Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Też mi się wydaje, że to ściema. Przeciez można policzyć, ile dom minimalnie potrzebuje energii. Nawet jeśli jest to 10w/m2 to wciąż są 2 kW, czyli jakieś 0,2m3/h czyli prawie 5m3/dobe.

 

Coś nie chce mi się wierzyc...

 

 

Jeszcze gość napisał że chce serwisanta ręce opadają :lol:

 

E tam ściema :wink: Ja cały czas czekam na post, że przy -15 dom komuś wyprodukował energię, która została odsprzedana sąsiadowi. Wydaje mi się, że jest już blisko....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na siłę nikogo nie przekonam, a to że ręce komuś opadają to ja już nic nie poradzę.Obliczenia - na tym się nie znam - pytanie czy muszę?

 

Kamyk68- myślisz że ilość wpisów równa się wyśmiewaniu kogoś, czyli braku kultury?

A zresztą myślę że nie ma to znaczenia dla tych co uważają że taki rzeczy nie są możliwe.Kwestia ustawienia pieca została przeze mnie już wyjaśniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na siłę nikogo nie przekonam, a to że ręce komuś opadają to ja już nic nie poradzę.Obliczenia - na tym się nie znam - pytanie czy muszę?

 

Kamyk68- myślisz że ilość wpisów równa się wyśmiewaniu kogoś, czyli braku kultury?

 

 

Nikogo nie wyśmiewam tylko piszę co myślę !!!!! :lol: Wyśmiewać można też kulturalnie :wink: więc nie czepiaj się .

 

 

mario 1976-no właśnie chyba się zaczeło :wink: :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikogo nie wyśmiewam tylko piszę co myślę !!!!! :lol: Wyśmiewać można też kulturalnie :wink: więc nie czepiaj się .

 

 

mario 1976-no właśnie chyba się zaczeło :wink: :lol: :lol: :lol:

 

Kulturalne wyśmiewanie, dobre :lol: Wojenki forumowe to nie ja, nikomu na siłę nic udowadniać nie muszę.Offtop się chyba zrobił więc dalej tej gadki (bezsensownej zresztą) ciągnąć nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie to to i ni chu chu nie mogę tego dopasować do mojego Vaillanta ecotec plus:

 

http://www.tanie-ogrzewanie.pl/pl/poradniki_abc/37.html

 

Czyli wychodzi na to że sprawność kotła dla 40/30 wynosi około 97% i jest to optymalne dla 60/50 jest już mniej.

Czy ktoś z forumowiczów posiada licznik ciepła i mógłby podać średnią sprawność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest ktos w tym temacie kto ogrzewa dom starej daty cały z czerwonej cegły gr scian 40cm. u mnie na gazie strasznie ciezko podniesc temp. w pomieszczeniach, nie wiem czy to przez zbyt male kaloryfery czy przez specyfike budynku. spokojnie 20 metrow zuzywam na dobe przy 160m2

temp. w pom. 19 stopni. 1/3 domu nie ocieplona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest ktos w tym temacie kto ogrzewa dom starej daty cały z czerwonej cegły gr scian 40cm. u mnie na gazie strasznie ciezko podniesc temp. w pomieszczeniach, nie wiem czy to przez zbyt male kaloryfery czy przez specyfike budynku. spokojnie 20 metrow zuzywam na dobe przy 160m2

temp. w pom. 19 stopni. 1/3 domu nie ocieplona.

 

Zerknij troche wyżej w tym wątku. Opisałem moje zużycia za 2008 i 2009, a mam dom z 69 roku - ściany 40 cm cegła - nieocieplony. Typowa komunistyczna kostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest ktos w tym temacie kto ogrzewa dom starej daty cały z czerwonej cegły gr scian 40cm. u mnie na gazie strasznie ciezko podniesc temp. w pomieszczeniach, nie wiem czy to przez zbyt male kaloryfery czy przez specyfike budynku. spokojnie 20 metrow zuzywam na dobe przy 160m2

temp. w pom. 19 stopni. 1/3 domu nie ocieplona.

 

Zerknij troche wyżej w tym wątku. Opisałem moje zużycia za 2008 i 2009, a mam dom z 69 roku - ściany 40 cm cegła - nieocieplony. Typowa komunistyczna kostka.

