Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Grzejsz tylko gazem, czy dochodzi do tego jakieś źródło "wspomagające" ?

 

pozdrawiam, majki

 

Czasem upieczemy coś z żoną w piekarniku i od średnio g. 20 do 23 dogrzewamy się takim grzejnikiem panelowym Panasonic 37' :-). Tylko gaz. To zużycie razem z CWU, tylko raczej mało jej zużywamy. Jeszcze zejdę ze zużyciem jak założę uszczelki i drugie zamki w drzwiach wejściowych, poza tym zamieszkany tylko jeden poziom (ale grzana całość do tej samej temp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chciałbym pokombinować, żeby załapać się na W2, widzę to na dwa sposoby - wstawienie kociołka na drewno itp, ewentualnie solar "temi ręcami" z grzejnika panelowego, żeby latem grzać cwu. Ale to jeszcze daleko do tego. Ale taki mały kocioł by się przydał - drewnem, gazetami, kartonami po pizzy i innymi czystymi śmieciami można przyzwoicie zasobnik nagrzać. Pewnie z 1-1,5m3 dziennie oszczędzić, no i pozbyć się - drogich, jakby nie było - śmieci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale taki mały kocioł by się przydał - drewnem, gazetami, kartonami po pizzy i innymi czystymi śmieciami można przyzwoicie zasobnik nagrzać. Pewnie z 1-1,5m3 dziennie oszczędzić, no i pozbyć się - drogich, jakby nie było - śmieci.

 

Dlatego ja tam za bardzo się w tym wątku nie wypowiadam, bo potem fochy są, ze sie odzywają ludzie , którzy nie grzeją tylko gazem ;)

Ja wspomagam się właśnie kotłem CO, palę drzewem ... Dlatego u mnie na razie od 1 grudnia wychodzi średnio 6m3 gazu dziennie. Ale jak wspominam dogrzewam innymi źrodłami ;)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie ciekaw jestem zuzycia na CWU i gotowanie

nam to wychodzi na dobe jakies 0,75-1m3

ponadto zauwazylem ze kociol na podgrzanie 120l wody z temp 38 do temp 45 zuzywa jakies 0,2-0,25m3 a podgrzanie trwa ok 3-5 min

 

ja sprobuje przejsc na W2 bez wspomagaczy, bez obnizania temp, chociaz w planie mamy kominek i dystrybucje powietrza - to na okresy wrzesien pazdziernik i kwiecien maj

 

uzytkujemy kondensata z zasobnikiem od pazdziernika 2010 i w porownaniu z poprzednim kotlem atmosferykiem 2 funkcyjnym, przy zachowaniu tego samego komfortu cieplnego i drobna regulacja instalacji obserwacje sa b.optymistyczne dla CO

dla CWU+gotowanie obserwacje wskazuja polowe mniejsze zuzycie:)

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja tam za bardzo się w tym wątku nie wypowiadam, bo potem fochy są, ze sie odzywają ludzie , którzy nie grzeją tylko gazem ;)

 

pozdrawiam, majki

 

a wlasnie uwazam ze wypowiadac sie powinienes i podawac zuzycie gazu + innego nosnika - beda to cenne informacje dla tych ktorzy maja rowniez inne zrodlo i go nie uzywaja lub je planuja:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie ciekaw jestem zuzycia na CWU i gotowanie

nam to wychodzi na dobe jakies 0,75-1m3

lipiec		1,34
sierpień	1,19

 

... chociaz w planie mamy kominek i dystrybucje powietrza - to na okresy wrzesien pazdziernik i kwiecien maj

także się zastanawiam nad dystrybucją powietrza...

 

dlatego też:

 

a wlasnie uwazam ze wypowiadac sie powinienes i podawac zuzycie gazu + innego nosnika - beda to cenne informacje dla tych ktorzy maja rowniez inne zrodlo i go nie uzywaja lub je planuja:)

 

również jestem ZA!

