Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zależy też kto i jak ogrzewa swój dom…

Mieszkam na osiedlu 8 bliźniaków. Powierzchnia jednego to około 270m2.

 

Ocenie poddałem ostatnią dobę i odczytów dokonałem o 20tej dwóch sąsiednich domów- temp. ,,na zewnątrz w nocy -17,00.

Dane z odczytów:

1. Mój – 13 m3

2. Sąsiad 1 – 17m3

3. Sąsiad 2 – 31m3

 

Mamy domy trzypoziomowe i wszyscy je inaczej je użytkujemy.

Ja na 3 poziomie mam wyłączone ogrzewanie zupełnie i do tego na schodach na 2 poziomie na zimę zawiesiłem kotarę zatrzymującą ciepło!!!

Sąsiad 2 ma na poddaszu swoją sypialnię i musi zatem ogrzewać całą kubaturę, z czego wynika, że ponosi dwukrotne koszty ogrzewania.

 

Pozdrawiam

 

Greg, ale co Ci tu zaskakuje? Jeśli wyłączysz ogrzewanie w całym swoim domu to Twoje zużycie będzie 0 m3. Jeśli sąsiad tam mieszka również na górze to ogrzewa i ma większe zużycie. Jeśli Ty mieszkasz tylko na parterze a resztę odciąłeś od ogrzewania to masz mniejsze zużycie.

 

To nie zależy od użytkowania tylko ogrzewanej powierzchni. I dlatego podajemy powierzchnie ogrzewane.

Oczywiście - można się na zimę przenieść do pokoju i będzie mniejsze zużycie - ja jednak mam wrażenie,że takie "migracje" są dość niezbyt częstym zjawiskiem :)

Edytowane przez Nefer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a może wypowie się ktoś ogrzewający gazem z butli ( propan, propan-butan )? jestem tym zainteresowany gdyż stoję przed wyborem czym ogrzewać dobrze i stosunkowo nie drogo . Będzie to dom parterowy , 150m z garażem.

 

208 m2, parter, własny zbiornik 2 700litrów. Zużycie ok. 3 000 litrów; przy cenie za litr latem 1,84 zł, dotankowanie obecnie 2,35zł da średnią ok. 2 zł/litr czyli ok. 6 000 zł rocznie, czyli 500 zł miesięcznie. Oczywiście trudno porównywać dwa różne domy /zapotrzebowanie na ciepło/ oraz komfort cieplny użytkowników. Z dyskusji na innych forach wychodzą koszty porównywalne z en. elektryczną w II taryfie. Jakie będą koszty za 5 lat poszczególnych nośników energii to chyba wie tylko Ten na górze. Jedna rada - nie daj sie wrobić w marketing i super warunki koncernów. Kupuj zbiornik na własność, a gaz na wolnym rynku. Różnice w cenie gazu dochodzą do 40%, co z prostego rachunku, przy moim zużyciu, daje zwrot inwestycji we własny zbiornik po nie całych 3 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczyty temperatury (minimalna na termometrze od ostatniego zerowania) i zużycia gazu robię ok. 7-8 rano, zapisując je w swoim pliku Excela. Przy tych temperaturach od 1.02. do dzisiaj, czyli 11 dni, poszło 172m3 (ogrzewanie, mycie, gotowanie). Najwięcej 18,4m3 z 5 na 6.02, gdyż najniższa temp. wyniosła -22,4 - z tym, że w weekend grzeję od 8 rano do 23. W tym konkretnym przypadku zużycie objęło grzanie do 21* w niedzielę 8-24, czyli 16 godzin i w poniedziałek 5-7 - razem 18h utrzymywanej temperatury 21*. Pozostałe godziny to utrzymywanie 20,25*. Ale i tak w rozliczeniu rocznym zapłacę mniej niż za nasze wcześniejsze mieszkanie 2-pokojowe 37,7m2 z ciepłą wodą bieżącą i kuchenką gazową. Od jutra ponoć upały wg strony accuweather- w nocy nie przekroczy -7*, w dzień ok. 0-3*. Pozdrawiam z Choszczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile gazu mniej więcej zużywacie na cwu? Zastanawiamy się nad sensem montowania solarów także pytam pod tym kątem.

