Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W sumie to nieważne czy kaloryfery są gorące czy nie. Najważniejsze czy piec osiąga zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Czy w pomieszczeniu jest te zadane 20,5 stopnia?

To,że często się włącza piec to napewno zasługa sterowania, w każdym sterowniku powinna być możliwość ustawienia wahań temperatury, histereza czy jakoś tak. Być może u Ciebie jest ustawiona w zbyt wąskim zakresie, np, 0,5 stopnia. Wtedy kocioł się będzie często włączał. Jeśli jest tam taka możliwość, ja bym ustawił np 21 stopni - 1,5 stopnia. Czyli piec dopiero Ci się włączy przy temp 19,5 stopnia.

Jeśli to nowy budynek i mury nie wygrzane, tzn jest w nich sporo wilgoci to napewno piec będzie palił więcej gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W sumie to nieważne czy kaloryfery są gorące czy nie. Najważniejsze czy piec osiąga zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Czy w pomieszczeniu jest te zadane 20,5 stopnia?

To,że często się włącza piec to napewno zasługa sterowania, w każdym sterowniku powinna być możliwość ustawienia wahań temperatury, histereza czy jakoś tak. Być może u Ciebie jest ustawiona w zbyt wąskim zakresie, np, 0,5 stopnia. Wtedy kocioł się będzie często włączał. Jeśli jest tam taka możliwość, ja bym ustawił np 21 stopni - 1,5 stopnia. Czyli piec dopiero Ci się włączy przy temp 19,5 stopnia.

Jeśli to nowy budynek i mury nie wygrzane, tzn jest w nich sporo wilgoci to napewno piec będzie palił więcej gazu.

 

No no.Jestem jeszcze w pracy ale jak przyjadę do domciu sprawdzę jaka różnicę zostawiłem na regulatorze który jest tak ubogi ,że mnie wkur....Rzeczywiście coś mi świta ,że w tym fajansidełku gdzieś ustawiałem ( mogłem wybrać 0, 0,5, 1, 1,5) 0,5.Myślisz ,że to za mała różnica i między innymi kocioł włącza się tak często?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nieważne czy kaloryfery są gorące czy nie. Najważniejsze czy piec osiąga zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Czy w pomieszczeniu jest te zadane 20,5 stopnia?

To,że często się włącza piec to napewno zasługa sterowania, w każdym sterowniku powinna być możliwość ustawienia wahań temperatury, histereza czy jakoś tak. Być może u Ciebie jest ustawiona w zbyt wąskim zakresie, np, 0,5 stopnia. Wtedy kocioł się będzie często włączał. Jeśli jest tam taka możliwość, ja bym ustawił np 21 stopni - 1,5 stopnia. Czyli piec dopiero Ci się włączy przy temp 19,5 stopnia.

Jeśli to nowy budynek i mury nie wygrzane, tzn jest w nich sporo wilgoci to napewno piec będzie palił więcej gazu.

 

Pytanie też czy piec nie jest przewymiarowany w stosunku do zapotrzebowania budynku na ciepło. Jeśli tak jest to taktowanie będzie nieuniknione (no chyba, że zostałby podłączony poprzez bufor ciepła).

Jest jeszcze kwestia regulacji palnika tak aby poziom tlenku węgla w spalinach był jak najniższy.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie a jaką masz moc tego kotła? I jeszcze jedna ważna rzecz, masz możliwość modulacji palnika. Tzn czy masz stałą moc czy jakiś zakres mocy ma ten kocioł?

A tak poza tym ja próbował bym eksperymentowanie od jak najniższych nastaw wody do CO. Ustawiłbym niską temp. zasilania wody do CO i otworzyłna maxa przepływy w grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie a jaką masz moc tego kotła? I jeszcze jedna ważna rzecz, masz możliwość modulacji palnika. Tzn czy masz stałą moc czy jakiś zakres mocy ma ten kocioł?

A tak poza tym ja próbował bym eksperymentowanie od jak najniższych nastaw wody do CO. Ustawiłbym niską temp. zasilania wody do CO i otworzyłna maxa przepływy w grzejnikach.

 

Tak jeszcze nie eksperymentowałem.Kocioł jest jeszcze na gwarancji i nie bardzo chce wkładać tam łapki.Zajrzę jeszcze do kwitów co to za ptica z ta mocą i modulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie a jaką masz moc tego kotła? I jeszcze jedna ważna rzecz, masz możliwość modulacji palnika. Tzn czy masz stałą moc czy jakiś zakres mocy ma ten kocioł?

