Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ustawilem krzywą na 0.9 , piec na AUTO - i brak w miejscu gdzie mozna ustawic korekta lub termostat.

 

W domu temperatura 20 stopni - tak ustawiona w interwałach godzinowych - jednak nie zauwazylem zeby byla chwila kiedy on nie pracuje - czy w tym przypadku jest jakies sterowanie na podstawie temperatury wewnątrz?

czy na podstawie krzywej grzeje on non stop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@redpradnik

Nie mam pieca gazowego tylko PCi, ale sterowniki sa bardzo podobne.

Ja mam ustawione w pokojowym na termostat i pompa we wspolpracy pogodowego i wewnetrznego sterownika dobiera odpowiednio temp. dla zaspokojenia potrzeb cieplnych budynku.

Wewnetrzny musisz miec w miejscu oslonietym od przeciagow i zbytnich roznic temperatur, tzn. nie tam gdzie masz najcieplej albo najzimniej (lazienka, wiatrolap etc.). Ja mam w holiku na parterze zamontowany a pogodowy od frontu, osloniety od wiatru i zbytniego naslonecznienia -ma to wbrew pozorom spore znaczenie.

Piec na podstawie krzywej grzania dobiera temp. na zasilaniu ale musi uwzglednic warunki wewnetrzne. To nie jest liniowa zaleznosc ale calki grzania. Nie wiem jak u Ciebie, ale ja moge ustawic "stopniominuty, czyli w jakim czasie zalaczy sie piec np. 120*minut oznacza ze jesli temperatura spadnie o 1*C w przeciagu dwoch godzin to piec ma sie zalaczyc.

Jesli masz grzejniki to mozesz ustawic nocne zmniejszanie temp. a jesli masz podlogowke to nie ma to zbytniego sensu bo bezwladosc zazwyczaj jest wieksza niz okres miedzy noca a dniem i wowczas lepiej ustawic na noc wyzsza temp niz na dzien a podlogowka w dzien odda cieplo do otoczenia i na wieczor troszke temp. spadnie -zalezne od ocieplenia domu itp.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy ktos z Was posiada piec kondensacyjny De Dietrich MCR 24 + zasobnik 100l. Ogrzewamy dom okolo 210 m2 powierzchni i w czasie terazniejszych mrozow, okolo -5 , -10 zuzycie gazu mamy na poziomie 15 do 19 m3 gazu na dobe . Temperatura w domu jest stala i wynosi 21,5 stopnia. Zuzycie gazu wydaje mi sie bardzo duze, czytajac posty innych osob.

Jak uwazacie czy powinnam np zastosowac temperature obnizona np:

godz 22 do 3- 17 stopni

godz 3 do 7 - 21,5 stopnia

godz 7 do 15- 17 stopni

godz 15 do 22- 21,5 stopnia

 

Doradzcie co robic bo zbankrutuje na ogrzewanie.

 

Kasia

witam

na jakiej krzywej masz ustawiony piec, czy masz jakieś sterowanie

 

 

Według mnie nie ma sensu ustawiac na regulatorze róznic temperatur między dzniem a nocą aż o tyle stopni, nawet w instrukcji mam że ta róznica nie powinna byz większa od 2 stopni. Przy takich temperaturach ja sa teraz dom szybko sie wychładza, a gdy spadnie w pomieszczeniu do 17 stopni to chwilę potrwa az osiągnie 20, dom jest nie dogrzany i żadnych korzyści z tego nie będzie, w domu bedzie zimno a na liczniku 15 m3 na dobę. próbowałem ustawić też taka sterując regulatorem pokojowym ze jak nas nie ma to temperatura spada np. do 18. Ale później piec zamiast 3-4 godziny chodził 8-9 żeby dogrzać do 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie zuzycie nie przekracza 9,5 m3 a u mnie wynosi 19. To jest ogromna roznica. Faktycznie u mnie non stop ustawiona byla temperatura 21,5 stopnia.

Ustawilismy dzis piec zgodnie z tym co napisalam wczesniej , czyli od 22 do 3 rano obnizylismy temperature do 17,5 stopnia i o dziwo o 6 rano temperatura byla tylko 19,5. Dlaczego ten paskudny piec nie dogrzal domu przez 3 godziny palenia do temperatury 21,5 stopnia?

