Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy super ? no raczej chyba nie aż tak super , raczej norma ...

- przecież teraz / listopad / mamy temperatury na zewnątrz w granicach 8 -10 stopni / w porywach do 20 :D /

Dom schnie / usuwana jest z niego wilgoć teoretycznie przez 3 lata po wybudowaniu /

 

Jak dla mnie super. U mnei tez temperatury 5-8-10 st w porywach do 15.

 

A izolacją i powierzchnią sie pochwalisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma się czym chwalić , mój dom absolutnie nie aspiruje do kategorii energooszczędnych , mam 27 okien-drzwi balkonowych-tarasowych :yes: :D w tym 6 okien w wykuszach 2x1metr :D

Ściana to pustak ceramiczny 30cm plus 10-15cm ocieplenia , dach to dachówka ceramiczna , izolacja połaci 30cm wełny .

Powierzchnia ogrzewana 150m2 , kubatura 600m3.

Edytowane przez pablitoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mozliwośc rozwiązania umowy i ponownym jej podpisaniem na nastepny dzień bez żadnych opłat i konsekwencji? Jesli tak to i ja nie wierze. Powodowało by to duży chaos. Poza tym mi powiedziano, że gazownia wylicza średnio dobowe zużycie i przelicza je w skali roku, tzn jak ktoś podpisze umowe w połowie roku i zuzyje do końca roku np. 900 m3, czyli więcej niż 600m3 to w następnym roku podpadnie pod W-3. Ja jestem w podobnej sytuacji i sama jestem ciekawa jak to będzie. Czy na 2011 rok mnie przetaryfikują na W-3 czy zostawią w W-2, bo umowe podpisałam w trakcie roku i do końca roku raczej nie przekrocze progu 1200m3, ale będe blisko.

 

przy okazji napiszcie jakie macie zuzycie gazu w listopadzie. temperatury prawie wiosenne a u mnie spalanie ok 6m3/dobe, chyba dużo, zwłaszcza gdy czytam, że macie ok 4m3/doba

 

Nie ma chaosu bo malo kto sobie zdaje sprawe ze tak mozna zrobic. Dzwonilem do gazowni mozna wypowiedziec 30 dni wypowiedzenia .

Policza Ci stosunkowo do dni np w czerwcu podpisalas umowe to nie masz 1200 tylko 600 m3 - jesli przekroczysz to w 2011 w3 wita

 

Przy sprzedazy domu tez sadzicie ze jest oplata... nie nie ma

 

Cala dyskusja wziela sie z tego iz gazownia ewidentnie leci w kule - zuzywasz wiecej gazu placisz wiecej za abonament po prostu jaja tylko w Polsce

Edytowane przez redpradnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj proszę jakie rachunki płacisz teraz miesięcznie za prąd ... - pytam z ciekawości - kiedyś brałem pod uwagę PC jako źródło ogrzewania ...

 

Za ogrzewanie czy za całość. Ok, za całość latem 160-170 miesięcznie w tym za CWU 20zł (wszystko w domu na prąd i tryb życia mało oszczędny). Teraz za październik jeszcze rachunku nie dostałem ale za CO wyszło 80zł i za CWU 30zł (mam podlicznik)(więcej za CWU ze względu na rok szkolny więc inne ustawienia CCWU). Za cały rok za CO i CWU (pierwszy sezon) zapłaciłem 1500zł. W tym roku mam nadzieję zejść poniżej 1300. Dom 133m standardowo ocieplony, wentylacja z reku, 3 osoby.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych forumowiczów!

 

Proszę wszystkich palących ANTRACYTEM o swoje uwagi i przemyślenia, doświadczeniea a wszystkich tych co jeszcze nie używają antracytu, pytam, dlaczego jeszcze nie????

 

Prosze pisac - granulacje, jaki kociol, jakie sterowanie, zużycie, problemy z antracytem..

 

Dla niewtajemniczonych - palenie antracytu jest podobne do palenia koksu - duzo powietrza i szybkie gasniecie, korzystalem rowniez z mieszanek 33/67 groszek/antracyt i jest to dosc korzystne tzn, zar potrafi sie utrzymac ponad 2 godziny bez dodmuchu i dosypywania wegla, wieec to powinno robic wrazenie.

