Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U mnie za ostatnie 3 dni zuzycie na poziomie 9m3/doba (-1m3 na CWU=8m3 na CO) :( DUŻO!!! Dom podobny do Radzieja. Tez ok 220mk po podłodze. Tez kociołek Junkier Smart, który w dodatku cały czas pracuje w zakresie 28-32 stopnie na zasilaniu więc kondensuje idealnie a mimo to mam takie duże zużycie. Mam wrażenie że gdzies mam duże mostki termiczne :( :( :( Niby wszystko pilnowane podczas budowy a jednak...

 

Mi też spala teraz 7-9m3/dobę, zobacz za jaki okres on podał to zużycie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A może jest ktoś w stanie trochę powróżyć z fusów? Właśnie robię remont kupionej nieruchomości - szału nie ma, ale na nic innego mnie nie stać...

Stary dom z cegły (mur 40cm) będzie ocieplany (+15cm). Dwa poziomy, łącznie ok 125m2. Stoi na ławach, dotychczas podłogi drewniane (legary na gruncie), ale dam pod wylewki sporo styropianu. Pasywny to nigdy nie będzie :), ale zrobię wszystko, żeby polikwidować mostki i straty. Dach oczywiście też dobrze zaizolowany. Z powodu braku miejsca muszę ogrzewać gazem (dwufunkcyjny piec kondensacyjny) - wszystko na ogrzewaniu podłogowym, plus sumiennie wykonany kominek z DGP. Nie mam aspiaracji na temperatury wewnętrzne powyżej 20stC. Zakładam, że kominek będzie rozpalany w weekendy jako ozdoba i wspomaganie CO gazowego, ale i tak już drżę o rachunki za gaz...choć jeszcze go nawet nie podłączyłem. Ponieważ z lektury tego wątku nie jestem w stanie określić jakichś węższych widełek, ktoś może mi wywróżyć, czy mój miesięczny rachunek w okresie grzewczym będzie bliżej 500zl czy bliżej 1000zł?

 

pozdrawiam

Grzegorz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobny dom, też część ścian z cegły po 40 cm grubości ocieplona była styro 5cm i dołożyłem wełnę 10 cm, w podłodze 10 cm, dach różnie częściowo 20cm, częściowo 25 cm, bryła mniej zwarta niż możliwe z uwagi na dobudówkę i obliczeniowo wychodzi na c.o. 1700m3 gazu/sezon plus cwu zakładam jakieś 300m3. Wstępnie wygląda, że uda się zejść do jakichś 1700m3 łącznie na co + cwu, a jak intensywnie popracuje kominek to może jeszcze niżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny z powierzchnią "po podłodze":) W wigwamach istotna jest kubatura, a nie powierzchnia podłogi. Ja mam parterówkę z nieużytkowym poddaszem, które kiedyś można sobie adoptować na mieszkalne. Po podłodze na poddaszu mam ok 220m2, a ewentualnej powierzchni użytkowej(powyżej 1,9h) 55m2, taka malutka różnica:)

Poza tym nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo podajesz zużycie za czesciowo okres nie grzewczy. Podaj zużycie srednie z 5 czy 10 ostatnich dni. Może się zdziwisz, ale nie wyjdzie co 4 m3/dobę :)

 

Nie wprowadzam ludzi w błąd - napisałem w jakim okresie miałem takie spalanie - żadnych danych nie naciągam. Nie znam kubatury, nie chce mi się projektu szukać, ale powiem, że ścianka kolankowa ma u mnie ok. 120-130 cm, więc to nie wigwam, a całkiem pokaźna stodoła - na poddaszu mieszkamy, dół jest niezamieszkany, ale ogrzewany normalnie jak reszta.

 

Dla pełni informacji powiem, że w ciągu roku od września 2010 do września 2011 zużyłem 1580 m3 gazu, co daje 4,4 m3 na dobę średnio rocznie - razem z CWU (można odliczyć niecały 1m3).

Acha, teraz zacznie się mój drugi pełny sezon grzewczy, ale dom budowałem "temi ręcami", wprowadziłem się po 3 latach, więc miał czas wyschnąć.

Mam 16 cm styropianu zwykłego i 25 cm wełny w skosach, wentylacja grawitacyjna, dopiero w ostatnim miesiącu ociepliłem płytę balkonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary dom z cegły (mur 40cm) będzie ocieplany (+15cm). Dwa poziomy, łącznie ok 125m2. Stoi na ławach, dotychczas podłogi drewniane (legary na gruncie), ale dam pod wylewki sporo styropianu.

