Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kiedy stosuje obniżoną to cr430 ją pokazuje. Jak pokazuje 5 to nie stosuje obniżonej. Tam jest jeszcze jedna opcja, nie pamiętam nazwy, która określa jaka ma być temperatura w dziurach - czy ma być to właśnie ta obniżona, czy ochrona przeciw zamarzaniu (te 5 właśnie) czy coś tam jeszcze.

Łojej

To muszę poszukać tej opcyjki.

 

After edit:

Aaaa znalazłem takie coś na ekranie C21 ---> "Tryb Auto_OFF".

U mnie z tego co pamiętam to jest na ECO nastawione.

Popróbuje ze zmianą na "Obniżenie" i zobaczymy jak się zmienia wyniki.

 

Ale jak tak patrzę na opis ECO:

- ECO

W czasie, w którym nie jest zaprogramowane żadne

okno czasowe, urządzenie grzejne jest wyłączone.

Temperatura zewnętrzna jest kontrolowana.Jeżeli

temperatura zewnętrzna będzie niższą od 3 °C zadana

temperatura pokojowa zostanie zastąpiona przez

nastawioną temperaturę obniżoną (nie mniej, niż

5 °C). Regulowanie będzie na tą zadaną temperaturę

pokojową. Nastawiony czas opóźnienia zabezpieczania

przed mrozem (patrz tutaj) także działa na początku

tego regulowania. Jeżeli temperatura zewnętrzna

wzrośnie powyżej 4 °C , kontrola temperatury

zewnętrznej będzie nadal aktywną, urządzenie grzejne

zostanie wyłączone.

 

to tak jakbym miał ustawione "Obniżona" bo ostatnio zawsze jest mniej niż +3C na zewnątrz. Z tym, że miesza tu jeszcze czas opóźnienia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dodam, że mam jeszcze pogodówkę z calormatikiem 430, który sam sobie ustawia temp. zasilania. Ale przestawiłem na samym piecu temp. max. zasilania z 60 na 70 i wtedy chyba wzrosło zużycie gazu.

 

E, raczej to zima była ostrzejsza. Jak masz strownik to on decyduje o temperaturach grzania a nie pokretło na kotle.

 

 

Tak, ale w przypadku ustawienia max. temp. na kotle np. 60 st., regulator nie obejdzie tego ograniczenia i musi dostosować się do tego. To jest stwierdzenie serwisanta. Sam bym nie kombinował w ten sposób.

W momencie ustawienia na kotle innej temp. niż max (oczywiście w tym konkretnym przypadku vaillant +CM430) sterownik przestaje być sterownikiem pogodowym. Działają tylko zaprogramowane cykle grzewcze. Zarówno na klapce kotła jak i w instrukcji jest to wyraźnei zaznaczone.

 

A co ma piernik do wiatraka ?

I na której stronie instrukcji jest to zaznaczone ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szczerze mówiąc nie wiem, który sposób jest bardziej gazo-oszczędny.

Ma ktoś z Was jakieś doświadczenia w tym temacie?

pozdrowienia

 

Musisz to zsprawdzić doświadczalnie dla swojego domku.

W moim przypadku obniżanie o 2-3 stopnie niedawało żadnych oszczędności.wręcz przeciwnie. Z tym ze użytkuje kocioł kondensacyjny - z obserwacji 99% jego pracy na co jest na minimalnej modulacji, gdy dawałem skokowe zwiekszenie temperatury pracował z wiekszą mocą stąd nie było oszczędności w spalaniu gazu.

Teraz stosuje dwie nastawy na termostacie pokojowym 21 gdy jesteśmy 20,6 gdy śpimy lub nas nie ma - z racji trybu życia jest to bardzo nie reguralne.

Co by nie było to całkowicie OT.

Dla domku którego parametry podawałem wcześniej - na dzień 9 II 2010 było 733m3 gazu zużyte od 1X2009 , mieszkamy od 11XII 2009. Maksymalne zużycie dobowe to było 12,5m3 przy - 22 stopniach w nocy od -17 w dzień..

 

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w poprzednich postach, że ustawiacie 2-3 interwały grzania w ciągu doby. Spotkałem się z opinią, żeby ustawić grzanie np. na cały dzień, żeby nie wychłodzić domu.

