Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dostałem rachunek rozliczeniowy za rok. No i nie jest zle. Kwota w to 1560 zł. Od 06.2010r. do 06.2011r. i co wy na to ;-].

Taniość widze ;-] i to był pierwszy sezon ;-]. ogrzewanie , woda, gotowanie.

pozdrawiam wszystkich.

znowu tylko te kwoty, napisz proszę ile m3 gazu zużyłeś, może jaki był koszt systemu grzewczego, kominka, solarów - żeby był jakiś pkt odniesienia, a nie tylko 1560zł, są tacy co płacą mniej, a ogrzewają się świecami - ich system najprawdopodobniej był tańszy. Zwykle w 1 sezonie wypala się w kominku drewno po budowie, wówczas nie trzeba kupować opału do kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jest prezesem:) ma i zainwestował. Poniesiony wkład widzi w mniejszych rachunkach i to cieszy.

Coś to 50tyś chyba przeszacowane, a na 15 lat na Teneryfe to znowu niedoszacowane.

Ja jestem na finiszu swojej budowy i myślę podobnie - dzisiaj mam to inwestuję w ocieplenie, reku itp. i chciałbym osiągnąć takie rachunki jak prezes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie najeżdżajcie tak na prezesa bo źle nie zrobił (no może poza istalacja solarów ;) ). Podstawa to dobrze zaizolowany dom i On tak ma i przynajmnije ja to popieram, bo wydał raz i tyle. Nie trzeba konserwować, utrzymywać, itp. To że ma także solary i super okna to może troche ekstrawagancja ale większośc przy budowie gdzie fantazja ułańska poniesie.

A propos zużycia gazu. U mnie obecnie zużywa ok 1,02/dobe na wode i kuchenkę. Automatycznie mam odpowiedź ile +/- kosztuje mnie rocznie podgrzanie wody

ok 380m3 gazu x1,55 (W3)=577 zł/rok a to oznacza, że zwrot solarów w moim przypadku byłby po ...nastu latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos zużycia gazu. U mnie obecnie zużywa ok 1,02/dobe na wode i kuchenkę. Automatycznie mam odpowiedź ile +/- kosztuje mnie rocznie podgrzanie wody

ok 380m3 gazu x1,55 (W3)=577 zł/rok a to oznacza, że zwrot solarów w moim przypadku byłby po ...nastu latach.

 

Zaoszczędziła byś około 200zł rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos zużycia gazu. U mnie obecnie zużywa ok 1,02/dobe na wode i kuchenkę. Automatycznie mam odpowiedź ile +/- kosztuje mnie rocznie podgrzanie wody

ok 380m3 gazu x1,55 (W3)=577 zł/rok a to oznacza, że zwrot solarów w moim przypadku byłby po ...nastu latach.

Należałoby jeszcze doliczyć opłaty stałe, które przy taryfie W3 do małych nie należą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mając gaz, a zakładając solary co zmieni się w opłatach stałych?

Dokladnie. Ja nie używam gazu tylko do podgrzania wody, ale tez do kuchenki a przede wszytskim CO. Narazie jestem na W3 i zaoszczędzone ok 400m3 nic nie daje bo dalej będe w W3, więc tak czy siak opłaty stałe musze ponosić nawet mając solary

wole sobie te 8 tys włozyć na lokate to będe też miala oszczędności. Do solarów trezba doliczyc koszty konserwacji, przęglądów, wymiany glikolu, itp. a to wszytsko oznacza, że solary zwróca się w moim przypadku za ponad 20 lat i to tez przy założeniu, że będa wydajne cały rok, a jak pisze prezes w zime solary (próżniowe) nic nie wspomagały podgrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Ja nie używam gazu tylko do podgrzania wody, ale tez do kuchenki a przede wszytskim CO. Narazie jestem na W3 i zaoszczędzone ok 400m3 nic nie daje bo dalej będe w W3, więc tak czy siak opłaty stałe musze ponosić nawet mając solary

wole sobie te 8 tys włozyć na lokate to będe też miala oszczędności.

Do czego w takim razie przypisujesz opłaty stałe poza sezonem grzewczym?

Jeśli nie do ciepłej wody, to do kuchenki gazowej. Na ciepłej wodzie może zaoszczędzisz, ale na gotowaniu zdecydowanie przepłacasz :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego w takim razie przypisujesz opłaty stałe poza sezonem grzewczym?

Jeśli nie do ciepłej wody, to do kuchenki gazowej. Na ciepłej wodzie może zaoszczędzisz, ale na gotowaniu zdecydowanie przepłacasz :(.

A mam wybór? Do czego przypisze sobie te opłaty to tylko kwestia statystyk bo portfel od sposobu zapisu się nie wypełni. A jak będe miała solary i używałabym gazu tylko do gotowania to oplat by nie było? Zasada jest prosta-masz gaz to płacisz abonament. A ja mam gaz bo nim ogrzewam dom i na nim gotuje, no i wode podgrzewam więc płacić musze.

