików na dobę

 

przy -10 stopniach piec na 50 spala 14 kubików na dobę

 

przy + 8 stopniach piec na 45 spala 7 kubików na dobę

 

Wliczone grzanie wody urzytkowej i gotowanie.

 

Najgorsze jest dostosowanie temperatury pieca do temperatury na zewnątrz, ale metodą prób i błędów zobaczymy, jakie temperatury będą dobre.

Początkowo obniżałem temperature w wewnątrz na regulatorze o jeden stopnień jak wychodziliśmy do pracy, ale teraz mimo ze nikogo nie ma w domu piec w dzień utrzymuje jednakową temperaturę 20 stopni, jak obniżę zeby zaoszczędzić na 8 godzinach to on nadrobi żeby ogrzać znów do 20 stopni chodząc dwa razy dłużej, dlatego tylko na noc jest obniżone żeby się lepiej spało. Jęsli coś zle napisałem proszę mnie poprawić.

 

Pozdrawiam, proszę ewentualnie o jakieś sugestię.

 

Wychodzi około 10m3 na dobę podczas najzimniejszych miesięcy w roku.

Moim zdaniem nie jest źle (szczególnie, że dom nie ma zbyt grubej warstwy styropianu na ścianach).

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktos z Was posiada piec kondensacyjny De Dietrich MCR 24 + zasobnik 100l. Ogrzewamy dom okolo 210 m2 powierzchni i w czasie terazniejszych mrozow, okolo -5 , -10 zuzycie gazu mamy na poziomie 15 do 19 m3 gazu na dobe . Temperatura w domu jest stala i wynosi 21,5 stopnia. Zuzycie gazu wydaje mi sie bardzo duze, czytajac posty innych osob.

Jak uwazacie czy powinnam np zastosowac temperature obnizona np:

godz 22 do 3- 17 stopni

godz 3 do 7 - 21,5 stopnia

godz 7 do 15- 17 stopni

godz 15 do 22- 21,5 stopnia

 

Doradzcie co robic bo zbankrutuje na ogrzewanie.

 

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktos z Was posiada piec kondensacyjny De Dietrich MCR 24 + zasobnik 100l. Ogrzewamy dom okolo 210 m2 powierzchni i w czasie terazniejszych mrozow, okolo -5 , -10 zuzycie gazu mamy na poziomie 15 do 19 m3 gazu na dobe . Temperatura w domu jest stala i wynosi 21,5 stopnia. Zuzycie gazu wydaje mi sie bardzo duze, czytajac posty innych osob.

Jak uwazacie czy powinnam np zastosowac temperature obnizona np:

godz 22 do 3- 17 stopni

godz 3 do 7 - 21,5 stopnia

godz 7 do 15- 17 stopni

godz 15 do 22- 21,5 stopnia

 

Doradzcie co robic bo zbankrutuje na ogrzewanie.

 

Kasia

witam

na jakiej krzywej masz ustawiony piec, czy masz jakieś sterowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktos z Was posiada piec kondensacyjny De Dietrich MCR 24 + zasobnik 100l. Ogrzewamy dom okolo 210 m2 powierzchni i w czasie terazniejszych mrozow, okolo -5 , -10 zuzycie gazu mamy na poziomie 15 do 19 m3 gazu na dobe . Temperatura w domu jest stala i wynosi 21,5 stopnia. Zuzycie gazu wydaje mi sie bardzo duze, czytajac posty innych osob.

Jak uwazacie czy powinnam np zastosowac temperature obnizona np:

godz 22 do 3- 17 stopni

godz 3 do 7 - 21,5 stopnia

godz 7 do 15- 17 stopni

godz 15 do 22- 21,5 stopnia

 

Doradzcie co robic bo zbankrutuje na ogrzewanie.

 

Kasia

 

Ten sam piec z zasobnikiem, podobny metraż i... podobne zużycie. Przy temp. w domu ok. 20,5 ostatnio zużycie na poziomie 14m3. Kombinuję od dłuższego czasu z ustawieniami, zmieniając krzywe, temperatury, obniżając na noc lub też nie i osiągam jedynie... większe zużycie. Pierwszy sezon grzania, wiem, że mam parę mostków termicznych, które usunę na wiosnę. I liczę na to, że w przyszłym sezonie będzie lepiej. Czego i Tobie życzę.

 

Pozdrawiam

Lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktos z Was posiada piec kondensacyjny De Dietrich MCR 24 + zasobnik 100l. Ogrzewamy dom okolo 210 m2 powierzchni i w czasie terazniejszych mrozow, okolo -5 , -10 zuzycie gazu mamy na poziomie 15 do 19 m3 gazu na dobe . Temperatura w domu jest stala i wynosi 21,5 stopnia. Zuzycie gazu wydaje mi sie bardzo duze, czytajac posty innych osob.

Jak uwazacie czy powinnam np zastosowac temperature obnizona np:

godz 22 do 3- 17 stopni

godz 3 do 7 - 21,5 stopnia

godz 7 do 15- 17 stopni

godz 15 do 22- 21,5 stopnia

 

Doradzcie co robic bo zbankrutuje na ogrzewanie.