Wyniki spalania gazu, które podawałem kilka postów wyżej otrzymałem dla parametrów:

- sterownik pogodowy calormatic430.

- ustawione trzy ramki czasowe, w których chcę określić większą temperaturę (w "dziurach" mam ustawioną temperaturę 18C)

 

Czyli można chyba powiedzieć, ze mam grzanie na cały dzień.

 

Chociaż trochę dziwne jest to, że sterownik w "dziurach" pokazuje temp 5C i nie do końca jestem pewny czy on grzeje te 18C co mu ustawiłem w parametrach jako temperaturę obniżoną ....

 

Wtedy nie grzeje - "jest w pogotowiu" jak temperatura spadnie ponizej 18 stopni.

 

A jak masz ustawione jako korekte , brak czy temorstat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż trochę dziwne jest to, że sterownik w "dziurach" pokazuje temp 5C i nie do końca jestem pewny czy on grzeje te 18C co mu ustawiłem w parametrach jako temperaturę obniżoną ....

 

Kiedy stosuje obniżoną to cr430 ją pokazuje. Jak pokazuje 5 to nie stosuje obniżonej. Tam jest jeszcze jedna opcja, nie pamiętam nazwy, która określa jaka ma być temperatura w dziurach - czy ma być to właśnie ta obniżona, czy ochrona przeciw zamarzaniu (te 5 właśnie) czy coś tam jeszcze.

 

Temperatura obnizona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czytam ten watek od pewnego czasu i podziele sie tez moimi wynikami ktore sa w sumie chyba dobre a i bedzie cos na pocieszenie dla tych co narzekaja ze duzo pala gazu.

 

Dom ok 160mkw wg normy, po podlodze 250 mkw , garaz 36mkw ogrzewany do jakis 12 st, mieszkalne do 20 w dzien 18-19 noc. wentylacja grawitacyjna, piec kondesat Hoval 24kW zasobnik 160l. sciana 30 protherm +15 stryro standard , poddasze 25-30 cm welny lepszej, duzo wykuszy ( 4) 2 balkony nieocieplone niewykonczone, okna standard + rolety zewnetrzne , 5 okien dachowych. Grzanie ustawione dwustopniowo noc 18,5 dzien 19,5. woda w zasobniku 44 st. ogrzewanie prawie caly dol podlogowka na mieszaczu z ustawiana recznie temp. wody ( jakies -10 st to co na grzejnikach) krzywa na grzejniki 0,75. Do tego jest kominek z plaszczem CTM 18kw - palone jest zwykle codziennie od 16-18 do 22.

 

Poszlo w styczniu 270 m 3 + troche drzewa ( zwyke na dzien potrzeba 5-6 sporych kawalkow. Dobowo wychodzi od 8,5 m 3 w mrozy do 6 jak jest cieplej.

 

Sporo oszczedzilem walczac ze sterownikiem - glownie grzebiac w ustawieniach serwisowych pieca i samego palnika. Mowiac w skrocie najlepsza opcja to regulacja pogodowa + 500% ( nie wiem jak to 500% rozumiec) wplyw pomieszczenia / moc na co ograniczona na 30% , na cwu na 70%.

 

Dzieki tym ustawieniom zmniejszylem zuzycie na dobe o przynajmniej 1-2 m 3 - piec sie zalacza rzadziej i lepiej reaguje na np. wzrost temp od slonca. Kominek jest tak zrobiony ze jak osiagnie temp. 55 st to piec gazowy sie wylacza calkowicie ( tj. odciente jest 220~ od niego).

 

Na koniec pocieszenie dla narzekajacych - mojej mamie w starym domu poniemieckim 200 mkw okna w 1/4 nowe reszta stara, nie ocieplony temp w domu gora 16-18 st jedynie w salonie kominek otwarty i jest cieplej poszlo za koncowke grudnia i caly styczen 914 m 3 ! Czyli 1560 zl - MASAKRA

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie ustawienia na kotle innej temp. niż max (oczywiście w tym konkretnym przypadku vaillant +CM430) sterownik przestaje być sterownikiem pogodowym. Działają tylko zaprogramowane cykle grzewcze. Zarówno na klapce kotła jak i w instrukcji jest to wyraźnei zaznaczone.