 

Negatywy - gruby popiol i dosc duzo... i na tym koniec. no moze moge dodac jeszcze to ze jak jest go podawane za duzo (typ podawania paliwa) to robia sie spieki ktoremoga sie obklejac na szamocie, co jest upierdliwe, odpowiednie dawkowanie takiego paliwa zapobiega jednak takim zjawiskom. Jezeli czas przerwy miedzy dawkowaniem porcji paliwa w moim przyzpadku podajnika tłokowego wynosi na zwyklym groszku przy

 

1. temp. zewn. 4 st. C, w pokoju 22-23, czas przerwy 2 min 20sek

2. temp. zewn. 4 st. C, w pokoju 22-23, czas przerwy 7 minut do 9 minut (antracyt - rozna granulacja, 7 minut dla granulacji 6-13mm, 9 dla granulacji 10-25mm)

3. dla czeskiego brunatnego 1 minuta 45s i kupa sadzy na płomiennicach

 

Piec HKS LAZAR Multikomfort, pełna opcja pogodowa, sterownik starszy niz te co teraz sa w sprzedazy - mam Recalart + modyfikacja + sterownik dodatkowy plc wlasnej realizacji wlasnie pod antracyt (wydluzenie przerwy podawania + dodatkowe przedmuchy - producent wyraznie ograniczyl ten parametr - nie przewidzial mozliwosci stosowania lepszego paliwa!!! - do max 4 min pomiedzy kolejnymi porcjami paliwa)

 

Jesli ktos jest zainteresowany zmiana paliwa na antracyt to tymbardziej zachecam do wymiany informacji, słyszałem rowniez o brykietach antracytowych, ale nie wiem nic wiecej,

 

Antracyt nie zawiera prawie siarki i wg danych encklopedycznych zawiera 97% czystego wegla i jest najbardziej kalorycznym paliwem, w Polsce obecnie juz niewystepujacym, w handlu na rynku polskim znajduje sie z importu Rosja/Ukraina i mozna go kupic w napawde dobrej cenie, ja zakupilem 550 zł. i 600zł /tone, zaleznosci od etapu sezonu...

 

Prosze o uwagi, chcialbym miec jakis poglad na sytuacje odosze wrazenie ze malo ludzi z tego korzysta i meczy sie z tymi pseudo groszkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prosze o uwagi, chcialbym miec jakis poglad na sytuacje odosze wrazenie ze malo ludzi z tego korzysta i meczy sie z tymi pseudo groszkami...

 

Witaj

 

Ja tez - podobnie jak Ty uważam ze nie ma sensu męczyć się z pseudo groszkami - a nawet więcej - uważam ze również nie ma sensu męczyć się z antracytem:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablitoo wybierajac gaz wybralem mniejsze zlo, nie mialem czasu, aby siedziec i wyliczac zapotrzebowania energetycznego budynku itp, itd... Natomiast operator nie powiadomil mnie o mozliwosci skorzystania z taryfy W2 tylko od razu wcisnal W3. Na dodatek limity taryfowe sa tak skonstruowane, aby najwiecej placili tacy zwykli uzytkownicy jak my, wiec skoro dystrybutor gazu swiadomie nas wykorzystuje, dlaczego my nie mamy mozliwosci wykorzystywania luk w przepisach, aby mniej z nas zdarl. Dla mnie to naturalna reakcja, aby bronic sie przed monopolem PGNiG. Edytowane przez Barthelemy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablitoo wybierajac gaz wybralem mniejsze zlo, nie mialem czasu, aby siedziec i wyliczac zapotrzebowania energetycznego budynku itp, itd... Notomiast operator nie powiadomil mnie o mozliwosci skorzystania z taryfy W2 tylko od razu wcisnal W3. Na dodatek limity taryfowe sa tak skonstrulowane, aby najwiecej placili tacy zwykli uzytkownicy jak my, wiec skoro dystrybutor gazu swiadomie nas wykorzystuje, dlaczego my nie mamy mozliwosci wykorzystywania luk w przepisach, aby mniej z nas zdarli. Dla mnie to naturalna reakcja, aby bronic sie przed monopolem.

