Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mój też jest w korytarzu tylko, że w górnym, tuż przy otworze na schody.

 

mój sterownik jest na dole, ale zastanawiam się nad instalacją drugiego sterownika na górze z dodatkową pompą obiegową, aby dół i góra były sterowane osobno. Kominek jest na dole, przy wyższej temp w pomieszczeniach na dole dogrzewana byłaby tylko góra.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo przez kilka miesięcy miałem zamontowane sterowanie Auraton 2005 na dole w salonie, potem przeniosłem w mniej "nasłonecznione" miejsce także na dole domu - ale działająca podłogówka powodowała, że wg sterowania było ciepło i na górze nie załączały się grzejniki. Dlatego przeniosłem czujnik do najchłodniejszego pokoju (nad garażem, północna strona). Ustawiłem (obecnie) na temperatury 20,75/19,75 - podłogówka na dole grzeje normalnie (też skorygowana na 3,5 działki zamiast ok. 4,2 - temp. ok. 22 stopni), w pozostałych pokojach (od wschodu i południa) na górze jest trochę cieplej niż zadana na sterowaniu (o ok. 0,5 stopnia). Zużycie gazu w dzień roboczy obecnie oscyluje ok. 4,5 - 6m3 gazu, w weekend ok. 6 - 7m3. Mankamenty podłogówki (gres na całym parterze) wychodzą w sytuacji "przejściowej": jeszcze nie włączone lub już wyłączone ogrzewanie, a na dworze chłodnawo - lub przy cieplejszych dniach, więc podłoga nie musi być zbyt ciepła wg sterowania. W zimie fajnie jest chodzić boso po ciepłej podłodze, podobnie przy upalnym lecie po chłodnej. Grzeję TYLKO gazem, dlatego pozwoliłem sobie na dołączenie się do tego wątku. W jednym z wcześniejszych swoich "odezwań" podałem kilka informacji z dokumentacji technicznej domu, więc nie będę ich powielał. Cały czas mam w pamięci wcześniejsze koszty utrzymania mieszkania 38m2, więc roczne opłaty za gaz, użyty do ogrzania, mycia i gotowania w obecnym domu to "pan Pikuś". Mieszkamy i używamy gaz już 34,5 miesiąca, koszty FVAT 11990, miesięcznie 347zł. Na marginesie: na pewno, gdybym kiedyś (?) chciał budować drugi dom, zmodyfikuję kilka rzeczy względem obecnego wyboru - oczywiście, jeżeli będzie to wykonalne ze względu na warunki zabudowy i (także) finanse. Pierwszą sprawą będzie rezygnacja z płyt KG - "polecę" w skosy betonowe (lub przy parterówce w strop lany. Druga to całość domu w podłogówce, ale tylko fragmenty w gresie, reszta na panelach. Pozdrawiam. Edytowane przez darvid
poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja!

 

łomatko!!! - do tej pory myślałem, że mam strasznie duże zużycie gazu i że po prostu o wiele za dużo za to przepłacam. :(

Ale po przeczytaniu paru postów wstecz, sam już nie wiem co o tym myśleć...

Może po prostu podam dane z kilku ostatnich faktur:

 

data: 19/10/2010 - 22/11/2010 - zużycie: 69,75 m3

data: 22/11/2010 - 23/12/2010 - zużycie: 165,68 m3

data: 23/12/2010 - 24/01/2011 - zużycie: 156,22 m3

data: 24/01/2011 - 17/02/2011 - zużycie: 113,11 m3

 

dom: ok. 220 m2, na połowie parteru podłogówka, na drugiej połowie grzejniki, na poddaszu tylko grzejniki.

technologia: MAX 29cm +10 cm styropianu + 8 cm osłonówki (cegła), na poddaszu 25 cm wełny.

 

i jeszcze na dodatek w tym roku kominka wcale nie rozpalałem, bo nie miałem drewna...

a teraz pytanie! - jak zmniejszyć to zużycie????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Katarek. Mniej to już się chyba nie da. Ja mam dom po podłodze 280 m, 25 cm porotherm + 20 cm czarny styro, podłogi 25 cm styro, skosy 30 wełny sufit na piętrze 40 wełny ( dobrej ), okna ciepłe i spalanie od 17 grudnia do dziś średnio 12,5 metra gazu woj. podlaskie Ty chyba z południa polski. Pozdrowienia z zimnego Podlasia ( teraz temp - 3 )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re katarek, jakie zapotrzebowanie na energię z OZC ma dom, bo tyle to niektórzy zużywają na cwu, a może stoi pusty, niezamieszkały i piec grzeje tylko instalację aby nie zamarzła?

a teraz pytanie! - jak zmniejszyć to zużycie????

obniżyć temperaturę co i cwu (najlepiej namówić rodzinę na kąpiel w przeręblu)

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja!

