Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Różnie z tym budowaniem bywa i najlepszym sposobem na połatanie dziur jest jeszcze przed wykończeniem elewacji wykonać zimą badanie kamerą termowizyjną. Wszystkich problemów się nie pozbędziemy ale część na pewno.

Na obniżenie rachunków na pewno będzie miało wpływ wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, jednak musimy wtedy maksymalnie uszczelnić dom. Taka wentylacja nie koniecznie jest droższa w wykonaniu od grawitacyjnej. No może trochę, ale komfort jaki daje wart jest tych pieniędzy.

Okna trzy szybowe to już dzisiaj powinna być norma. Do tego jeżeli nie w warstwie ocieplenia to przynajmniej 2-3cm wystawione po za lico ściany.

Kilka zasad które niewiele więcej kosztują a rachunki mniejsze. Warto o tym pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do rzeczy, zależy jaki efekt ma to przynieść. Mam szczyt domu docieplony standardowo tj pokrycie dachu kształtkami styro w technologii thermomur, latem jest tam nieco cieplej, zimą ok 2 do 3 stC chłodniej niż w mieszkaniu, włazu na strych nie ocieplałem, skosy i strop poddasza użytkowego dociepliłem jak w stopce. Dodam, że dzisiaj nawet po kilkunastostopniowym mrozie w nocy (ok -16stC), na strych wchodzę w koszulce z krótkim rękawem

 

Możemy porównać. Mam stryszek nieogrzewany i nieocieplony. Poddasze (skosy, sufit) 30cm wełny. Wyłaz docieplany. Na stryszek nie chodze bo przy -16oC jest tam -5, a przy -20oC - minus 7 :-).

Za grudzień poszło mi 266m3, za styczeń 220m3 gazu GZ50.

Dom 135m2 p.u., po podłogach 160. Na ścianie 20cm styro zwykłego.

 

Ile Tobie poszło za grudzień, styczeń? Domy chyba zbliżone, zobaczymy czy opłaca się docieplać stryszek nieużytkowy.

Ja uważam że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w domku po dziadkach 120m2 powierzchni kubatura użytkowa (ogrzewana bez uwzględniania murów )około 400m3. Ostatnio za dwa miesiące zapłaciłem za gaz 922 pln ( tylko ogrzewanie ) ale wspomagam się kozą na drewno. Wynik chyba dość dobry ale by trzeba obliczyć jak to wychodzi w stosunku do metra sześciennego kubatury mieszkania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re mjakob, nie sprawdzam tak często, od 18.10.2010 zużyłem do dzisiaj 397m3, ale palę również w kominku, dębiny poszło mi w tym sezonie ok 4,5mp, w domu 21/23stC, czasem ponad 25stC w salonie z kominkiem, w tym jest ogrzewanie, cwu i gotowanie. Czy się opłaca - to zależy od wykorzystania, ja musiałem ocieplić, bo taka technologia pokrycia dachu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re mjakob, nie sprawdzam tak często, od 18.10.2010 zużyłem do dzisiaj 397m3, ale palę również w kominku, dębiny poszło mi w tym sezonie ok 4,5mp, w domu 21/23stC, czasem ponad 25stC w salonie z kominkiem, w tym jest ogrzewanie, cwu i gotowanie. Czy się opłaca - to zależy od wykorzystania, ja musiałem ocieplić, bo taka technologia pokrycia dachu.

 

No cóż, w takim razie nie uda się porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w instalacji CO, a woda do CWU to dwie rózne rzeczy. Pompki wpięte w twoją instalację CO nie mają sie nic do obiegu CWU. Jak masz zrobioną cyrkulację CWU to powinieneś mieć dodatkową pompkę, która wymusza obieg ciepłej wody mimo zakręconych wszystkich kranów, więc nie wiem czego tutaj nie rozumiesz?

 

Pominę ten temat bo nie chcę zaśmiecać wątku i nie zrozumiałeś mnie ale skoro już mnie wywołałeś to zaskocz mnie i moją małże.Otóż stwierdziła ,że na pewno po moich ustawieniach zwiększyło się zużycie gazu.Było.....PG i CO na 55 stC,podłogówka mechaniczna nastawa na kolektorze na 3,sterownik w hallu nastawy na cały tydzień z temp 21 stC , grzejniki dół na 3 ,a na górze na 3,5 obie łazienki na 5,w garażu na 2.Małża stwierdziła ,że na dole jest zimniej niż na górze. Osiągnięta temp to 20,5 stC.Co mi odpowiesz tylko bez zbędnych epitetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję gazem, czy taki idiotyczny to nie powiem, tam szukają jakiś kotłów i sterowników które optymalnie potrafią zapewnić spalanie węgla.

