Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

miesiac		m3	średnia
styczeń		279,00	9,00
luty		289,00	10,32
marzec		180,00	5,81
kwiecień	082,50	2,75

 

mam pytanie do grzejących gazem

czy ew podwyżka 38% ceny gazu będzie do zaakceptowania czy w tej sytuacji będziecie szukać innych źródeł ciepła?

 

węgiel i drewno, i ich odmiany (w tym ekogroszek) drożeją o 52%... co to za pytnie i czemu miało służyć?

Edytowane przez misiaczekm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wczoraj miałem dyskusję sąsiedzką nt ochłodzenia majowego. Sąsiad twierdził, że w nocy z 3 na 4 maja zeszło poniżej zera (ok. -2,5 stopnia), ja zaś sprawdzając temperaturę zewnętrzną ok. 7 rano miałem 4,2 na plusie, więc skąd taka duża różnica (prawie 7 stopni) w ciągu 2-3 godzin. Wina leży po mojej stronie: sąsiad zeruje pamięci max/min w termometrze, więc można odczytać najniższą i najwyższą zapamiętaną temperaturę pomiędzy zerowaniami. Trochę konsekwencji i ... obserwacje są bardziej rzetelne. Wyzerowałem wieczorem u siebie termometr, sprawdziłem rano ok. 7 - było ok.7 stopni. Natomiast zapamiętana minimalne była ... 0,5! Czyli informacja dla "badaczy": zerujcie termometry! Śniegu u mnie nie ma (odpukać), ale takie niskie temperatury tłumaczą ostatnie zużycie gazu 4-4,8m3/ dobę (ustawienia "weekendowe", czyli znacznie dłuższa dzienna). Dla informacji: teraz mamy początek maja i wyszły takie "zadymy" ze śniegiem i ochłodzeniem. Tymczasem w Choszcznie 10 CZERWCA 2010 było bardzo silne gradobicie (informacje: http://www.choszczno.info.pl/2010/06/10/gradobicie-w-choszcznie.html#more-7342). Załączam dwa zdjęcia z w/w strony jako poglądowe. Pozdrawiam.

fot-12.jpg

gradobicie_1084.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień eksperymentów z zapisem temperatury PO ZEROWANIU termometru wieczorem. O 7 rano odczytałem 10,5 stopnia - ale jako minimalna była zapisana wartość 0 (wczoraj wieczorem ok. 23 było 3,5). Więc cóż, wniosek jest prosty: aby dane były bardziej wiarygodne, termometr trzeba wyzerować wieczorem, aby zapisana została najniższa temperatura o potencjalnie najchłodniejszej porze doby (4-5 rano). Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.zakończyłem kolejny sezon grzewczy,zuzycie LPG wygląda nie najgorzej.Ale krótko przypomne co ogrzewam.Dom budowany w sezonie 2006/2007 w okolicach Bydgoszczy o powierzchni 160m2 (105m2 na parterze i 54m2 na piętrze + antresola nad salonem,pomieszczenia na parterze wysokie 2.85 m,) - kubatura ok 750m3.Dom użytkowany od 2007 roku, Sciany porotherm 25cm +17cm styropianu (lambda 0.036), posadzki 15cm styropianu ( lambda 0.036),poddasze 25cm wełny,"czapa 45cm wełny.Okna na profilach Veka Perfectline, szyby 1.0 + rolety zewnętrzne. Piec kotłownia Buderus-kondensat,jednofunkcyjny GBO22( 6,7-28kw)+120 litrowy zasobnik do CWU+sterownik RC30.Własny zbiornik gazu ( 2700 l) wkopany w ziemie.Na dole 72m2 podłogówki- 6 układów z podtynkowymi sterownikami pokojowymi (Siemens) obsługującymi listwe rozdzielacza za pomocą siłowników elektrycznych (Heimeier),Instalacja niskotemperaturowa,9 grzejników odpowiednio przewymiarowanych , instalacja bez mieszacza.Temperatura wody na piecu;podłogówka i grzejniki 38- 42 C ,wysoka,bo mam dechy( krzywa grzewcza mocno spłaszczona,max temp grzania zblokowana max na 42 C) sterowana pogodówką..Ustawiony własny program grzania.Zapotrzebowanie cieplne domu ok 8 KW,piec pracuje z mocą 25-34% (funkcja monitoring ster.RC 30),max. zużycie gazu(przy 100% mocy) , i przy max sprawności 107% z temp. wody w układzie 40/30- 3,34 L/h.Temperatura zadana w części dziennej 21.5 st.C,w pokojach 21.5 st C,łazienki 23 st. C.Przed sezonem odświerzałem ściany i przy okazji wyrzuciłem piec kominkowy-zużycie gazu LPG (CO,CWU,kuchenka),bez dodatkowego żródła ogrzewania.Zuzycie LPG od momentu grzania tj. 10.09.2010-30.04.2011r- ( łącznie 1990 L ) odpowiednio IX-110L,X-220L,XI-250,XII-320L,I-320L,II-330,III-200,IV-140.LPG kupowany średnio po 1.76 PLN/litr co daje łącznie 3500 PLN .Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Edytowane przez newadec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policzmy, przy sprawności kotła 1,05 zapotrzebowanie jest 13700kWh/rok, przy pc z cop=4 byłoby 3425kWh, przy średniej stawce 42gr/kWh koszt byłby 1440zł. Osobiście zainwestowałbym w tanią pc pw małej mocy, lub klimatyzację i grzałbym nią w okresach przejściowych, taka inwestycja ma szansę na szybki zwrot. Np przy dostarczeniu przez pc 11000kWh oraz 2700 przez lpg, roczny koszt byłby 690zł za gaz oraz 1320zł za prąd (przy cop 3,5) razem 2010zł, oszczędność ok 1500zł/rok, zwrot 4500zł do 3 lat. Do wyliczeń korzystałem ze swojego arkusza