 

Jestem ciekaw czy mimo wszystko na jedno nie wyjdzie... chodzi oczywiście o koszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

800zł oszczędności na gazie za 4mp drewna to żadna oszczędność - nazwałbym rozrzutnością - chyba że to kominek z otwartym paleniskiem. Rachunek jest prosty. Za 800 zł mam w gazie po 0,225zł/kWh (cena wg moich rachunków przy sprawności kotła 0,93) 3555 kWh, co odpowiada 1,69 mp dębiny jeśli spala 4 mp to znaczy że sprawność kominka wynosi 0,42 (otwarte palenisko), bez analizy ceny drewna - ta przy tych relacjach zniechęca do palenia w kominku, tych co płacą ponad 180 zł/mp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem coś opisać ;)

Co prawda gdzieś to już chyba opisywałem, ale dla potomności … ;)

Warunki brzegowe. Parterówka, 170 m2 powierzchni ogrzewanej. Ogrzewana kubatura to około 800m3.

Ściana 38PTH + 15 cm styro, podłoga 15 cm styro, sufit płaski 40 cm wełny, skosy 25 cm wełny. Jak widać na zdjęciach w dzienniku, katedralny salon z jadalnią i wysoka kuchnia, tu pod dach jest blisko 6m w najwyższym punkcie. Głównie grzejniki, podłogówki, ajkieś 40 m2.

Rekuperator.

Piec gazowy Junkers Smart 22kW.

Kocioł stałopalny, Kostrzewa Warmet 200 Ceramik – 25 kW.

Kominek, bez PW i DGP – moc 15 kW

Jeszcze nie robiłem badania kamerą termo, ale mam do poprawy końcówki ścian działowych ( od góry słabe ocieplenie ) i docieplenie murłat. Tam na pewno mam jakieś straty.

2 sezon grzania, 1 sezon mieszkania – od lipca 2010.

Temperatura w domu zadana 21,5 od 14 do 22 godziny ( w łikendy od 8 do 22 ), w pozostałym czasie 20,5.

Cyrkulacja chodzi wieczorem od 19 do 22 godziny ( w łikendy także od 8 do 10 ), grzanie zasobnika do 50 stopni, w pozostałym okresie nie – tyle ciepłej wody ile zostanie, to jest, więcej piec nie podgrzewa.

Własny las…

To bardzo ważna informacja. Tylko dlatego zdecydowaliśmy się na dodatkowy kocioł. Opał mamy darmo.

Oczywiście – drzewo to muszę wyciąć z lasu, pociąć na kawałki, zwieść, czasem połupać. Robię to sam. Gdyby policzyć koszty paliwa do piły, benzyna do samochodu, łańcuchy do piły, olej i czas ( nieprzeliczalny ) to szacuję na jakieś 500 zł na rok.

Policzmy.

Grzeję od 1 września 2010.

Do dziś poszła mi drewutnia drzewa, dowoziłem jeszcze dodatkowo 3 razy przyczepką drzewo z lasu. Szacuje ilościowo na 15mp drzewa sosna.

Ponieważ drzewa było sporo jeszcze po budowie, więc aż tak bardzo się nie nazwoziłem z lasu.

Ale policzmy tak jak będę miał ten sezon następny 2011/2012 – muszę nagromadzić znów drzewa – czyli liczmy ten koszt 500 zł.

Do tego spaliłem jakieś 2mp drzewa liściastego w kominku ( pozostałości jeszcze z starych zapasów po wycince drzew na działce ). Zostało na tyle, że do końca sezonu, jakiś kwiecień wystarczy.

Do kominka na sezon wychodzi mi jakieś 5mp.

Tu znów przywiozę sobie od siebie na nowy sezon, wliczam to w to 500 zł co poprzednio.

Czyli tu koszt przyjmuję 0 zł.

Gaz.

Piec ruszył do ciągłego grzania 26.11.2010. Było wtedy na liczniku 505 m3.

Dziś jest 989 m3. Czyli zużyłem przez 75 dni 484 m3, co daje uwzględniając dogrzewanie kotłem CO 6,45 m3 gazu dziennie.