Skoro dom już jest wybudowany jak sam temat zapodaje "Ile gazu poszło Wam..." czas przeszły dokonany to patrz moje uwagi z drugiego akapitu (zrywać podłogi, wywalać okna, niszczyć zabudowę GK, czyli rozwalić cały dom i praktycznie zbudować nowy lub linczować się wzajemnie. O tym trzeba było myśleć PRZED rozpoczęciem budowy, zapłacić zlecić poprawki do projektu jakiemuś audytorowi to koszt miliprocenta wydanych środków a zysk długofalowy, teraz pisanie "ile wam poszło.." to samobiczowanie się i wewnętrzny absmak jak głupio wydałem kilkaset tysięcy złotych i jak za kilka lat jak wejdzie wpełni nowe prawo starci on na wartości.

 

buahaha...ameryka...hihihuiii

widzialem Twoj drugi akapit i widze Twoj nawias... nikt nic zrywac nie musi, to temat dla potomnych (podobnych jak...co wyczytac nie umieja i wnioskow wyciagac i wprost im trza tlumaczyc jak....) aby widzieli i czytali na wlasne oczy ile kosztuje ogrzewanie gazem w zaleznosci wlasnie od drugiego Twego akapitu czyli powierzchni , ocieplenia, temp wewn, wspomagaczy itp skoro ogrzewasz gazem to napisz ile Cie to kosztuje a nie neguj watek:)

ps audytor jest darmowy,jesli nie to sa projektanci, o co Ci chodzi?dobrales ogrzewanie dla domu na oko do dupy?moze projektanta do dupy miales?

Edytowane przez face
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buahaha...ameryka...hihihuiii

widzialem Twoj drugi akapit i widze Twoj nawias... nikt nic zrywac nie musi, to temat dla potomnych (podobnych jak...co wyczytac nie umieja i wnioskow wyciagac i wprost im trza tlumaczyc jak....) aby widzieli i czytali na wlasne oczy ile kosztuje ogrzewanie gazem w zaleznosci wlasnie od drugiego Twego akapitu czyli powierzchni , ocieplenia, temp wewn, wspomagaczy itp skoro ogrzewasz gazem to napisz ile Cie to kosztuje a nie neguj watek:)

ps audytor jest darmowy,jesli nie to sa projektanci, o co Ci chodzi?dobrales ogrzewanie dla domu na oko do dupy?moze projektanta do dupy miales?

Miałem coś napisać ale w końcu doszedłem do wniosku, że sprowadzisz mnie do swojego poziomu a potem pokonasz doświadczeniem.

PS.

Po okrzykach na początku postu nie wiem jakie zioła bierzesz ale są to cholernie mocne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominę ten temat bo nie chcę zaśmiecać wątku i nie zrozumiałeś mnie ale skoro już mnie wywołałeś to zaskocz mnie i moją małże.Otóż stwierdziła ,że na pewno po moich ustawieniach zwiększyło się zużycie gazu.Było.....PG i CO na 55 stC,podłogówka mechaniczna nastawa na kolektorze na 3,sterownik w hallu nastawy na cały tydzień z temp 21 stC , grzejniki dół na 3 ,a na górze na 3,5 obie łazienki na 5,w garażu na 2.Małża stwierdziła ,że na dole jest zimniej niż na górze. Osiągnięta temp to 20,5 stC.Co mi odpowiesz tylko bez zbędnych epitetów.

 

Nie wiem, nie jestem, aż takim specem w tym temacie, moze po prostu odkręć bardziej grzejniki na dole, zeby zrekompensowac prawa fizyki.

 

P.S. Określenie "małża" jest bardzo interesujące :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Ja na ten przykład poszedłem za radą i zamontowałem sterownik do cyrkulacji (taki 15min pracy / 15 min postoju) zamiast non-stop. Zobaczymy jaki wpływ to będzie miało na zużycie gazu do CWU.

 

Na to jest prosta odpowiedź, cyrkulacja to wygoda, wygoda kosztuje, zbiornik CWU i tak wychładzasz i piec będzie to ciepło musiał uzupełnić jak będziesz mądry to sprawdzisz empirycznie kiedy twoja rodzina się myje i kąpie i załączysz go np od 6.30-730 rano i od 20-22 wieczorem, miana przyzwyczajeń użytkowników i konkretne oszczędzanie na gazie, wystarczy odrobina dyscypliny chyba że kąpiesz się 5 razy dziennie i myjesz się z 10 razy wtedy cyrkulacja co 15 minut jest OK. Podpowie Ci to pierwszy lepszy audytor lub osoba wykonujące certyfikaty przez was tak nielubiane i lekceważone.

