Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ja juz wiem chyba gdize byl moj problem..

moja Pani otworzyla drzwi jednego pokoju gdzie zostawiamy psa jak wychodzimy z domu ustawiony jest grzejnik na grzanie - w ten sposob szybko sie wychładzał bo grzał caly korytarz na pietrze plus klatke schodowa... i dziwic sie czemu piec czesto sie załączał...

 

druga kwestia to nadal nie moge wyczuc ustawienia pieca :/

Krzywa 0.9 ustawiona temperatura w srodku 21.5 ..

nie wiem co zrobic aby zjechac z sstala temperatura do 20 stopni - tyle mam ustawione na interwałach godzinowych ...

 

dzisiaj ustawilem aby sterownik dzialal jako termostat zapewne wylaczy caly piec na kilka godzin az spadnie temperatura jednak wtedy start podlogowki pochlonie kolejne m3 gazu:/

 

probowalem zamiast termostat ustawic " korekta" ale mam wrazenie ze nei wiele to daje.

przy -3 na zewnatrz wczorja wieczorem piec ustawił sie na 37 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W Vitotronicu - regulatorze pogodowym Viessmanna funkcjonuje adres kodowy który odpowiada za obliczanie stałej czasowej zmiany temperatury zewnętrznej .

Odpowiednio do nastawionej wartości następuje szybkie (wartości niższe) lub powolne (wartości wyższe) dopasowanie temperatury na zasilaniu przy zmianie temperatury zewnętrznej.

Wśród znajomych użytkowników Vieśków miałem taki przypadek że omyłkowo ten adres był ustawiony na max - czyli "199" - dla regulatora to była wartość ponad 30 godzin .

Dla takiej wartości granicznej regulator obliczał taką stałą czasową że zmiany temperatury na zewnątrz były rejestrowane / używane do obliczeń / na następny dzień ...

Skutek był taki że po okresach mrozów jak temp zewnętrzna podnosiła się znacznie - kocioł pomimo wzrostu temp na zewnątrz dalej grzał wodę do wyższych temperatur i konsumował więcej gazu przy wyższych temp niż przy znacznie niższych kilka dni wcześniej ...

 

Może w sterowaniu Vailanta też jest coś podobnego - podobny parametr który zmieniony może powodować takie dziwne działanie kotła ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestudiowalem juz cala instrukcje i nie ma nic takiego

zrobie jeszcze test opisywany na jednym forum...

wlacze korekte i podgrzeje lampką sterownik czy bedzie działała korekta

 

Jak dla mnie jesli "widzi" albo lepiej " czuje" temperature 21 - a zadana jest 20 powinien ograniczyc ogrzewanie do minimum tak aby spadła temperatura do 20 i taka utrzymywal.

A tu sytuacja jest taka ze zapalilismy w kominku w niedziele bylo 24 stopnie i tak sobie dzien po dniu spada jest 21 wczoraj bylo 22

 

no nic spisalem o 11 stan licznika wlaczylem jako termostat przyjde o 23 sprawdze znow zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze sprawdzcie ile Wasz piec połyka gazu w w ciagu najblizszej doby - zeszła doba ponad 10 m3 nie wiem co sie dzieje tyle nie palil przy -10 :/

 

U mnie constans - 12 godzin z dzisiejszej doby - odczyt o 6.00 i teraz o 18.30 - kocioł połknął 5m3 gaziu .

/ - 6 stopni na zewnątrz i temperatura spada /

 

 

Pablitoo jak Ty to robisz???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że mam jeszcze pogodówkę z calormatikiem 430, który sam sobie ustawia temp. zasilania. Ale przestawiłem na samym piecu temp. max. zasilania z 60 na 70 i wtedy chyba wzrosło zużycie gazu.

 

E, raczej to zima była ostrzejsza. Jak masz strownik to on decyduje o temperaturach grzania a nie pokretło na kotle.

 

 

Tak, ale w przypadku ustawienia max. temp. na kotle np. 60 st., regulator nie obejdzie tego ograniczenia i musi dostosować się do tego. To jest stwierdzenie serwisanta. Sam bym nie kombinował w ten sposób.

W momencie ustawienia na kotle innej temp. niż max (oczywiście w tym konkretnym przypadku vaillant +CM430) sterownik przestaje być sterownikiem pogodowym. Działają tylko zaprogramowane cykle grzewcze. Zarówno na klapce kotła jak i w instrukcji jest to wyraźnei zaznaczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze sprawdzcie ile Wasz piec połyka gazu w w ciagu najblizszej doby - zeszła doba ponad 10 m3 nie wiem co sie dzieje tyle nie palil przy -10 :/

 

U mnie constans - 12 godzin z dzisiejszej doby - odczyt o 6.00 i teraz o 18.30 - kocioł połknął 5m3 gaziu .

/ - 6 stopni na zewnątrz i temperatura spada /

 

 

Pablitoo jak Ty to robisz???

