Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wiem, że pisze " nie z tej beczki", ale jednak podzielę się spostrzeżeniami - nam mieli montować przyłącze gazowe i całe szczęście, że nic z tego nie wyszło....

Zdecydowaliśmy się na pompe ciepła - koszt 21tys - ale nie żałujemy. Za styczeń wyszło nam 310zł (i to uważam, że za dużo, w drugim sezonie grzewczym będzie to max. 200zł.

 

No to ja też napiszę z tej "innej beczki" - jak mi firmy robiły kalkulację montażu pompy ciepła to kwoty wachały się w granicach 30 tyś / 3 lata temu / - ale na szczęście się nie zdecydowałem - na szczęście - bo kocioł gazowy kupiłem za 8 tyś / reszta instalacji taka sama jak do PC / - zostało w kieszeni 22 tyś .

A teraz jak w moich okolicach prądu nie było i 3 tygodnie - to jakbym miał tą pompę ciepła - to zamarzłbym wraz z rodziną - zamarzłbym bo zasilić awaryjnie PC i ogrzewać dom jest praktycznie niemożliwe ...

A tak że mam gaz to agregacik spokojnie zasilał mi kocioł i resztę odbiorników w domu - było ciepło i przytulnie - spokojnie funkcjonowałem przez ten czas braku prądu nie odczuwając żadnego dyskomfortu ...

 

Uzależniać się w niemal 100% od prądu - jest głupotą - wielką głupotą - wiem o czym piszę bo przeżyłem sam takie wyłączenie prądu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak samo jak pablitoo mam przygotowaną instalację elektryczną na zasilanie agregatem.

 

Robię jeden pstryk w rozdzielni i cały dom, łącznie z PCi (która pobiera 1,8kW) jedzie na agregacie.

Tylko agregat musi być trochę większy.

 

A co do głupoty to można tak samo powiedzieć, że uzależniać się od ogrzewania gazem i codziennie oglądać wiadomości czy putin przypadkiem się nie obraził na nas to też głupota.

 

Inna sprawa to to że nie każdy może mieć gaz.

 

Ale nie o tym ten wątek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak pablitoo mam przygotowaną instalację elektryczną na zasilanie agregatem.

 

Robię jeden pstryk w rozdzielni i cały dom, łącznie z PCi (która pobiera 1,8kW) jedzie na agregacie.

Tylko agregat musi być trochę większy.

 

Dla jedengo PC 1,8kW , dla innego 4kW lub więcej - wszystko zależy od wielkości budynku .

Koszt zakupu kilkukilowatowego / załóżmy 5kW / agregatu inwertorowego / lub z jakim innym regulatorem czy stabilizatorem / jest ogromny ... / ponadto taki agregat waży ponad 100kg i jest ogromny i głośny ...

 

A co do głupoty to można tak samo powiedzieć, że uzależniać się od ogrzewania gazem i codziennie oglądać wiadomości czy putin przypadkiem się nie obraził na nas to też głupota.

 

Ale nie o tym ten wątek ;)

 

Zakręcenie kurka przez ruskich wieszczą już od kilku grubych lat - i jakoś nie zakręcają - i nie zakręcą - ale masz rację nie o tym wątek - jak prądu nie ma nawet i 3 tygodnie - to mój kocioł konsumuje 150W , a nie kilka kilowatów - i do tego mam i ciepłą wodę i ciepło w domu .

 

Mój agregat spożywał mi ca 0,6l benzyny na 1 godzinę pracy - agregat 2kW obciążony ca 60% - od bidy i mógłbym jechać na nim jakbym nie miał i miesiąc prądu .

Przy obciążeniu kilku kilowat - trzeba by chyba cysternę postawić obok domu ... / lub butlę na gaz :D /

 

Oczywiście że i można PC zasilać awaryjnie - tylko teraz kwestia - jakiej mocy PC i jaki agregat do tego dobrać - bo jak juz zasilać awaryjnie to i resztę chałupy - a do tego 1kW na to doliczyć od bidy trzeba ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że pisze " nie z tej beczki", ale jednak podzielę się spostrzeżeniami - nam mieli montować przyłącze gazowe i całe szczęście, że nic z tego nie wyszło....

Zdecydowaliśmy się na pompe ciepła -

 

No to ja też napiszę z tej "innej beczki" - jak mi firmy robiły kalkulację montażu pompy ciepła to kwoty wachały się w granicach 30 tyś / 3 lata temu / - ale na szczęście się nie zdecydowałem - na szczęście - bo kocioł gazowy kupiłem za 8 tyś

 

Myślę że każdy z Was może jeszcze żałować bądź nie decyzji w instalację co.