A tak poza tym ja próbował bym eksperymentowanie od jak najniższych nastaw wody do CO. Ustawiłbym niską temp. zasilania wody do CO i otworzyłna maxa przepływy w grzejnikach.

 

Przecie NS napisał że kocioł to Vaillant ecoTec plus - czyli końdensat - moc zależy od typu - albo 7-19kW lub 9-26kW - oczywiście że tego typu kotły posiadają automatyczną modulację palnika .

 

NS - który to z nich wisi u Ciebie na ścianie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w święta jak temperatura była na plusie to w domu było 24 stopnie

 

Nie masz żadnego sterownika pilnującego, żeby nie przegrzewał? Może stąd stosunkowo duże zużycie dobowe jak na parametry termiczne domku

Pozdr

M

 

mamy sterownik z czujką pogodową, a gorąco było, bo mąż testował krzywą do podłogówki, duże zużycie to pewnie dlatego, że nie było drzwi wewnętrznych i między domem a garażem były zwykłe blaszane nie ocieplone, zobaczymy jak będzie do końca stycznia, mam nadzieję że trochę lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie a jaką masz moc tego kotła? I jeszcze jedna ważna rzecz, masz możliwość modulacji palnika. Tzn czy masz stałą moc czy jakiś zakres mocy ma ten kocioł?

A tak poza tym ja próbował bym eksperymentowanie od jak najniższych nastaw wody do CO. Ustawiłbym niską temp. zasilania wody do CO i otworzyłna maxa przepływy w grzejnikach.

 

Przecie NS napisał że kocioł to Vaillant ecoTec plus - czyli końdensat - moc zależy od typu - albo 7-19kW lub 9-26kW - oczywiście że tego typu kotły posiadają automatyczną modulację palnika .

 

NS - który to z nich wisi u Ciebie na ścianie ??

 

Kurna powiedz gdzie to to znaleźć albo gdzie przeczytać.Będę Ci wdzięczny niezmiernie.Patrze w te papierzyska i nic nie mogę odczytać. :oops: :oops: :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie zacząłem myśleć o tych wspaniałych wynikach zużycia przedstawianych przez niektóre osoby na forum i policzyłem teoretyczne zużycie.

 

Założenia:

- dom o pow. 200m2

- ocieplony standardowo, czyli zapotrzebowanie na ciepło w granicach 60W/m2 (czyli 120 kWh/m2 na rok)

 

Dla różnicy temp. 40 stopni (-20 za oknem):

Zapotrzebowanie na ciepło: 60*200=12kW

Ilość ciepła potrzebna na dobę: 24*12=288kWh

To nam daje około 30,5m3 gazu (przy założeniu sprawności kotła 100% i kaloryczności gazu 34MJ/m3).

 

Tak więc przy średniej dobowej temp. za oknem równej 0 zużycie gazu powinno oscylować w granicach 15,25m3 + CWU, czyli szacunkowo około 16m3

 

Czyli dla analogicznego domu o pow. 150m2 zużycie powinno wynieść około 12m3

 

Oczywiście inaczej będzie wyglądać sytuacja dla domów energooszczędnych tudzież dogrzewanych np. kominkiem (nie mówiąc o domach niedogrzewanych: czyli +16 w domu, a mieszkańcy w swetrze i kalesonach ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U wielu z kasa sie nie przelewa wiec konieczne sa oszczednosci. Takie lub inne. U mnie przez caly weekend 9-18 cos tam sie pali w kominku.

Delta t = 40 stopni to tylko w super mrozy, zwykle delta t to 20-25 stopni, czyli w domku 18-20 a na dworze -5 - 0.

Problemem jest wiatr ktory potrafi temp. odczuwalna zbic o 5-10 stopni.

Calkowita rezygnacja z taktowania kotła, czyli 10 h pracy non-stop i 14 h wychładzania, tak by podczas pracy nigdy nie osiagnal zamierzonej temperatury i nigdy nie mial powodu by płomyk zgasic.

Przy domku srednioocieplonym bez "cudow" w postaci reku daje rade utrzymac sie 18-20 stopni i spalic 3,5 - 4,5 m3 gazu.

Domyslam sie jednak, ze bez tego cudowania zuzycie spokojnie wyszloby 10 m3.

(ok. 160 m2 ogrzewanej powierzchni w tym troche skosow oraz garaz z 11 stopniami ciepla).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U wielu z kasa sie nie przelewa wiec konieczne sa oszczednosci. Takie lub inne. U mnie przez caly weekend 9-18 cos tam sie pali w kominku.

Delta t = 40 stopni to tylko w super mrozy, zwykle delta t to 20-25 stopni, czyli w domku 18-20 a na dworze -5 - 0.