 

Mam praktycznie taki sam obiekt :). Podłogówka z 18cm styropianu, ściany 15, okna plastikowe 1,1, w stropie strychu 15cm między belkami i 10cm pod sufitem podwieszanym. Kocioł kondensacyjny. Zużycie w obecnych temperaturach 6m3/dobę, czyli 180miesięczni, czyli ok. 400zł. W styczniu będzie pewnie dwa razy tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też spala teraz 7-9m3/dobę, zobacz za jaki okres on podał to zużycie:)

 

U mnie Viessmann Vitodens 200 pali teraz około 8,5m3. Chatka 180m2 po podłodze, kubatura około 650m3. 45m2 podłogówki na dole reszta grzejniki. Góra cała w grzejnikach. Dodam jeszcze że ściany to pustak sprzed 35lat ocieplone 15cm styro, skosy 25cm wełny. Góra dobudowana nowa. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem taki że... W ostatnich dniach sa wysokie temperatury ... wczoraj wracam do domu i jest 19 stopni a powinno byc 21

 

Musialem zwiekszyc krzywa aby dogrzał do 21 nie wiem co sie zepsulo:/

Normalnie mam krzywa w Vaillancie na 0,8 co przy 8 stopniach na zewnatrz daje jakies 35 stopni a przy 1,0 40 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem taki że... W ostatnich dniach sa wysokie temperatury ... wczoraj wracam do domu i jest 19 stopni a powinno byc 21

 

Musialem zwiekszyc krzywa aby dogrzał do 21 nie wiem co sie zepsulo:/

Normalnie mam krzywa w Vaillancie na 0,8 co przy 8 stopniach na zewnatrz daje jakies 35 stopni a przy 1,0 40 stopni

 

Mam to samo, jak na zewnątrz ciepło to mimo temperatury docelowej 21,5 ledwo dogrzewa do 20-20,5. Ja się krzywą rzadko bawię, a w zamian zwiększam sobie po prostu żądaną temperaturę pomieszczenia. Jak idą ostre mrozy to jest odwrotnie. Przyzwyczaiłem się i nie widzę w tym uciążliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam problem taki że... W ostatnich dniach sa wysokie temperatury ... wczoraj wracam do domu i jest 19 stopni a powinno byc 21

 

Musialem zwiekszyc krzywa aby dogrzał do 21 nie wiem co sie zepsulo:/

Normalnie mam krzywa w Vaillancie na 0,8 co przy 8 stopniach na zewnatrz daje jakies 35 stopni a przy 1,0 40 stopni

A jaki masz tryb ustawiony: termostat/korekta/brak i jaki czas blokady palnika? Ja miałem podobnie w trybie termostat: jak miałem termostat, to niestety nie dogrzewał (zadawał niską temepraturę i dość szybko się wyłączało. Blokada palnika trzymała go dosyć długo wyłączonego. Cykl się powtarzał się: zanim układ się nagrzał, to już się wyłączało. Jak zmieniłem tryb na koretka, to wtedy jak mu się już udało nagrzać, to trzymał temperaturę. Dwa dni temu zwiększyłem krzywą i zmieniłem tryb na termostat i chyba mniej pali...

Problem jest taki, że kocioł jest za mocny na obecne temperatury (ja mam min. 4,8kW) i taktuje, ale tak, że się układ nie zdąży nagrzać odpowiednio (im niższa temperatura CO, tym wolniej zachodzi wymiana ciepła z otoczeniem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z krzywymi grzania jest tak, że czasami jest ciężko ją dopasować do wszystkich temperatur zewnętrznych. Niektóre sterowniki pozwalają krzywą przełamywać w pewnym punkcie lub ją przesuwać równolegle. Te proste sterowniki pozwalają tylko na zmianę kąta, a tak na prawdę "prostej grzania".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też problem chyba grzejników: na niższych temperaturach nie dają rady oddawać odpowiedniej ilości ciepła, które jest w wodzie. Trzeba by znacznie przewymiarować, ale to koszty - lepiej więc mieć opanowane dwie krzywe: na wyższe temperatury i niższe i je przełączać lub jechać na trybie korekta lub brak wpływu pomieszczenia wewnętrzego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo, jak na zewnątrz ciepło to mimo temperatury docelowej 21,5 ledwo dogrzewa do 20-20,5. Ja się krzywą rzadko bawię, a w zamian zwiększam sobie po prostu żądaną temperaturę pomieszczenia. Jak idą ostre mrozy to jest odwrotnie. Przyzwyczaiłem się i nie widzę w tym uciążliwości.

 

Miałem podobny problem z PC. Obniżyłem krzywą a podniosłem temperaturę. Teraz jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...