Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Dodam swoje 5 groszy do tematu ogrzewania jako ,że 2 tyg zacząłem pierwszy raz sezon grzewczy.

 

Powierzchnia ogrzewana : ok. 230 m2

w tym:

- podłogówka ok. 90m2

- reszta w pokojach 14 grzejników

 

Piec : Vaillant ecoCompact VSC INT 246-210C (lodówka)

 

technologia budowania : Porotherm 38 + 12 cm styropian

 

Temp. w domu utrzymywana (jeszcze nie mieszkamy ale już tuż tuż) = 19C

 

Nie mam na razie regulatora pogodowego wiec zastosowałem rozwiązanie tymczasowe:

 

Pompa CWU jest sterowana programatorem na gniazdku elektrycznym i chodzi 2 razy dziennie ,w weekendy cały dzień

 

Pompa na podłogówce podobnie z tym ,że pracuje 9h/24h ( podłoga delikatnie ciepła)

 

Prowadząc obserwacje i odnotowując uzyskałem (w zależności od prac pomp) od 5 do 6,5 m3 gazu.

 

Z tego co słyszałem od niektórych znajomych po dołorzeniu regulatora pogodowego zapotrzebowanie na gaz im znacznie wzrosło a nie zmalało.

 

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K... znajdzcie mi na tej stronie:

http://www.pgnig.pl/dladomu/przylaczenie

cenę za 1 m3 gazu dla PGNiG w dolnośląskiego lub wielkopolski.

Jakoś EWE potrafią podać jak "krowie na rowie":

http://www.ewe.pl/ewe-energia/domy-i-mieszkania/ceny-gazu/@@ceny-gazu

a Ci z PGNiG kombinują i komplikują.

Edytowane przez j-j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K... znajdzcie mi na tej stronie:

http://www.pgnig.pl/dladomu/przylaczenie

cenę za 1 m3 gazu dla PGNiG w dolnośląskiego lub wielkopolski.

Jakoś EWE potrafią podać jak "krowie na rowie":

http://www.ewe.pl/ewe-energia/domy-i-mieszkania/ceny-gazu/@@ceny-gazu

a Ci k... mać z PGNiG kombinują i komplikują.

 

http://www.pgnig.pl/dladomu/taryfa/twoja_taryfa

 

- proszę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podobnego wniosku doszedłem w zeszlym roku ..... niestyty rok za pozno. Kociol gazowy pracuje najefektywniej gdy pracuje na mocy minimalne i bez przerwy. Niestety "inteligentne" systemy sterowania pogodowego nie wiedza o tym dlatego moja pogodowka "kazała" przy pogodzie takiej jak teraz kotłowi pracowac przez 1-2 h z moca 50%, potem 30 min przerwy, potem znowu 1-2 h grzania, potem znowu przerwa ...... wszelkie proby wymuszenia innego typu pracy poprzez zmiane wspolczynniki akumulacyjnosci ciepła domu czy zmiane wielkosci histerezy nie pomagał. Pomogło odłaczenie "niemieckiej mysli technicznej" i nastawienie "na chlopski rozum" - kocioł ma grzac przez 8 h na dobe z moca minimalna (trzeba go oszukac wprowadzajac jako oczekiwana temp. zasilania 50 stopni - czego nigdy nie osiagnie - dlatego nigdy sie nie wylaczy), poza tymi 8 godzinami kociol ma nie grzac w ogole. Jak mrozy sie pojawia to moc kotła zwieksze odpowiednio do 40 lub nawet 50%, ale nadrzednym kryterium jest wyeliminowanie całkowite taktowania kotła poprzez "ogłupienie" go paramatrami nie pozwalajacymi na wylaczenie palnika w czasi 8 h grzania i wlaczenie palnika w pozostałych godzinach. Reszte załatwi bezwladnosc podłogowki i akumulacja cieplna domu. 1000 zl wydane na osprzet do pogodowki to stracona kasa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale chyba nie masz sterownika pokojowego , przecież kocioł zaczyna grzać kiedy spada temperatura w pomieszczeniu w którym masz zainstalowany sterownik. O ile stopni ta temperatura ma spaść żeby zaczął grzać możesz sobie ustawić i też ustawiasz do jakiej temperetury ma grzać.