 

masz tez problem u siebie ze bardzo ciezko podniesc temperature o 1 st. u mnie np. 19 do 20 st, moze trwac i 4h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vail. eco + ster. pogod. 240 m2 (z piwnicą słabo ogrz.)bez kominka

25 supor. + 12 styro

20 wełny poddasze

dom częściowo odslonięty (z połnocy i zachodu wieje jak cholera)

podłogówkę skręciłem na maxa bo mi wyłączała grzejniki na górze (sterownik na korytzrzu gdzie jest podłogówka!) ale i tak mi się załącza jak piec dogrzewa bo chyba wraca woda z grzejnikow czy coś takiego, nie mogę jej całkowicie wyłączyć bo łazienki też chodza na podłogówce.

zuzycie przy -5 ok. 9-10 m3

krzywa 0,8 dla grzejników, 0,4 dla podłogi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tutaj ktoś kto robił obliczenia w OZC dla swojego budynku i jest w stanie odnieść je do realnego zużycia gazu. Np. zapotrzebowanie roczne z OZC wyniosło 8000 kWh, a realnie poszło mi tyle i tyle gazu.

Ja jestem jeszcze przed budową,ale z OZC wychodzi mi dla budynku 166m2, ocieplonego 20 cm styro w scianach i podłodze, 30 cm wełny w dachu. Rekuperator. Zapotrzebowanie 7800 kWh, straty ciepła 36 W/m2. Zastanawiam się jak to się będzie miało do realnych kosztów ogrzewania. Teoria mówi,że powinienem płacić około 1600 zł rocznie za samo ogrzewanie + około 700 zł za ogrzewanie CWU. Czyli razem około 2300 zł za gaz. CZy myślicie ,że to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tutaj ktoś kto robił obliczenia w OZC dla swojego budynku i jest w stanie odnieść je do realnego zużycia gazu. Np. zapotrzebowanie roczne z OZC wyniosło 8000 kWh, a realnie poszło mi tyle i tyle gazu.

Ja jestem jeszcze przed budową,ale z OZC wychodzi mi dla budynku 166m2, ocieplonego 20 cm styro w scianach i podłodze, 30 cm wełny w dachu. Rekuperator. Zapotrzebowanie 7800 kWh, straty ciepła 36 W/m2. Zastanawiam się jak to się będzie miało do realnych kosztów ogrzewania. Teoria mówi,że powinienem płacić około 1600 zł rocznie za samo ogrzewanie + około 700 zł za ogrzewanie CWU. Czyli razem około 2300 zł za gaz. CZy myślicie ,że to możliwe?

 

Coś sie nie zgadza w tych wyliczeniach.

Piszesz, że zapotrzebowanie na ciepło to 7800kWh

a straty ciepła 36W/m2 (budynek 166m2).

 

czyli:

sezonowe zapotrzebowanie na ciepło do CO to:

Q=36W/m2*166m2*2000h= 11952kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem obliczenia w programi Kisan i oto wyniki. Program oprócz strat budynku bierze pod uwagę także zyski od słońca i zyski bytowe ludzi. Proponuje się przyjrzeć poniższym skanom,ale oczywiscie to nie wyklucza,ze nie popelnilem żadnego błędu.

Wyniki OZC

http://images50.fotosik.pl/246/3d61d4387703356cm.jpg

Straty budynku

http://images45.fotosik.pl/246/fa4b1a98dbe261ecm.jpg

Zyski

http://images36.fotosik.pl/132/6ecf79fabc6de7bdm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem obliczenia w programi Kisan i oto wyniki. Program oprócz strat budynku bierze pod uwagę także zyski od słońca i zyski bytowe ludzi. Proponuje się przyjrzeć poniższym skanom,ale oczywiscie to nie wyklucza,ze nie popelnilem żadnego błędu.

Wyniki OZC

http://images50.fotosik.pl/246/3d61d4387703356cm.jpg

Straty budynku

http://images45.fotosik.pl/246/fa4b1a98dbe261ecm.jpg

Zyski

http://images36.fotosik.pl/132/6ecf79fabc6de7bdm.jpg

Wydaje mi się ze do obliczeń śr, roczna +7,9 oC to za wysoka ( w/g mnie powinna być brana sr. sezonu zimowego ok. +4,0 oC )

 

http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?ID=5750

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NS - masz domek w którym jest 25 okien/drzwi plus dwie bramy garażowe , wielkie drzwi tarasowe i okna w wykuszu / kubatura ca 850m3 ! / ja przy podobnych parametrach budynku mam kubatury 560m3 / , chałupa rozłożysta jak chętne młode dziewczę podczas pierwszego razu - nie można porównywać takiego domu z prostą stodołą z 15 oknami na rzucie prostokąta , bez okien dachowych - cóż z tego że powierzchnia bedzie taka sama - koszta ogrzania będą diametralnie inne - choćby z tego tylko powodu ...

