Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bimbalski

50% wyzsze zuzycie od nas to znaczy od kogo, to znaczy jakie przy powierzchni i kubaturze Twego budynku

 

po czesci sam sobie odpowiedziales:

skad zuzycie wieksze, a np z racji takiego rozkladu % i przyczyn

 

+10% z racji sporej powierzchni stolarki i nie wazne ze szyba ma u=0,5 skoro cale okno ma u=0,7-0,8

+10% z racji CWU, zwlaszca straty przez nie potrzebnie dzialajaca cyrkulacje przez 14 godz, sterownik czasowy i praca cyrkulacji z godz rano i nastepnie przez 3 godz wieczorem z cyklami np10 min co 30 min = mniejsze zuzycie gazu

+15-20% z racji slabego ocieplenia nad parterem - co z tego ze na scianach 20 cm styro skoro na stropie tylko 10, do tego mostki przy wiencach i nie ocieplony dach np

+5-15% z racji zle wyregulowanego kotla i instalacji w budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

duża kubatura, to spore straty na wentylacji, czy garaż jest ogrzewany - jeśli tak to również sporo kWh strat. Temperaturę w garażu ograniczyłbym do akceptowalnej, jak również można odzyskać ciepło przez rekuperator - zapotrzebowanie na energię powinno spaść, cyrkulacja j/w, oczywiście przy zachowaniu dotychczasowego komfortu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja CWU strasznie wyziębia zasobnik. Ja praktycznie zrezygnowałem z cyrkulacji(nie włączam), gdyż do łazienek mam bardzo blisko z kotłowni, praktycznie przez scianę, więc nawet bez cyrkulacji, w momencie puszczenia ciepłej wody w łazience jest on już dosłownie po 2-3 sek. W kuchni, która jest troche dalej używam zmywarki, więc ciepła woda w kranie używana sporadycznie. Przy wyłączonej cyrkulacji wodę praktycznie podgrzewam tylko wieczorem przed kąpaniem do ok 45-47 stopni(zajmuje mi to ok 15-20min) i po podgrzaniu wyłączam zupełnie. Po wieczornych kąpielach rano woda na zasobniku ma jeszcze ok 30-35 stopni, więc spokojnie wystarcza na poranną toaletę. Potem dopiero wieczorem z ok 25-28 do 45 stopni podgrzanie i tak w kółko:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie cyrkulacja wylaczona, wlaczan raz na msc w celu dezynfekcji instalacji

 

lazienka dolna blisko kotla i zasobnika, gorna to juz ok 7-8 mb rur jednak i tak plucze wanne i brodzik przed kapiela wiec plucze ta chlodniejsza woda przez 15-20s zanim doplynie cieplutka, ponosimy strate na wodzie, jednak nie cieplej tylko chlodniejszej ale i tak bysmy ja poniesli z racji plukania, a gazu zawsze mniej

 

u nas zuzycie na CWU i gotowanie to ok 30-35m3/msc a woda ciepla chlapiemy

zasobnik 120l podgrzewany 2-4 x na dobe w zaleznosci od zapotrzebowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

face - dzieki za szczegółową odpowiedź.

Muszę w takim razie pomyśleć nad ociepleniem dachu. Chociaż nie będzie to teraz takie łatwe bo wiąże się z przemarszem ekipy przez dom przez kilka dobrych dni...

 

A co miałeś na myśli pisząc "+5-15% z racji zle wyregulowanego kotla i instalacji w budynku " ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może jeszcze dla porównania podalibyście informację jakie macie zużycie gazu na samo cwu latem. Bo wydaje mi się że i to jest u mnie za duże bo rachunki za dwa miesiące wynosiły ponad 400 zł.

 

...to wychodzi, przy taryfie W3 - ok. 2,6m3 na dobę.... w dużej mierze winę ponosi cyrkulacja.

