Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

grudzień i styczeń 2008 - 1181 m3 (rachunek ok. 2.000)

 

To pierwsze dwa miesiące grzania mojego domu (1130 m3 kubatura, 300 mkw, antresola, ceramika 24 + 15 styropian, poddasze 30 cm wełny)).

 

Pierwszy sezon - chyba tragedii nie ma, co ? W końcu przeżyłam - 20.

W domu jak dla mnie cały czas za ciepło :) Ale tam nie mieszkam tylko sobie czasem posiedzę, za to w koszulce :)

 

luty i marzec 2009 - ok. 1000 m3 (rachunek 1700 pln)

 

W marcu zakończyłam grzanie w chałupie, ale znów włączyłam, bo przyszło zimno :) Generalnie jestem zadowolona - przy wodzie lejącej sie po oknach nie jest to zły wynik :)

kwiecień i maj 2009 ( grzanie wyłączone pod koniec maja) - zużycie 255 m3 (rachunek 512 pln )

 

Kolejne rachunki tylko woda - nie mieszkamy, więc jakieś grosze.

 

październik i listopad 2009 - zużycie 590 m3 - ok. 1000 pln. Było wygrzewanie wylewki przed położeniem drewna ( i pozbywanie się wilgoci - więc dużo wietrzenia )

 

listopad i grudzień 2009 (a dokładnie 5.11 - 07.01)- zużycie 1100 m3 - ok. 1900 pln.

Od końca grudnia już mieszkamy w sztuk 4 - a więc i woda i ogrzewanie :) Rachunek za styczeń i luty będzie zapewne szokiem przy tych temperaturach i zabawach kotłem :):)

Wychodzi jakieś 550 m3 miesięcznie - na razie mnie to nie przeraża.

 

styczeń i luty 2010 (a dokładnie 7.01 - 03.03)- zużycie 1300 m3 - 2058 pln. Mieszkamy w komplecie, temperatura raczej w okolicach 28 stopni w domku, bo lubimy ciepło. W styczniu temperatura za oknem była niefajna :) Trochę bawiliśmy się kotłem, podłogówką, więc spodziewałam się,że będzie o wiele gorzej.

Jest ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

temperatura raczej w okolicach 28 stopni w domku, bo lubimy ciepło

 

wymień termometr :)

 

Sprawdzony na kilku termometrach - ciągle otwarte okno, bo palę. Obecnie jest wyjątkowo zimno - tylko 26 stopni :)

 

26-28 stopni????

W calym domu? Powiedz chociaz, ze tylko w lazienko-saunach :-)

Szykuje sie sezon grzewczy 11miesieczny? :-D

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura raczej w okolicach 28 stopni w domku, bo lubimy ciepło

 

wymień termometr :)

 

Sprawdzony na kilku termometrach - ciągle otwarte okno, bo palę. Obecnie jest wyjątkowo zimno - tylko 26 stopni :)

 

Nefer - szacun - 28 stopni w domu :o

 

U nas norma to 22 stopnie - jak jest 23-24 to już zdecydowanie za gorąco ... - a 28 stopni ... - kosmos .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura raczej w okolicach 28 stopni w domku, bo lubimy ciepło

 

wymień termometr :)

 

Sprawdzony na kilku termometrach - ciągle otwarte okno, bo palę. Obecnie jest wyjątkowo zimno - tylko 26 stopni :)

 

O rany 28 st.C ?!

A czy aby jest zdrowo ?

Jak wiele lat temu bylem jeszcze "blokersem" (sorki) to miałem przez kilka tygodni +24/25 st.C .... wówczas b. źle się czuliśmy, wygladaliśmy jak zziajane psy.

Ale biorę pod uwagę, że są również kwestie indywidualne ......

 

Kiedyś czytałem, że prawdopodobnie idealna temp. do nauki, zapamiętywania i do procesów myślowych wynosi ok. 20-22 st.C.

Niższe temperatury rozpraszają (dekoncentracja przy poczuciu chłodu), wyższe rozleniwiają.

Czytałem też, że niższe temp. sprzyjają lepszemu metabolizmowi, utrzymaniu ładnej cery i tzw. długowieczności :D

 

Ale do meritum:

U mnie za 2 najzimniejsze m-ce (tj. od poł. XII do poł. II.2010 gdzie było nawet -28 st.C) poszło ok. 1.400m3 GZ50. x1,60 zł/m3 = 2.240 zł.