 

Wszytsko ok. Ja też moge troche pokombinowac by korzystać z taryfy W-2 mimo zużycia powyżej 1200m3 rocznie. Tylko czy tak można. Teoretyzowanie, że można wypowiedzieć umowe i ją od nowa zawrzeć na następny dzień jest dla mnie narazie teorią z rodzaju bajek. Zakładam, że mozna wypowiedzieć umowe, ale obawiam się że chcąc nazajutrz ja podpisac gazownia zarzyczy ode mnie jakąś opłate inicjującą, przyłaczeniową, czy jak ją sobie nazwą, która przekroczy róznice miedzy W-2 a W-3 (czyli ok 300 zł), bo przecież zapewne ostatniego dnia korzystania z gazu, ktos z gazowni podjedzie i fizycznie mi gaz odetnie, zablokuje licznik lub w inny sposób. Potem jak nastepnego dnia będe chciała znów być ich klientką to znów ktoś musi mi fizycznie ta blokade zdjąć. A nawet gdyby nikt mi blokował i znie zdejmował tej blokady bo może w ciągu jednego dnia nie zdążyc to gazownia pod pretekstem takich operacji zapewne zażąda zwrotów jakiś ponisionych kosztów, czyli dodatkowych opłat.

Druga kwestia jest taka, żę np zgąłszając wypowiedzenia z dniem 30 czerwca to gazownia ma obowiązek się do tej daty zastosować i mi od tego dnia opłat nie naliczać, ale jak ja będe chciała mieć znów gaz od 1 lipca to moga powiedzieć, że owszem, gaz pani podłaczymy, ale... np. od 20 lipca albo 10 sierpnia... A jak żyć przez ten czas bez gazu jak się ma kuchenke na gaz i cwu gazowe...

 

może i sa jakies sposoby by "ich" wykiwać i utzymywac sie cały czas w W-2 ale raczej nie jest to wypowiedzenie umowy i nawiązanie współpracy od następnego dnia.

Edytowane przez justkaaa
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sklada sie, ze gaz mi jest potrzebny tylko do ogrzewania, wiec moge rozwiazac umowe na okres letni i w zimie znow ja podpisac. W lecie CWU + plyta indukcyjna na prad II taryfa

Ok. Jak ktoś gazu uzywa tylko do CO to inna gadka. Jak masz kuchenke i CWU na prąd albo jak ktos ma płyte na prąd ( ja nie mam) albo solary (ja nie mam) to wogóle gazu nie potrzebuje poza sezonem gzrewczym i to tez takim juz pełnym bo okresie przejściowym może się dogrzewać kominkiem zwłaszcza jak ma DGP. W takim przypadku Ty to nawet powinieneś umowe z gazownią rozwiązywać lub zawieszać by nie płacić przez 8-9 miesięcy tych opłat przesyłowych.

 

Ja jeszcze przypomne, że mi powiedziano (gazownia piaseczno), że żużycie oblicza się średnio dobowe, czyli nawet jak ktoś korzysta tylko przez 3 miesiące (ok 100 dni) ale w pełnym sezonie grzewczym gdzie zużycie dobowe jest ok 10m3 albo i lepiej czyli w sezonie grzewczym (przez te 100 dni) zużyjesz ok 1000m3. gazownia może Ci to przeskalowac do 1 roku (365 dni) i wyliczyć że Twoje średnioroczne zapotrzebowanie jest ok 3500-4000m3 czyli... W-3 wita :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablitoo wybierajac gaz wybralem mniejsze zlo, nie mialem czasu, aby siedziec i wyliczac zapotrzebowania energetycznego budynku itp, itd... Notomiast operator nie powiadomil mnie o mozliwosci skorzystania z taryfy W2 tylko od razu wcisnal W3. Na dodatek limity taryfowe sa tak skonstrulowane, aby najwiecej placili tacy zwykli uzytkownicy jak my, wiec skoro dystrybutor gazu swiadomie nas wykorzystuje, dlaczego my nie mamy mozliwosci wykorzystywania luk w przepisach, aby mniej z nas zdarli. Dla mnie to naturalna reakcja, aby bronic sie przed monopolem.

 

Wybierając mniejsze zło powiadasz ? - ja również miałem do wyboru kilka wariantów ogrzewania - kocioł na wungle przeróżne / ekogroszki czy inne / czy drewna lub inne pellety - od razu to odrzuciłem - nie mam zamiaru chodzić do kotłowni i sypać wungiel , czyścić kocioł , komin , magazynować opał etc ... - tym bardziej na starość człowiek potrzebuje komfortu i odpoczynku a nie mieszkania w kotłowni , olej opałowy - koszta duże , zbiornik , etc ... , prąd czy PC - w przypadku PC koszty pompy i infrastruktury u mnie w górach ogromne , prąd bardzo komfortowy ale uzależniać się tylko od jednego medium grzewczego to wg mnie conajmniej małoroztropne / przeżyłem rok temu zimą ponad tygodniowy całkowity brak prądu - jakbym miał ogrzewanie na prąd lub PC - zamarzłbym w moim domu - bo aby zasilić awaryjnie takie układy trzeba mieć małą elektrownię :D - co więc pozostaje na placu boju ? - co ? - tylko gaz - zwłaszcza że gazrura biegnie przez moją działkę i koszta przyłączenia były praktycznie zerowe ...