 

U mnie CWU : kuchenka gazowa i bojler gazowy zużywa ok. 2-3 m3/doba

Codzienne gotowanie obiadów dwudaniowych + 10-15 x czajnik na herbatę i kawę oraz mycie i kąpiele 4-ch osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje statystyki z tej zimy:

 

Data odczytu Średnie zużycie od dnia - do dnia [m3/dzień]

11/10/2011 -

6/11/2011 : 3,5

2/12/2011 : 5,9

2/01/2012 : 6,6

12/02/2012 : 9,3

 

---

Segment skrajny, ocieplony 10cm styropianem, 120m2 pow.

Kocioł Ariston 2-funkcyjny, gaz z sieci (PGNiG W-wa).

Edytowane przez bacique
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CERAPUR COMFORT ZSBR 16-3A + ST 120-1Z + FW 200 + IPM 2

Budynek parterowy, poddasze nieużytkowe, dach bez ocieplenia (posadzka styr.15, ściana poroterm 35 + styr.15, strop weł.5+15

Obieg 1 (66 m^2, 6 grzejników 3700 W / 4500 W)

Obieg 2 (70 m^2 podłogówka 3800 W / PE-rt 18 458 m)

Średnie spalanie w misiącu:

Wrzesień - 2,0 (cwu+kuchnia

Październik - 2,5 (cwu+kuchnia)

Listopad - 5,3 (co+cwu+kuchnia)

Grudzień - 5,8 (co+cwu+kuchnia + 14 dni kominek)

Styczeń - 7,1 (co+cwu+kuchnia + 7 dni kominek)

Luty do 12 - 9,3 (co+cwu+kuchnia bez kominka)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałem Was prosić o pomoc. Buduje domek 120 m2 użytkowej 103 m2 wszystko w jednym poziomie , poddasze nie użytkowe , ściany max 30 styropian 15 , pod podłogą styro. 10 na stropie wełna 30 cm. Dom projektu M-70 Zapach wiosny :) Myślałem o ogrzewaniu gazem Gz50 , tylko chodzi o koszty czytając na forum są bardzo rozbieżne opinie , może ktoś z Was ma podobny domek i może mi napisać jak to naprawdę wygląda. Planowałem podłogówkę w łazience, kuchni , przedsionku i na holu. reszta grzejniki czyli 6 szt. piec kondensacyjny plus zasobnik 120l c.w.u. A może lepiej wszędzie podłogówkę tylko obawiam się jak będzie działała pod panelami , czy nie będą izolować tego ciepła. Będą mieszkały trzy osoby 2+1. Boje się o koszty ogrzewania gazem bo wszyscy mnie straszą a ja mam zamiar brać kredycik na wykończenie domku i nie chce się przeliczyć. A jeszcze dodam że będzie kominek zwykły bez płaszcza. Proszę o radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem Kolego, zadałem na tym forum podobne pytanie kilka stron wcześniej, większość ludzi pisze, że jednak podłogówka będzie lepszym rozwiązaniem, chociaż ja nie jestem w pełni przekonany do takiego rozwiązania i osobiście nadal rozważam opcję kilku grzejników zasilanych niskotemperaturowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem Kolego, zadałem na tym forum podobne pytanie kilka stron wcześniej, większość ludzi pisze, że jednak podłogówka będzie lepszym rozwiązaniem, chociaż ja nie jestem w pełni przekonany do takiego rozwiązania i osobiście nadal rozważam opcję kilku grzejników zasilanych niskotemperaturowo.

