Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Odnosząc się do zużycia gazu na CWU - ja zmniejszyłem zużycie :

- wyłączając cyrkulację bo :

ciepła woda jest mi potrzebna w lazience - lazienke mam za scianą kotłowni wiec szybko jest woda ciepła.

DO kuchni woda płynie wolno ciepła ale tam jej nie potrzebuje w zasadzie bo wszystko myje zmywarka - zmywarka ma podlaczona zimna wode.

- wylaczylem grzanie w przedziałach godzinowych - dawniej na sztywno tak mialem ustawione teraz jak potrzebuje ciepła wodę - np prysznic itp to na regulatorze ustawiam wymuszenie grzania "ręczne"( tak to wyglada na vaillancie ) i woda 45 stopni 150 litrów grzeje się jakies 15 minut - ale zazwyczaj nie jest to 12 stopni jako startowa tylko to co zostało z poprzedniego dnia zazwyczaj jakies 25 stopni

 

Ja widzę duża różnice w ogrzewaniu w stosunku do 1 sezonu - porównuje z msc kwietniem gdy temperatury były podobne. Na pewno nie jest to miarodajne bo jest inna wilgotność , inny wiatr itp ale ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Redpradnik - zacznij pisać jedno zdanie w każdym poście, dopiero będziesz miał cyferek pod loginem.

 

szczerze to wisi mi to ile mam cyferek - dopiero jak to przeczytalem zwrocilem na te cyferki uwagę

 

nie mialem wowczas czasu i ochoty na wklejanie cytatow wiec odpowiadalem na kazdy z osobna a to jakis problem widze stwarza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ostatnimi dniami zużycie lekko ponad 4 m3

 

Zastanawiam sie nad konfiguracja pieca...

Aktualnie mam ustawione przedziały 4-6 rano i 16-21 - z krzywą 1.0

 

Nie wiem czy nie lepiej by było zwiększyć przedziały obniżając krzywą - piec będzie uzyskiwał niższą temperaturę

 

jak sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz spadły temp na zewnątrz w okolice zera to az kociołek z moca niewyrabiał. Nie był w stanie dogrzać mimo, że chodzi caly czas ale z bardzo małą temp zasilania. Tym bardziej, że uruchomiłam tez grzejniki na górze. Temp żądana na zasilaniu była ok 37-40 st a on zasilał 27-30, więcej nie był w stanie, więc zwiększyłam moc i teraz zasila ok 33-35 st, czyli cały czas kondensuje, można nawet powiedzieć że podręcznikowo bo skoro na zasilaniu jest np 35 st to na powrocie ok 25 a z tego co się orientuje to własnie woda powrotna jest ogrzewana spalinami więc im jej temp niższa tym więcej wyciągnie ze spalin i sprawność większa. Tylko co z tego jak u mnie spalanie w zakresie 7-8m3 a teraz pewnie jeszcze podskoczy. :( :( :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy sezon - ja na prawdę widzę dużą różnicę przy drugim sezonie grzania . Cóż musisz się z tym pogodzić na prawdę.

 

Swoją drogą miałem 2 duże źródła zimna w domu ... - z kominków wentylacyjnych wiało do środka i to tak dość mocno ...

Wiem wiem wentylacja grawitacyjna... tylko przy kominku gdize jest przewod kominowy zakonczony kominem z klinkieru wszystko jest ok jest wyciąg na zewnątrz - tak wiec dopływ powietrza świeżego jest. Kominiarz mi powiedział że do kominkow wentylacyjnych tylko mechaniczne wiatraki - tak zrobiłem w łazience.

 

A wentylacje z których wiało zamknąłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnimi dniami zużycie lekko ponad 4 m3

 

Zastanawiam sie nad konfiguracja pieca...

Aktualnie mam ustawione przedziały 4-6 rano i 16-21 - z krzywą 1.0

 

Nie wiem czy nie lepiej by było zwiększyć przedziały obniżając krzywą - piec będzie uzyskiwał niższą temperaturę

 

jak sadzicie?