Mój system c.o. oparty na kondensacie konsumuje 100W energii - zasilanie awaryjne całości to bajka - małe koszty i przyjemność obsługi - podczas tygodniowego braku prądu w mojej okolicy tylko ja funkcjonowałem normalnie - w ciepłym i jasnym domu praktycznie nie zauważając że prądu nie ma - a moi sąsiedzi z systemami c.o. opartymi na PC czy prądzie - wszyscy się musieli wyprowadzić do rodzin bądź siedzieli po ciemku w golfach czy futrach w domu stłoczeni przy kominkach / jak je mieli / , myli się w zimnej wodzie ...

Takoż przy wybieraniu systemu c.o. trzeba brać pod uwagę trochę więcej aspektów niż tylko opłata przesyłowa czy cena za paliwo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pabloitoo, jest to jeden z plusów ogrzewania gazowego, że można w miare tanio eksploatowac dom przy dłuższych przerwach w dostawie energii, z tym że chyba przypadek skrajny, no chyba że mieszkasz na terenie gdzie kilkudniowe przerwy w dostawie prądu to nic nadzwyczajnego. Tego wątku raczej nie czytują użytkownicy groszku, węgla lub prądu bo zaraz by ci wyjechali z koncepcją zakręcenia kurka gazowego przez naszych przemiłych sąsiadów ze wschodu. Też sytuacja możliwa choć mało prawdopodobna podobnie do tygodniowych przerw w dostawie prądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętasz zeszłoroczne zimowe newsy w telewizorni jak podawali że między innymi w okolicach Krakowa - na Jurze słupy elektryczne łamały się jak zapałki pod ciężarem śniegu i szronu , ile tysięcy domostw , dziesiątki wsi czy miejscowości nie miały prądu nawet kilka tygodni ?? - to o mnie między innymi mówili . Każdy może się z taką sytuacją spotkać - biorąc pod uwagę katastrofalny stan elektroenergetycznych sieci przesyłowych średniego i niskiego napięcia w naszym kraju ...

Każdego może to dotknąć i może stać się ofiarą uzależnienia od jednego źródła ogrzewania - i jak wówczas żyć ? - jak funkcjonować ?? Brałaś pod uwagę takie scenariusze w swoim przypadku ?? I jak się zabezpieczasz na takie okoliczności ??

Zawsze można sobie tłumaczyć że prawdopodobieństwo że mnie to dotknie jest niewielkie - a co jak jednak tak się stanie ?

Koncepcja zakręcenia kurka przez ruskich - powiadasz ?? - brak gazu ?? - a odkąd tym straszą i kiedy to miało miejsce ?? - to jest głupie gadanie którym karmią się ignorancji od nastu już lat - conjamniej ...

Tak samo można wieszczyć upadek polskich kopalń lub ogromne podwyżki cen węgla / a przez to prądu / - bo polskie kopalnie w przeważającej większości są przestarzałe technologicznie i nieopłacalne , dotowane przez państwo, targane strajkami i wypadkami ... - a praktycznie całość polskiej energetyki jest oparta na paliwie kopalnym - węglu ...

Tego bym się bardziej obawiał niż zakręcenia przez ruskich kurka ... - nie jest to żaden argument , żaden .

Zwłaszcza że prace przy gazoporcie w Świnoujściu już trwają i za kilka lat jak zakończą jego budowę ruscy przestana być monopolistami gazu u nas w kraju .

 

Można by w ten sposób jeszcze długo - argumentów z obydwu stron byłoby wiele - tylko po co ?

