Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie wiem skąd u nas tak mega niskie zużycie gazu, np. 90m^3 za listopad.

 

Do rzeczy:

powierzchnia grzana 233m2

ściana: BK 24cm + styropian 22cm 0,035

Dach: wełna 35cm 0,035

Podłoga 18cm + styropian 0,040

 

Zródło: gaz

odbiornik: 100% podłoga (233m2)

Kocioł: buderus gb072 14kW

Zasobnik 120litrów

Mieszkańcy: 2+2

 

Zużycie

październik 2018: 112m3

listopad 2018: 168m3

 

Z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem skąd u nas tak mega niskie zużycie gazu, np. 90m^3 za listopad.

 

Do rzeczy:

powierzchnia grzana 233m2

ściana: BK 24cm + styropian 22cm 0,035

Dach: wełna 35cm 0,035

Podłoga 18cm + styropian 0,040

 

Zródło: gaz

odbiornik: 100% podłoga (233m2)

Kocioł: buderus gb072 14kW

Zasobnik 120litrów

Mieszkańcy: 2+2

 

Zużycie

październik 2018: 112m3

listopad 2018: 168m3

 

Z

 

Masz prawie 2 razy większy dom niż typowe tutaj opisywane. Zużycie uznałbym za właściwe, poza tym 4 osoby to CWU w listopadzie ze 40 m3, pozostaje 130 m3 na 230 m2 domu, czyli ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawie 2 razy większy dom niż typowe tutaj opisywane. Zużycie uznałbym za właściwe, poza tym 4 osoby to CWU w listopadzie ze 40 m3, pozostaje 130 m3 na 230 m2 domu, czyli ok.

 

Przy dość dobrze ocieplonych domach, grzanie gazem CO i CWU, nie daje już zbyt wielkich możliwości oszczędzania.

U mnie roczne zużycie wyjdzie teraz około 1200m3 CO+CWU, z tego samo CWU to około 30m3/miesiąc na dwie osoby, czyli ok. 350m3/rok. Dom ok150m2 p.u., kubatura dużo większa, gdyż mam salon dwukondygnacyjny, przy pokoju nad salonem wyszłoby pod 200m2. Temp utrzymujemy dość wysokie (dla mnie nawet zbyt wysokie), od 22 do 26oC, zależnie od pomieszczenia.

Wyraźne zmniejszenie kosztów samego ogrzewania domu, wymagałoby sporych inwestycji w izolację i szczelność, zbyt mało życia mi zostało by miało to sens ekonomiczny. Grubsze/kosztowniejsze izolowanie, to już tylko dla pasjonatów domów niskoenergetycznych/pasywnych, dla przeciętnego mieszkańca domu zupełnie bez sensu. Przynajmniej w dzisiejszych realiach cen materiałów, ich zdolności termoizolacyjnych i poziomu wykonania na budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dość dobrze ocieplonych domach, grzanie gazem CO i CWU, nie daje już zbyt wielkich możliwości oszczędzania.

U mnie roczne zużycie wyjdzie teraz około 1200m3 CO+CWU, z tego samo CWU to około 30m3/miesiąc na dwie osoby, czyli ok. 350m3/rok. Dom ok150m2 p.u., kubatura dużo większa, gdyż mam salon dwukondygnacyjny, przy pokoju nad salonem wyszłoby pod 200m2. Temp utrzymujemy dość wysokie (dla mnie nawet zbyt wysokie), od 22 do 26oC, zależnie od pomieszczenia.

Wyraźne zmniejszenie kosztów samego ogrzewania domu, wymagałoby sporych inwestycji w izolację i szczelność, zbyt mało życia mi zostało by miało to sens ekonomiczny. Grubsze/kosztowniejsze izolowanie, to już tylko dla pasjonatów domów niskoenergetycznych/pasywnych, dla przeciętnego mieszkańca domu zupełnie bez sensu. Przynajmniej w dzisiejszych realiach cen materiałów, ich zdolności termoizolacyjnych i poziomu wykonania na budowie.

 

O wiele łatwiej zadbać o kontrolę nad rachunkami poprzez instalowanie wysoce efektywnych urządzeń grzewczych (PC), które przy wsparciu fotowoltaiki redukują koszty do minimum. Nie każdy dom nie w każdych warunkach potrzebuje dużych inwestycji, ale jeśli ktoś chce to technologia gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wiele łatwiej zadbać o kontrolę nad rachunkami poprzez instalowanie wysoce efektywnych urządzeń grzewczych (PC), które przy wsparciu fotowoltaiki redukują koszty do minimum. Nie każdy dom nie w każdych warunkach potrzebuje dużych inwestycji, ale jeśli ktoś chce to technologia gotowa.

 

Gruntowe PC, w czasie gdy budowaliśmy swój dom, były zbyt drogie, nie miały żadnego sensu ekonomicznego w tym domu. Teraz proporcje się zmieniają. Gaz był optymalnym, czystym, bezobsługowym paliwem, koszty (na tą chwilę) za ogrzewanie w 100%OP do zaakceptowania, ok. 2000zł/rok. Być może gaz podrożeje, ale wszystkie nośniki energii podrożeją, o... prąd już daje kopa i to niezłego, podrożeje i błękitne paliwo.