 

A co ma piernik do wiatraka ?

I na której stronie instrukcji jest to zaznaczone ?

 

Str. 15 instrukcji obsługi kotła p.4.7.2

 

A wracając do tematu to początek roku nie należy do najlepszych ...

od 06 X 2009 do 03 I 2010 poszło 492m3 średnia 5,7m3/dobę

a już od 3 I do 9 II 341m3 średnia 9,2m3/dobę :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czytam ten watek od pewnego czasu i podziele sie tez moimi wynikami ktore sa w sumie chyba dobre a i bedzie cos na pocieszenie dla tych co narzekaja ze duzo pala gazu.

 

(...)

 

Sporo oszczedzilem walczac ze sterownikiem - glownie grzebiac w ustawieniach serwisowych pieca i samego palnika. Mowiac w skrocie najlepsza opcja to regulacja pogodowa + 500% ( nie wiem jak to 500% rozumiec) wplyw pomieszczenia / moc na co ograniczona na 30% , na cwu na 70%.

 

Dzieki tym ustawieniom zmniejszylem zuzycie na dobe o przynajmniej 1-2 m 3 - piec sie zalacza rzadziej i lepiej reaguje na np. wzrost temp od slonca. Kominek jest tak zrobiony ze jak osiagnie temp. 55 st to piec gazowy sie wylacza calkowicie ( tj. odciente jest 220~ od niego).

 

(...)

 

Sporo to oszczędziłeś dzięki paleniu w kominku z płaszczem , ponadto 20 stopni w dzień - jakbym ja utrzymywał w domu 20 stopni to żona by się ze mną rozwiodła - u mnie 22 stopnie w dzień to minimum :lol:

 

8,5m3 gazu dobowo - jakbyś podniósł temp do 22 stopni to zwiększyłboby Ci się zużycie o ca 20% i wyniosło by ponad 10m3 dobowo - co przy wspomaganiu się codziennie kilka godzin kominkiem z płaszczem jest dużym zużyciem .

 

Oczywiście absolutnie nie neguję Twojego zadowolenia - "metrycznie" zużycie rzeczywiście jest nieduże - tylko - doliczywszy "wspomagacze" jak i stosunkowo niską temperaturę utrzymywaną we wnętrzach - sumarycznie sytuacja się trochę zmienia ...

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dopisalem pewnej istotnej rzeczy kiedy pale w kominku to temperatura w calym domu sie podnosci i jest jakies 21 st na gorze i 22 na dole. Wynika to z tego ze na gazie reg. pogodowy utrzymuje w sumie niska temp grzejnikow np. krzywa 0,75 - przy -15 st jedynie 43 st a jak pale w kominku to woda ma w zaleznosci od hajcowania min 50 st do nawet 70 st.

 

Ogolnie wiec jestem zadowolony bo ja potrzebuje wieczorem ciepelko ( dla mnie 22 st to juz jest super) a w dzien 20 st jest wystarczajace.

 

Ciekawi mnie ile bym mniej zuzywal jakbym zalozyl rekuperator ( zastanawialem sie mocno ale w koncu zrezygnowalem). Moze ktos moze podac jakies szacunki - 20 % mniej ? Mysle tez czy nie uszczelnic troche dziur np. w dzwiach bo mam w domu ciagle niska wilgotnosc 35-40% ponoc to wg niektorych znak ze jest za duza wymiana powietrza ( faktycznie przy kratkach czuc wyrazny cug)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle tez czy nie uszczelnic troche dziur np. w dzwiach bo mam w domu ciagle niska wilgotnosc 35-40% ponoc to wg niektorych znak ze jest za duza wymiana powietrza ( faktycznie przy kratkach czuc wyrazny cug)....

 

Niska wilgotnośc związana jest z ostrym grzaniem a nie nadmierną wymianą powietrza:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle tez czy nie uszczelnic troche dziur np. w dzwiach bo mam w domu ciagle niska wilgotnosc 35-40% ponoc to wg niektorych znak ze jest za duza wymiana powietrza ( faktycznie przy kratkach czuc wyrazny cug)....