 

Moi drodzy - w tej czy tym podobnych dyskusjach adwersarze zapominają o jednej podstawowej sprawie o kolosalnym znaczeniu dla tematu zużycia paliwa do ogrzania domów - jak się wybuduje ciepły dom / nie energooszczędny - ciepły / - każde źródło ogrzewania będzie tanie - jakiekolwiek jakie zostanie wybrane - wówczas mozna analizować temat pod kątem komfortu i bezobsługowości systemu c.o. - ale koszta ponoszone na jego ogrzanie będą relatywnie niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moi drodzy - w tej czy tym podobnych dyskusjach adwersarze zapominają o jednej podstawowej sprawie o kolosalnym znaczeniu dla tematu zużycia paliwa do ogrzania domów - jak się wybuduje ciepły dom / nie energooszczędny - ciepły / - każde źródło ogrzewania będzie tanie - jakiekolwiek jakie zostanie wybrane - wówczas mozna analizować temat pod kątem komfortu i bezobsługowości systemu c.o. - ale koszta ponoszone na jego ogrzanie będą relatywnie niskie.

 

Być może

Nie rozumiem tylko jednego

Co chcesz osiągnąć chwaląc się że zużywasz obecnie 3.5m3 gazu

Nawet przy temperaturach jakie teraz mamy jest to absolutnie nie możliwe

Na samą CWU idzie prawie 2m3 gazu na dobę (no chyba że się nie myjecie)

Nie powiesz mi że do ogrzania domu do 22C potrzeba ci 1,5m3 gazu

Kocioł pracujący z minimalną mocą zużywa 0,5m3/h gazu

Wynika z tego że na tej mocy będzie pracował 3h/24 aby zużyć te 1,5m

W życiu na minimalnej mocy nie ogrzeje domu przez 3h aby była temp.22C

Nie wspominam już o gotowaniu bo nie wiem czy o tym pisałeś

Bez urazy ale dla mnie jest to abstrakcja:eek:

Może masz kominek i w nim hajcujesz;)

Edytowane przez hamlet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może

Nie rozumiem tylko jednego

Co chcesz osiągnąć chwaląc się że zużywasz obecnie 3.5m3 gazu

Nawet przy temperaturach jakie teraz mamy jest to absolutnie nie możliwe

Na samą CWU idzie prawie 2m3 gazu na dobę (no chyba że się nie myjecie)

Nie powiesz mi że do ogrzania domu do 22C potrzeba ci 1,5m3 gazu

Kocioł pracujący z minimalną mocą zużywa 0,5m3/h gazu

Wynika z tego że na tej mocy będzie pracował 3h/24 aby zużyć te 1,5m

W życiu na minimalnej mocy nie ogrzeje domu przez 3h aby była temp.22C

Nie wspominam już o gotowaniu bo nie wiem czy o tym pisałeś

Bez urazy ale dla mnie jest to abstrakcja:eek:

Może masz kominek i w nim hajcujesz;)

 

 

Widzisz - i tu masz problem - bardzo nie lubię podawania różnych nawet hipotetycznych danych nie mówiąc o faktycznych.

Po pierwsze nie chwalę się - bo nie ma czym - justkaa poprosiła - więc jej odpisałem - poszedłem do licznika - odpisałem zużycie i na drodze matematycznych obliczeń podałem je - popełniłem jak widać błąd - bo powinienem napisać jej to na priv - żeby tacy jak Ty nie posądzali mnie o kłamstwo...

Po wtóre - nie wiem skąd bierzesz dane o zużyciu gazu na c.w.u - napiszę po raz ostatni - żeby Ci co nieco rozjaśnić - na potrzeby c.w.u mój kocioł zużywa niecały 1m3 dobowo - uściślając - dla 4 osobowej rodziny która normalnie się myje , kąpie - i ogólnie rzecz biorąc mało oszczędza - moje dziewczyny nie potrafią tego niestety robić ... Temp zadana w zasobniku to 45 stopni / histereza regulatora 3 stopnie / .

Letnia pora gdy nie grzejemy c.o. mam zużycie gazu na poziomie 30m3-miesiąc - grzanie c.w.u plus używanie kuchenki gazowej.

 

Nie urażam się - po prostu to kolejna nauczka na przyszłość .

 

Kominek u mnie otwarty - typowo rekreacyjny dla przyjemności tudzież dla nastroju - żadnych PW czy DGP.

 

Ps.

Sprawdziłem przed chwila temperaturę u mnie w domu - na parterze teraz 21,4 stopnia - kocioł nie pracuje ...

Jednak nie ma tego zlego - dzięki uczestnictwie w tej dyskusji w mojej kotłowni od wczoraj bylem więcej razy niż w ciągu ostatnich dwóch miesiecy.

Edytowane przez pablitoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...