 

Dołącz do tego odpowiednio niską krzywą i możesz dojść do tego że kocioł będzie dogrzewał pomieszczenia non stop do np 21 stopni, a będzie to robił przez załóżmy cały dzień bo odpowiednio niska temperatura czynnika w układzie którą ustawisz za pomocą krzywej spowoduje że przez 8 godzin nie osiągnie tych 21 stopni tylko 20,9 dla przykładu. Jeżeli w nocy ma nie grzać to automat o 22.00 przełączy na obniżoną temperaturę np. 18 stopni więc w nocy się nie załączy. A w dzień od nowa będzie próbował dogrzać na niskiej temperaturze i tak w kółko :-)

 

Jakoś nie chciałoby mi się biegać do kotłowni i zmieniać mocy kotła co chwile - popróbuj bo ja to przećwiczyłem u siebie.

 

michalsiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pokojowego bo nie potrafilem znalesc "referencyjnego" pokoju. W kuchni sie gotuje w pokoju dziennym jest kominek - to by zaburzało wskazania temperatury. W sypialni trudno utrzymywac przez cały dzien referncyjna temperature - bo tam sie tylko przez 8 godzin przebywa. No i jeszcze te spadki temperatur. Gdy na dworze jest w nocy w okolicach zera stopni - tak jak teraz i gdyby wylaczyc ogrzewanie to dobowe spadki temperaury nie przekroczylyby 1,5 stopnia. Tak wiec byle jaki uzysk cieplny jak np. sloneczny dzien, moze podniesc temperature o 1 stopien i zakłamac wskazanie czujnika zewnetrznego. No i jeszcze ta podłogowka - ktora gdyby ja wychlodzic to potrzebowalaby 6-10 godzin by zaczac grzac, wiec gdy zacznie byc zimno i czujnik pokojowy nakarze grzanie, to na ciepleko przyjdzie poczekac pare godzin. Albo ta "wspolczesna technia niemiecka" mnie przerasta, albo aby sterowac temperatura efektywnie i miec komfort cieplny w domu to "chlopski rozsadek" stoi wyzej od niemieckiej techniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak przy okazji i ja sie podziele wynikiem spalania gazu bo czytajac wasze posty mysle ze chyba sporo mi go zjada :/

 

sprawa wyglada tak ze dom pietrowy stare budownictwo o wymiarach 10mx10m, strych/poddasze niskie bezuzyteczne i nieogrzewane strop odizolowany welna mineralna, piwnica rowniez nieogrzewana strop odizolowany styropianem, z zewnatrz w tym roku dom ocieplony styropianem 10cm, okna plastik i zuzycie dobowe gazu wynosi przy obecnej pogodzie utrzymuje sie w granicach 9m3 ( ogrzewanie, c.w.u, gotowanie) temperatura wewnatrz ustawiona na 21C ( dzen- 6-20), 18 C ( noc-20-6) czy waszym zdaniem to nie za duzo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez październik kociołek Junkers Smart spalił ok 6,5 m3 na dobe, razem z gotowaniem i CWU. Domek z poddaszem użytkowym łacznie ok 260 m2, ale narazie głównie ogrzewam parter gdzie jest ogrzewane ok 80 m2 podłogówki. temp zadana to 22 st (choć dogrzewa do ok 21,5) a w nocy 20,5. Na podłodze 14 cm styro, a na ścianach 18 cm, a w dachu 25 cm wełny, Nie wiem czy te 6,5 m3 to duzo czy mało...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tez mam problem z taktowaniem kotła kondensacyjnego. W mojej kotłowni wisi Junkers Cerapur Smart 28........ zasbnik cwu 120l Galmet, mieszacz podłogówka/kaloryfery. Kocioł starowany sterownikiem FW 200 z podłączonym czujnikiem pogodowym. Obecnie spalam 5,5 m3 propanu dziennie na ogrzenie do 21 st. C dom o pow. 260m2 kubatura 780 m3 . Na cały zeszły sezon poszło 4200 l propanu. (no starczyło jeszcze na CWU przez lato do początku tego sezonu) Był to pierwszy sezon grzewczy i uważam ten wynik za katastrofalny.

Dodam tylko, że gaz kupowałem od dostawcy butli (takie logo ze smokiem) resztę sobie dopowiedzcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...