 

Niska wilgotnośc związana jest z ostrym grzaniem a nie nadmierną wymianą powietrza:))

 

zwlaszcza kiedy na zewnątrz jest 95-100% wilgotnossci:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 120 m parterówka, pow ogrzewana 100 m2, podłogówka 60 m2 reszta grzejniki, sciany porotherm 25 cm, styro 12 cm, Vaillant ecotec 18 kW pogodówka kominek z płaszczem, w kominku palę w weekend od godz 15 do 22 , zuzycie przy temp zew. ok -8 , 6 m3 , przy max -15, 8 m3 z c.W.U.Podczas palenia kominkiem , jak nagrzeje sie podogówka i podłoga działa jak piec oddaje ciepło przez cały nastepny dzien wtedy zuycie gazu max 4 m3/dobe

Krzywa 1.0, przy nizszej temp. zew. podnosze na 1.2 , na CM 400 korzystam z korekty , na termostacie za duzo gazu szło na ponowne podgrzanie wody w podłogówce po obnizonej temp w nocy , cała doba 21 stopnii temp w mieszkaniu , garazu nie ogrzewam, sciane między garażem a mieszkaniem ociepliłem styro 5 cm,zuzycie gazu od 20.12.2009 do 10.02.2010 - 250 m3 gazu

Sam grzebałem w cm400 przez 2 lata , jezeli chodzi o servistantów Vaillanta to przychodzili podbili pieczatke kasowali i tyle , przy pierwszym uruchomieniu facet nawet nie raczył mi wytłumaczyc nic nt regulatora powiedział, cyt"musi sobie pan sam poczytac i poustawiac tak żeby pan był zadowolony "hahah smiech pusty mnie ogarnia do tej pory było ich 3 w ciągu 3 lat uzytkowania kotła przeglady konserwacja regulacja jak przechodziłem z propoanu na GZ, brak słów jak Vaillant toleruje takich atoryzowanych servisantów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vail. eco 186+ CM 430. 240 m2 (garaż + piwnic słabo ogrz.) bez kominka

25 BK. + 12 styro , 20 wełny poddasze , temp. 21 st.

dom częściowo odslonięty, I sezon grzania. I faktura 900 PLN za 3 miechy od 01.09 do 23.12. (496m3).

2 obiegi podł. koryt. łazien., kuchnia , reszta grzej.

zużycie grudzień 09-250m3

zużycie styczeń 10-350m3

 

 

Obecnie ok. 12m3 od 3 dni (przy temp. w ok.wroc. od 0 do -5 lub 7 i wieje)

 

Wyjechałem na 5 dni na pocz. lutego, temp. ustawiłem na 18 st. a i tak zeżarł ok.9m3.(a temperatury były niższe!)

U mnie serwisanci też byli tajemniczy, optymalne ustawienia kombinuję sam. Wszystko ok. life is brutal, pretensji nie mam, ale jak ktoś pyta jaki piec ma kupić to opisuję te nadęte primadonny i nie polecam firmy V. właśnie z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwlaszcza kiedy na zewnątrz jest 95-100% wilgotnossci:)

 

ta, względnej, przy temp. w okolicach 0, czyli do kilku gramów wody na m3.

co po ogrzaniu tego powietrza do +20 się przekłada się na w porywach do 25% wilgotności względnej.

 

i nie za bardzo to jest też od grzania, tzn. fakt, czym cieplej tym względna spada bo dla wyższej temperatury jest większa zawartość maksymalna - ale ilość wilgoci się nie wiele zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje rozumowanie ze jak zmniejsze przeplyw powietrza to wilgotnosc powinna wzrosnac jest prawidlowe ? Bo wtedy widze to tak - wilgoc pochodzaca z suszenia prania, oddychania , gotowania itd wolniej bedzie usuwana z domu wiec wilgotnosc wzrosnie. Pytanie czy nie bedzie gorszego powietrza w domu pewnie bedzie mniej swieze . Fajnie jak by ktos podal sposob na ustalenie/ zmierzenie jaka jest wymiana powietrza.

