Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
Witam, zaczyna się już nowy sezon grzewczy. Ja już odpaliłem swoją instalację 18 września. Mam dom kostke z 70 roku - 140 m2 ogrzewanych. W tamtym roku pisałem na tym forum o spalaniu z ostatnich 2 lat po wymianie instalacji na nową kondensat Viessmanna. W tym roku dociepliłem budynek styroianem 15 cm, lambda 0,31 oraz dach 12 cm styropapy i zobaczymy jaka będzie różnica w zużyciu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zastanawiam się jak jest lepiej ...

Włączać grzanie tylko na noc wylaczac na dzien czy zostawic wlaczona na cala dobe zeby podtrzymywala temperature w instalacji...

Suma sumarum start i podgrzewanie moze wiecej wziasc gazu w stosunku do podtrzymania jak sadzicie?

idzie mi teraz 4 m3 z cwu bez gotowania troche duzo:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że 4 m3 to nie jest zły wynik

Co do pracy kotła to nic nie będzie bardziej miarodajne niż przetestowanie samemu

Wg moich obserwacji przy ciągłej pracy wcale nie idzie więcej gazu

zwłaszcza na podłogówce

a efektem ;)ubocznym takiego grzania jest to że mamy cały czas ciepło w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak jest lepiej ...

Włączać grzanie tylko na noc wylaczac na dzien czy zostawic wlaczona na cala dobe zeby podtrzymywala temperature w instalacji...

Suma sumarum start i podgrzewanie moze wiecej wziasc gazu w stosunku do podtrzymania jak sadzicie?

idzie mi teraz 4 m3 z cwu bez gotowania troche duzo:/

 

Przy nikotemperaturowych systemach na pewno nie uda sie tak robic (olbrzymia bezwlasnosc).

Jesli masz grzejniki wysokotemp. i faktycznie dzialaja szybko to pewnie oszczedzisz (jesli w dzien nie przebywasz w domu), poniewaz "ucieczka" ciepla rosnie z roznica temperatur.

No ale musisz sobie tak ustawic programator, zeby po powrocie do domu juz miec komfort, chyba ze masz inne sposoby na rozgrzanie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak jest lepiej ...

Włączać grzanie tylko na noc wylaczac na dzien czy zostawic wlaczona na cala dobe zeby podtrzymywala temperature w instalacji...

Suma sumarum start i podgrzewanie moze wiecej wziasc gazu w stosunku do podtrzymania jak sadzicie?

idzie mi teraz 4 m3 z cwu bez gotowania troche duzo:/

4m3 to chyba baaaardzo dobry wynik. U mnie wychodzi obecnie 5-5,5 m3 (z CWU i gotowaniem) i w sumie grzeje tylko parter (ok 80m2 podłogówki) bo z poddasza nikt nie korzysta. Instalacja włacza się tylko rano i wieczorem, bo jak w ciągu dnia było slonecznie i ciepło to kociołek nie pracował.

napisz coś więcej ile metrów ogrzewarz, do jakiej temp, itp że masz taki wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku grzalismy tylko dół - górę "wymknęliśmy"

 

kupilismy w Castoramie drążek jak do kabin prysznicowych , zalozylismy żabki od karniszy i powiesiliśmy grubą zasłonę - w ten sposob na parterze było 20-21 a za zasłoną 17

 

Szybko się to zemściło.. popękały w kilku miejscach rygipsy i duzo osob twierdzi ze to wlasnie przez to - grzejniki wlaczyly sie dopiero jak bylo ponizej 7 stopni bo bylo na * ustawione.

 

Od momentu jak grzejemy uruchomilem wszystkie grzejniki na 1 na górze bo tam nie przebywamy , na dole na 2 - 2,5 oraz podłogówka która mamy w lazience , przedpokoju pralni kuchni itp

 

łącznie na parterze podlogowka ogrzewa 28 m2

 

2 grzejniki na dole ogrzewają łącznie 36 m2

 

u gory 104,6 po podłogach ( same grzejniki ) sztuk 6

 

okolo 1 m3 idzie nam na CWU - sprawdzone w lecie

Ty gotujesz tak więc nie wiem ile tego idzie ale roznica 1.5 moze z tego się bierze

 

