Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

wychodzi z tego ze bardziej sie oplaca grzac gazem tak aby sie zmiescic w 1200m3/rok i ogrzewac w W2

bryndza i nas szyja:bash:

oczywiście, monopol oszukuje klientów w taryfie W3. Aby wyrównać cenowo opłaty stałe różnicą cen za gaz i przesył to dopiero przy zużyciu ponad 8250m3, ci którzy zużywają 1200 do 8250 przepłacają (tj niższa stawka nie wyrównuje różnicy w opłatach stałych), ale takie są prawa "monopolu". Wyliczenia przeprowadziłem dla stawki W2 za gaz 1,045zł/m3, przesył 0,4488zł/m3, oraz dla taryfy W3 dla stawki z gaz 1,031zł/m3, przesył 0,4148zł/m3 (dane z taryfy z 09.2010r). Ale przy przekroczeniu 8000m3 w roku wpada się w W4, zatem jeśli ktoś może się zmieścić w W2 to jest w korzystniejszej sytuacji (wg obowiązujących stawek)

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kurde jak troche pokombinuje to moze wskocze do W2...

brakuje mi ok 100-150m3/rok

 

może warto zastanowić się nad II taryfą za en elektryczną (różnica w rocznym abonamencie może pokryć koszty w 1 roku) wtedy te brakujące m3 pokryć prądem, którego cena w 2 taryfie nie odbiega od ceny gazu, oczywiście w przeliczeniu na kWh. U mnie nie ma takiego problemu, mogę dogrzać kominkiem, również cwu ogrzewam solarami dlatego mam spory zapas do 1200m3.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bede mial kominek tak czy siak wiec moze zejde....

 

porownywac z zeszlym rokiem strikte nie moge bo wtedy ogrzewalem atmosferykiem a teraz kondensatem...

poki co wychodzi mi mniej do analogicznych msc z zeszlego sezonu oszczednosc rzedu 20%

wiecej danych bede mial na koniec sezonu niestety

 

to jakiś pomysł, za różnicę w opłatach stałych, prawie 500zł rocznie można kupić sporo drewna (wg moich cen ok 3,5 mp dębiny porąbanej). Moja niższa cena brutto za m3 gazu jest ponieważ doliczałem jeszcze vat 22%,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dogrzewam kominkiem, ale przy mojej taryfie odczyt licznika mam 3 razy w roku, ponieważ latem mam małe zużycie to po odczycie w październiku jest małe naliczenie prognozy, dopiero rozliczenie okresu zimowego wg odczytu będzie w połowie lutego, wtedy będzie wyrównanie (na dzień dzisiejszy od odczytu licznika w 18.X zużyłem ok 300m3, a naliczone z prognozy jedynie 40). Średnia jest prawidłowo naliczona (całkowity koszt/ilość m3) i wynosi dokładnie 2,2435zł/m3. Cena została wyliczona dokładnie wg faktur, abonament 8,60zł + przesył 15,80zł = opłaty stałe 24,40zł/mies. Moje roczne opłaty stałe przy W2 to 292,80zł, natomiast wg taryfy W3 zapłaciłbym 64,66zł/mies, co w roku wynosi 775,92zł - spora różnica i błędem jest naliczanie w kosztach ogrzewania samego gazu bez opłat stałych, które mocno te koszty podwyższają. Oczywiście wyliczenia są w cenach brutto.

 

czyli to są dane z faktur? A nie spisy liczników za dany okres? To by się nawet zgadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skad wychodzi CI 8000 m3 - wyrównanie w2 do w3

 

Wg moich wyliczen tyle ze stawki z konca tamtego roku

 

 

w2 w3

3000 5550 5040

Abonament 273,6 754,68

 

5823,6 5794,68

 

Przy 3000m3 oplaca się dopiero w3

 

Tak jak pisalem wczesniej - mieszkam w małopolskim i spróbuje zmienic w marcu w2 na w3 :)

Mimo ze Panie twierdza ze sie nie da ... podejmę się "zabawy" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik jest spisywany 3 razy w roku, wtedy pierwsza faktura jest wyrównaniem prognozy poprzedniego okresu (2 mies), oraz druga faktura jest prognozą na nast 2 mies, zatem opłaty są dokładnie za m3 gazu zużytego. W moim przypadku jeśli w okresie rozliczeniowym 12 miesięcznym przekroczę 1200 m3 to zostanie podniesiona taryfa, tu nie ma znaczenia kiedy, ważne jest faktyczne zużycie za ostatnie 12 miesiące, np jeśli przy spisie licznika w połowie lutego przekroczyłbym ten limit to automatycznie od marca rozliczny bym był wg taryfy W3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie 8250m3 wynika z podzielenia różnicy opłat stałych (W3-W2) przez różnicę w cenie m3 gazu (cena gazu+przesył), tu nie ma znaczenia czy z vatem, czy bez, czyli kiedy tańszy gaz pokryje droższe opłaty stałe - z moich wyliczeń wynika, że nigdy, to jest ewidentne oszustwo monopolu, aby taki fakt zaistniał powinna być większa różnica w cenie gazu między W3 a W2, ale na to liczyć nie można - takie jest prawo monopolu. Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym miesiącu grzania wyszło 430 m3 gazu, co daje średnią na dzień około 13.87.

Dom 170 m2, 650 kubatury - niezamieszkany (wciąż trwają prace), W całości podpiwniczony bez drzwi wewnętrznych, wykończona zabudowa karton - gips, ocieplenie elewacji 15cm, dach 25cm wata.

Od 7 do 20 stycznia równo 10,4 m na dobę. Ponieważ temperatura w domu jest 22 stopnie i za cholerę nie mogę jej obniżyć postanowiłem wykonać dwa manewry:

Nastawy godzinowe.

Piec ma grzać od 06,00 do 9,00 i od 13,00 do 15,00

I zmniejszyłem krzywą grzewczą z 0,5 na 0,3.

Zobaczymy co będzie się działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dom 192m2, z użytkowym poddaszem.Ilość osób 4. Technologia thermomur 45cm (25 styropian,15 mur, 5 styropian). Rekuperator+gruntowy wymiennik ciepła. Piec kondensacyjny ze zbiornikiem na wodę użytkową 300 litrów.

Gaz PROPAN Gaspol

Zużycie gazu dobowe

13 styczeń- 2,33 m3

14 styczeń- 2,37 m3

15 styczeń- 3,18 m3

16 styczeń- 3,22 m3

17 styczeń-2,23 m3

18 styczeń- 2,21 m3

19 styczeń- 2,37 m3

20 styczeń- 2,45 m3

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dom 192m2, z użytkowym poddaszem.Ilość osób 4. Technologia thermomur 45cm (25 styropian,15 mur, 5 styropian). Rekuperator+gruntowy wymiennik ciepła. Piec kondensacyjny ze zbiornikiem na wodę użytkową 300 litrów.

Gaz PROPAN Gaspol

Zużycie gazu dobowe

13 styczeń- 2,33 m3

14 styczeń- 2,37 m3

15 styczeń- 3,18 m3

16 styczeń- 3,22 m3

17 styczeń-2,23 m3

18 styczeń- 2,21 m3

19 styczeń- 2,37 m3

20 styczeń- 2,45 m3

Pzdr

 

ile płacisz za m3 w Gaspolu? Chce podpisać z nimi umowę

piec konden jednofunkcyjny ze zbiornikiem biwiwalentnym i dwoma kolektorami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...