Dom duży, 4-ry kondygnacje x 100m2 z czego 2,5 ogrzewane tradycyjnymi grzejnikami, temp. na sterowniku pokojowym ustawiona na 19,5, temperatury utrzymywane w pokojach 19-20 st.C (+/-0,5 st.C).

Dom z lat 80/90 średnio "ogacony", okna w większości 20-letnie drewniane, część nowe PCV. Klimat w domu super = dużo świeżego powietrza. Za cały sezon grzewczy zasilę gazownię kwotą ok 5.000 pln, za cały rok 5.600-6.000 pln.

Na cele "pozagrzewcze" (gotowanie i CWU) idzie u nas ok. 2m3/doba.

Mam swój przelicznik dla domu - za każde 10 stopni różnicy między temp. wewnątrz domu a na zewnątrz spalam 7m3/doba (w dni pochmurne), w słoneczne mniej o ok. 2-3 m3. Teraz gdy temperatury na zewnątrz ok. 0 st.C kocioł spala ok. 12-15 m3/doba. W mrozy -20 st. szło ok. 30m3/dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

26-28 stopni????

W calym domu? Powiedz chociaz, ze tylko w lazienko-saunach :-)

Szykuje sie sezon grzewczy 11miesieczny? :-D

 

Pzdr

W łazience u dzieci na pewno jest koło 30 - po wyjście spod prysznica nie jest zimno. Ostatnio trochę przykręciłam tam podłogówkę, bo było za ciepło w stopy :):)

 

Dla mnie jest za zimno przy 22 stopniach - nie mogłabym chodzić w koszulce z któtkim rękawem. Tak mam i nic na to nie poradzę. najważniejsze, że kocioł daje radę a rachunki mnie nie zabijają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

26-28 stopni????

W calym domu? Powiedz chociaz, ze tylko w lazienko-saunach :-)

Szykuje sie sezon grzewczy 11miesieczny? :-D

 

Pzdr

W łazience u dzieci na pewno jest koło 30 - po wyjście spod prysznica nie jest zimno. Ostatnio trochę przykręciłam tam podłogówkę, bo było za ciepło w stopy :):)

 

Dla mnie jest za zimno przy 22 stopniach - nie mogłabym chodzić w koszulce z któtkim rękawem. Tak mam i nic na to nie poradzę. najważniejsze, że kocioł daje radę a rachunki mnie nie zabijają :)

 

Nie nie - ja oczywiscie nie neguje prawa do prywatnego nastawu temperatury :-)

A tak skoro na mozliwosci kotla zeszlo - przy -20- -25 stopniach tez utrzymywalas taka temp? Jaka jest moc kotla? Bo, ze masz mocne docieplenia to raczej oczywiste.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie nie - ja oczywiscie nie neguje prawa do prywatnego nastawu temperatury :-)

A tak skoro na mozliwosci kotla zeszlo - przy -20- -25 stopniach tez utrzymywalas taka temp? Jaka jest moc kotla? Bo, ze masz mocne docieplenia to raczej oczywiste.

Pzdr

Tak, temepratura stała bez wstrząsów :) Taka sama była przy -25. Kocioł Vitodens 333F lodówka 26 kW o ile dobrze pamiętam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom 130 m2 uzytkowej/160 podłóg

sciany 12 cm styropian na 30 cm dziurawki

dach 20 cm welny

 

od 1 grudnia do 22 lutego ------ 1054 pln

:lol:

(w lutym zużyłem 107 metrów gazu)

 

od 5 stycznia do dzis (połowa marca) -3 mp brzozy.

 

temperatura na gazie- do 23 C w salonie, 20 na piętrze

na drewnie do 26 w salonie, 24 na piętrze

 

Chodze po domu w szortach. komfort cieplny grzania drewnem w porównaniu do kaloryferów (gaz) jest bez porównania. A , że się narobię- ... nie ma róży bez dymu

pzdr

 

 

ps. zacząłem palić drewnem 3 dni przed największymi mrozami w styczniu. Śmiesznie, bo żona przed zakupem mówiła- "no przecież już się skończyła zima i mrozów nie będzie" :lol:

Teraz sama leci po drewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Myślę, że już powolutku można podsumować sezon.