 

Napij się dobrego trunku - i nie myśl o tym ciągle - dom służy do mieszkania w nim a nie do ciągłego stresowania się - ja dzisiaj jak wrócę do mojego domu równiez mam zamiar rozpalić w kominku i nalać do szklanicy szlachetnego trunku :lol:

 

Masz racje co do tych porównań.Szkoda tylko ,że nie ma nikogo ,kto ma podobny zestaw co ja ale już sprawdzony i przetestowany.Jak na razie denerwuje mnie ,że mój vaillant jest nie regulowalny wprost proporcjonalnie z zaworami termostatycznymi.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NS - masz domek w którym jest 25 okien/drzwi plus dwie bramy garażowe , wielkie drzwi tarasowe i okna w wykuszu / kubatura ca 850m3 ! / ja przy podobnych parametrach budynku mam kubatury 560m3 / , chałupa rozłożysta jak chętne młode dziewczę podczas pierwszego razu - nie można porównywać takiego domu z prostą stodołą z 15 oknami na rzucie prostokąta , bez okien dachowych - cóż z tego że powierzchnia bedzie taka sama - koszta ogrzania będą diametralnie inne - choćby z tego tylko powodu ...

 

Napij się dobrego trunku - i nie myśl o tym ciągle - dom służy do mieszkania w nim a nie do ciągłego stresowania się - ja dzisiaj jak wrócę do mojego domu równiez mam zamiar rozpalić w kominku i nalać do szklanicy szlachetnego trunku :lol:

 

Masz racje co do tych porównań.Szkoda tylko ,że nie ma nikogo ,kto ma podobny zestaw co ja ale już sprawdzony i przetestowany.Jak na razie denerwuje mnie ,że mój vaillant jest nie regulowalny wprost proporcjonalnie z zaworami termostatycznymi.

 

pzdr.

 

Jeszcze nie mam domu ani kotła dopiero zaczynam studiować więc jestem czystym teoretykiem. Napisz jakie masz możliwości ustawień na swoim programtaorze i kotle, może coś wymyslimy. Kondensat pracuje najefektywniej przy temp zasilania 40/30, więc wydaje mi się,że lepiej ustawić niższą temp,nawet kosztem tego,że piec będzie pracował dłużej. Masz piec z modulacją palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NS - masz domek w którym jest 25 okien/drzwi plus dwie bramy garażowe , wielkie drzwi tarasowe i okna w wykuszu / kubatura ca 850m3 ! / ja przy podobnych parametrach budynku mam kubatury 560m3 / , chałupa rozłożysta jak chętne młode dziewczę podczas pierwszego razu - nie można porównywać takiego domu z prostą stodołą z 15 oknami na rzucie prostokąta , bez okien dachowych - cóż z tego że powierzchnia bedzie taka sama - koszta ogrzania będą diametralnie inne - choćby z tego tylko powodu ...

 

Napij się dobrego trunku - i nie myśl o tym ciągle - dom służy do mieszkania w nim a nie do ciągłego stresowania się - ja dzisiaj jak wrócę do mojego domu równiez mam zamiar rozpalić w kominku i nalać do szklanicy szlachetnego trunku :lol:

 

Masz racje co do tych porównań.Szkoda tylko ,że nie ma nikogo ,kto ma podobny zestaw co ja ale już sprawdzony i przetestowany.Jak na razie denerwuje mnie ,że mój vaillant jest nie regulowalny wprost proporcjonalnie z zaworami termostatycznymi.

 

pzdr.

 

Jeszcze nie mam domu ani kotła dopiero zaczynam studiować więc jestem czystym teoretykiem. Napisz jakie masz możliwości ustawień na swoim programtaorze i kotle, może coś wymyslimy. Kondensat pracuje najefektywniej przy temp zasilania 40/30, więc wydaje mi się,że lepiej ustawić niższą temp,nawet kosztem tego,że piec będzie pracował dłużej. Masz piec z modulacją palnika?

 

Kocioł Vaillant ekotec plus ,regulator pokojowy Vaillant calorMATIC 330 ,grzejniki purmo,zawory termostatyczne heimeier.

 

Dzisiejsze nastawy:

1.temp na regu.pokojowym po nocy 20,5 stC

2.zewn tem -5 stC

3.Nastawa na zaworze regul góra 3

4.na dole na 4

5. nastawa na piecu 55 stC

6.cwu (300 l) nastawa na 50 stC

 

Kocioł włącza się bardzo często.Nie liczyłem ile na godz.Mimo nastawy na zaworach w poszczególnych pomieszczeniach kocioł grzeje jak głupi a grzejniki są gorące.Drzwi w pomieszczeniach na górze są wszystkie pootwierane.

Od eksperymentu czyli 27.12.2009 do 08.01.2010 zużyłem z licznika (2775,5-2675,7=99,8 m3) co daje na dobę 8,3 m3, na mies 238,3 m3.

Woda w cwu grzeje się non stop ale pompa cyrkulacyjna jest wyłączona.

 

Kondensat pracuje najefektywniej przy temp zasilania 40/30
a to chyba nastawa do podłogówki jak się nie mylę.

 

No i co kolega student mi odpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...