Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Przymierzam się do zainstalowania kotła gazowego na najbliższy sezon grzewczy 2011/2012, w związku z tym miałbym prośbę czy moglibyście pisać z jakiego kotła korzystacie, gdy podajecie zużycie sezonowe gazu. Da to wszystkim trochę lepszy obraz sytuacji a poszukującym odpowiedzi na swoje wątpliwości lepszy ogląd sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam kondensat Immergasa Victrix 12 kW + zasobnik 100 l ( trochę za mały do dużej wanny 180 długości ), a ja mam prośbę przy spalaniu podawać województwo, ja podlaskie. Dane domu podawałem trochę wyżej.

 

Witam dziękuję za odzew i właśnie na chwilę obecną jestem przekonany do Immergasa ale VICTRIX X 24 możesz napisać jak się sprawuje ten kocioł czy nie bylo z nim problemów ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja korzystam z vaillanta kondensa z zasobnikiem wartwowym - przed chwilą liczyłem i za c.w.u. koszt podgrzania 100 l do 50 stopni to ok 54 groszy - w niecale 10 minut - wiec mam wode dosc tanio, a co najwazniejsze w mozliwe krotkim czasie, woda nie stoi w zasobniku i nie wychladza sie (piec kondens z zasobnikiem warstwowym); wiec dla dwóch osob płace ok 4,0 m3 x 0,54 = ok 21 złotych za mc (bez opłat stałych, taryfa W2, 1m3 GZ = 1,83 zł - gazownia pomorska)

na razie jestem bardzo zadowolony ale to dopiero pierwszy seozon :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A mógłbyś napisać jakie zużycie gazu masz jaki metraż i czy ocieplony dom ?

 

Dom parterowy 150m2 + 50m2 garaż. Sciany max29 + 15 cm styropianu, okna 3-szybowe. Ocieplony strop 15 cm styropian. Wentylacja grawitacyjna. Od 25 października do teraz srednio 10m3/dobę w tym CWU i gotowanie, pierwszy sezon grzania.

Lokalizacja Polska centralna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możecie napisać w jaki sposób pracuje Wam piec ?

Ja niestety mam dużo większe zużycie gazu i wydaje mi się że piec nie działa prawidłowo.

Mam piec kondensacyjny Wolf i teraz przy temperaturach zbliżonych do zera w nocy i w dzień posiedziałem trochę przy sterowniku i robiłem odczyty temperatury na kotle. Z moich obserwacji w ciągu dnia, piec pracuje w ten sposób, że grzeje aż nie osiągnie temp. 64 st C (powrót 56 st C) i wyłącza się. Przez ok 15 min temperatura na kotle spada do 31-32 st C i kocioł znowu się grzeje przez ok 15-20 min aż osiągnie 64 st C. W momencie włączenia się grzania kotła załączane są też grzejniki, na których mam ustawioną bardzo niską temp. bo 13 st C. Taką temperaturę na grzejniki ustawiłem po to żeby grzała mi w dzień tylko podłogówka.

Wydaje mi się to dziwne, że piec w taki sposób pracuje bo jeśli to ma być kondensacja to powinny być niskie temperatury a u mnie ciągle piec dąży do osiągnięcia 64 st C.

Czy piec powinien w taki sposób pracować ? Dodam, że w okresie badawczym nie było pogrzewania cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możecie napisać w jaki sposób pracuje Wam piec ?

Ja niestety mam dużo większe zużycie gazu i wydaje mi się że piec nie działa prawidłowo.

Mam piec kondensacyjny Wolf i teraz przy temperaturach zbliżonych do zera w nocy i w dzień posiedziałem trochę przy sterowniku i robiłem odczyty temperatury na kotle. Z moich obserwacji w ciągu dnia, piec pracuje w ten sposób, że grzeje aż nie osiągnie temp. 64 st C (powrót 56 st C) i wyłącza się. Przez ok 15 min temperatura na kotle spada do 31-32 st C i kocioł znowu się grzeje przez ok 15-20 min aż osiągnie 64 st C. W momencie włączenia się grzania kotła załączane są też grzejniki, na których mam ustawioną bardzo niską temp. bo 13 st C. Taką temperaturę na grzejniki ustawiłem po to żeby grzała mi w dzień tylko podłogówka.

Wydaje mi się to dziwne, że piec w taki sposób pracuje bo jeśli to ma być kondensacja to powinny być niskie temperatury a u mnie ciągle piec dąży do osiągnięcia 64 st C.

Czy piec powinien w taki sposób pracować ? Dodam, że w okresie badawczym nie było pogrzewania cwu

 

Przecież chyba możesz ograniczyć temperaturę maksymalną np do 55. To ile ci spala, ze mówisz, ze wiecej i jaki dom masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

190m2 + 40 garażu a spaliłem w miesiącach grudzień i styczeń w sumie 1050m2 gazu. W czasie mrozów w lutym w czasie doby spalał 22-23 m2.

Ale zależy mi na odpowiedzi czy Wasze piece pracują podobnie do mojego

 

No to rzeczywiście sporo, co prawda dom duży, ale to i tak chyba za dużo pali. A ocieplenie jakie masz?