W ciągu roku zuzyłam chyba ok 2400 m3-czyli W3. Jesli zamontuje solary to zuzycie by spadło do ok 2000m3- czyli tez W3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego w takim razie przypisujesz opłaty stałe poza sezonem grzewczym?

Jeśli nie do ciepłej wody, to do kuchenki gazowej. Na ciepłej wodzie może zaoszczędzisz, ale na gotowaniu zdecydowanie przepłacasz :(.

 

Widzisz, czasem ludzie sami sie oszukuja zeby wypasc lepiej w porownaniach albo nieswiadomie to robia i wowczas sa zaskoczeni wyzszym rachunkiem niz by sie wydawac moglo.

To tak jak osoby palace paliwami stalymi zapominaja ze do kosztow ogrzewania powinni doliczyc sobie prad potrzebny do pompek obiegowych. Tak samo przy gazie, pompki do co czy tez cwu potrzebuja pradu, ktory nalezalo by doliczyc do calosciowego rachunku i wtedy bedzi wiarygodnieprzedstawione zuzycie na dany cel.

Z drugiej strony ... temat zawiera zuzycie gazu a nie pomocniczych energii :)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, czasem ludzie sami sie oszukuja zeby wypasc lepiej w porownaniach albo nieswiadomie to robia i wowczas sa zaskoczeni wyzszym rachunkiem niz by sie wydawac moglo.

 

Trafna uwaga. Zgadzam się w 100%. Mam takie samo wrażenie. Niektórym sie wydaje, że np. solary magicznie zmniejsza opłaty abonamentowe za gaz i to będzie dodatkowy zysk używania solarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafna uwaga. Zgadzam się w 100%. Mam takie samo wrażenie. Niektórym sie wydaje, że np. solary magicznie zmniejsza opłaty abonamentowe za gaz i to będzie dodatkowy zysk używania solarów

 

Czasami zmniejszą a czasami nie, wszystko zależy od zapotrzebowania;) To każdy w swoim indywidualnym przypadku powinien policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z kubatura czesto wychodza "kwiatki".

Tutaj informacja o kubaturze brutto niewiele wnosi

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kubatura <--- tutaj znajdziecie jakie cuda sie tam wlicza.

No i chocby taki garaz - kto go grzeje do 20-22 stopni?

Tutaj lepiej sie odnosic do podanej powierzchni. Wydaje mi sie, ze kubatura da dobra informacje jesli sobie uzytkownik sam pomnozy powierzchnie przez wysokosc pomieszczen (ogrzewanych!) albo poda wysokosc kondygnacji.

 

U mnie aktualnie (czesc poddasza nie jest jeszcze wykonczona) okolo 140m2. Kubatura realna okolo 500m3. Ocieplenie nieco mniej niz std (10cm styro i welna 20-30cm w dachu). Braki w ociepleniu stropu (niewykonczona czesc poddasza nie ma wylewek). Okna std pcv. Brak innych wspomagaczy ogrzewania.

Poprzedni sezon grzewczy 2500m3. Ten mysle, ze bedzie podobny.

Na stosunkowo wysokie zuzycie wplywa usytuowanie domu i calej czesci dziennej - nieco wymuszona dzialką ekspozycja salonu pn-zach. Tez spore przeszklenia od pn - z pelna swiadomoscia, ze generuje to dodatkowe koszty. Estetycznie i praktycznie sprawdza sie swietnie ale na pewno pareset zl przez to rocznie znika.

Temp wewn. okolo 21st (20noc). Brak reku. Ilosc swiezego powietrza >100m3/h.

 

No i taka refleksja... Przynajmniej w moim przypadku... Przy innych ponoszonych kosztach jak kredyt hip, niania, utrzymanie samochodu itd, to wzbudzajace takie emocje ogrzewanie wydaje mi sie mocno przewartosciowane.

 

Udanego 2011!

 

Witam,

Zgodnie z przewidywaniami sezon zamknal mi sie okolicami 2500m3. Temperatura noc okolo 20. Dzien 21+. Z pol godziny dziennie (kapiele dzieci) 22-23 stopni.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałem poinformować o skuteczności docieplenia mojej starej kostki z 69 roku. Zuzycie gazu po dociepleniu ścian styropianem 15 cm lambda 0,31 + dach styropian 12 cm 0,37 spadło o 40%. Przed dociepleniem mój kondensat zuzył od czerwca 2009 do maja 2010 - 2792 m3, a po dociepleniu od czerwca 2010 do maja 2011 - 1665 m3 - co daje spadek zużycia około 40%. Na dociepelnie (materiały), które robiłem sam -wydałem 20000 zł. Zwróci się po około 10-12 lat. Chyba, że gaz będzie nadal co roku drożał to pewnie zwróci się szybciej. Moim zdaniem stare domy warto docieplać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wyjaśniając co nie co.

koszt podniesienia izolacji nie jest zbyt duzy jak robisz budowę od podstaw.

Np.

Rekuperator 7500zł wszystko- montaż samenu. : kominy wentylacyjne w projekcie ok 3500zł + robota majstra? Myśle żę połowa w kieszeni.

