Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a kto bogatemu zabroni ;-)))

 

Helooołłłł, nim go kupiłam , pytałam mądrzejszych jakie sterowanie będzie NAJEKONOMICZNIEJSZE .

 

a model kotła?

 

Junkers Cerapur smart 14 kw, regulator FW120

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź na kotle w funkcji serwisowej menu 6C: powinno wskazywać temp. zadaną przez regulator..

 

Guziczkem serwis mam to sprawdzić??

Od ostatniego mojego mieszania w piecu, gdzie serwisant naprawiał po mnie "ustawienia", wolę nic nie grzebać :oops:

 

Moim zdaniem w praktyce lepiej się sprawdza regulator pokojowy.

Co nas obchodzi ile jest stopni na zewnątrz. Ważne ile mamy w domu.

 

U mnie nie ma pomieszczenia referencyjnego, cały parter jest otwarty z centralnie umieszczonym kominkiem.

Co prawda na rozdzielaczu mam przygotowane kabelki pod siłowniki, a w kilku miejscach parteru wyprowadzone są do regulatorów, ale odradzono mi tę opcje, przy piecu gazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętasz może czemu Ci to odradzono? Mam założone siłowniki na belkach i...mam mieszane uczucia.

 

WHY?

 

zawsze to dobrze nową wiedzę zdobyć

 

Bardzo staram się te posty znaleźć, ale chyba dyskusja na priwach leciała i już wywaliłam :oops:

 

Mniej więcej chodziło o to, że piecem gazowym można sterować przy pomocy jednego urządzenia (w wersji pierwotnej miałam mieć piec na ekogroch) i to co sprawdza się przy piecu na paliwa stałe, na gaz już nie koniecznie.

 

Zapobiegawczo kabelki zostawiłam, zamurowałam tylko w ścianach, siłowniki i regulatory leżą w pudle na strychu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo staram się te posty znaleźć, ale chyba dyskusja na priwach leciała i już wywaliłam :oops:

 

Mniej więcej chodziło o to, że piecem gazowym można sterować przy pomocy jednego urządzenia (w wersji pierwotnej miałam mieć piec na ekogroch) i to co sprawdza się przy piecu na paliwa stałe, na gaz już nie koniecznie.

 

Zapobiegawczo kabelki zostawiłam, zamurowałam tylko w ścianach, siłowniki i regulatory leżą w pudle na strychu :)

 

no to dupa blada, jak zwykle bzdury

eehhh ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z siłownikami. Mam je wszędzie to znaczy na wszystkich belkach. Sterowane są one programatorami założonymi w każdych pomieszczeniach na ścianach. I generalnie to funkcjonuje. Ustawiam na 19 stopni na programatorze i jak do takiej temperatury dojdzie w pomieszczeniu to siłownik zamyka obwód i woda nie idzie w rurki. Problem polega na tym, że chyba nie przekłada się to na zużycie gazu. Piec nadal grzeje, podgrzewa wodę i puszcza w system. Dochodzi ona do belki i tam jest zatrzymywana. Nie mierzyłem co prawda ile gazu by poszło gdybym nie miał siłowników ale tyle ile spalam teraz to nie pasuje mi do pierwotnych wyobrażeń o zaoszczędzeniu trochę kasy. Największy problem jednak jest taki: Mam główny programator (vaillanta auromatic) na piętrze. Grzanie na TERMOSTAT. Ustawiam tam temperaturę 21 stopni. Z pewnych powodów jednak chcę aby temperatura w pomieszczeniach na piętrze była 19 stopni i tak ustawiam na siłownikach. I jest. Więc nie będzie 21 stopni a to oznacza, że programator nie wyłączy mi grzania po osiągnięciu tych 21 stopni i przejdzie na temperaturę obniżoną tylko będzie grzał non stop. I tak się dzieje. Myślę więc że jak zawsze są plusy dodatnie i ujemne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę panowie odbiegliście od tematu.

U mnie tak wygląda spalanie:

w pierwszym sezonie do 30 stycznia 2012r. spaliłem 638m3 (dokładnie 27go zaczęły się tęgie mrozy).

w drugim sezonie do 30 stycznia 2013r. spaliłem 514m3 (bez tęgich mrozów, ale zima była ogólnie zimniejsza niż poprzednia)

teraz do 30 stycznia 2014r spaliłem 459m3 (na razie najcieplejsza zima z tych trzech, ale też grzeję pewnie o 0,5st wyżej)

Aktualnie przy temp. całodobowej z okolic -10st i bardzo mocnym wietrze - leci mi 8,1m3 (przez 3 ostatnie dni).

Temp. w domu na dole 22st, na poddaszu 21st. Grzane c.o. i c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leśny zakątek. Dziennik budowy do wglądu. Małe zużycie, bo domek nieduży. Do tego pilnowaliśmy staranności wykonania i dodatkowo - ociepliliśmy nieużytkowe poddasze. Wentylacja mechaniczna z reku.

@malka

@ludwik

@esiak

 

Możecie podać dane projektów domów które macie ? Wasze zużycie gazu jest dla mnie niesamowicie niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobię daję luz z ustawianiem pieca. Co bym nie zmienił, moc, histerezę, blokadę, temp zasilania, to dalej pali tak samo.

 

Czy waszym zdaniem, całodobowe ogrzewanie garaźu 50 m2 i strychu nad garażem też 50 m2 przyczynia się znacząco do zużycia ? Temp w garażu 11 C a nad nim około 17 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo każdy dom ma określone zapotrzebowanie, więc o ile nie dopusci się do pracy kotła w ekstremalnie zlych warunkach (np wysoka temp. zasilania) to rodzaj sterowania nie fma znaczenia. Zeszly rok kocioł przepracował z termostatem pokojowym i ręcznie ustaloną temp zasilania, w tym roku z pogodówka i znaczących różnic nie ma....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...