Ja ustawiłem temperature zasilania na 65 st maks. Wcześniej próbowałem 55 st, ale w czasie mrozów tam, gdzie są same grzejniki , było troche chłodnawo. Generalnie utrzymywałem temperaturę 20,5-21,0 w godz 15-23, a stopień nizej pozostałe godziny. Ale ostatnio testuje po raz kolejny równe grzanie całą dobę na 21,0. Spalanie praktycznie takie samo, jak przy obniżaniu temperatury czasowo. Nie obserwuję pieca aż tak dokładnie kiedy i jak podgrzewa. Aha mam podłączoną pogodówkę i tam ustawioną opcje automatyczne ustawianie krzywej grzewczej w zalezności od temperatury na zewnątrz. Generalnie sie sprawdza. Moje maksymalne spalanie w te największe mrozy było na poziomie 16m3/dobę, aktualnie 9m3/dobę, a tydzien czy dwa temu co sie zrobiło tak ciepławo to spalał 5-5,5m3/dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie sezon zimowy wyglądał tak:

 

 

data odczytu   zużycie [L]  cena [L]    koszt[zł]2010-10-01     243            1,53          371,792010-11-01     297            1,53          454,412010-12-01     270            1,53          413,12011-01-01     540            1,53          826,22011-02-01     486            1,53          743,582011-03-01     351            1,91          670,41Razem                                      3479,49

 

 

Gaz LPG zbiornik podziemny własny. Powierzchnia użytkowa 280 m2, całość podłogówka. Piec Saunier Duval kondensacyjny cena za CO i CWU.. Pierwszy sezon grzania.

Edytowane przez szafa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

190m2 + 40 garażu a spaliłem w miesiącach grudzień i styczeń w sumie 1050m2 gazu. W czasie mrozów w lutym w czasie doby spalał 22-23 m2.

Ale zależy mi na odpowiedzi czy Wasze piece pracują podobnie do mojego

 

Cześć

Też mam Wolfa CB-20 (piszę z pamięci). Nie założyłem jeszcze sterownika elektronicznego (na razie czytam instrukcję), chociaż mam go od początku. Zimą nie chciałem experymentować, założę po sezonie. Głowice na kaloryferch mam odkręcone na maxa, podłogówka tylko w kuchni i wiatrołapie (jeden obwód) ustawiane przez RTL. Na piecu gałką (teraz 3,5, zimą 5 -5,5) ustawiam temperaturę to pewnie jakieś 45 stopni. Teraz nie sprawdzałem ale zimą piec często taktował 10-15minut grzania i tyle odpoczynku. Dom około 135 metrów z poddaszem użytkowym - silka 24+13styro i osłonowa 10,5, skosy wełna 25cm i 30cm sufit. Od początku roku spaliłem 600m3 gazu ziemnego (bez wspomagania kominkiem -brakło drewna). Drugi sezon grzania. W 2009- 1360m3 + 3m3 desek pobudowlanych, 2010-1200m3 + 2 m3 drewna i gazownia automatycznie przeniosła mnie do W-2. Zasobnik 115l i gotowanie na gazie. Cyrkulacja rano włączana automatycznie, potem tylko na żądanie. Temperatury zimą około 18. Teraz około 20.

Pozdrawiam

filipek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możecie napisać w jaki sposób pracuje Wam piec ?

Ja niestety mam dużo większe zużycie gazu i wydaje mi się że piec nie działa prawidłowo.

Mam piec kondensacyjny Wolf i teraz przy temperaturach zbliżonych do zera w nocy i w dzień posiedziałem trochę przy sterowniku i robiłem odczyty temperatury na kotle. Z moich obserwacji w ciągu dnia, piec pracuje w ten sposób, że grzeje aż nie osiągnie temp. 64 st C (powrót 56 st C) i wyłącza się. Przez ok 15 min temperatura na kotle spada do 31-32 st C i kocioł znowu się grzeje przez ok 15-20 min aż osiągnie 64 st C. W momencie włączenia się grzania kotła załączane są też grzejniki, na których mam ustawioną bardzo niską temp. bo 13 st C. Taką temperaturę na grzejniki ustawiłem po to żeby grzała mi w dzień tylko podłogówka.

Wydaje mi się to dziwne, że piec w taki sposób pracuje bo jeśli to ma być kondensacja to powinny być niskie temperatury a u mnie ciągle piec dąży do osiągnięcia 64 st C.

Czy piec powinien w taki sposób pracować ? Dodam, że w okresie badawczym nie było pogrzewania cwu

 

Kondensacja dotyczy wody powracającej z obiegu, a nie tej wychodzącej z pieca. czyli temp. 64 st. powinna być ok na zasilaniu. Natomiast można ją ograniczyć na piecu. Ale po co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinniśmy uwzględniać położenie geograficzne - zupełnie inne jest zapotrzebowanie np. w Szczecinie, Wrocławiu czy Zielonej Górze, inne w Warszawie a jeszcze inne w Białymstoku.

U mnie w marcu zeszło sporo: 107 m3 do dzisiaj od początku marca, (luty to tylko 176 m3).

Dom 190 m2 porotherm 38 + 14 cm styro. 30cm wełny pod dachem i rekuperacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wiecie co może być przyczyną włączania się ogrzewania grzejników w moim przypadku, tzn. mam ustawioną temp. na 12 st C a one nadal grzeją na maksa. Dławię je tylko termostatami... Sterownik ma niby możliwość regulacji oddzielnie dla podłogówki i oddzielnie dla grzejników ale te grzejniki w ogóle nie reagują na zmiany ustawień...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...