Za kilka lat a nawet szybciej ceny gazu jak i i energii elektrycznej mogą ostro poszybować w górę. O gazie już się mówi że to kwestia góra trzech lat. Ja nie miałem możliwości podłączenia gazu to wybrałem PCi, gdybym miał gaz pewnie byłby gaz.

 

Pablitoo piszesz o kilkukilowatowym agregacie ale zauważ że Ty zużywasz jeszcze gaz a przy PC to już tylko paliwo na agregat co oczywiście i tak wychodzi dużo drożej. Nie wiem jak wygląda ze sprawnością takiego układu ale może to być ukłąd o podobnej sprawności co kocioł na olej :)

 

No i sprawdziłem z ciekawości :) Na potrzeby mojej pompy ciepła agregat zużyje paliwa za około 2,5 zł/h więc chyba tragedii nie ma. Z tą cysterną chyba przesadziłeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Możemy spróbować to oszacować.

 

Średnia temperatura w tym okresie u mnie była -2.5st.C (górny śląsk). U Ciebie mogła być inna, ale załóżmy, że dość podobna. Czyli grzaliście 13.5st.C w górę zużywając 7.5m3/dobę czyli 0.555m3/st.C/dobę. Gdybyście grzali do 20st.C - czyli 22,5st.C (średnio) powyżej temp. zewn. to wyszłoby ok 12.5m3/dobę (średnio). Może trochę więcej gdyby sprawność całej instalacji miała spadać wraz ze wzrostem delty - zależy co i jak masz zrobione.

 

Przeliczając to na warunki obliczeniowe -20st.C na zewn. / 20st.C wewn. wychodzi zużycie 58W/m2. Nie jest to dom bardzo energooszczędny, ale w normie się mieści.

 

W praktyce dojdzie jeszcze około 1 m3 na podgrzanie CWU.

58W/m2 to raczej słaby wynik. W normie się mieści, ale co to za norma ...

 

Może zrób badania termowizyjne póki zima za oknem, żeby mostki wyłapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że pisze " nie z tej beczki", ale jednak podzielę się spostrzeżeniami - nam mieli montować przyłącze gazowe i całe szczęście, że nic z tego nie wyszło....

Zdecydowaliśmy się na pompe ciepła -

 

No to ja też napiszę z tej "innej beczki" - jak mi firmy robiły kalkulację montażu pompy ciepła to kwoty wachały się w granicach 30 tyś / 3 lata temu / - ale na szczęście się nie zdecydowałem - na szczęście - bo kocioł gazowy kupiłem za 8 tyś

 

Myślę że każdy z Was może jeszcze żałować bądź nie decyzji w instalację co.

Za kilka lat a nawet szybciej ceny gazu jak i i energii elektrycznej mogą ostro poszybować w górę. O gazie już się mówi że to kwestia góra trzech lat.

A ja myślałem, że ostatnio się mówi iż gaz rosyjski jest droższy już od cen rynkowych i Polska może stać się poważnym eksporterem (lub przynajmniej samowystarczalna) tego surowca ze względu na ilość złóż niekonwencjonalnych (podobnie jak to jest w USA i przez co Gazprom płacze, bo ich jeden z największych odbiorców już najbliższym czasie ma być w 60% zaopatrywany w gaz z własnych źródeł - właśnie niekonwencjonalnych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest problem cen gazu dla odbiorców indywidualnych.

http://www.sfora.biz/Gaz-zdrozeje-nawet-o-30-proc-Przez-Unie-a15988

 

Może i zdrożeje albo i nie ale......... :roll:

 

ale już ...

lobby energetyczne już zakłada wzrost en. elektr. i przesyłu o 60-do 80% w związku z finansowaniem modernizacji sieci energ. ( patrz ostatnie awarie) oraz przestazała infrastruktura SE w kraju ( w tym ponad 50% linii WN ma ponad 50 lat !!! )

 

Dodatkowo polski odbiorca poniesie koszty "taniej ekologicznej energii " :roll:

 

( patrz raport CESE )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się koszt przesyłu w taniej taryfie to 5,4 gr więc 4 grosze podwyżka to nie jest jakaś miażdżąca. Ja nie chcę bronić swojej inwestycji w PC bo w innym miejscu podjąłem decyzję o GZ,ja tylko zwróciłem uwagę że za wcześnie na opinie typu "całe szczęście że nie mam........" . Poczytajcie sobie opinie o posiadaczach kotłów olejowych jak kiedyś byli szczęśliwi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się koszt przesyłu w taniej taryfie to 5,4 gr więc 4 grosze podwyżka to nie jest jakaś miażdżąca. Ja nie chcę bronić swojej inwestycji w PC bo w innym miejscu podjąłem decyzję o GZ,ja tylko zwróciłem uwagę że za wcześnie na opinie typu "całe szczęście że nie mam........" . Poczytajcie sobie opinie o posiadaczach kotłów olejowych jak kiedyś byli szczęśliwi.