 

grzejniki zasilane niską temperaturą to to samo, co podłogówka po całości, tutaj mowa o wadach układu mieszanego z grzejnikami zasilanymi inną temperaturą niż podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie kosztów ogrzewania gazem GZ50 W3: w czerwcu 2008 wyprowadzaliśmy się z naszego 2-pokojowego mieszkania 37,7m2 z ciepłą wodą bieżącą, kuchenka gazowa, 2 osoby dorosłe. Zużywaliśmy wg liczników 3-4m3 ciepłej (ostania cena podgrzania to 35zł/m3) i ok. 4-5m3 zimnej wody, miesięcznie razem ok. 7-8m3. Kuchenka tylko do gotowania, więc mało za gaz, ok. 50zł/msc. Czynsz (ogrzewanie+śmieci+remontowe+...+woda) wynosił co miesiąc ok. 470-500zł, osobno trzeba dorzucić 50zł za gaz - razem 520-550zł/msc, czyli 6240zł/rok. Do tego najczęściej po rozliczeniu wychodziły niedopłaty za ogrzewanie i za pustostany (na 18 mieszkań w zaniedbanym, nieocieplonym bloku było 5-6 mieszkań bez lokatorów lub z niepłacącymi). Teraz mieszkam w domku (sygnatura), za gaz wg FVAT zapłaciłem do dzisiaj 15330zł/44msc=348zł/msc. Do tego woda ok. 70zł/msc, czy 420zł/msc. Zapłaciłem "frycowe" ok. 1000m3 gazu (ok. 1500zł), bo do stycznia 2011 miałem ustawione dzienną/nocną 21/18, potem 22/18, a na wyjściu z pieca ok. 65* i 4,4 działki na regulatorze podłogówki. Na parterze miałem ok. 25,5*, na poddaszu ok. 0,5* więcej niż ustawione na sterowaniu. Od stycznia 2011 (czyli rok temu) mam 21/20, 50* i 3 działki. Temp. na poddaszu ok. 21,3 (grzejniki), na parterze 23 (podłogówka). Nawet pomimo ostrych i długich zim w poprzednich sezonach rocznie nie zapłaciłem więcej niż za wcześniejsze nasze mieszkanie. A dom nie jest zbyt energooszczędny: tylko 12cm styro na ścianach, 20cm wełny na poddaszu, 13cm styro pod podłogą, zbędne okno od północy i jedno połaciowe. Tam było 37,7m2x2,76m=104m3 kubatury, teraz jest 151m2 pu (191m2 netto), czyli 4-5xwięcej i 565m3 kubatury. Garaż także ogrzewany jednym grzejnikiem, przy tych obecnych mrozach miałem ok. 10*. Czy było warto? Zdecydowanie TAK. Dlatego "micha26" nie masz się czego obawiać. Jeżeli dobrze ocieplisz dom i skorzystasz z forumowych dobrych i złych doświadczeń (ja byłem zielony jak groszek podczas budowy w 2006/8, wiele rzeczy zrobiłbym teraz lepiej lub inaczej) wszystko będzie ok. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem Kolego, zadałem na tym forum podobne pytanie kilka stron wcześniej, większość ludzi pisze, że jednak podłogówka będzie lepszym rozwiązaniem, chociaż ja nie jestem w pełni przekonany do takiego rozwiązania i osobiście nadal rozważam opcję kilku grzejników zasilanych niskotemperaturowo.

Witam. Co do grzejników zasilanych niskotemperaturowo to zastanawiam się jak bardzo by musiały być przewymiarowane , żeby nie wyszły jakieś kolosy na całą ścianę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż powiem, ponieważ jestem w trakcie wyboru ogrzewania, przeanalizowałem trocche systemów. i doszedłem do nastepujacego wniosku:1. wracam do domu ok 18-19

2. nie mam gdzie wysypywac popiołu

3. nowoczesne ogrzewanie bez pradu też nie chodzi

4. po co płacić dwa abonamenty ( gazowni i elektrowni) na zawsze

5. budować komis do kołłowni i etc.