Od kiedy mieszkacie - pierwszy sezon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy niby pierwszy sezon, choc w poprzednim sezonie też grzaliśmy bo trwały roboty wykończeniowe. U mnie na poddaszu tez jest 17-18 st i tyle chce tam utrzymać. Dzisi nawet spadło troche poniżej więc odpaliłam grzejniki. Nie chce dopuścić do spadku temp na poddaszu do <15-16 bo własnie obawiam się konsekwencji takich o jakich Ty pisałeś. Nie wiem, czy dom jeszcze wymaga suszenia, skoro częściowo był grzany poprzedniej zimy, całe lato (a było ono gorące) dom tez się wygrzał i wywietrzył, no ale może...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Powiedzcie proszę, czy jeśli ogrzewam w tej chwili tylko dół domu (4 grzejniki) a na górze póki co wszystkie zakreciłam (jest 18-19 stopni) to zużycie gazu jest mniejsze?

Chodzi mi o to, czy ilość pracujących grzejników ma wpływ na ilość spalanego gazu. Już kiedyś o to pytałam, ale nie dostałam jednoznacznej odpowiedzi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podzielę się swoim doświadczeniem w kwesti spalania kotła. Dom 117m2, podłogówka 45m2, kocioł vaillant ecotec plus 186, zbiornik wody 150L. Zamieszkuje pierwszy sezon. Kocioł włączyłem 7 lipca 2010 i ogrzewałem tylko CWO - średnie zużycie do podgrzewania wody to 0.6m3. Centralne włączyłem na poczatku września - do dnia dzisiejszego na liczniku łącznie 178m3, temperatura zadana dzień 19.5, noc 18.5, Dom porotherm 25 + 15 styropian, 4 okna balkonowe. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podzielę się swoim doświadczeniem w kwesti spalania kotła. Dom 117m2, podłogówka 45m2, kocioł vaillant ecotec plus 186, zbiornik wody 150L. Zamieszkuje pierwszy sezon. Kocioł włączyłem 7 lipca 2010 i ogrzewałem tylko CWO - średnie zużycie do podgrzewania wody to 0.6m3. Centralne włączyłem na poczatku września - do dnia dzisiejszego na liczniku łącznie 178m3, temperatura zadana dzień 19.5, noc 18.5, Dom porotherm 25 + 15 styropian, 4 okna balkonowe. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów !

19,5 st w dzień? Sorry za OT ale czy taka temp daje Ci komfort cieplny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to teraz ja:)

Od trzech lat "walczę" z ilością gazu jaka idzie mi na ogrzewanie. Dom, 160m2, ściany 3 warstwowe (pustak, pustka, cegła) bez ocieplenia. Okna wymienione, na nieużytkowym poddaszu 20cm wełny. Piec ISOTWIN Condens F30 + pogodówka i termostat w pokoju. Do zeszłego tygodnia zejście poniżej 12m/24h było nie możliwe. Temperatura zadana 19,5, nocna 18,5. Piec tylko tykał i zagrzewał wodę w kaloryferach i się wyłączał. W ten sposób potrafił zjeść nawet 18-20m3 gazu na dobę.

Znalazłem jednak sposób i ograniczyłem moc pieca do 5kW (!) podwyższając zadaną temperaturę do 23 stopni. Efekt: piec idzie prawie non stop (wyłącza się w nocy na kilka godzin), temperatura w domu ok. 22 stopnie a zużycie dzienne to ok 8m3. SZOK!!! Piec na zadanej mocy (5kW) nie jest w stanie dogrzać wody do temperatury wymaganej przez pogodówkę - jeżeli pogodówka wskazuje, że woda ma mieć np. 50 st. to piec nagrzeje wodę do 48 stopni i koniec. Ale 48 st. na kaloryferach w zupełności wystarcza, aby w domu było miłe 22 stopnie. Jak będą większe mrozy będę musiał zwiększyć moc, do np. 8-10kW ...

Czy macie jakieś sugestie odnośnie ustawień, które ograniczą jeszcze zużycie gazu? Jeśli tak, to czekam na wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że nie masz ustawionych prawidłowo krzywych grzewczych, stąd kocioł grzał za wysoką temperaturą i stąd też to pykanie o którym mówiłeś. Zobacz w ustawieniach jak masz i napisz.

 

michalsiak

 

min. temp. wody to 38 a max to 73 stopnie. Krzywa ustawiona tak, że piec grzeje wodę na max. przy temp. -20 st.. Krzywą wybiera się z wykresu w instrukcji obsługi. Może obniżyć minimalną temperaturę wody do 22 stopnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...