Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Widać u każdego jest inaczej, ja jak już wcześniej wspominałem próbowałem i tego i tego. Spalanie było praktycznie takie samo, ale lepszy komfort dla mnie był jak obnizałem temperaturę, gdyż jak wracam do domu fajnie jak kaloryfery są cieplutkie. Poza tym przy niższej temperaturze lepiej mi się śpi. Oczywiście nie mówię tu o obniżaniu o 3 stopnie czy więcej. U mnie jest to zjazd z 20,5 do 19,5.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

heh Panowie podłogówkę mam wodną i w sumie rzadko ją odpalam... taryfa u mnie tez jedna W2

Misiaczek jaką ty masz chałupę i piec, ze taie zuzycie osiągasz ~10-12m/dobę?

Dostałem własnie rachunek wczoraj za okres 2.list - 8 lutego na kwotę 770zł, zużycie 410m czyli średnia wyszła 4m/dobę ... mieszkanie w szeregowcu 100m

 

To mie bez wspomagzaczy chcieli prawie na stos........a ty sobie tu elektorat urządzasz?Matuniu......!!!!!!!!!

Edytowane przez niktspecjalny
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze pal non stop. To obniżanie temperatury jest nic nie warte jeżeli obniżasz dwa razy w ciagu doby żeby później wrócić i dogrzewać mury, który oziębły. Ostatni sezon i ten już ne obniżam, a mam kaloryfery.

 

O tym tez zapowiedziałem to mnie nie uwierzyli.....aż to forum no no no.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze pal non stop. To obniżanie temperatury jest nic nie warte jeżeli obniżasz dwa razy w ciagu doby żeby później wrócić i dogrzewać mury, który oziębły. Ostatni sezon i ten już ne obniżam, a mam kaloryfery.

 

Przy kaloryferach nie zgodzę się z utrzymywaniem temp. przez cały dzień. Idzie więcej gazu niż przy robieniu przerw. Przynajmniej u mnie. W nocy mam obniżenie ustawione o 2 stopnie (z 22 na 20) w godz. od 22-6 - piec się nie włącza. Temperatura przez noc spada o 1st. z 22,5 na 21,5 więc o jakim oziębianiu my tu mówimy :-)

 

W dzień ostatecznie mam tak że grzeje 6-9 i 15-22 (w weekend dodatkowo 11-13 bo przebywamy w domu). Na podłogówkę i grzejniki. Kilkudniowe średnie przy podobnych temp zewnętrznych wskazały zużycie o 1m3 dziennie większe jak grzało od 6 do 22.

Krótkie przerwy nawet w ciągu dnia są więc opłacalne przy układzie mieszanym i raczej wyziębieniem domu to nie grozi.

Edytowane przez mjakob
literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piec dwu funkcyjny. Mieszkanie 100 m2. Nowy budynek.

Programator w salonie ustawiony na:

Pon -Pt od 5.30 do 7.00 - 21 stopni oraz od 16.30 do 02.00 na 21 stopni, pozostałe godziny 16 stopni

Sob-Ni od 7.00 do 02.30 - 21 stopni pozostałe 16 stopni

 

Zużycie:

 

listopad 290 m3

grudzień 310 m3

styczeń 315 m3

luty 400 m3

 

Przeraża mnie jak to rośnie :) Nie wydaje się Wam że za dużo jak na ten metraż? Nie mam pojęcia jak tu zaoszczędzić.

W listopadzie piec chodził beż programatora, po prostu na piecu ustawiona temperatura i tyle i zużycie spoko, ale to był okres w którym kupiłem to mieszkanie i nie było grzane przez cały miesiąc, może z 3 tygodnie. Chciałem zaoszczędzić i kupiłem programator, ale wydaję mi się że to nic nie pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybacz ale za duzo...