Czyli jest to jakiś 1000 zł z opłatami przesyłowymi ( jeśli źle policzyłem to proszę mnie poprawić ). Do tego to 500 zł za „drewno”. Doliczmy do końca sezonu kolejne 500 zł za gaz ( nie sądzę, żebym przekroczył ). Czyli 2000 zł za OGRZEWANIE rocznie domu + gotowanie + CWU.

Mnie pasuje ;)

Ale …

To jest układ u mnie. Nie ma on przełożenia na inne domy, bo jak każdy z nas, grzejemy tak jak chcemy, do takich temperatur jakie lubimy, jakim sposobem wolimy … Cała masa rzeczy nieporównywalnych i nieprzekładalnych na inne domy.

To jest tylko jakiś przykład, jednego z wielu rozwiązań jakie można wybrać.

Dlatego, to że ja zużywam 6,5 m3 gazu dziennie nie ma żadnego odniesienia, bo każdy z nas ma inny dom i inaczej ogrzewa, więc to tylko jest obraz TEGO KONKRETNEGO przypadku ;)

Mam nadzieję, że nie zamęczyłem ;)

Pozdrawiam, majki

PS. Uwielbiam prace w lesie i z drzewem J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

800zł oszczędności na gazie za 4mp drewna to żadna oszczędność - nazwałbym rozrzutnością - chyba że to kominek z otwartym paleniskiem. Rachunek jest prosty. Za 800 zł mam w gazie po 0,225zł/kWh (cena wg moich rachunków przy sprawności kotła 0,93) 3555 kWh, co odpowiada 1,69 mp dębiny jeśli spala 4 mp to znaczy że sprawność kominka wynosi 0,42 (otwarte palenisko), bez analizy ceny drewna - ta przy tych relacjach zniechęca do palenia w kominku, tych co płacą ponad 180 zł/mp.

 

nie wiem czy to tak bylo dokladnie jak napisalem - nie pamietam gdzie i czyj ten post i nie chce wprowadzac w blad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to tak bylo dokladnie jak napisalem - nie pamietam gdzie i czyj ten post i nie chce wprowadzac w blad

 

nie napisałem, że to niemożliwe ale jak widzisz każdy nośnik energii można dokładnie wyliczyć, chociaż dla innego drewna oraz jego wilgotności wynik może być inny, z drugiej strony każdy może bardziej oszczędzać gaz a jak pali drewnem to może dogrzewać dom bardziej komfortowo tj do wyższej temperatury - zgodnie z zasadą wyższy komfort - więcej kWh (i niestety kasy)

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli rocznie spalisz ponad 3-4mp drewna to kominek będzie podstawowym źródłem ciepła, inne go uzupełniają, chyba że masz duży dom i więcej kWh dostarczasz innym nośnikiem energii.

 

Dla większości domów tak nie będzie. Jeżeli przyjmiemy, że 1mp drewna odpowiada wartości grzewczej 130-150 m3 gazu (w zależności od rodzaju drewna, sprawności pieca, kominka itp) to 3-4 mp odpowiadają 400-600 m3 gazu. A to jednak niewiele dla większości budynków. No chyba że masz na myśli bardzo dobrze ocieplony, najlepiej niewielki domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla większości domów tak nie będzie. Jeżeli przyjmiemy, że 1mp drewna odpowiada wartości grzewczej 130-150 m3 gazu (w zależności od rodzaju drewna, sprawności pieca, kominka itp) to 3-4 mp odpowiadają 400-600 m3 gazu. A to jednak niewiele dla większości budynków. No chyba że masz na myśli bardzo dobrze ocieplony, najlepiej niewielki domek.

 

Od kilku lat do swojego domu (130m2) kupuję rocznie 21000 kWh w różnych nośnikach energii (gaz, prąd, drewno), w tym 12600 w dębinie (6m3), każdy może sobie policzyć który nośnik w jego domu jest dominujący, w moim przypadku to właśnie drewno -60%, potem gaz-29% i prąd -11% (prądem nie grzeję), cwu dogrzewam solarami, ale za ten nośnik "jeszcze" nie jestem obciążany opłatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...