 

Jeszcze raz zapraszam na wątek Dietrecha - przeczytaj cały a parę odpowiedzi znajdziesz :-)

Tym razem poprawny link

http://forum.muratordom.pl/regulacja-pieca-de-dietrich-mcr-24,t148784-240.htm

 

Praw fizyki nie oszukasz do budynku musisz dostarczyć X ciepła .

Możesz to zrobić szybko z duża mocą lub powoli z malutka mocą.

Po to masz kondensat by robić to powoli z małą mocą przy niskich temperaturach zasilania.

Dlaczego nie dogrzałaś domu - nie mając danych wejściowych o nastawach można tylko gdybać: może masz za niską Tz, może grzejniki niedobrane do zasilania niskotemperaturowego, może dom ma za duże straty cieplne ?

Pytanie do jakiej temperatury dom się wychłodził od 22 do 3 w nocy z owych 21,5 stopni?

A tak ogólnie kociołek wcale nie jest paskudny :-)

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli u niego też pewnie było zużycie gazu rzędu kilkunastu m3/doba.

Poza tym nie napisał od kiedy ten pomiar - czy od września ?

Tylko szczerze, żeby nie zaciemniać obrazu...

 

 

18 stycznia spisany licznik - 535,244m3.

 

Gaz uruchomiony 1 X 2009.

16 X uruchomione dogrzewanie bez sterowania co by nic się nie stało przy zapowiadanych - 5 na dworze w nocy .

20X uruchomienie sterownika pokojowego dogrzewanie na 17 stopni.

11 XII mieszkamy - aktualnie 21 stopni gdy jesteśmy w domu, 20,6 na spanie i gdy nas nie ma.

23 XII - założona pogodówka

Aktualnie eksperymentuje z krzywimy grzania 8,99m3 maksymalne średniodobowe zużycie.

Oczywiście wynik obarczony błędem gotowania i podgrzewania CWU.

Pawlok

PS: pierwsze październikowe dni bez sterownika to było 15m3 na dobe!

PS2 :Więcej dokładnych danych znajdziesz na wątku o Dietrechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanadyjczyk 130m2 (ściana:15 cm wełny + 12 cm styropianu, dach 30 cm wełny)

powyzej 0 - ok 6-7m3 na dobę

przy -5 do -10 - ok 8-11m3 na dobę

poniżej -10 odpalam o 18 kominek i zużycie gazu spada do 6m3

średnie zużycie gazu ziemnego za ostatnie 90 dni to 7,6m3, drzewa od pażdziernika zuzyłem niecałe 2mp

 

Temperatura w dzień 22 w nocy 20 (oraz między 8:30 a 15). Tylko mała garderoba ma głowicę na kaloryferze ustawioną na 17 stopni. Reszta głowic na full. Instalacja na kotle Beretta z zamkniętą komora spalania (nie kondensat), grzejniki Purmo.

Nagrzanie domu z 20 na 22 zajmuje piecowi około 30 minut.

Rekord spalania to 16m3 (Nowy Rok) kiedy to po imprezie 14 osób brało 2 razy prysznic.

Pozdrawiam szkielety !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy w niedziele o godzinie 1 mialem awarie zasilania - włączono prąd o godzinie 12 w południe.

 

Prawie 12 godzin bez zasilania = piec nie pracował.

Temperatura z 19 spadła do 17-stu.

 

Dogrzanie do 20 stopni zajęło 6 godzin

 

Niestety nie sprawdziłem stanu licznika przed i po - ale mysle ze było duze tak wiec wg mnie ustawienie pracy pieca jako termostat - sterownik w przypadku podłogówki jest kiepskie...

Dogrzeje do 20 stopni wyłączy się , załączy się za kilka godzin pracuje pełną mocą aby znów wszystko zagrzać - podłogówka jednak nie nagrzewa sie tak szybko jak grzejnik i moze wolniej stygnie ale tez wolnej się nagrzewa.