Oszczednoś zwraca sie po 4 latach.

Solar, kominek i kocioł to koszt 17600 zł. - platynowy zestaw + reszta co kazdy ma w domu ,grzejniki itd. 10000zł. <12000 zł. Z tego solar za 6000.

Zwrot przy moim zuzyciu wody bedzie gdzies okolo 7-9lat. obsługa prawie żadna .

Izolacja scian czyli styropian to koszt najmniejszy z budowy - zamiast 5tyś. dałem 8tyś. To już nie jest duzy pieniadz.a zysk wielki.

Co do okien to zgoda można było kupi o 70% taniej ale mam domek przy drodze wiec cisza też sie liczy.A przy okazji ...

10 cm wełny wiecej to też nie majątek. A na gore warto dac na maxa.

Bloczki ytong były w projekcie jako zalecane i tego nie zmieniałem ;-].

Za gas płacę nie wiele lecz zawsze mam na ratkę kredytu w roku nawet 3 razy. Na wakacje nie mam czasu bo praca na 24godz. ;-[

A na działce mam duży staw i parę arów na rekreacje ;-]. Wiec po co jechac ;-].

Reasumując

jak dla mnie reku.3500+solar.6000+okna.6000+styropian.3000+resza wełna itd.moze 5000 choc nie wiem na co az tyle. - razem jakieś 25000 wiecej.

25000zł/3000zł co rok to jakieś 8 lat i mamy zwrot.

Czas mojej budowy to bum budowalany , materiały przyjechały w wiekszosci z innych krajów;-[. Teraz jeszcze taniej.Ja nie miałem czasu czekac;-[.

Lecz nie żałuje na następny rok ustawie tem. jak wiekszośc ludzi na 20-21 i zobaczymy ;-].

Pozdrawiam wszystkich i przepraszam za błedy ;-]. klawa coś nie działa ;-].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wyjaśniając co nie co.

koszt podniesienia izolacji nie jest zbyt duzy jak robisz budowę od podstaw.

Np.

Rekuperator 7500zł wszystko- montaż samenu. : kominy wentylacyjne w projekcie ok 3500zł + robota majstra? Myśle żę połowa w kieszeni.

Oszczednoś zwraca sie po 4 latach.

Solar, kominek i kocioł to koszt 17600 zł. - platynowy zestaw + reszta co kazdy ma w domu ,grzejniki itd. 10000zł. <12000 zł. Z tego solar za 6000.

Zwrot przy moim zuzyciu wody bedzie gdzies okolo 7-9lat. obsługa prawie żadna .

Izolacja scian czyli styropian to koszt najmniejszy z budowy - zamiast 5tyś. dałem 8tyś. To już nie jest duzy pieniadz.a zysk wielki.

Co do okien to zgoda można było kupi o 70% taniej ale mam domek przy drodze wiec cisza też sie liczy.A przy okazji ...

10 cm wełny wiecej to też nie majątek. A na gore warto dac na maxa.

Bloczki ytong były w projekcie jako zalecane i tego nie zmieniałem ;-].

Za gas płacę nie wiele lecz zawsze mam na ratkę kredytu w roku nawet 3 razy. Na wakacje nie mam czasu bo praca na 24godz. ;-[

A na działce mam duży staw i parę arów na rekreacje ;-]. Wiec po co jechac ;-].

Reasumując

jak dla mnie reku.3500+solar.6000+okna.6000+styropian.3000+resza wełna itd.moze 5000 choc nie wiem na co az tyle. - razem jakieś 25000 wiecej.

25000zł/3000zł co rok to jakieś 8 lat i mamy zwrot.

Czas mojej budowy to bum budowalany , materiały przyjechały w wiekszosci z innych krajów;-[. Teraz jeszcze taniej.Ja nie miałem czasu czekac;-[.

Lecz nie żałuje na następny rok ustawie tem. jak wiekszośc ludzi na 20-21 i zobaczymy ;-].

Pozdrawiam wszystkich i przepraszam za błedy ;-]. klawa coś nie działa ;-].

 

Dlaczego liczysz, ze oszczedzasz 3000 pln rocznie? Zapłaciłes rachunek za rok 1560 pln, ja mam domek większy od ciebie, bo tez 150 m2 + 50 m2 garaż, który tez ogrzewam, a cały sezon wyniesie mnie jakies 3200 pln. Oczywiście ja mam standardowo ocieplony dom(15 cm styro), zero solarów i rekuperatorów. Wniosek z tego, ze jakbys nie zainwestował tych 25 000 pln dodatkowych to zmiesciłbyś się w ok. 3000 pln/rok, czyli twoja oszczędność to 1500, a nie 3000 pln na rok. Wtedy twoja inwestycja zwróci ci się po prawie 17 latach, a to już jest bardzo długo.

 

P.S. Wrzucając 25000 pln na lokatę, która jest formą mało zyskowną raczej, uzyskasz po roku z odsetek przy oprocentowaniu 6% w skali roku 1500 pln zysku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...