 

Nie po to robiłem cyrkulację, żeby ją sobie teraz dozować. Jest to komfort za który od początku byłem skłonny płacić. Rzecz w tym, żeby płacić jak najmniej. Wody używam przez cały dzień gdy jestem w domu (gdy wiem, że mnie nie będzie to cyrkulację wyłączam). A to umyć ręce, a to umyć dziecko jak zrobi w pieluchę, a to umyć garnki po jedzeniu, itp itd. Nie będę przecież za każdym razem czekał te pół minuty na ciepłą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie po to robiłem cyrkulację, żeby ją sobie teraz dozować. Jest to komfort za który od początku byłem skłonny płacić. Rzecz w tym, żeby płacić jak najmniej. Wody używam przez cały dzień gdy jestem w domu (gdy wiem, że mnie nie będzie to cyrkulację wyłączam). A to umyć ręce, a to umyć dziecko jak zrobi w pieluchę, a to umyć garnki po jedzeniu, itp itd. Nie będę przecież za każdym razem czekał te pół minuty na ciepłą wodę.

Jeżeli sie na to godzisz świadomie to oczywiście twoja sprawa, jednak CCWU to straszny pożeracz energii i trzeba o tym wiedzieć i pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko można porównać, podaj tylko ile m3 gazu zużywasz rocznie i sprawność kotła, przeliczymy na kWh, u mnie rocznie idzie 21000kWh (gaz, drewno, prąd), netto po odliczeniu strat kominowych 16750, po odliczeniu prądu (nim nie grzeję) 14450kWh,

 

Za cały rok to nie wiem bo mieszkamy pierwszy sezon :-)

 

Mogę powiedzieć za listopad, grudzień, styczeń, luty w sumie 836m3. CO, CWU z cyrkulacją czasową, gotowanie. Więc ile dokładnie na CO/CWU też nie wiem dokładnie, ale przyjmijmy średnio gotowanie 0,2m3/dzień, czyli CO+CWU 836-24 = 812m3 * 9,44 = 7665kWh.

Jeśli próbować oszacować resztę to widzę to tak: marzec: 150, kwiecień: 100, maj: 50, czerwiec, lipiec, sierpień w sumie 100, wrzesień: 50, październik: 100, czyli w sumie 550, niech będzie 600. 600+812 = 1412 * 9,44 = 13 329kWh.

Zakładając niedoszacowanie wychodzi mi podobnie jak Tobie (mniej o 100m3 przeliczając na gaz). Mam trochę większy dom, ale lepiej ocieplony.

PU 135m2, po podłodze 160, kubatura ok. 600m3. temp w srodku 22-22,5, 20cm styro na ścianie, 30 wełny, 15 w podłodze. Ogrzewanie mieszane podłogówka/grzejniki w stosunku 30/70. piec kondensacyjny.

 

Stryszek nieogrzewany i nieocieplony :-)

Edytowane przez mjakob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam widzisz, że porównać można, jeśli Twoje prognozy się sprawdzą, to będzie dobry wynik, moje zapotrzebowanie na energię nie zmienia się od 6 lat i wynosi średnio 21000kWh rocznie - w tym są wszystkie nośniki energii, można próbować coś poprawić i zainwestować w sprawniejsze urządzenia typu kocioł czy klimatyzacja, ale jak na razie nie jest źle, koszty mam niskie jak na dom 10-letni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za cały rok to nie wiem bo mieszkamy pierwszy sezon :-)

 

Mogę powiedzieć za listopad, grudzień, styczeń, luty w sumie 836m3. CO, CWU z cyrkulacją czasową, gotowanie. Więc ile dokładnie na CO/CWU też nie wiem dokładnie, ale przyjmijmy średnio gotowanie 0,2m3/dzień, czyli CO+CWU 836-24 = 812m3 * 9,44 = 7665kWh.

Jeśli próbować oszacować resztę to widzę to tak: marzec: 150, kwiecień: 100, maj: 50, czerwiec, lipiec, sierpień w sumie 100, wrzesień: 50, październik: 100, czyli w sumie 550, niech będzie 600. 600+812 = 1412 * 9,44 = 13 329kWh.

Zakładając niedoszacowanie wychodzi mi podobnie jak Tobie (mniej o 100m3 przeliczając na gaz). Mam trochę większy dom, ale lepiej ocieplony.

PU 135m2, po podłodze 160, kubatura ok. 600m3. temp w srodku 22-22,5, 20cm styro na ścianie, 30 wełny, 15 w podłodze. Ogrzewanie mieszane podłogówka/grzejniki w stosunku 30/70. piec kondensacyjny.

 

Stryszek nieogrzewany i nieocieplony :-)

 

U mnie też pierwszy sezon, więc ile pójdzie gazu na cały rok to nie wiem, ale przez 4 miesiące zużyłem 1200m3, więc 43% więcej jak ty. Dlatego jeśli przyjąć, ze twoje założenia na pozostałe miesiące są mniej wiecej poprawne i wychodzi ci zapotrzebowanie na poziomie 13 329kWh, to powiększając to o 43% daje nam 19060kWh. Jak na 200 metrowy dom z nieocieplonym i nieogrzewanym poddaszem i tak uważam, ze nie jest chyba najgorzej :)

Edytowane przez greg28
błąd w obliczeniach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...