 

No to masz "prawie " darmo :lol:

 

podaj jeszcze jak jesteś taki dobry ile płacisz za :

-Za jakość dostawy prądu

-Za utrzymanie i rozwój sieci

-Opłata przejściowa

-Za obsługę licznika

 

8) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj jeszcze jak jesteś taki dobry ile płacisz za :

-Za jakość dostawy prądu

-Za utrzymanie i rozwój sieci

-Opłata przejściowa

-Za obsługę licznika

 

Widzę że to Cię boli :).

Opłata jakościowa to 1,2 gr za kWh pozostałe opłaty są niezależne od zużycia i dotyczą każdego nawet Ciebie mając GZ ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w szeregowcu budowanym w latach osiedziesiatych,od czasow budowy niedocieplanym(oczywiscie po wybudowaniu ocieplany),okna oczywiscie wymienione,dach plaski(tez niedocieplany),powierzchnia uzytkowa 110m i buuuuuu :cry: drugi miesiac z rzedu rachunek za gaz 1200zl :x

wrrrrrrrr :x

poprzednia zima wcale nie byla lepsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chcę bronić swojej inwestycji w PC bo w innym miejscu podjąłem decyzję o GZ

 

Jak nie jak tak ?? - przecież to robisz ...

 

,ja tylko zwróciłem uwagę że za wcześnie na opinie typu "całe szczęście że nie mam........" . Poczytajcie sobie opinie o posiadaczach kotłów olejowych jak kiedyś byli szczęśliwi.

 

No i cały czas twierdzę że całe szczęście że się nie zdecydowałem - tak szybko wieszczysz podwyżki cen gazu - a nie spodziewasz się podwyżek cen prądu ?? - a pakiet klimatyczny który lada chwila wejdzie w życie - i skutkiem tego kary za emisję CO2 do atmosfery / a raczej zakup dodatkowych limitów / - bo przecie 99% prundu jest produkowanych w przestarzałych i nierentownych elektrowniach opartych na wunglu , uwolnienie cen energii elektrycznej które zaskutkuje niemałymi podwyżkami - tego nie widzisz co ?? - tylko widzisz podwyzki cen gazu :lol:

 

Odnośnie zasilania rezerwowego PC - nie zrozumiałeś mnie - nie chodzi mi o koszta prądu wyprodukowanego przez agregat - w takiej sytuacji się tego nie liczy - ważne jest że ten prąd skądś trzeba pozyskać - a dla mnie zasilenie instalacji elektrycznej budynku wraz z ogrzewaniem PC - jest bardzo prądożerne ,a koszt zakupu agregatu trójfazowego o odpowiedniej mocy jest niewspółmiernie wysoki do zasilenia awaryjnego chałupy ogrzewanej gazem czy kotłem na paliwo stałe - to jest kilkaset watt a nie kilowaty ...

Nie masz grzałek w Twojej PC ? - a może masz - a to dodatkowe 3+3 a nawet i jeszcze plus 3kW - to jest kosmos dla zasilania awaryjnego .

 

Jakoś moi sąsiedzi posiadający PC podczas opisywanego braku prądu wyprowadzali się gremialnie do rodziny i znajomych gdzie był prąd - nikt nie został - nikt nie chciał dźwigać brzemienia wydatku grubych kilku tysięcy złotych na agregat żeby sobie w domu zapewnić komfortowe warunki bytowania jak nie ma prądu ...

Dobrze że mieli gdzie - ja niestety nie miałem.

 

Ile kilowatów konsumuje Twoja PC ?? - napisz z ciekawości - do tego dołóż 1-1,5kW na zasilenie pozostałych odbiorników w domu - następnie uzyskaną moc powiększ o ca 50% - bo jak nabędziesz agregat na "styk" to go zajeździsz w okamgnieniu przeciążając go podczas pracy , weź pod uwagę precyzyjną elektronikę jaką będziesz zasilał / sterownik PC przede wszystkim , telewizory etc ... / i zastanów się jaki agregat nabędziesz - dobrze by było mieć regulator AVR Digital - jakość prądu na wyjściu będzie wówczas znakomita i nie będziesz się bał że jak go przeciążysz chwilowo to popali ci odbiorniki czy posieje po instalacji śmieciami ...