Dom piętrowy , 143 m2 pow. ogrzewanej (bez skosów, wszędzie równo 2,60 h), wentylacja grawitacyjna.

Piec Vaillant ecotec VCW plus kondensat dwufunkcyjny + calormatic 430.

Podłogówka na parterze, grzejniki na piętrze.

Temp. parter 23-24, piętro 22 (noc 20).

Kominek odpalany ok. 5 razy w miesiącu wieczorem.

3 osoby. Mieszkamy od początku grudnia, czyli pierwszy sezon.

Zużycie:

od 03-09-2009 do 17-03-2010 : 1336 m3

czyli 1336 : 194 dni = 6,89 m3/dobę

 

W trakcie było trochę kombinacji z piecem i regulatorem. Ale jak na taką zimę, to chyba nie jest zły wynik.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze przy okazji napiszecie na poczatek jakie piece uzytkujecie, ale tak dokladnie np Vaillant VC186 z zasobnikiem VIH120 z reglatorek pogodowym...itp.

to duzo mi powie, chce wiedziec jak ma sie modulacja mocy kotlow do poboru gazu (czy minimalna moc kotla ma znaczenie, np Immergas ma 3 kW)

To Ci naprawde niewiele powie, bo znacznie wiekszy wplyw maja czynniki zupelnie nieporownywalne - usytuowanie w terenie, oientacja wg kierunkow, ilosc i umiejscowienie przeszklen, nasilenie wiatrow, jakosc docieplenia, sposob uzytkowania, bryla domu i mnostwo, mnostwo innych.

Ten watek ma naprawde charakter tylko zgrubno-orietntacyjny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 180m2 + 22m2 ogrzewanego garażu + 100m2 ogrzewanej piwnicy, niezamieszkały, grzany od 4.03, piec Junkers Cerapur Comfort 28kW jak mnie pamięć nie myli. Nie ma jeszcze głowic termostatycznych, temperatura regulowana tylko i wyłączenie na piecu. Na początku układ był ustawiony na 50C, do 14.03 poszło 289m3 gazu, przy temp. w domu na poziomie 20C - był to jeszcze etap bez K-G na poddaszu. Od 14.03 piec ustawiony na 35-37C, w domu 16-17C, K-G fachowcy skończyli, stan licznika na dzień wczorajszy wieczór wynosił 347m3 gazu. Czyli średnia z 14 dni wyszła prawie 25m3, ale pocieszam się faktem, że średnia z ostatnich 4 dni to "tylko" 14,5m3. Dom budowany z suporeksu, ocieplony 15cm styro i jak na razie 20cm wełny na krokwiach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam ile zuzyliście gazu na ogrzewanie to ja nie mam chyba czego płakać.

Mój domek 175 m2: parter 135 m2 poddasze 40 m2. Podłogówki około 40 m2.

Ściany poroterm 25 + 15 cm styropian, poddasze wełna 35 cm.

Gazem ogrzewać rozpoczęłem w styczniu jak skończyły się 2 tony węgla i około 70 szt stempli. Od 07.01.-05.03 zuzyłem 383 m3 gazu czyli 6,40 m3/dobę.

Temperatura w domu od 19 do 21 w zależności od pory dnia.

Mam Junkers Cerapur Smart 28kW

Pozdrawiam i życzę jak najmniejszych rachunków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam ile zuzyliście gazu na ogrzewanie to ja nie mam chyba czego płakać.

Mój domek 175 m2: parter 135 m2 poddasze 40 m2. Podłogówki około 40 m2.

Ściany poroterm 25 + 15 cm styropian, poddasze wełna 35 cm.

Gazem ogrzewać rozpoczęłem w styczniu jak skończyły się 2 tony węgla i około 70 szt stempli. Od 07.01.-05.03 zuzyłem 383 m3 gazu czyli 6,40 m3/dobę.

Temperatura w domu od 19 do 21 w zależności od pory dnia.

Mam Junkers Cerapur Smart 28kW

Pozdrawiam i życzę jak najmniejszych rachunków

2 ton wegla to 1000 zl, czyli jakies 580 m3 GZ50, dodajac do tych 383 mamy juz 970 m3, 70 szuk stepli to tak z miesiac grzania czyli kolejne 200 m3 GZ 50.

Przeliczajac na gaz zuzyłes około 1200 m3 czyli tyle ile powinno byc dla typowego domu o tej powierzchni ocieplonego standardowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...