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B&pli=1#gid=13

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie od dzis wiadomo, ze ogrzewanie LPG do tanich nie należy. I tak tanio go wyszło, bo ma własny zbiornik i moze sobie kupić taniej LPG, przy dzierżawie zbiornika płaci sie sporo drożej. Pewnie z 1000 pln by drożej wyszło. Na gazie ziemnym wynik finansowy byłby lepszy zapewne. U mnie minął pierwszy sezon grzewczy(gaz ziemny) i przy 200m2 CO,CWU i gotowanie kosztowało mnie to wszystko 2800 pln. Mam nadzieje, ze w przyszłym sezonie zużyje troszke mniej gazu, bo może sie troche dom już podsuszył.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem dlaczego dramat.Domek budowany z porothermu na tradycyjnej mokrej zaprawie,ocieplony jedynie 17 cm EPS-70,bez reku i dodatkowych żródeł ciepła.Powierzchnia domku 160 m2 powierzchni użytkowej,po podłodze 182m2,nad 34 metrowym salonem pustka,gdyby licząc przestrzeń nad salonem to było jakieś 205m2 po podłodze.Przypomne,że 1990l LPG to równowartośc energetyczna 1542 m3 GZ50 -( 1L LPG=0.775 m3 GZ50), a średnie dobowe zużycie LPG przeliczone na GZ50 to 7.7m3.Wynik będzie jeszcze lepszy gdy odejmiemy grzanie wody na potrzeby CWU,średnio 180l/dobe to jakieś 55 PLN na miesiąc,co daje w sezonie grzewczym 500 PLN,więc na grzanie zostaje 3000 PLN.W mojej okolicy 1m3 GZ50 po podwyżce kwietniowej kosztyje 2 PLN ,wliczając koszty przesyłu.reasumując 1542m3 x 2 PLN = 3000.Pisałem na forum o zużciu LPG w sezonie 2008/2009 i 2009/2010 było zbliżone i wyniosło ok 1450 l LPG.Na większe zużycie LPG w sezonie miała wpływ mrożna zima i brak pieca kominkowego,którego pozbyłem się,w zeszłe wakacje przy okazji odświeżania ścian. Edytowane przez newadec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam cię bardzo, ale twój przykład doskonale pasuje do pokazywania ludziom by nie szli tą drogą. Inwestycja w butle na LPG porównywalna jest do inwestycji w dolne źródło do pompy ciepła. Jaki więc sens?

Rachunki masz bardzo podobne do moich rodziców z domem o podobnym metrażu. Różnica natomiast polega na tym, że oni mieszkają w domu przedwojennym z jedną nieocieploną zupełnie ścianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie LPG wybrałem świadomie po dokładnej kalkulacji.Obecnie ,jak i przed 5 laty nie mam mozliwości podłączenia się do sieci.Liwko jest wyraznie uprzedzony do LPG-bez obrazy .Używany zbiornik LPG po renowacji kosztował z przywozem 3500 PLN,wykop O PLN,stopa nie wiem,troche piasku i kilka worków cementu,dokumentacja i przyłącze do budynku 1100 PLN,piec buderus kond.GB022+zasobnik 120l+RC30 - 5600 PLN,grzejniki + instalacja grzewcza+kotłownia+ wykonanie 9000 PLN to razem 20 tyś PLN.Rozważałem

gruntową pompę ciepła+reku(Viessmann),oferta z tego co pamiętam opiewała na kwotę 80 tyś PLN ( lipiec 2006r),Okna pasywne dopłata 15 tyś,dodatkowa izolacja ok. 10 tyś.łącznie 105 tyś o zgdrozo.

Więc gdzie sens, gdzie logika ? Żałuje,tylko nie że nie zrobiłem w całym domu podłogówki, no cóż.Ponieważ w tym roku muszę wykonac przegląd butli,to obserwuje rozwój pompek powietrze-woda ,ostatnio byłem na prezentacji DAIKIN, i nie powiem podobała mi się,tylko ta cena 25 tyś.Zwrot inwestycji w moim przypadku po ok. 15 latach,ale rosjanie przygotowują się do podwyżek cen gazu,przpomnę Polska płaci 300 USD za 1000m3,rosjanie chcą 500 USD,np GB płacą 150 ,to LPG też zdrożeje,zwłaszcza,że różnica między benzyną a LPG jest teraz b. duża.A pewnie fiskus też w końcu się połakomi.

Edytowane przez newadec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie najtańsza pc p-p to klimatyzator inwerterowy (ogrzewa dość solidnie), u siebie zainstalowałem taki w tym roku, dopiero po sezonie grzewczym można go ocenić. Dostępne już od 1k. Bardzo interesujący rekuperator z pc p-p był na allegro za niecałe 4k, chyba poszedł. Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...