Problemem jest wiatr ktory potrafi temp. odczuwalna zbic o 5-10 stopni.

Calkowita rezygnacja z taktowania kotła, czyli 10 h pracy non-stop i 14 h wychładzania, tak by podczas pracy nigdy nie osiagnal zamierzonej temperatury i nigdy nie mial powodu by płomyk zgasic.

Przy domku srednioocieplonym bez "cudow" w postaci reku daje rade utrzymac sie 18-20 stopni i spalic 3,5 - 4,5 m3 gazu.

Domyslam sie jednak, ze bez tego cudowania zuzycie spokojnie wyszloby 10 m3.

(ok. 160 m2 ogrzewanej powierzchni w tym troche skosow oraz garaz z 11 stopniami ciepla).

 

Przyznam, że jeśli przy domku 160m2 jesteś w stanie zejść z obliczeniowego zużycia 12m3 do około 4m3 to jesteś mistrz ;-) To jest przecież 3 razy mniej ...

 

No chyba, że:

- kominek dostarcza jednak sporo ciepła

- dom masz lepiej ocieplony niż standard (zapotrzebowanie < 120kWh/m2 na rok)

- w wielu pomieszczeniach utrzymujesz temp. niższą niż 20 stopni

- kaloryczność gazu wyższą niż zakładam (>34MJ/m3).

- średnią sprawność kotła wyższą niż 100%.

to kto wie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem,wiele czynnikow wplywa,glowne to izolacje,urzadzenia grzewcze,instalacje,potem ,my-ludzie-kazdy z nas ma inny komfort zycia.Im kto starszy,wydaje mi sie,ze staje sie cieplolubnym...tak jakos mi z obserwacji innych wychodzi .

Ale,po co w garderobie,trzega trzymac temp. jak wszedzie?No nie wszedzie-lazienki cieplej,wiadomo-po kapieli zeby nie bylo niemilo,w sypialni-chlodniej-chyba wiekszosc lubi tak,mniej wysyszac sluzowki itp. Kuchnia-czy zamknieta,otwarta,tez sporoe roznice.Ktos pisal,ze nie widac roznicy w spalaniu,gdy p[ojdzie sie na stala dobowe temp. komfortowa,a nie na przedziualy czasowe grzewcze.Sam sie bawie osiagami,widze pewna prawidlowosc-kto ma domki powyzej 130 mk.w. musi juz wiedziec,ze nie doscignie domeczkow o pow. 100 m.kw. Podobnie,uwazam,ze do 200 m.kw. osiagi jeszcze nie odstaja,w por. z domkami od 130-140 m.kw. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kurna powiedz gdzie to to znaleźć albo gdzie przeczytać.Będę Ci wdzięczny niezmiernie.Patrze w te papierzyska i nic nie mogę odczytać. :oops: :oops: :oops:

 

Od spodu na kotle jest tabliczka znamionowa.

 

Znalazłem.To są dane:

 

VU PL 240/3-5 , 2E,G20-20 mbar

TYP B11BS

Tmax=85stC

PMS=3 bar

NOx class 3

230 V~50 Hz 97 IPX40

P(80/60 stC)=9,6-24,0 kW

Q =10,7-26,7 kW

 

więcej tabliczka nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie zacząłem myśleć o tych wspaniałych wynikach zużycia przedstawianych przez niektóre osoby na forum i policzyłem teoretyczne zużycie.

 

Podstawowy błąd teoretyczny nie wierze by było ogrzewane te 200m2powierzchni - sam górę które jeszcze nie używam mam dogrzewaną do 17stopni. Docelowo zakładając np w jednym górnym pokoju sypialnie to będzie to 24m2 z temperaturą rzędu 19-20 stopni.

I stąd te istotne różnice.

Co by nie być po za tematem - bo właśnie uzupełniałem swoje zużycie gazu - od 1X -470m2 - mieszkamy i grzejemy naprawdę od 11XII.

Ok 190m2 powierzchni ogrzewanej po podłodze 1 , ok 75 m2 dołu 21 stopni (obniżane do 20,4 w nocy/nieobecność, garaż 20m2 nieogrzewany grzejnikiem jedynie bierze przez ścany) + góra ok 10m2 ogrzewane do 21-22 stopni (korytarzyk od klatki schodowej z kątem komputerowym), niewykończone pokoje do góry+łazienka ogrzewane do 16-17 stopni.