 

Dodatkowo jeszcze ustawienia pieca.... tu nie pomogę.... od tego lata będę sprawdzał do czego doszedłem po przemyśleniach z palenia w lipcu i sierpniu 2010 (1,5 m3 - z cyrkulacją)

 

U mnie ta cyrkulacja lata tak długo ze względu na opiekę dziadków nad dziećmi przez cały dzień. Są przyzwyczajeni do mycia rąk w ciepłej wodzie. A czekanie aż doleci ciepła trochę ich rozprasza ;-) Ale mimo to muszę w takim razie zrobić z tym trochę porządku ;-)

 

Za pomocą programatora czasowego zawsze mozna dostosować by woda ciepła była prawie od razu... najlepiej kupić ten 10-15 minutowy. I metoda prób i błędów sprawdzić co ile trzeba włączyć cyrkulacje (na 15 min) by woda była nadal ciepła. Włączając 15 na 15 to cyrkulacja chodzi tylko 12 godzin. Zwiększając przerwy np. 15/30 zmniejszasz czas pracy cyrkulacji i wychładzania się wody w zbiorniku...

Edytowane przez misiaczekm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miesiącach letnich (czerwiec, lipiec sierpień) z małymi oszustwami np. na początku czerwca i pod koniec sierpnia 2010 użyłem piec do c.o., chyba także na początku czerwca 2009 trochę w nocy grzałem. Zużycie na c.w.u. i gotowanie (2 osoby): rok 2009 48/30/34m3, 2010 38/28/47m3. W "normalnej" sytuacji wychodziło ok. 1m3/dobę, przekłamanie wynikało z dogrzewania w czerwcu czy sierpniu. Wg FVAT W3 19.6.-24.8.2009 241zł, 72m3; 18.6.-19.8.2010 230zł, 62m3. Obie pozycje na pewno bez dogrzewania (już "po" lub jeszcze "przed"). Edytowane przez darvid
uzupełnienie o koszty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

face - dzieki za szczegółową odpowiedź.

Muszę w takim razie pomyśleć nad ociepleniem dachu. Chociaż nie będzie to teraz takie łatwe bo wiąże się z przemarszem ekipy przez dom przez kilka dobrych dni...

 

A co miałeś na myśli pisząc "+5-15% z racji zle wyregulowanego kotla i instalacji w budynku " ?

 

nieraz sama regulacja kotla i instalacji potrafi przyniesc oszczednosci rzedu 5-15%

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"do tego mostki przy wiencach"

 

czy to można jakoś wyeliminować teraz ?

 

chodzi o wieniec pod murlata i ewentualna scianke kolankowa jesli masz

docieplisz gdy bedziesz docieplal dach - jednak jesli stych nie ogrzewany skupil bym sie na dociepleniu stropu a nie dachu bo to da wieksze oszczednosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ocieplenie stropu to strop nad piętrem mam ocieplony styropianem 10cm. Miało być 15cm ale ze względu na mały kąt nachylenia dachu dałem sobie spokój z taką grubością. Myślicie że samo ocieplenie stropu jest wystarczające ? Czy lepiej mimo wszystko ocieplić jeszcze dach nad tym stropem ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miesiącach letnich (czerwiec, lipiec sierpień) ... W "normalnej" sytuacji wychodziło ok. 1m3/dobę, przekłamanie wynikało z dogrzewania w czerwcu czy sierpniu. Wg FVAT W3 19.6.-24.8.2009 241zł, 72m3; 18.6.-19.8.2010 230zł, 62m3. Obie pozycje na pewno bez dogrzewania (już "po" lub jeszcze "przed").

 

wniosek z tego że na samej cyrkulacji i ustawieniu grzania cwu przez kilkanaście godzin dziennie podnosi mi rachunek o 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wniosek z tego że na samej cyrkulacji i ustawieniu grzania cwu przez kilkanaście godzin dziennie podnosi mi rachunek o 100%

 

Przysłuchuje się tak co ty wymyślasz i nijak nie mogę tego rozgryźć.A próbowałeś bez cyrkulacji bo ja na ten przykład (ze względu na solary w zimie) cyrkulacje mam wyłączoną i tyle z tego mam ,że troszku dłużej czekam na ciepłą wodę.Ot i wsio.

Nie doczytałem o sposobie jaki wymyśliłeś dla dziadków ale i tak do końca tego nie kumam.

Edytowane przez niktspecjalny
dziadkowie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście nie piszę precyzyjnie :-) pisałem o tym, że rachunek jaki płaciłem w miesiącach letnich był dwa razy wyższy od osoby, która podała mi wysokość swoich rachunków biorąc pod uwagę ogrzewanie jedynie cwu.

I dlatego dopiero teraz zamierzam sprawdzić jak będzie wyglądało u mnie zużycie gazu jeśli ograniczę używanie cyrkulacji do 2-3 godzin na dobę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...