Ile Ci wyjdzie wówczas 4 - 5 czy 6 kW ?? - dobry agregat tej mocy AVR Digital kosztuje ponad 6 tyś - jednofazowy - a trójfazowy ?? - przeca PC jest zasilana trójfazowo - prawda ... Dołóz więc jeszcze z tysiączek lub dwa ...

Tak łatwo jest wydać taką kasę nagle jak Cię dopadnie katastrofalna zima - jak teraz mnie naprzykład ??

Bo mnie taki wydatek przygiąłby do ziemi i to na długo ... - a musiałbym coś zrobić - bo pod mostem jest jeszcze zimniej niż w domu gdzie jest 5 stopni ...

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzależniać się w niemal 100% od prądu - jest głupotą - wielką głupotą - wiem o czym piszę bo przeżyłem sam takie wyłączenie prądu ...

 

wszystko piknie tyle ze nie kazdy ma mozliwosc podzielenia ryzyka a montowanie gazu plynnego i placenie duzo wiekszych rachunkow byle nie byc w 100% uzalezniony od pradu to tez nie rozwiazanie

takze latwo pisac ze to glupota trudniej zrealizowac gdy np nie masz dostepu do gazu..a wegla nie chcesz

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzależniać się w niemal 100% od prądu - jest głupotą - wielką głupotą - wiem o czym piszę bo przeżyłem sam takie wyłączenie prądu ...

 

wszystko piknie tyle ze nie kazdy ma mozliwosc podzielenia ryzyka a montowanie gazu plynnego i placenie duzo wiekszych rachunkow byle nie byc w 100% uzalezniony od pradu to tez nie rozwiazanie

takze latwo pisac ze to glupota trudniej zrealizowac gdy np nie masz dostepu do gazu..a wegla nie chcesz

rafal

 

Ina, jaki miałaś rachunek za gaz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzę w wątek:

"Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie? "

Prosty temat - proste pytanie.

Czytam elaboraty o pompach ciepła.

Pogięło Was :wink: ?

 

8)

 

Już piszę - u mnie za styczeń i kawałek lutego / dokładnie 37 dni / faktura - 6 stów - grzanie c.o , c.w.u , kuchenka gazowa.

 

Dziękuję za uwagę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wątek o pompach ciepła i nie ja zacząłem ten temat przewijać w tym wątku. Post kerado28 cię lekko zdenerwował i trzeba było przemilczeć ;)

 

Ja nie chcę bronić swojej inwestycji w PC bo w innym miejscu podjąłem decyzję o GZ

 

Jak nie jak tak ?? - przecież to robisz ...

 

Gdybyś czytał uważnie to byś zauważył że gdybym miał dostęp do gazu to wybrałbym gaz.

 

Nie masz grzałek w Twojej PC ? - a może masz - a to dodatkowe 3+3 a nawet i jeszcze plus 3kW - to jest kosmos dla zasilania awaryjnego . Ile kilowatów konsumuje Twoja PC ?? - napisz z ciekawości - do tego dołóż 1-1,5kW na zasilenie pozostałych odbiorników w domu - następnie uzyskaną moc powiększ o ca 50% - bo jak nabędziesz agregat na "styk" to go zajeździsz w okamgnieniu przeciążając go podczas pracy. Ile Ci wyjdzie wówczas 4 - 5 czy 6 kW ?? - dobry agregat tej mocy AVR Digital kosztuje ponad 6 tyś - jednofazowy - a trójfazowy ?? - przeca PC jest zasilana trójfazowo - prawda ... Dołóz więc jeszcze z tysiączek lub dwa ...

Tak łatwo jest wydać taką kasę nagle jak Cię dopadnie katastrofalna zima - jak teraz mnie naprzykład ??

Bo mnie taki wydatek przygiąłby do ziemi i to na długo ... - a musiałbym coś zrobić - bo pod mostem jest jeszcze zimniej niż w domu gdzie jest 5 stopni ...

 

Grzałki mam ale w czym problem żeby je wyłączyć podczas zasilania awaryjnego.

Moja pompa zużywa 1,7kW razem z pompami obiegowymi. Oczywiście zgadzam się co do agregatu że trójfazowy to inna kasa. Też mnie nie stać na taki agregat, myślałbym o wypożyczeniu - może mam skąd? :) (na zorganizowanie agregatu miałbym około 2 dni bo na tyle myślę wystarczy akumulacja posadzki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...