 

pozdrawiam

Pawlok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kurna powiedz gdzie to to znaleźć albo gdzie przeczytać.Będę Ci wdzięczny niezmiernie.Patrze w te papierzyska i nic nie mogę odczytać. :oops: :oops: :oops:

 

Od spodu na kotle jest tabliczka znamionowa.

 

Znalazłem.To są dane:

 

VU PL 240/3-5 , 2E,G20-20 mbar

TYP B11BS

Tmax=85stC

PMS=3 bar

NOx class 3

230 V~50 Hz 97 IPX40

P(80/60 stC)=9,6-24,0 kW

Q =10,7-26,7 kW

 

więcej tabliczka nie ma.

 

Wszystko wiadomo :D

9,6-24,0 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kurna powiedz gdzie to to znaleźć albo gdzie przeczytać.Będę Ci wdzięczny niezmiernie.Patrze w te papierzyska i nic nie mogę odczytać. :oops: :oops: :oops:

 

Od spodu na kotle jest tabliczka znamionowa.

 

Znalazłem.To są dane:

 

VU PL 240/3-5 , 2E,G20-20 mbar

TYP B11BS

Tmax=85stC

PMS=3 bar

NOx class 3

230 V~50 Hz 97 IPX40

P(80/60 stC)=9,6-24,0 kW

Q =10,7-26,7 kW

 

więcej tabliczka nie ma.

 

Wszystko wiadomo :D

9,6-24,0 kW

 

Tobie wiadomo a ja?

 

Na to konto się wku...i rozpaliłem w kominku.Lokomotywa zamilkła.W domku zapanował raj.Temp skoczyła na 21,5 stC.Kominek załadowany do wiwatu.Temp na wejściu na wymiennik płytowy 79 stC na wyjściu z niego na grzejniory 62 stC .A ja z łiskaczem :lol: w dłoniach siedzę na kanapie obok niego i przeglądam papierzyska z instrukcjami kotła i regulatora. :wink: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że jeśli przy domku 160m2 jesteś w stanie zejść z obliczeniowego zużycia 12m3 do około 4m3 to jesteś mistrz ;-) To jest przecież 3 razy mniej ...

Tak sie da ale tylko jak temp. zewnetrzna jest koło "zera", jak leci niżej to "nie ma bata" kociolek swoje musi wziasc. Koza potrafi duzo dac. W piatek w nocy można kociołek wyłaczyc i cala sobote cos tam spalac w kozie (nie mam DGP).

Po 10 gidzinach palenia na dole wzrosta tam do 23 stopni a w najzimniejszym pokoju na pieterk 20,5. No i 30 m3 to garaz i kotłownia a wiec pomieszczenia ktore sie nagrzewaja tylko przez brak ocieplenia scian wewnetrznych.

Parter to podłogowka i jest on "otwarty" na "gore". Temp. zasialania stała 35-50 stopni, jak jest zimniej to wiecej godzin grzania jak cieplej to mniej godzin grzania. 40 stopni na kotle nigdy nie przekraczam. Kociołek kondensacyjny powinien wtedy dawac wiecej niż 100%, w kazdy razie przez noc wykrapla sie ok 7 litrow kondensatu , wychodzi ponad 1 litr/ m3 gazu.

 

No i chyba najistotniejsze - budynek bez balkonow, wykuszow, lukarn z odizolowanym 12 cm styro tarasem. Ocieplenie ponizej obecnych standardow 12 cm zwyklego styro (a nie jakies tam kropki czy ciapki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 215 m2 (garaż 35m2), sciany porotherm 38 nie ocieplone, dach dachowka +20cm wełny+ 20cm wełny na suficie poddasza.

 

Piec Vaillant kondensacyjny 186 VC, grzejniki Purmo, podłogówka w łazienkach, kuchni i holu.

 

W domu brak podłóg i drzwi, również brak drzwi między garażem i domem

(na chwilę obecną). Dom świeżo wykończany.

 

Piec odpaliłem w ubiegły piątek (stan licznika 7m3). Przez 3 dni działał bez regulatora -temp. w domu 23st., pozostałe 5 dni piec z regulatorem pogodowym Calormatic 430 ustawionym na dzien 18, noc 15.

Dzisiaj wieczorem na liczniku 123 m3. Zużycie wychodzi 14,5 m3/24 h.

Spodziewałem się mniejszego zużycia więc pytanie do forumowiczów -jakie było u Was zużycie po pierwszym odpaleniu (mokry dom)?

 

Tak pisałem 1.11.2009. Obecnie temp. ustawiona na 10 st. (nie mieszkam). Zużycie gazu od 23.10 do dzisiaj 584 m3. Czyli mam średnie zużycie w tym okresie 7,5 m3 na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...