Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wita. U mnie dzisiaj rano - 16 i poszło mi 16 metrów gazu/dobę, za zeszły cały rok zużycie 2350 metrów ( pierwszy sezon, podlasie dom 280 m po podłodze ). I jeszcze z nieco innej beczki, jak macie ustawione rekuperatory w te mrozy ? Mój chodzi na maksa w trybie awaryjnym ( wywiewa 20,5 stopnia nawiewa 15,5 stopnia. ), więc go wyłączyłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie reku ustawiony na 18% nawiew i 15% wywiew - z wydajności 550m3.

 

Wyciąg 14 stopni, nawiew 12,5 stopnia przy temperaturze zaciągu z zewnątrz -2 st.

Reku stoi na ocieplonym wełną strychu (temp. ok 3 st) a rury nie są tam jeszcze poizolowane - co jak widać odbija się na temp (w domu jest aktualnie około 21 stopni). Jak widać muszę się tym jak najszybciej zająć...

 

Zużycie u mnie - od 22 grudnia do 22 stycznia.

 

Powierzchnia podłogi to 250m2 (w tym 35m2 garażu w bryle nie ogrzewanego), kubatura (bez garażu) mniej więcej 550m3, z czego 450m3 ogrzewane do 20,5 stopnia a 100m3 ma około 16 stopni (grzejniki na 1,5 i zamknięte drzwi - mimo to reku nawiewa do nich).

 

CO + CWU (55st w godzinach 7:00 - 0:00) - 262 m3. Dodam, że jest to pierwszy miesiąc naszego mieszkania i normalnego grzania domu.

Strefa klimatyczna - II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam dom z poddaszem uzytkowym o lacznej pow 121 m2 i kubaturze 550m3, 4 osoby mieszkaja (2 dzieci). Opalam piecem gazowym Wolfa, CO +CWU, podlogowka na dole (ok 60 m2 podlogi), reszta w grzejnikach. Strefa klimatyczna III. Ocieplony w miare, sciany porotherm 25+25 welny, poddasze 30 cm - strych do szczytu 25 welny, rekuperacja chodzi przez 12 h dziennie

w styczniu przy ustawieniu sterownika "uwzglednic temp pomieszczenia" palil srednio 6-7 m3 przy temperaturze sredniej 20,5 stopnia io wodzie na 50 stopni, od 2 dni testuje ustawienie aby tej temperatury nie uwzglednial, trafilo na mrozy w nocy -15 a w dzien -10, zuzycie gazu na poziomie 10-12 m3 na dzien.

Pzy 1-wszym ustawieniu piec pracowal przez pierwsza polowe dnia, potem dom sie wychladzal (przy temperaturach okolo 0 stopni piec uruchamial sie dopiero nastepnego poranka, temperatura w domu spadala o ok 1,5 stopnia)

teraz przy 2-gim ustawieniu (i wiekszych mrozach) piec grzeje co jakis czas, tutaj jednak "rzadza" jednac termostaty gdyz piec grzeje nie "patrzac" na nic.

komfort cieplny wiekszy jest przy 2gim sposobie, w lazienkach jest ciagle cieplo, podlogowka sie nie wychladza, jednak wydaje mi sie ze to zuzycie jest spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dla Mar_Mac za wyważoną odpowiedź i podzielenie się wiedzą. A dla oświeconych gór może utworzymy oddzielny wątek np. tylko dla mądrali albo Nie pisz jak nie masz tysiąc wpisów, albo wiem wszystko i co mi zrobisz ? Jestem najmądrzejszy. Ja też mam 6,5 metra wyskości w domu i co ? Zakładamy nowy wątek 1000 mądrali się chwali ? mam najlepszy dom i co ? A ja to mam złotego psa na łańcuchu ? Niedługo jak ktoś ma ponad 1000 wpisów i bredzi to automatycznie będzie usuwany z forum, i to będzie zdrowe. Pozdrowienia. A następnym razem założę nowy wątek. Tylko dla orłów !!! I gwarantuję że wszyscy mądrale na niego nie wejdą ( a szkoda ) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia uzytkowa i kubatura wzieta jest z projektu, ale faktycznie tak na szykbko liczac 121 m2 *2,58cm = 312,18 m3 kubatury. Jakby dokladnie policzyl to pewnie wychodzi troszke inaczej ( do pow uzytkowej nie wlicza sie wszak garazu a in bedac w bryle budynku rowniez "pochlania" cieplo od CO)

Widac tutaj ze faktycznie w projektach bzdury pisza.

reszta danych pozostaje bez zmian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia uzytkowa i kubatura wzieta jest z projektu, ale faktycznie tak na szykbko liczac 121 m2 *2,58cm = 312,18 m3 kubatury. Jakby dokladnie policzyl to pewnie wychodzi troszke inaczej ( do pow uzytkowej nie wlicza sie wszak garazu a in bedac w bryle budynku rowniez "pochlania" cieplo od CO)

Widac tutaj ze faktycznie w projektach bzdury pisza.

reszta danych pozostaje bez zmian

 

Bo oni podają kubaturę całego budynku, łącznie z fundamentami. Tak jakby mieli gdzieś ten dom wysłać i szukają pudełka:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem mile zaskoczony zużyciem przy takich ogromnych mrozach.

Bałem się, że na bank przekroczę dobowo 10m3...