Dlatego chce pompe ciepła i mam z głowuy powyższe a dodatkowo jako polise zrobie sobie kominek i z moja Pania wieczorkiem w sobote przed kominkem.... i tyle w tym temacie. A co do pompy ciepła to chce jednego wykonawce całego systemu i umowe ( prawnicza) gdybu coś spiepszył to go do Sadu iale mam nadzieje , że nie wszyscy są oszołomy, pozdrawiam

a może wypowie się ktoś ogrzewający gazem z butli ( propan, propan-butan )? jestem tym zainteresowany gdyż stoję przed wyborem czym ogrzewać dobrze i stosunkowo nie drogo . Będzie to dom parterowy , 150m z garażem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do grzejników zasilanych niskotemperaturowo to zastanawiam się jak bardzo by musiały być przewymiarowane , żeby nie wyszły jakieś kolosy na całą ścianę :)

 

NIe ma się co zastanawiać. Na pewno w gotowym projekcie masz również zaprojektowane ogrzewanie. Powinien być wykaz grzejników i ich moy.

Weż sobie wejdź na stronę producenta grzejników i popatrz jakiej wielkośći będa te zasilane niżśzą temperaturą.

Co do wyboru systemu to nie mam doświadczeń z samą podłogówką. Mam system mieszany i uważam, że w moim przypadku się sprawdza.

Miałem obawy co do przewodzenia ciepła przez panele. Co prawda grzejniki zajmują dużo miejsca, ale są pod oknami. Kiedy palę w kominku

skręcam termostaty , grzejniki szybciej reagują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. To mój pierwszy wpis, więc nie wiem, czy wybrałem właściwy temat (jakby co, to proszę o przekierowanie mnie do innych zakładek). Wprowadziliśmy się do mieszkania narożnego, na ostatnim piętrze - 75m2. Jesteśmy pierwszymi lokatorami nowo wybudowanego bloczku. W mieszkaniu jest piecyk dwufunkcyjny Viessmann Vitopend 100. Do niego dokupiliśmy termostat bezprzewodowy Termoster 2006TX. Tyle tytułem wstępu. Przez 4 doby grzania zużyliśmy blisko 50m3 gazu, a temperatura w domu wynosi nie więcj niż 19 st.C - wg odczytu z termostatu. Ów termostat mamy ustawiony na 20 st.C, więc piec się cały czas załącza i spala gaz. Piec ustawiony jest na 4-5 stopień w 6-stopniowej skali. Kaloryfery są gorące, ale mimo wszystko w domu jest chłodno. Mam zatem kilka pytań:

1. Czy takie zużycie jest normalne w pierwszych dniach na nowym miejscu? Czy całe ciepło idzie na "ogrzanie" ścian?

2. Czy powinienem jakoś inaczej ustawić piecyk lub termostat?

3. Czy winą może być niewłaściwy rozmiar kaloryferów? - wydają nam się dość skromne w jednym z pokoi.

4. Ile czasu może trwać dogrzewanie mieszkania?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Sprawa jest dla nas gardłowa, gdyż za 3 tygodnie spodziewamy się dziecka i musimy osiągnąć wyższe temepratury w domu niż 19 st.C!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mmww81 - ty nie wygrzewasz swojego mieszkania tylko cały bloczek. Do czasu az nie nagrzejesz mieszkań sąsiadom to takie spalanie będzie normą. mały zysk możesz mieć w dni słoneczne.

 

ktoś pytał o spalanie gazu na samą CWU - u mnie jest to niecałe 1,3m3 gazu na dobę. Rodzina 2+2, zasobnik 120litrów, grzany do 45C cała dobę, bez recyrkulacji, kąpiel wszyscy pod prysznicem. Takie spalanie jest w okresie letnim, w zimie pewnie mniej. Ale nie bardzo jest jak policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...