 

dziwne ze w najzimniejszym miesiacu czyli grudniu kociol spalil prawie naj mniej

 

musisz miec skopane cos w ustawieniach kotla,sterowaniu nim, badz zle wyregulowana instalacje

zacznij od podniesienia temp kiedy Was w domu nie ma do 20* a sie poprawi

 

u mnie 130m2 popodlodze, domek jednorodzinny i :

listopad 113,3 m3

grudzien 225 m3

styczen 211 m3

luty do dzisiaj 128 m3

 

edit:

w poscie ponizej moje ustawienia programatora

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze nie kumam chyba....grzać tą podłogówką? a jaką temperaturą byście ustawili aby byla minimalna gdy nikogo nie ma / ja teraz dałem 18 a jak grzeją to do 19

 

grzej i nie obnizaj w sensie o 2*

ja obnizam zaledwie o 0,5*

wyglada to tak:

pn-pt od 23-15 jest 20,5* od 15-23 jest 21* z histereza 0,5*

sb-nd 21* cala dobe, histereza jw

 

zuzycie post wyzej

 

przy podlogowce nie oplaca sie obnizac

 

przy grzejnikach jak najbardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie ja jakoś podłogówkę rzadko odpalam, głównie na kaloryferach jadę.., więc już sam nie wiem czy utrzymywać niską różnicę między grzaniem a niegrzaniem czy mozna np. na dzień jak nikoo nie ma ustawić 16,5 a przy grzaniu 19? co będzie bardziej ekonomiczne? :sick:

a czy wam tez spada ciśnienie w obiegu? ja co jakiś czas muszę podkrecic na piecu do 1,5..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie ja jakoś podłogówkę rzadko odpalam, głównie na kaloryferach jadę.., więc już sam nie wiem czy utrzymywać niską różnicę między grzaniem a niegrzaniem czy mozna np. na dzień jak nikoo nie ma ustawić 16,5 a przy grzaniu 19? co będzie bardziej ekonomiczne? :sick:

a czy wam tez spada ciśnienie w obiegu? ja co jakiś czas muszę podkrecic na piecu do 1,5..

 

co jaki czas?

dlugo uzytkujesz instalacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 2 latach instalacja powinna sie odpowietrzyc

 

bywa przy podlogowce ze trzeba dobijac cisnienie w ciagu pierwszego a czasem i drugiego sezonu poniewaz ona sie jeszcze odpowietrza

 

a co 1,5-2 msc to normalne zjawisko jesli dobijasz ok 0,1 bar

gdybys musial dobijac wiecej i znacznie czesciej to byl by klopot

 

 

jesli chodzi o schladzanie/zmniejszenie temp w ciagu dnia w budynku to wieksze jak 1*c nie ma sensu bo zbytnio wychladzamy budynek i pozniej musimy nadrobic

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy wam tez spada ciśnienie w obiegu? ja co jakiś czas muszę podkrecic na piecu do 1,5..

 

O ile spada ciśnienie?

Przy "różnie" ustawionych temperaturach - np.w nocy niższa w dzień wyższa, ciśnienie powinno spadać gdy temperatura maleje i rosnąć wraz ze wzrostem temperatury - normalne prawa fizyki. U mnie przy wyłączonym piecu jest ciśnienie 1,5 bara po osięgnieciu temperatury max (czyt. zadanej) ciśnienie to 2,1 bara - bez żadnego "dobijania".

 

pozdrawiam

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sęk w tym, że jeśli dobiję na 1,5ba to za jakieś 2miesiące spada do 0,6-0,8..... czy to złe zjawisko?

 

troche...mnie za okres bezczynnosci czyli cale lato spada moze ok 0,2 bar...

 

trzeba by bylo zrobic probe cisnieniowa raz jeszcze na CO przed podjeciem pochopnych wnioskow

 

przy kotlach jedno funkcyjnych moga byc spadki przy przelaczaniu zaworu 3drogowego z CO na CWU i odwrotnie - jednak nie dam sobie reki uciac wiec do instalatora pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sęk w tym, że jeśli dobiję na 1,5ba to za jakieś 2miesiące spada do 0,6-0,8..... czy to złe zjawisko?

 

Jeżeli to nie jest związane z jakimiś spadkami temp. w instalacji (jak pisałem wyżej) to masz gdzieś nieszczelność. Miałeś robioną próbę ciśnieniową przed odpaleniem C.O ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile spada ciśnienie?

Przy "różnie" ustawionych temperaturach - np.w nocy niższa w dzień wyższa, ciśnienie powinno spadać gdy temperatura maleje i rosnąć wraz ze wzrostem temperatury - normalne prawa fizyki. U mnie przy wyłączonym piecu jest ciśnienie 1,5 bara po osięgnieciu temperatury max (czyt. zadanej) ciśnienie to 2,1 bara - bez żadnego "dobijania".

 

pozdrawiam

 

Browar

 

wystarczy dobic cisnienie na zbiorniku wyrownawczym aby zlikwidowac wzrost temperaturowy cisnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...