Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Licz jak chcesz. Ja tylko twierdzę, że drewno ma swoją cenę. Zorientujesz się jak przyjdzie ci kiedyś za nie zapłacić. A podając ilość m3 gazu, bez podania ilości spalonego drewna co chcesz osiągnąć? Uwaga, spaliłem mało gazu, ale paliłem drewnem. Czy coś to wnosi do tematu?

 

Generalnie wnosi. Bo wlasnie moze to przekonac kogos, kto stoi przed wyborem sposobu ogrzewania, a ma dzialke zadrzewiona lub w inny sposob ma dostep do taniego/darmowego drewna, ze warto zainwestowac np 10k w budowe komina+kominka. Zwlaszcza, jesli kto ma czas na takie aktywnosci.

 

A dla mnie kominek - poza tematem - jest po prostu gadzetem, choc nie wykluczam, ze przy braku pradu (co w mojej okolicy niestety sie zdarza) rozpale sobie w kominku i otworze wino zamiast biec do garazu, zeby wlaczac agregat.

 

Pzdr

Edytowane przez qqlio
typo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ni jak się to ma do wiedzy o spalaniu gazu, skoro nie podasz ilości spalonego drewna. Nawet "darmowe" drewno ma swoją ilość. Dla przykładu. Dwa identyczne domy, w jednym spalono 1000m3 gazu, w drugim 500. W tym drugim było również palone drewnem. Pytanie, ile tego drewna spalono? Czy to się opłaca? Jeden ma drewno za "darmo", ale drugi musi za nie słono zapłacić (w moim rejonie lisciaste, pociete, porąbane i sezonowane grubo ponad 200 za m3).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metr przestrzenny – miara objętości stosowana przy szacowaniu przestrzeni potrzebnej do transportu towarów. W leśnictwie stosunkowo ściśle związana z kubikiem: w jednym metrze przestrzennym drewna (w postaci kloców przeznaczonych na opał lub do papierni) znajduje się zazwyczaj około 0,65 kubika drewna, to znaczy 0,65 metra sześciennego tego surowca. U gatunków mających cienką korę buk, grab, jodła i świerk przelicznik ten wynosi 0,7 .

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby mieć swoje drewno musisz mieć swój las, musisz czekać dziesięciolecia aż ci las wyrośnie. Musisz następnie go ściąć, porąbać i wysuszyć, a więc dochodzi koszt pracy. Drewno nigdy nie jest za darmo ...

 

Wiesz, można po prostu odziedziczyć ... ;)

Ale serio, to fakt, własny las to też obowiązek i praca w nim. Przeliczając na czas, to rocznie potrzebuję około 2 tygodnie po 8 godzin pracy żeby uzupełnić zapas drzewa. Ale jest to oczywiście rozbijane na "wtedy kiedy mam okazję" i "wtedy kiedy mi się chce" ;)

Wszystko w moim osobistym przypadku było przekalkulowane. Lubię prace w lesie i korzyści z tego płynące ( i naturalnie pewne koszty, szeroko rozumiane, jakie trzeba ponieść ).

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam forumowiczów.

Właśnie otrzymałem fakturę, na której cena za gaz i opłata sieciowa zmienna wzrosły w lipcu z 1,4094 netto na 1,5415 netto. Czyli prawie 10 % !!!

By żyło się lepiej .

 

A przy okazji podam zużycie za lato.

Przez 4 miesiące (od 07-05-2011 do 08-09-2011) poszło 69 m3, czyli średnio 0,575 m3/dobę. Oczywiście na wodę użytkową i kuchenkę gazową. Liczba mieszkańców - 3.

Piec dwufunkcyjny kondensat Vaillant.

 

PS

I po co mi solary ???

Edytowane przez jarekpierwszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile w tym czasie zapłaciłeś za przesyłowe i ile rocznie cię kosztują solary?

Jeśli chodzi o eksploatację to kiedyś już liczyłem, że prądu zużywają na najniższym biegu 35W, pracuje średnio ok 3h/dobę przez 250 dni w roku zatem ok 26kWh/rok + - 10% błędu to nie jest duży koszt nawet przy G-11. Przy gazie koszty stałe w tym okresie mocno podnoszą jednostkowy koszt m3, dlatego koszt gazu przy podliczeniu rocznym jest bardziej zbliżony do rzeczywiście poniesionego (z faktur)

PS

Nie jestem zwolennikiem solarów - zwłaszcza przy dzisiejszych cenach - ale zakładałem je 10 lat temu - to trzeba z nich korzystać.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...