Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ile te przesyłowe? Ile kosztuje średnio roczna wymiana glikolu?

to nie jest przesyłowe - tylko abonament i sieciowa stała (aktualne ceny są w moim arkuszu w stopce 24,6zł/mies), mam taryfę W-2. Glikolu do dzisiaj nie wymieniałem i nie uzupełniałem - ciągle używam tego zakupionego w pakiecie, nigdy nie wzywałem serwisu i nic się nie zepsuło w tym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli już mamy około 27zł miesięcznie. Ile lat masz solary? Kiedy wymiana glikolu i ile będzie kosztowała?

 

Przepraszam kolegów i koleżanki, ale kbab chwaląc się zużyciem gazu, zapomniał że CWU z solarów nie jest za darmo. Raz, że za nie zapłacił (napisz kbab ile) a dwa, że ponosi pewne roczne koszty. Suma sumarum płaci więcej za CWU niż wy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli już mamy około 27zł miesięcznie. Ile lat masz solary? Kiedy wymiana glikolu i ile będzie kosztowała?

W tym czasie nie podgrzewam cwu gazem, zatem w tym czasie koszty stałe z taryfy gazowej są kosztem gotowania na kuchence. Solary kosztowały 5600zł, montowałem samodzielnie, chyba w 2002r. Ale jak wcześniej wspomniałem dzisiaj bym ich nie zakupił. Jak wymienię glikol to podam koszt, kiedy - nie mam pojęcia? Czy płacę więcej - nie chce mi się tego liczyć? Uważam, że rocznie pozyskuję z nich ok 3500-4000kWh (trochę więcej niż sama cwu, ponieważ latem spuszczam też gorącą cwu do basenu)

zapomniał że CWU z solarów nie jest za darmo.

jeśli kiedykolwiek coś takiego powiedziałem - przypomnij,

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz policzyć amortyzację to tą się liczy na 12 mies rocznie nie na 7 i w tym przypadku wynosi 23,3zł/mies. Ale również możemy policzyć, czy już się zwróciły? Przy pozyskaniu 3500kWh rocznie przez 8 lat otrzymałem z nich 28000kWh - oczywiście w cenie prądu to już dawno się zwróciły, ale przy cieple z węgla, czy drewna to jeszcze trochę zostało. W moim przypadku przy przec koszcie 0,17zł/kWh to zwróciło się w tym czasie 4760. Jak widać do zwrotu poniesionego kosztu jeszcze trochę zostało. Glikolu w solarach jest mało bo obieg jest krótki, są grawitacyjnie połączone z wężownicą bojlera na szczycie domu. Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super liczysz koszt cwu z moich solarów, amortyzację na kilka wybranych przez siebie miesięcy w roku, doliczasz koszty stałe gazu chociaż nim w tym czasie nie podgrzewam cwu, dolicz jeszcze straty powodowanie przez teściową, bo ona czasem zapomina zakręcić wodę i to zwykle tą ciepłą. Czy koszt Twojej cwu zmieści się w tych podawanych 20zł/mies jeśli też tak policzysz? Przy takim podejściu to nie masz szans do cwu podgrzewanej gazem - może spróbuj bo ja niestety w taki sposób nie potrafię - to wymaga nieco innej matematyki niż tą którą znam.

Jeśli tak naliczałbyś koszty przy rozliczaniu się z fiskusem to szybko byś splajtował.

Muszę gdzieś to zapisać, moja cwu z solarów to 130zł na 2 miesiące, a Twoja z pc 20zł/mies - zapodaj co dzisiaj brałeś, też bym tak chciał.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś gaz? Miałeś. Płaciłeś przesyłowe grzejąc CWU latem? Płacisz teraz? Płacisz. Więc te przesyłowe nadal wliczam do CWU! Dokupiłeś solary. Sprawność ich to około 7 miesięcy rocznie, więc taką liczę amortyzację!

 

podasz co brałeś? Ja po litrze na głowę takich bzdur nie opowiadam, lepiej je wykasuj bo wstyd się do takich poglądów przyznać.

Wpisz sobie w google: amortyzacja, sprawność, abonament, stałe, przesyłowe - zrób sobie taki mały dokształt - trzeba przysiąść fałdów bo braki wiedzy staną się zbyt widoczne, a w czasach powszechnego dostępu do internetu to nie wypada.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może prościej byś zrozumiał. Budujemy dom. Najpierw grzejemy CO i CWU gazem. Do CWU latem oczywiście doliczamy abonament. Dokupujemy solary i CWU nimi grzejemy. Co z abonamentem? Zniknął? Nie, abonament nam pozostał więc go doliczamy! To tak na przestrogę dla tych co chcą do gazu dokupić solary.

Co do amortyzacji to żebyś zrozumiał możemy ją inaczej policzyć. Niech ci będzie na te 12 miesięcy.

5600:20:12=23,33. Czyli rocznie 280zł. Ile miesięcy grzejesz nimi CWU? 7? Doliczmy do tego przesyłowe za 7 miesięcy. 175zł. Razem=455zł. Podziel ten wynik przez 7 a otrzymasz koszt CWU! =65zł!!!

Pamiętaj, po założeniu solarów abonament nie zniknął!!!