 

Kasia

witam

na jakiej krzywej masz ustawiony piec, czy masz jakieś sterowanie

 

 

No wlasnie tego nie wiemy. jak mozna sprawdzic ta krzywa. Sterowanie mamy radiowe, De Dietrich model chyba AD 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktos z Was posiada piec kondensacyjny De Dietrich MCR 24 + zasobnik 100l. Ogrzewamy dom okolo 210 m2 powierzchni i w czasie terazniejszych mrozow, okolo -5 , -10 zuzycie gazu mamy na poziomie 15 do 19 m3 gazu na dobe . Temperatura w domu jest stala i wynosi 21,5 stopnia. Zuzycie gazu wydaje mi sie bardzo duze, czytajac posty innych osob.

Jak uwazacie czy powinnam np zastosowac temperature obnizona np:

godz 22 do 3- 17 stopni

godz 3 do 7 - 21,5 stopnia

godz 7 do 15- 17 stopni

godz 15 do 22- 21,5 stopnia

 

Doradzcie co robic bo zbankrutuje na ogrzewanie.

 

Kasia

 

Ten sam piec z zasobnikiem, podobny metraż i... podobne zużycie. Przy temp. w domu ok. 20,5 ostatnio zużycie na poziomie 14m3. Kombinuję od dłuższego czasu z ustawieniami, zmieniając krzywe, temperatury, obniżając na noc lub też nie i osiągam jedynie... większe zużycie. Pierwszy sezon grzania, wiem, że mam parę mostków termicznych, które usunę na wiosnę. I liczę na to, że w przyszłym sezonie będzie lepiej. Czego i Tobie życzę.

 

Pozdrawiam

Lech

 

U nas tez jest pierwszy sezon grzewczy i poki co nie za bardzo wyznajemy sie na tym piecu. Niepokoja nas jednek te zuzywane metry i chcac nie chcac musimy sie nauczyc jak go obslugiwac. Mam nadzieje z Wasza pomoca.

A wlasciwie czy to prawda ze w pierwszym roku wiecej sie wypala gazu a potem dom jest wygrzany i w kolejnych latach zuzycie jest mniejsze, czy to moze tylko mit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktos z Was posiada piec kondensacyjny De Dietrich MCR 24 + zasobnik 100l. Ogrzewamy dom okolo 210 m2 powierzchni i w czasie terazniejszych mrozow, okolo -5 , -10 zuzycie gazu mamy na poziomie 15 do 19 m3 gazu na dobe . Temperatura w domu jest stala i wynosi 21,5 stopnia.

Doradzcie co robic bo zbankrutuje na ogrzewanie.

Kasia

 

Duży wątek dla użytkowników Dietrecha tutaj :

ttp://forum.muratordom.pl/regulacja-pieca-de-dietrich-mcr-24,t148784-240.htm

Nie napisałaś jak masz dom termoizolowany, jak kociołkiem sterujesz - bo wygląda jakby pracował on prawie non stop na minimalnej mocy - godzina pracy to ok 0,65m3.

Gwałtowne skoki temperatury zadanej moim zdaniem nie dadzą żadnej oszczędności. Dla ok 180m2 po podłogach u mnie zużycie średniodobowe przy eksperymentowaniu z nastawami nie prekroczyło 9,5m3 na dobę jak na razie.

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktos z Was posiada piec kondensacyjny De Dietrich MCR 24 + zasobnik 100l. Ogrzewamy dom okolo 210 m2 powierzchni i w czasie terazniejszych mrozow, okolo -5 , -10 zuzycie gazu mamy na poziomie 15 do 19 m3 gazu na dobe . Temperatura w domu jest stala i wynosi 21,5 stopnia.

Doradzcie co robic bo zbankrutuje na ogrzewanie.

Kasia

 

Duży wątek dla użytkowników Dietrecha tutaj :

ttp://forum.muratordom.pl/regulacja-pieca-de-dietrich-mcr-24,t148784-240.htm

Nie napisałaś jak masz dom termoizolowany, jak kociołkiem sterujesz - bo wygląda jakby pracował on prawie non stop na minimalnej mocy - godzina pracy to ok 0,65m3.

Gwałtowne skoki temperatury zadanej moim zdaniem nie dadzą żadnej oszczędności. Dla ok 180m2 po podłogach u mnie zużycie średniodobowe przy eksperymentowaniu z nastawami nie prekroczyło 9,5m3 na dobę jak na razie.

pozdrawiam

Pawlok

 

Dom jest nowy i wybudowany w technice 3 warstwowej czyli 25 porotherm, 12 styropian, 12 porotherm.

U Ciebie zuzycie nie przekracza 9,5 m3 a u mnie wynosi 19. To jest ogromna roznica. Faktycznie u mnie non stop ustawiona byla temperatura 21,5 stopnia.

Ustawilismy dzis piec zgodnie z tym co napisalam wczesniej , czyli od 22 do 3 rano obnizylismy temperature do 17,5 stopnia i o dziwo o 6 rano temperatura byla tylko 19,5. Dlaczego ten paskudny piec nie dogrzal domu przez 3 godziny palenia do temperatury 21,5 stopnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie zuzycie nie przekracza 9,5 m3 a u mnie wynosi 19. To jest ogromna roznica.

 

pawlok napisał,że

zużycie średniodobowe przy eksperymentowaniu z nastawami nie prekroczyło 9,5m3 na dobę
czyli u niego też pewnie było zużycie gazu rzędu kilkunastu m3/doba.

Poza tym nie napisał od kiedy ten pomiar - czy od września ?

Tylko szczerze, żeby nie zaciemniać obrazu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...