Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A jaką masz temp na zasilaniu? Jaką temp ma grzejnik - tak na dotyk - jest letni, ciepły, bardzo ciepły?

 

Przy dużych mrozach około 35*, normalnie około 30-32. Podgrzej wodę w czajniku do 35* i dotknij go ręką, jest wyraźnie ciepły. Tyle wystarczy do suszenia ręczników, a łazienkę ma ogrzewać podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to Was zaskoczę - mieszkanie 50m w tzw bliźniaku - sama góra w jednej polowie - pozostałe trzy mieszkania nieogrzewane - zużycie ostatniej doby 17m3 a od 12 grudnia do wczoraj 600m3 - to moj pierwszy sezon i myślałem, że to pomyłka - w mieszkaniu mamy 21 - 22 stopnie przez całą dobę - grzejniki. Przez pewien czas kilka grzejników w nieogrzewanych mieszkaniach mimo zakręcenia termostatów grzało nadal - mimo podłożenia monet i ostatecznego zamknięcia, zużycie 17m3 to chyba dużo... Budynek ocieplony styropianem -piec buderus, wodę grzeję elektrycznie - nie wiem co mogę przestawić na piecu, grzejniki gorące.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Was zaskoczę - mieszkanie 50m w tzw bliźniaku - sama góra w jednej polowie - pozostałe trzy mieszkania nieogrzewane - zużycie ostatniej doby 17m3 a od 12 grudnia do wczoraj 600m3 - to moj pierwszy sezon i myślałem, że to pomyłka - w mieszkaniu mamy 21 - 22 stopnie przez całą dobę - grzejniki. Przez pewien czas kilka grzejników w nieogrzewanych mieszkaniach mimo zakręcenia termostatów grzało nadal - mimo podłożenia monet i ostatecznego zamknięcia, zużycie 17m3 to chyba dużo... Budynek ocieplony styropianem -piec buderus, wodę grzeję elektrycznie - nie wiem co mogę przestawić na piecu, grzejniki gorące.

 

Grzejesz sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużych mrozach około 35*, normalnie około 30-32. Podgrzej wodę w czajniku do 35* i dotknij go ręką, jest wyraźnie ciepły. Tyle wystarczy do suszenia ręczników, a łazienkę ma ogrzewać podłogówka.

 

Łazienki to jasna sprawa - będzie podłogówka. Rozkminiamy jedynie kwestie pokoi, czy zakładając panele, może parkiet grzejniki nie byłyby efektywniejsze. W sypialniach nie zależy nam aż tak bardzo na wyglądzie, możemy sobie pozwolić na większe grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienki to jasna sprawa - będzie podłogówka. Rozkminiamy jedynie kwestie pokoi, czy zakładając panele, może parkiet grzejniki nie byłyby efektywniejsze. W sypialniach nie zależy nam aż tak bardzo na wyglądzie, możemy sobie pozwolić na większe grzejniki

 

Ja mam na górze na podłogówce wykładziny, w sypialni nawet grubą, spisuje się bardzo dobrze. Masz trzy drogi. Mieszacz, ale to sam odpuściłeś i słusznie, podłogówka, i przewymiarowane grzejniki. Jeżeli masz obawy, zrób podłogówkę i doprowadź rurki do ewentualnych grzejników. Nie sądzę byś je musiał kiedykolwiek zakładać, ale masz wtedy alternatywę. W dodatku mając już tam podłogówkę, będziesz mógł powiesić tam mniejsze, więc i tańsze grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienki to jasna sprawa - będzie podłogówka. Rozkminiamy jedynie kwestie pokoi, czy zakładając panele, może parkiet grzejniki nie byłyby efektywniejsze. W sypialniach nie zależy nam aż tak bardzo na wyglądzie, możemy sobie pozwolić na większe grzejniki

Ja mam prawie wszędzie panele 8mm. A podłogówkę wszędzie.

Ostatnio było nawet -27st na zewnątrz. Kocioł wówczas dawał 35-36st, a panele miały temperaturę 25-26st.

NIGDY jeszcze nie były "ciepłe". Ale grzać grzeją.

Co ważne? Panel to jednak taki izolator. A jak zmusić ciepło by przez niego przechodziło? Zaizolować porządnie drugi kierunek (czyli dobre 10-12cm EPS100 lub i więcej).

Jedyny minus (jak to w ogóle minus) to ciut dłużej temu ciepłu zejdzie. I tyle.

Standardowo panele mają ok 22st, gdy w pomieszczeniu mam mieć 21st.

 

W zimie miło się chodzi bez kapci i po płytkach (lekko ciepłe, może lepiej powiedzieć: nie zimne) i po panelach (nie zimne i nie ciepłe).