Do CO należy doliczać abonament za okres grzewczy. Załóżmy, że ktoś ma gaz, ale CO i CWU grzeje zimą prądem czy kominkiem, a latem CWU grzeje gazem. Czy roczny abonament ma wliczyć tylko do CWU??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą jak wy to robicie że wychodzi wam po 60m3 gazu na miesiac??? ja jak mieszkałem w bloku (3 osoby)to na samo cwu i kuchenkę miałem miesiąc w miesiąc ponad 100m3

Nadrabiam kominkiem z pw, jest tak włączony do obiegu, że mogę nim podgrzewać cwu i podłogówkę. W tym roku zapotrzebowanie domu powinno być mniejsze (zużyłem mniej drewna), ale czy będzie taniej - raczej nie, bilans pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw grzejemy CO i CWU gazem. Do CWU latem oczywiście doliczamy abonament. Dokupujemy solary i CWU nimi grzejemy. Co z abonamentem? Zniknął? Nie, abonament nam pozostał więc go doliczamy! To tak na przestrogę dla tych co chcą do gazu dokupić solary.

I słusznie!

Trzeba punktować bezmyślność.

Miesięczne zużycie gazu dla 3 osobowej rodziny na CWU to 30 m^3, kociołkiem dwufunkcyjnym z zamkniętą komorą spalania.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab nie dyskutuje się z idiotami.... bo najpierw sprowadzą cię do swojego poziomu... a pozniej pokonają doświadczeniem...:lol2:

 

Solary mam dwa lata, mam równiez na nich licznik ile wyprodukowały ciepła, tegoroczny bilans (jeszcze pewnie cos dociągną)

2800 kWh przyjmijmy 3000 kWh na sezon, czyli licząc średnio 50 gr-kWh ( w d... mam 2 taryfę)wychodzi ok 1500zł/sezon czyli za prąd musiałbym zapłacić dodatkowo do rachunku 215zł/m-c.....ale solary są ponoć nieopłacalne.....

 

Ps A swoją drogą jak wy to robicie że wychodzi wam po 60m3 gazu na miesiac??? ja jak mieszkałem w bloku (3 osoby)to na samo cwu i kuchenkę miałem miesiąc w miesiąc ponad 100m3

 

Ty już Bobek, powiedziałbym jesteś specyficzny egzemplarz:D

Ale jesteś akurat dobrym przykładem dlaczego tak się powinno liczyć, bo nie masz gazu. Nie masz więc abonamentu, który jest doliczany do faktury. Abonament się płaci czy się gazu używa czy nie przez cały rok, i nikogo to nie obchodzi czy grzejesz gazem CWU czy tylko CO.

Do grzejących CWU gazem

Odliczcie abonament od waszych rachunków i napiszcie ile płacicie za gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I słusznie!

Trzeba punktować bezmyślność.

Miesięczne zużycie gazu dla 3 osobowej rodziny na CWU to 30 m^3, kociołkiem dwufunkcyjnym z zamkniętą komorą spalania.

 

Jak podałem wcześniej , moje zużycie gazu na CWU i kuchenkę wyniosło przez 4 miesiące 69 m3. Rodzinka 3 - osobowa. Piec dwufunkcyjny Vaillant. Natomiast zużycie na poziomie 30 m3/miesiąc to raczej dla pieców jednofunkcyjnych z zasobnikiem.

Z czystym sumieniem polecam piec dwufunkcyjny, który spokojnie daje radę i jest oszczędny.

 

I dla ścisłości, kąpiel codzienna pod prysznicem, wanna sporadycznie.

Edytowane przez jarekpierwszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam w odległości 2-6 m w zależności od punktu poboru. Obsługuje łazienki. Kuchnię mam za daleko - 10m więc tam mam podgrzewacz przepływowy elektryczny.

Mam założone perlatory prysznic 6l, krany po 4l. czas oczekiwania na ciepłą wodę do 10s przy dłuższym braku poboru ciepłej wody. Przy krótkich odstępach czas ten odpowiednio zmniejsza się.

Mam jeszcze jedno "dziwactwo" z piecyka leci ciepła( a raczej gorąca - 55oC) woda do 40l bojlera elektrycznego(ustawionego na 40oC) - znakomicie tłumi duże zmiany temperatury jakie czasami występują przy piecykach dwufunkcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak daleko masz piec od łazienki? Jak sobie dwufunkcyjny daje radę z odległością? Szybko masz ciepłą wodę pod prysznicem?

 

 

Układ domu mam taki, że wszystkie punkty poboru wody są w pionie. Najdalszy (prysznic, wanna) są piętro wyżej w odległości ok. 3 m.

Ale to przemyślałem wcześniej i szukałem projektu prostego i zwartego.

 

A ciepła woda w kranie na piętrze jest po 5-10 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ domu mam taki, że wszystkie punkty poboru wody są w pionie. Najdalszy (prysznic, wanna) są piętro wyżej w odległości ok. 3 m.

Ale to przemyślałem wcześniej i szukałem projektu prostego i zwartego.

 

A ciepła woda w kranie na piętrze jest po 5-10 sek.

 

Przy włączonej pompie cyrkulacyjnej.Inaczej się nie da chyba ,że prysznic jest zaraz za ścianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja ostatnio dostałem rachunek za niepełna 2 miesiące zużycie 85 m gazu 188 zł ( gdyby pełne 2 miesiące to byłoby około 206 zł ) z tego 96 zł abonament za zużyty gaz na 4 osobową rodzinę ( woda i gotowanie ) 2 dorosłych 2 dzieci 2 x prysznic, 1 raz wanna i 1 x wanienka dla rocznego bobasa. Jeżeli przy solarach i tak bym płacił abonament za gaz to koszty rzeczywiste gazu wychodzą 55 zł na miesiąc. Ja nie inwestując w zestaw solarny 10 000 wpłaciłem je na konto i mam rocznie 550 zł. Solary zużywają trochę prądu, plus na czymś też trzeba gotować i trochę gazu zużyć. Jeżeli nie jest się zatwardziałym ekologiem to solary są raczej droższe niż sam gaz. Jeżeli grzejemy czymś innym niż gazem z sieci to inne rozważania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...