Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ten archaiczny (jak to nazwałeś) system grzewczy do dzisiaj jest dotowany, jako ekologiczne rozwiązanie, mało tego, jeszcze kilka lat wstecz (kiedy ja zaczynałem budowę w 2016 roku), był wręcz narzucany, jako jedyne słuszne rozwiązanie (obok wchodzących powoli pomp ciepła, które obecnie rugują piece gazowe, ze względów politycznych, nie ekonomicznych). Ponadto pompy ciepła nie w każdym przypadku są opłacalne dla inwestującego, a w przypadku Polski, gdzie prąd wytwarzany jest z węgla, nie są również Eco. Natomiast jeśli miałoby dojść do tego zainstalowanie fotowoltaiki, która przy obecnym systemie rozliczania jest ślepą uliczką, zwrot inwestycji w moim przypadku nigdy nie nastąpi. Nawet jeśli w moim przypadku gaz zdrożej 2-krotnie, i tak nie będzie się opłacało wymienić tego archaicznego systemu. Gdzieś jest granica absurdu, ale nie wszyscy chcą to przyjąć do wiadomości. Dobrego dnia

 

Co było i co będzie narzucane to nie ma znaczenia jezeli nie mysli się przyszłosciowo. Kiedy budowalem dom w 2003 roku świadomie zrezygnowałem z gazu i centralnego ogzrewania i to było bingo. Takie ogzreewanie nie dość że zwiększylo by mi kredyt to musiałbym z pewnoscią co najmniej raz wymienić kocioł i ponsić koszty eksploatacji, To byłyby zmarnowane pieniadze. Pradem wyszło taniej.

w osttanich 5 latach założyłęm nowy bojler cwu 300 l z powietrzną pompą ciepla oraz klimatyzator i PV jednoczesnie dociepliłem słabe elemnety w domu i obecnie całkowite zapotzrebowanie na ciepło to 3000 kwh i 2000 kwh na pozostałe cele.

 

Czasy i realia się zmieniają oraz definicja domu i jego powierzchnia. A to dopiero początek zmian. Żadne żródło ciepła nie jest tanie ale jest sposób aby dom był tani w utrzymaniu po prostu trzeba zbudowac dom pasywny i żadne ceny ewentualnego dogrzania nie będą potzrebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie wiem jakie były ceny gazu na przestrzeni 20 lat, ale ja wiem że jakbym grzał prądem przez ostatnie 5 lat to wyszłoby dużo drożej :)

Eee bajki odpowiadasz.

Prąd dopiero 2 lata temu wystrzelił w górę.

Właśnie od wtedy mam pv.

Za ogrzewanie domu płaciłem, co prawda tania chińska pompą, nie więcej jak 600zł na rok.

Także Twój wskaźnik o torbach przez 5 ostatnich lat, nie jest prawidłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakie były ceny gazu na przestrzeni 20 lat, ale ja wiem że jakbym grzał prądem przez ostatnie 5 lat to wyszłoby dużo drożej :)

 

Jeżeli odniesiemy to do samych kosztów eksploatacyjnych to masz rację. Ale jeżeli weźmiemy pod uwagę również koszt budowy konkretnego systemu grzewczego to już niekoniecznie. Centralne wodne+kotłownia wyjdą zdecydowanie drożej niż klimayzator i kilka grzejników elektrycznych+bojler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzator, pompa do CWU, grzejniki.

 

No to może podasz koszty i porównamy ?

 

można od 6 tys się zmiescić a górnej granicy to jak ze wszystkim nie ma. Martwię się zmianami wymogów energetycznych i cen gazu zwłaszcza dodatkowych opłat emisyjnych ma to być ok 1300 zł w pierwszym roku, bo mam również w drugim domu gaz i nie bardzo wiadomo czym to zastapić No nie poprawi to raczej ołącalności, ale prąd jest drogi. Jedyne co można zrobic to zmniejszyć zużycie do absolutnego minimum i modlić się że zanim prosument się skonczy to będziemy mieli jeszcze cieplejszy klimat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam na swoim przykładzie:

Klimatyzator - 3tys

Pompa do CWU - 6tys (z zasobnikiem 250l)

Grzejniki - kable w wylewce 3 tys

Robocizna - 0 (sam montowałem)

Suma: 12tys

 

To już wersja deluxe ale cena ok. Moze ktoś poda koszt centralnego kotłowni komina i co tam jeszcze trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie :

 

1x klima 3000

2x grzejnik 1000

1x bojler 450

1x koza , rury, komin 6000

 

Mam jeszcze w podłodze rurki wodne za 6000 które na razie czekają na lepsze czasy :D . Kotłownia to pomieszczenie 1,5m kwadratowego. Bojler zostanie w najbliższym czasie wymieniony na większy a całość zasili bardzo mała instalacja PV z baterią 5kWh. Po tym zabiegu planowane jest zejście zużycia z 5000kWh na 3000kWh.

 

Na upartego w małym domu system grzewczy może kosztować tyle co klima, 2 lub 3 grzejniki i bojler za kilka stówek. Powiedzmy 5000zł :p

Koza w naszym przypadku to fanaberia ale nie żałujemy jej posiadania. Zawsze trochę darmowej energii wleci do domu a sam ogień lubimy. Jak zabronią bedzie juz dawno spłacona. Najbardziej żałuje braku rekuperacji, ale to ogarniemy przy pierwszym remoncie-malowaniu bo dom jest szkieletowy a strych pusty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kupiłeś pompę, więc proszę o podanie całościowych kosztów systemu grzewczego, dzięki któremu zużywasz "3000kWh na ogrzewanie i 2000kWh" na pozostałe cele"

 

pcuw kosztowała 2400+600 montarz w 2016 roku :rolleyes:

To że zużywam mało to jeszcze docieplenie 1 sciany i komina to zaoszczedza ponad 1000 kwh rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pcuw kosztowała 2400+600 montarz w 2016 roku :rolleyes:

To że zużywam mało to jeszcze docieplenie 1 sciany i komina to zaoszczedza ponad 1000 kwh rok

 

No to już się zrobiło 9 tysięcy, za system, którego osobiście nie chciałbym nawet za połowę tej ceny (ogrzewanie nadmuchowe, wcześniej grzejniiki, bojler CWU grzane z COP=1 przez kilkanaście lat(

 

W dodatku wiesz- 3000kWh na ogrzewanie i CWU, oraz to 2000kWh na prąd bytowy to naprawdę skrajna oszczędność.

Może jeszcze trochę brakuje do amisza, ale nie każdy chce tak żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już się zrobiło 9 tysięcy, za system, którego osobiście nie chciałbym nawet za połowę tej ceny (ogrzewanie nadmuchowe, wcześniej grzejniiki, bojler CWU grzane z COP=1 przez kilkanaście lat(

 

W dodatku wiesz- 3000kWh na ogrzewanie i CWU, oraz to 2000kWh na prąd bytowy to naprawdę skrajna oszczędność.

Może jeszcze trochę brakuje do amisza, ale nie każdy chce tak żyć.

 

U mnie idzie podobna ilość a CWU nie jest grzane pompą tylko COP1 :D

Być moze nasze domy są jakieś dziwne

 

Nie latam za nikim po domu i nie gaszę światła. Ale przyznaję ze nie mamy jeszcze nic na zewnątrz domu co pobiera prąd. Całe 5000 kWh zostaje wewnątrz domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...