A teraz weź drugą porę roku. Lato. Czy wówczas miło się chodzi po płytkach bez kapci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może stało się mitem, ja jednak miałem ostatnio okazję być w domu oddanym do użytku miesiąc temu, ogrzewanym tylko podłogówką z pieca na pelet. Różnica w temperaturze płytek i paneli jest duża - płytki ciepłe, panele chłodne. A więc część ciepła pod panelami zostaje - na chłopski rozum, inżynierem nie jestem...

Mam i płytki i gres i kamień i drewno. I żaden z tych materiałów nie jest chłodny. Ale również jestem tylko użytkownikiem. I to jak kto ma ustawione podłogowe to już nie mój ból głowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od września do teraz dom 120m, niecałkowicie ogrzewany (garaż i kotłownia wyłączone), 600m3 dziennie temp w pokojach 22, w nocy i w ciągu dnia do 18 stopni (kiedy nas nie ma w domu), całe szczęście że nie mamy podłogówki jako źródła ciepła we wszystkich pomieszczeniach, bo wtedy trudniej byłoby sterować temperaturą i robić takie oszczędności
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dawno nie zaglądałem do licznika... ze strachu o wyniki spalania. Ale dziś się odważyłem i chyba nie jest aż tak, żle...

Ale przypomnę:

190 m2 podłogi, ścianka kolankowa na 130cm dlatego i kubatury sporo, piwnica z lekka ogrzewana, 16cm styro, 25 wełny. Na dole 45 metrów podłogówki i grzejniki na górze tylko grzejniki.

Spalanie od 22 grudnia do dziś to 470 m3.

Co daje: 46 dni i około 10.21 m3 na dobę.

Pozdrawiam.

PS. Zapomniałem dodać, że przepalam co jakiś czas (3 razy w tygodniu) drzewem w kozie. Jakieś 4-5 szczap 25cm na jedno palenie. Dodam jeszcze, że mieszkam w Pułtusku czyli centrum, a temperatura w domku to 22 stopnie.

Edytowane przez mr6319
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dzisiaj sobie uswiadomilem,ze chyba,oczekuje za duzo od kotla ,mego domku,warunkow pogodowych....

Caly czas moj kociol pracowal na krzywej 0.8,max. zasilaniu inst. co 57 st,max. grzaniu do 60 st.....Coraz bardziej dziwilo mnie nieosiaganie zadowalajacych temp. na grzejnikach,nawet prz zwiekszeniu krzywej....Zapomnialem,ze za duzo recznie poustawialem na kotle i wprowadzilem mu pare ograniczen,a to sie zemscilo...w sensie niedogrzania domu.....Dzisiaj juz poprawilem...ech,zobaczymy jutro.....A tak,pozdrawiam.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to i ja się wypłaczę.

 

Dom 180m2 +24m2 ogrzewanego do 10C garażu w bryle, w podłodze 15cm styro, na ścianach porotherm 34 +15 styro, skosy i strop 30cm toprocka +15cm toprocka w "trójkącie" nad poddaszem, wentylacja grawitacyjna. Dom ogrzewany gazem do 19C powyżej kominkiem z PW temperatura na pietrze 21C w salonie koło kominka grubo powyżej 23C. CWU tylko gaz, kuchnia elektryczna.

 

Różnica między dzisiejszym rankiem a 29 grudnia to 123m3 gazu + 2.5mp drewna co daje 3,15m3/dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok 215 m2 powierzchni ogrzewanej, dom w miarę przyzwoicie ocieplony (szczegóły w moim poprzednim poście, nie będę przepisywał), lokalizacja południowy Kraków. Przy ostatnich mrozach średnia temp. dobowa ok -15 stopni, gdy nie palę w kominku zużycie dobowe 15,5 do 16 m3 gazu. W domu temperatura stabilna 19,5 do 20,5 oprócz garażu (7 stopni). Jak popalę ze 3 godziny to zużycie spada do 11,5 m3/dobę.

W grudniu, przy temperaturach średnich pewnie ok +3 stopnie spalanie na poziomie 8 do 8,5 m3/dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca71, potwierdziłeś niestety moje przypuszczenia o prawdzie kominkowej.

Pięknie podane dane, krótko, zwięźle i czytelny zakres udziału gazu.

Te 2,5mp to wg moich obliczeń daje to samo co 194 m^3 gazu czyli ogółem piec spalił w tym okresie 317 m^3.

Patrząc na okres czasu to wydaje mi się, że bez drewna powinno być mniej a przynajmniej to samo. Zakładam koszt 1mp = 160

Niezaprzeczalny jest urok palenia w kominku, pomijając oczywiście robotę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...