 

Ktos powie co to ma do watku ile gazu poszlo... po prostu wtedy gazu poszlo by mniej - pytanie ile mniej i czy gra jest warta swieczki ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje rozumowanie ze jak zmniejsze przeplyw powietrza to wilgotnosc powinna wzrosnac jest prawidlowe ? Bo wtedy widze to tak - wilgoc pochodzaca z suszenia prania, oddychania , gotowania itd wolniej bedzie usuwana z domu wiec wilgotnosc wzrosnie. Pytanie czy nie bedzie gorszego powietrza w domu pewnie bedzie mniej swieze . Fajnie jak by ktos podal sposob na ustalenie/ zmierzenie jaka jest wymiana powietrza.

 

Ktos powie co to ma do watku ile gazu poszlo... po prostu wtedy gazu poszlo by mniej - pytanie ile mniej i czy gra jest warta swieczki ....

 

Za suche powietrze nie jest zdrowe , za duza wilgotnosc powoduje np grzyba.

 

Nie wiem czy Twoje rozumowanie iż im mniejsza wilgotnosc tym mniej gazu pojdzie jes tprawidlowe... powinno sie wietrzyc aby swieze powietrze wpadało .

Ja jedno okno mam zostawione na mikro uchył jak podejdzies zdo okna czuć chłód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje rozumowanie ze jak zmniejsze przeplyw powietrza to wilgotnosc powinna wzrosnac jest prawidlowe ? Bo wtedy widze to tak - wilgoc pochodzaca z suszenia prania, oddychania , gotowania itd wolniej bedzie usuwana z domu wiec wilgotnosc wzrosnie. Pytanie czy nie bedzie gorszego powietrza w domu pewnie bedzie mniej swieze . Fajnie jak by ktos podal sposob na ustalenie/ zmierzenie jaka jest wymiana powietrza.

 

Ktos powie co to ma do watku ile gazu poszlo... po prostu wtedy gazu poszlo by mniej - pytanie ile mniej i czy gra jest warta swieczki ....

 

Tu znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania od forumowego speca adama :)

http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659-60.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje rozumowanie ze jak zmniejsze przeplyw powietrza to wilgotnosc powinna wzrosnac jest prawidlowe ? Bo wtedy widze to tak - wilgoc pochodzaca z suszenia prania, oddychania , gotowania itd wolniej bedzie usuwana z domu wiec wilgotnosc wzrosnie. Pytanie czy nie bedzie gorszego powietrza w domu pewnie bedzie mniej swieze . Fajnie jak by ktos podal sposob na ustalenie/ zmierzenie jaka jest wymiana powietrza.

 

Ktos powie co to ma do watku ile gazu poszlo... po prostu wtedy gazu poszlo by mniej - pytanie ile mniej i czy gra jest warta swieczki ....

 

Za suche powietrze nie jest zdrowe , za duza wilgotnosc powoduje np grzyba.

 

Nie wiem czy Twoje rozumowanie iż im mniejsza wilgotnosc tym mniej gazu pojdzie jes tprawidlowe... powinno sie wietrzyc aby swieze powietrze wpadało .

Ja jedno okno mam zostawione na mikro uchył jak podejdzies zdo okna czuć chłód.

 

To nie jest dobry sposób. Najlepiej wietrzyć krótko a intensywnie. Wówczas straty są mniejsze.

W nowych oknach uszczelki są specjalnie "nacinane" aby była stała mikrowentylacja. Nikt nie pyta czy tak ma być czy nie, tylko odgórnie tak robią. Macie tak u siebie może ?

 

Patrz okna VEKA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko nadzieje ze tegoroczna zima jest wybrykiem. Moze i gazu mi nie poszło wiele ale drewna ...... kurde, pół piwnicy. Miałem 10 m3 drewna w postaci odpadow pobudowlanych, scietej i 2 lata suszonej topoli, gruszki i jabłoni. Myslałem, ze to mi ma 5 lat starczy a tu przez 1 zime poszła ponad połowa. Jesli nastepna zima ma wygladac w podobny sposob to część pokoikow na gorze zamykamy, dzieciaki podlegają "kompresji" do 1 pokoju, żona dostaje ciepła gacia a'la Bridget Jones i finito - tak by pozostac w W-2. 60 zl/miesiac w W-3 to przegiecie pały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...