Data - odczyt - temp odczytu - temp. średnia - zużycie dobowe

 

2012-01-21 577,24 -1 -0,7 5,65

2012-01-22 582,89 0 0,3 5,89

2012-01-23 588,83 -1 -0,7 5,94

2012-01-24 594,49 -1 0,0 5,66

2012-01-25 601,03 -4 -3,0 6,54

2012-01-26 607,41 -4 -4,3 6,38

2012-01-27 614,03 -13 -12,0 6,62

2012-01-28 623,05 -13 -11,7 8,47

2012-01-29 631,07 -18 -16,3 7,67

2012-01-30 638,5 -21 -18,7 8,39

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia domu całkowita 315 m2 bo jest pełne podpiwniczenie. Ogrzewam 215 m2 do temperatury 19,5 (noc) 20 (dzień) stopni, z czego 35 m2 to garaż w bryle ogrzewany do temperatury ok 11 stopni. Kubatura ogrzewana całkowita to ok 570 m3 (wysokie na 195 cm ścianki kolankowe), a w tym kubatura garażu ok 90 m3. Dom stoi na południu Krakowa (nie wiem jaka to strefa klim.) w odsłoniętym miejscu narażony na wiatr. Ściany PT25 cm + 15 cm styro Thermoorganika fasada gold, ściany fundamentowe ocieplone 15 cm styro nad ziemią i 10 cm w ziemi aż do fundamentu. Dach dwuspadowy deskowanie, dachówka, na skosach 25 cm (15 + 10 na krzyż) wełny Supermata Isover, na płaskim stropie 27 cm wełny (10 cm supermata, 17 cm knauff 0,044) oraz docieplone skosy strychu wełną 17 lub 15 cm. Okna 3 szybowe w profilu Veka Perfectline.

Wentylacja mech z GWC i nagrzewnicą wodną 2 kW. Kondensat Vitodens 200 26 kW z pogodówką, 4 solary + bufor 500l i zbiornik CWU 300l, kominek z płaszczem do grzania wody w buforze. 100% ogrzewanie podłogowe, jedynie w łazience i pralni dodatkowe grzejniki.

Krzywa grzewcza w kotle to obecnie 0,6 + 4 stopnie, choć robię co jakiś czas zmiany, żeby sprawdzić wpływ na zużycie. W domu jest drugi regulator pokojowy, który na podstawie temp. zewn. i wewn. oraz krzywej grzewczej steruje zaworem mieszającym wodę na podłogówkę. Nastawiona histereza zmian temp. wewn. jest bardzo mała, bo +/- 0,1 stopnia, a to oznacza, że gdy temp. wewn. przekroczy zadaną o 0,1 stopnia, to pompa od podłogówki w całym domu się wyłącza i nie wystudza wody w buforze. Za to w trybie ciągłym działa nagrzewnica wodna powietrza z wentylacji i kaloryfery łazienkowe.

Kocioł ma domyślną histerezę +8/-5 stopni od zadanej temperatury wynikającej z jego krzywej grzewczej.

Mieszkamy w 3 osoby drugi sezon, więc chyba dom już wysechł:)

 

W grudniu gdy temperatury średnie były na poziomie pewnie z +2 stopnie, zużycie miałem na poziomie 8 do 8,5 m3 gazu dziennie (pomiar robię codziennie wieczorem). W listopadzie średnia nawet poniżej 8. Kominkiem palę jesienią, jeszcze nim włączę kocił gazowy. Teraz okazjonalnie, raczej żeby sprawdzić ile się zaoszczędzi gazu. Tak więc w ostatnim miesiącu paliłem całe 4 razy po jakieś 3 godziny.

Ostatnio gdy temperatura w dzień ok -8 a w nocy -13 zapaliłem 2 razy w kominku i za te dwa dni średnia gazu była ok 7,8 m3 na dobę. Ale gdy nie zapaliłem w kominku, a temperatura zewnętrzna spadła jeszcze 2 stopnie w dół to kocioł zjadł 15,7 m3 gazu. Jest też w tym mój błąd, bo odkręciłem nieco mocniej pętlę podłogówki w garażu (2 bramy), bo stwierdziłem, że jak mi w garażu spadła temp. do 9 stopni to może za mało, a tam zje tyle ile mu się pozwoli. Poza tym wczoraj była niedziela i regulator ma trzymać stałą temperaturę w domu przez cały dzień.

Ogrzewanie CWU w dni powszednie tylko wieczorem, w weekend rano i popołudniu, cyrkulacja bardzo oszczędnie. Oszacowałem, że przeciętnie na CWU idzie ok 0,5 m3 dziennie.Zobaczymy co dalej, bo zamierzam testować ile bez kominka zje w te mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na gaz, kominek z płaszczem, solary, bufor, WM z GWC. Nie za dużo tego? Napakowaliście tyle gratów a spalanie nie za ciekawe.

 

to samo chciałem powiedzieć, powierzchnia ogrzewana porównywalna z moją, może minimalnie większa, a spalanie masz równe, bądz większe jak u mnie. Tylko ja oprócz kotła gazowego nie mam nic, nawet WM :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na gaz, kominek z płaszczem, solary, bufor, WM z GWC. Nie za dużo tego? Napakowaliście tyle gratów a spalanie nie za ciekawe.

Bardzo przyzwoite spalanie :) jest co grzać pewnie są jeszcze ze 2 wykusze w bryle więc uważam ze spalanie w normie.

A poza tym piec viessmanna za sama markę 2 metry pożre gratis :) wiem co mowie bo uzytkuje.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co ty gadasz? 215m2 i spalanie prawie 16m3 gazu przy takich bajerach jest na przyzwoitym poziomie? Piwnica się prawie sama ogrzewa od gruntu. Jak nie wierzysz to zapraszam do nieogrzewanej piwnicy moich rodziców.

Jeszcze w dodatku z tych 215m to garaż ogrzewany do +11. Wedle mnie to jest dramatyczne zużycie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...