 

U Ciebie kociołek grzeje tylko przez 7 godz na dobę i jest w stanie dogrzać chałupę do oczekiwanej temperatury? To znaczy, że grzeje z relatywnie wysoka temperatura zasilania. Chyba gdyby grzał zasilając niższa temp ale za to dłużej to by było jeszcze bardziej ekonomicznie-przynajmniej na mój babski rozum. Jeszcze bo dla mnie wynik 4m3/dobe to kosmos. U mnie generalnie jets tak, że ma grzać od 6-19 do 22 st a w nocy do 20,5 st, ale co z tego jak nie był w stanie na tyle dogrzać i chodził cała dobe z przerwami tylko na grzanie wody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie kociołek grzeje tylko przez 7 godz na dobę i jest w stanie dogrzać chałupę do oczekiwanej temperatury? To znaczy, że grzeje z relatywnie wysoka temperatura zasilania. Chyba gdyby grzał zasilając niższa temp ale za to dłużej to by było jeszcze bardziej ekonomicznie-przynajmniej na mój babski rozum. Jeszcze bo dla mnie wynik 4m3/dobe to kosmos. U mnie generalnie jets tak, że ma grzać od 6-19 do 22 st a w nocy do 20,5 st, ale co z tego jak nie był w stanie na tyle dogrzać i chodził cała dobe z przerwami tylko na grzanie wody :)

 

A jak masz ustawione? Ja mam Vaillanta i mam do wyboru czy ma pracowac jako termostat sterownik czy jako "korekta".

Ustawiajac termostat - zadaje mu temperature jaka ma byc w pomieszczeniu i on sam sobie reguluje. Jednak podczas ostatniej zimy stwierdzilem ze lepiej ustawiac jako korekta i wówczas wszystko idzie wg krzywej. Jak mam ustawione przedziały o ktorych wspomniałem przychodzac z pracy do domu mam 19,5 stopnia ( jestem okolo 16stej ) wówczas piec zaczyna już grzać i o 18-stej mam 20,5 na wieczor 21.

Sprawdzę dzisiaj jaką temperaturę osiąga wg wykresu przy 0 stopniach na zewnątrz i krzywej ustawionej na 1.0 piec grzeje z temperaturą 50 stopni

 

http://www.blog.karbon.com.pl/wp-content/uploads/2010/09/krzywa_grzewcza.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Junkersa i mam troche inaczej. Generalnie mam ustawiona krzywa grzewczą opartą na pkt początkowym i końcowym, które moge sobie sama ustalać. Do tego dochodzi czujka pokojowa i pogodowa i kociołek ustala jak ma grzać. Niemniej jak miałam ustawiona pełna moc kociołka to temp zasilania czasami dochodziła do 45 st i wtedy tez w sumie nagrzewał szybciej i potem sie wyłaczał. Poza tym czasem temp rzeczywista zasilania była wyższa niż temp żądana zasilania a wtedy mieszasz mieszał wode a to tym bardziej wydaje mi się nieekonomiczne. jak obnizyłam moc kotła to temp zasilania nie przewyższała temp żądanej zasilania czyli kociołek działał dłużej i chyba lepiej kondensował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie domek kostka z 70-tego. Ocieplona 15 cm styro lambda 31 - w chwili obecnej 140 m2 ogrzeanych - kubatura domu - 750 m3. Piec kondensat z CWU Viessmana - przez środę 10 m3, czwartek 11 m3. Krzywe ustawione na 0,7. Temp. w domu 20 C w nocy 17. Obnizenie tylko w godzinach 22-6.

 

Jak bardzo spada Ci temperatura z 20 stopni na niższą w okresie zmniejszonej temperatury zadanej w nocy na 17scie??

 

Tzn z jakiej temperatury rano "startuje" piec??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj o 22.00 miałem 20,4 C,a rano o 6.00 19,4 C tak wiec 1 C spadło przez 8h. Narazie jestem na etapie ustawień i grzebania przy krzywych od około tygodnia, ale chyba w końcu utrzymuje się temperatura ok w domu. Piec wczesniej taktował 250 razy na dobe, w tej chwili zalacza sie 35 razy na dobe (srednia).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj o 22.00 miałem 20,4 C,a rano o 6.00 19,4 C tak wiec 1 C spadło przez 8h. Narazie jestem na etapie ustawień i grzebania przy krzywych od około tygodnia, ale chyba w końcu utrzymuje się temperatura ok w domu. Piec wczesniej taktował 250 razy na dobe, w tej chwili zalacza sie 35 razy na dobe (srednia).

 

JA w Vaillancie nie potrafie sprawdzic ile razy taktował:/

Zastanawiam sie juz cyz nie obnizyc jeszcze bardziej krzywej teraz mam na 0,8 a ustawic np 0.7 bez przedziałów tzn ciągle 21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...