 

 

 

data: 19/10/2010 - 22/11/2010 - zużycie: 69,75 m3

data: 22/11/2010 - 23/12/2010 - zużycie: 165,68 m3

data: 23/12/2010 - 24/01/2011 - zużycie: 156,22 m3

data: 24/01/2011 - 17/02/2011 - zużycie: 113,11 m3

 

 

Rzekłbym nieprawdopodobne a wręcz NIEMOŻLIWE :)

 

zazdrość bierze

 

u mnie powierzchnia połowę mniejsza ...

ocieplenie o 100 % większe ...

 

zużycie podobne :(

 

POGRATULOWAĆ pozostaje !!!!

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja!

 

łomatko!!! - do tej pory myślałem, że mam strasznie duże zużycie gazu i że po prostu o wiele za dużo za to przepłacam. :(

Ale po przeczytaniu paru postów wstecz, sam już nie wiem co o tym myśleć...

Może po prostu podam dane z kilku ostatnich faktur:

 

data: 19/10/2010 - 22/11/2010 - zużycie: 69,75 m3

data: 22/11/2010 - 23/12/2010 - zużycie: 165,68 m3

data: 23/12/2010 - 24/01/2011 - zużycie: 156,22 m3

data: 24/01/2011 - 17/02/2011 - zużycie: 113,11 m3

 

dom: ok. 220 m2, na połowie parteru podłogówka, na drugiej połowie grzejniki, na poddaszu tylko grzejniki.

technologia: MAX 29cm +10 cm styropianu + 8 cm osłonówki (cegła), na poddaszu 25 cm wełny.

 

i jeszcze na dodatek w tym roku kominka wcale nie rozpalałem, bo nie miałem drewna...

a teraz pytanie! - jak zmniejszyć to zużycie????

 

Fajnie dom wielkościowo porównywalny do mojego, a zużycie gazu masz ponad 2 razy mniejsze ode mnie, normalnie załamać się idzie :/

Napisz cos wiecej o tym, jaki masz np piec, jakie temperatury i kiedy, czy do CWU tez używasz gazu i gotowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam, to z 1 litra gazu płynnego uzyskuje sie ok 1/4 m3 już w postaci gazowej, czyli Katarek zużył 505 m3, co daje ok 2020 litrów gazu płynnego. Nie wiem po ile teraz płaci sie za płynny, ale pewnie ok 1,6-2,0 pln/L. DO tego płynny jest chyba 2-3 razy bardziej kaloryczny od ziemnego, jesli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem 1 rachunek za okres 17.12 - 05.03, zużycie 947 m3 1667 zł Czy ktoś pamięta ile mniejsze procentowo było zużycie gazu w kolejnych sezonach grzewczych ( u mnie 1 sezon ). Pozdrawiam.

 

U mnie to było dokładnie o 17% mniej gazu (licząc zużycie od września do kwietnia). Bez uwzględniania wpływu sąsiada (mieszkam w bliźniaku) :). Grzeję również gazem cwu i mam gazową kuchenkę. Szacunkowo na samo ogrzewanie poszło mniej o 22%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem 1 rachunek za okres 17.12 - 05.03, zużycie 947 m3 1667 zł Czy ktoś pamięta ile mniejsze procentowo było zużycie gazu w kolejnych sezonach grzewczych ( u mnie 1 sezon ). Pozdrawiam.

 

Także 1 sezon grzewczy, powierzchnia grzania ok.176m2 użytkowa ( w sumie ok. 234m2). Rachunek od 4.11.2010-28.02.2011 1914 pln, zużycia na fakturze nie powiem bo jeszcze nie otrzymałem faktury do rąk ale jest na poziomie 1100m3.

Wychodzi prawie 450pln /miesiąc

 

Wydaje mi się ,że to nieźle jak na pierwszy sezon.

 

Pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...