 

Ale co robię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chłyt marketingowy ;)

 

Żaden chłyt :

 

 

U mnie constans - 12 godzin z dzisiejszej doby - odczyt o 6.00 i teraz o 18.30 - kocioł połknął 5m3 gaziu .

/ - 6 stopni na zewnątrz i temperatura spada /

 

- napisane było wyraźnie - redprądnik pytał o ostatnie zużycie - trzeba czytać ze zrozumieniem ...

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie takie wyniki:

 

http://www.ifb.pl/dandys/inne/gaz_2010_02_1.jpg

 

Stany licznika odczytywane około 07:00 rano.

Temperatury z Wieliczki.

 

 

Au mnie również okolica Wieliczki dom 220m2 po podłogach w tym garaż.

Temp. utrzymywana na parterze 21.0-21.5 a na pietrze 16.0 /nie zamieszkałe/ w domu brak drzwi wewnetrznych co podwyzsza spalanie /ciągnie od garazu który prowizorycznie zasłonięty kartonem/

 

Data Za dobę

 

1 luty 11,56

2 luty 8,86

3 luty 6,98

4 luty 10,19

5 luty 6,52

6 luty 7,59

7 luty 7,86

8 luty 7,93

9 luty 9,03

10 luty 11,43

11 luty 8,47

 

Do tego należy doliczyć spalanie w kominku codziennie pod wieczór 6 "szczap" drewna kominkowego.

Piecyk włącza się około godziny 3-4 rano i grzeje do 6.30-7.00, w ciągu dnia 2 razy ten drugi raz po południu włącza się i grzeje do około 19 tej. Później kominek i tak codziennie:). Kominka nie uruchamiam gdy srednia dobowa spada poniżej 8m3 gazu.

Tym sposobem uwazam ze wynik całkiem całkiem i przyjemny płomień z kominka:)

 

 

odczyty około 7 rano.

 

Średnia dobowa 8,76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Widziałem w poprzednich postach, że ustawiacie 2-3 interwały grzania w ciągu doby. Spotkałem się z opinią, żeby ustawić grzanie np. na cały dzień, żeby nie wychłodzić domu.

Szczerze mówiąc nie wiem, który sposób jest bardziej gazo-oszczędny.

Ma ktoś z Was jakieś doświadczenia w tym temacie?

A może jakiś fachowiec wesprze mnie swoim światłym zdaniem?

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w poprzednich postach, że ustawiacie 2-3 interwały grzania w ciągu doby. Spotkałem się z opinią, żeby ustawić grzanie np. na cały dzień, żeby nie wychłodzić domu.

Wyniki spalania gazu, które podawałem kilka postów wyżej otrzymałem dla parametrów:

- sterownik pogodowy calormatic430.

- ustawione trzy ramki czasowe, w których chcę określić większą temperaturę (w "dziurach" mam ustawioną temperaturę 18C)

 

Czyli można chyba powiedzieć, ze mam grzanie na cały dzień.

 

Chociaż trochę dziwne jest to, że sterownik w "dziurach" pokazuje temp 5C i nie do końca jestem pewny czy on grzeje te 18C co mu ustawiłem w parametrach jako temperaturę obniżoną ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Widziałem w poprzednich postach, że ustawiacie 2-3 interwały grzania w ciągu doby. Spotkałem się z opinią, żeby ustawić grzanie np. na cały dzień, żeby nie wychłodzić domu.

Szczerze mówiąc nie wiem, który sposób jest bardziej gazo-oszczędny.

Ma ktoś z Was jakieś doświadczenia w tym temacie?

A może jakiś fachowiec wesprze mnie swoim światłym zdaniem?

 

pozdrowienia

Niestety wesprze Cię tylko własne doświadczenie :) Za dużo niewiadomych, żeby doradzać. Np ile czasu jesteście wszyscy poza domem. Jak dobrze ocieplona chałupka itp itd. Ja posłuchałem rad o wyższości ustawienia stałej temperatury przez całą dobę ... zagapiłem się i sprawdziłem efekty po około 10 dniach ... Zużycie gazu skoczyło niemal 2x w górę a najbardziej znaczący efekt był taki, że zmieniono mi taryfę z W-2 na W-3 a wszystko szło tak dobrze :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż trochę dziwne jest to, że sterownik w "dziurach" pokazuje temp 5C i nie do końca jestem pewny czy on grzeje te 18C co mu ustawiłem w parametrach jako temperaturę obniżoną ....

 

Kiedy stosuje obniżoną to cr430 ją pokazuje. Jak pokazuje 5 to nie stosuje obniżonej. Tam jest jeszcze jedna opcja, nie pamiętam nazwy, która określa jaka ma być temperatura w dziurach - czy ma być to właśnie ta obniżona, czy ochrona przeciw zamarzaniu (te 5 właśnie) czy coś tam jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...