 

Znalazlem chyba optimum dla mojego pieca krzywa 0.9 i w domu cały czas 20 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śledę ten wątek od jakiegoś czasu... od 31 grundnia 2010 (po drugim tankowaniu) walcze też z swoim piecem

 

dom nowy 130m2 uzytkowej (pierwszy sezon grzewczy)

poddasze - welny 30cm

gazobeton 24cm+ 12cm styropian na scianach

(brak podbitki póki co, ale tu sobie poradzilem dopychajac welne od zewnacz przy mur łatach)

 

zasilanie gazem propan (gaspol)

piec zwykły BOROTJE

 

poczatkowo duze zuzycie gazu wynikalo z niskiej temperatury zasilania grzejnikoe oko 50 stopni

moce grzejnikow tak jak sa dobrane do pomieszczen tez maja znaczneie

oznaczenie grzejnika 75/65/20 czego sie dowiedzialem oznacza 75 stopni zasilanai 65 stopni powrotu przy 20 stopniach w pomieszczeniu ja przyjelem 1m2 = 100W grzejnika i wyszlo mi ze instalacja musi byc zasialana 75stopni

testowalem zasilanei 65 stopni, 75 stopni i zuzycie wydaje mi sie mniej wiecej podobne

 

obecnie testuje na zasilaniu 75stopni

piec

przy temp zew -6 pracuje okolo 10godzin

przy temp zew -10 pracuje okolo 12godzin

 

ustawienia dzienne

7:30-16:30 17stopni

16:30-19:00 19stopni

19:00-7:30 21,5 stopni

 

zuzycie dzienne z moich obliczen to okolo 30l gazu czyli 7,69m3

oczywiscie gaz propan jest bardziej kaloryczny z tego co czytalem w tym watku to

2/3l zuzycia propanu = 1l gazu ziemnego (jesli chodzi o kalorycznosc)

 

pytanie tylko czy to duzo czy normalnie ?

 

---edytowany

dom to projekt CIEKAWY C118B (dla budujacych proponuje dokladnie popatrzec na moce kaloryferow jakie sa w projekcie bo sa chyba troche zanizone)

z kominka zrezygnowalismy bo wydaje sie ze jest za malo miejsca jakby chciec zrobic taki jak nam sie podobal

 

w garazu mam zkrezowany kaloryfer do 1, a termostat ustawiony w polowie pomiedzy * a 1 (i zarowno w kotlowni i wgarazu jest zimno)

 

ponadto:

podlogowka jest w kuchni, w przejsciu od wejscia do salonu, w lazience na dole i na gorze

 

sterowanie temeperatura bezprzewodowo AURON 2020 - generalnie glownie w sypialni umiejscowiony (czyli na pietrze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom to projekt CIEKAWY C118B

z kominka zrezygnowalismy bo wydaje sie ze jest za malo miejsca jakby chciec zrobic taki jak nam sie podobal

 

w garazu mam zkrezowany kaloryfer do 1, a termostat ustawiony w polowie pomiedzy * a 1 (i zarowno w kotlowni i wgarazu jest zimno)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom 145m , kubatrua 530 m, powierzchnia grzewcza 120 m, sciany 10 sytropianu, dach 20 do 25 wełny. W domu w dzień 21-23, w nocy 18 c. Wszystko na gaz. Zużycie propanu z kominkiem przy - 10 to 1,5 do 2 metrów sześciennych. Przy -14 w dzień i -20 w nocy miałem zużycie 2,5 metra przy palącym się kominku. Jak jest -1 to i poniżej metra zejdę. Kominek porżadny - norweski dovre 15 kw z dgp. Biorąc pod uwagę, że nie masz kominka i jest to pierwszy sezon grzewczy to wydaje się w normie. Acha spalam 1 metr miesięcznie drzewa - brzozy głównie, dębu i buka 2 letniego. Drzewo mam od ojca za darmo :) to i koszt ogrzania domku nie jest wygórowany, a rzekłbym że żaden.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom 145m , kubatrua 530 m, powierzchnia grzewcza 120 m, sciany 10 sytropianu, dach 20 do 25 wełny. W domu w dzień 21-23, w nocy 18 c. Wszystko na gaz. Zużycie propanu z kominkiem przy - 10 to 1,5 do 2 metrów sześciennych. Przy -14 w dzień i -20 w nocy miałem zużycie 2,5 metra przy palącym się kominku. Jak jest -1 to i poniżej metra zejdę. Kominek porżadny - norweski dovre 15 kw z dgp. Biorąc pod uwagę, że nie masz kominka i jest to pierwszy sezon grzewczy to wydaje się w normie. Acha spalam 1 metr miesięcznie drzewa - brzozy głównie, dębu i buka 2 letniego. Drzewo mam od ojca za darmo :) to i koszt ogrzania domku nie jest wygórowany, a rzekłbym że żaden.