Mnie satysfakcjonuje taki koszt ogrzewania, jest chałupa-trzeba ją grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wiele łatwiej zadbać o kontrolę nad rachunkami poprzez instalowanie wysoce efektywnych urządzeń grzewczych (PC), które przy wsparciu fotowoltaiki redukują koszty do minimum. Nie każdy dom nie w każdych warunkach potrzebuje dużych inwestycji, ale jeśli ktoś chce to technologia gotowa.

 

Koszty to nie tylo ogrzewanie. To woda, prąd,jedzenie, drobne naprawy w domu, co się da tymi ręcami. Jeśli się chce to można naprawdę tanio żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki. Jak u Was kształtowało się spalanie gazu w pierwszym a następnych sezonach? U mnie 19 stycznia minie rok od odpalenia gazu. Prognozuje zużycie około 1000m3 na rok z tym, że grzejemy od 19 stycznia, ale mieszkamy od czerwca, także odchodzi 4 miesiące cwu tj. 120m3. Wejdę w niższa taryfę na 100%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki. Jak u Was kształtowało się spalanie gazu w pierwszym a następnych sezonach? U mnie 19 stycznia minie rok od odpalenia gazu. Prognozuje zużycie około 1000m3 na rok z tym, że grzejemy od 19 stycznia, ale mieszkamy od czerwca, także odchodzi 4 miesiące cwu tj. 120m3. Wejdę w niższa taryfę na 100%

 

Gratulacje i to jest właściwie warunek korzystania z w 1 lub w2 bo już w3 to kosztowny abonament. Opłaca się jednak w okolicach końca rocznego okresu zerknąć na licznik i w skrajnym przypadku podgrzać dom farelką bo różnica w abonamencie może sięgnąć rocznie 400 zł a farelka tyle nie pobierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje i to jest właściwie warunek korzystania z w 1 lub w2 bo już w3 to kosztowny abonament. Opłaca się jednak w okolicach końca rocznego okresu zerknąć na licznik i w skrajnym przypadku podgrzać dom farelką bo różnica w abonamencie może sięgnąć rocznie 400 zł a farelka tyle nie pobierze.

 

Za 400zł rocznie czyli warto latać jak głupi do licznika i pilnować aby nie przekroczyć normy ? I co wodę zakręci a w czajniku grzac na kąpiel ? Bez przesady. Już przestancie robić z siebie takich dziadów. Żeby to 4tys ale nie 400zł i to na rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 400zł rocznie czyli warto latać jak głupi do licznika i pilnować aby nie przekroczyć normy ? I co wodę zakręci a w czajniku grzac na kąpiel ? Bez przesady. Już przestancie robić z siebie takich dziadów. Żeby to 4tys ale nie 400zł i to na rok

 

Co ty bredzisz ??? Od 15 lat grzeje prądem i centralne wodne i gaz jeszcze by mi sie nie zwórciło bo to pieniądze wyrzucone w bloto . Jakie bieganie do licznika czy nie jestes może niedotleniony podczas porodu? Bo takie odnosze wrażenie i współczuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 33 złotych miesięcznie warto wyłączyć gaz i rozstawić po pokojach farelki tak? xD

 

Chociaż znam takich, którzy ładują telefony w pracy, z której wynoszą papier toaletowy żeby było taniej, więc w zasadzie te 30 zł nie powinno dziwić - a jednak cały czas dziwi.

 

PS.

Kolega wyżej co chciał napisać? Po naszemu to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 33 złotych miesięcznie warto wyłączyć gaz i rozstawić po pokojach farelki tak? xD

 

Chociaż znam takich, którzy ładują telefony w pracy, z której wynoszą papier toaletowy żeby było taniej, więc w zasadzie te 30 zł nie powinno dziwić - a jednak cały czas dziwi.

 

PS.

Kolega wyżej co chciał napisać? Po naszemu to?

 

Podgrzanie w okresie przejściowym jednego czy 2 pomieszczeń to koszt kilkadziesiąt złotych przez kilka dni chodzi o to aby przez przekroczenie o kilka m3 nie bólić przez kolejne miesiące drogiego ab abonamentu. Przekroczyłem kiedyś o 2m3 i wiem o czym piszę w drugim domu grzeję prądem i koszt takiej różnicy w abonamencie to 1 miesiąc prądu w sezonie grzewczym gratis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawie 2 razy większy dom niż typowe tutaj opisywane. Zużycie uznałbym za właściwe, poza tym 4 osoby to CWU w listopadzie ze 40 m3, pozostaje 130 m3 na 230 m2 domu, czyli ok.

 

CWU, ok 35m^3.

Dla mnie trochę dużo :), co nie znaczy że źle.

230m2 po podłodze, nie liczę pow. użytkowej, bo to się mija z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówimy tutaj o 2m3, a raczej 200m3 (400zł), to może być 2, 3 miesiące okresu kombinowania dla 33zł/miesiąc...

 

Jeżeli tak jest faktycznie to nie warto, ale sam kiedyś przekroczyłem o 2 m3 i potem buliłem bez sensu. O taki przypadek mi chodzi a nie o 200m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...