 

Mam identyczny kominek jak twój, ale piec mam na gaz z sieci. Od jakiegos czasu zastanawiam się czy palenie w kominku drzewem + wlaczony piec daje jakies oszczednosci czy wychodzi sie podobnie jakbym non stop gazem palil. Od poczatku grudnia do dzisiaj spalilem jakies 3,5 mp drewna (3 letni dąb) po 170 zł. Pale non stop 24 h. Czyli wartość około 600 zł. Za gaz w tym okresie mam na liczniku jakies 580 m3. Czy ktos w ogole liczyl czy dopalanie oplaca się. Jak palisz 1 m3 i to brzozy ktora dosyc szybko sie wypala to czy palisz 24h/ dobe czy tylko w jakis okreslonych godzinach? Bo spalanie 1 m3 na ten wklad to bardzo male.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura 440m3, 120m2,

Od 01.01.2010 od teraz zużyte 125m3 GZ50,

Temp dzien 22stC, noc 21stC

W styczniu 12 x odpalany kominek po południu.

Zapowiadają jeszcze większe mrozy.

 

Jak patrzę na moje zapiski temperatur na zewnątrz (pomiar godz 5-6 rano) w miesiącu styczniu to średnia w latach.

2006 wynosiła -15,5stC

2007 bd

2008 0,5stC na plusie

2009 -5stC

2010 do dzisiaj -5,6stC

 

Ogrzewanie grzejnikami przewymiarowanymi, brak termoregulatorow, wszystkie odkręcone na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybym nie palił w kominku to zuzycie byłoby w okolicach 4 metrów (4x8,8=35 zł, a teraz 1,5x8,8=13 zł). Może trochę przesadziłem z tym metrem - wychodzi około 1,5 - od poczatku palenia - trochę w październiku i pod koniec listopada do dziś posżło 3 metry. Sezon zamknę w 6 metrach. Palę prawie nonstop, a brzoza to głównie grube pieńki, które dają w miare dużo ciepła i w miarę wolno się spalają. Poza tym wszystko na gaz (woda, kuchenka). w domu 4 osoby. Ojciec też się dziwi, bo on ogrzewając mniejsża powierzchnię Jotulem spala więcej niż ja. W domu naprawdę jest ciepło (na górze 21 C - grzejniki zakręcone), na dole 23 c (jeden grzejnik w dzień odkręcony). W nocy na dole termostaty ustawione na 18, na górze w dwóch pomiszczeniach grzane do 22 c. W łazience na górze i na dole 24 c (ogrzewanie ścienne - komin idzie środkiem budynku i nagrzewa płytki w łazience i ścianę w pokoju na piętrze :)).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... od wczoraj nie paliłem w kominku, w nocy było -5 w dzień nie wiem ile, około 17 było już -7 za dobę zużyłem 4,6m3 gazu na ogrzewanie i CWU.

 

Nie pal w kominku jeszcze ze 2-3 dni i jeśli nie będziesz miał znacznych przyrostów zuzycia gazu to szacuneczek - wygląda na bardzo dobry wynik.

U mnie po ostatnim weekendowym paleniu kominkiem dopiero we wtorek "wytraciły" się efekty cieplne kominka.

 

No dobra....ale jeśli mam sterowanie tylko pogodówką, to skąd piec będzie wiedział że w domu jest ciepło pozostałe po grzaniu kominkiem? Chyba będzie chciał dogrzać, bo temperatura wody w układzie będzie za niska według krzywych grzewczych? Co na to można poradzić? Szkoda trochę gazu jak w domu 23 stopnie :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No dobra....ale jeśli mam sterowanie tylko pogodówką, to skąd piec będzie wiedział że w domu jest ciepło pozostałe po grzaniu kominkiem? Chyba będzie chciał dogrzać, bo temperatura wody w układzie będzie za niska według krzywych grzewczych? Co na to można poradzić? Szkoda trochę gazu jak w domu 23 stopnie :-?

 

Ja mam taką sytuację. W każdym pomieszczeniu mam zainstalowane na wys.ok.1,4m mierniki które dają sygnał do pieca,że w danym pomieszczeniu temperatura odbiega od ustawionej. Piec Viessman kondensacyjny Vitodens 300. Rachunek ostatni za gaz ziemny za 2,5 m-ca wraz z ogrzewaniem wody 683zł. Dom 200m2, z poddaszem użytkowym, mury trzywarstwowe, max ze styropianem 2x5cm, dach wełna 20+5cm, kominek z DGP do 6-ciu pomieszczeń odpalany codziennie od 17 do 24-tej. Palimy wysezonowanym dębem. Poszło go przez te 2,5 m-ca ok. 2mp x 150zł= 300zł. Czyli razem u mnie przez 2,5 m-ca ok. 1000zł co daje: ok. 400zł/m-c.

Temp. salon 21, łazienki 24, wiatrołap 16, garaż 10, pokoje 20 noc 18. Temp. wody ustawiona na 38 st.C z pompą cyrkulacyjną. Do kąpieli zwiększamy do 45 st.C. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... od wczoraj nie paliłem w kominku, w nocy było -5 w dzień nie wiem ile, około 17 było już -7 za dobę zużyłem 4,6m3 gazu na ogrzewanie i CWU.

 

Nie pal w kominku jeszcze ze 2-3 dni i jeśli nie będziesz miał znacznych przyrostów zuzycia gazu to szacuneczek - wygląda na bardzo dobry wynik.

U mnie po ostatnim weekendowym paleniu kominkiem dopiero we wtorek "wytraciły" się efekty cieplne kominka.

 

No dobra....ale jeśli mam sterowanie tylko pogodówką, to skąd piec będzie wiedział że w domu jest ciepło pozostałe po grzaniu kominkiem? Chyba będzie chciał dogrzać, bo temperatura wody w układzie będzie za niska według krzywych grzewczych? Co na to można poradzić? Szkoda trochę gazu jak w domu 23 stopnie :-?

 

Jak to, skąd będzie wiedział?

 

Piec dostarcza potrzebną ilość energii cieplnej, za pomocą ciepłej wody. Jeśli jest duże zapotrzebowanie na to ciepło i odpowiednie możliwości odbioru tegoż, to woda wraca do pieca odpowiednio chłodniejsza i piec musi ją podgrzewać, zgodnie z tym, jak go zaprogramowaliśmy.

W wypadku gdy temperatura wody nie będzie obniżona lub będzie obniżona nieznacznie, piec nie będzie jej podgrzewał lub zużyje do tego odpowiednio mniej paliwa.

 

I już się dowiedział...

 

Przy podłogówce bez sterowników, siłowników i ogólnie sterowania jest to tani i naturalny sposób regulacji podłogówki, oczywiście niedoskonały i mający cechy dużej bezwładności podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Piec Vaillant.Regulator pokojowy.W grudniu spaliłem 242 m gazu,czyli prawie 8 metrów na dzień.Koszt 409 zł.Temp. w nocy 20 stopni, w dzień 21,5 stopnia.Na piecu max 75 stopni.Mieszkam w kamienicy 50 m2. Kamienica nie ocieplona.

 

Za Styczeń będę miał porównanie, bo mieszkam od 20 grudnia 2008 roku po generalnym remoncie wymiany całej hydrauliki,nowych okien itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak to, skąd będzie wiedział?

 

Piec dostarcza potrzebną ilość energii cieplnej, za pomocą ciepłej wody. Jeśli jest duże zapotrzebowanie na to ciepło i odpowiednie możliwości odbioru tegoż, to woda wraca do pieca odpowiednio chłodniejsza i piec musi ją podgrzewać, zgodnie z tym, jak go zaprogramowaliśmy.

W wypadku gdy temperatura wody nie będzie obniżona lub będzie obniżona nieznacznie, piec nie będzie jej podgrzewał lub zużyje do tego odpowiednio mniej paliwa.

 

I już się dowiedział...

 

Przy podłogówce bez sterowników, siłowników i ogólnie sterowania jest to tani i naturalny sposób regulacji podłogówki, oczywiście niedoskonały i mający cechy dużej bezwładności podłogówki.

 

No tak, ale mi chodzi o sytuacje że kominek już wygasł, wody w rurach już nie podgrzewa,a w domu jeszcze ciepło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...