Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A tak na marginesie nie wiecie czy były próby zaskarżenia prawa do poboru opłat "za przesył" gdy nie korzysta się z mediów ?

taryfa gazu jest ściśle związana z jego poborem w okresie ost 12 miesięcy, tu nie ma znaczenia, że w czasie urlopu zużycie gazu wynosi 0m3 - opłaty stałe są naliczane, jedyna możliwość obniżenia tego kosztu jest zmniejszenie zużycie w okresie roku - można przejść do niższej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz policzyć amortyzację to tą się liczy na 12 mies rocznie nie na 7

Prawda po stronie kbab'a. Amortyzacja wyłącznie na pełny okres rozliczeniowy obejmujący wszystkie pory roku.

 

Natomiast Liwko ma i rację, że do obliczenia amortyzacji należy wliczyć WSZYSTKIE koszty systemu c.o.

Jeżeli dogrzewamy gazem - liczymy wszelkie koszty z nim związane (nawet włącznie w jego przyłączeniem, bo skoro liczymy koszt solarów, to czemu pomijać koszt wykonania przyłącza?).

Inna sprawa, jeżeli gaz tak czy inaczej w domu musi być (czyli używanie do kuchenki gazowej). Ale wówczas pokusiłbym się o podział tych kosztów pół na pół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Nie szerzmy defetyzmu :D:D Wątek mówi:Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie? a nie ile płacicie za przesyłowe czy abonament. Osobny topik to właśnie przesyłowe ,abonament,amortyzacja,serwisy itp.Czyli do ogrzania mojej chałupy z CO.poszło mi X gazu.Dla CWU zużyłem y gazu.Solary wspomogły mnie bo pracowały tyla.PC wspomogła mnie i zużycie gazu było takie a takie.Przyłącza zostawiłbym w spokoju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rok kalendarzowy użytkowania gazu niebawem się zakończy. Na dzień dzisiejszy zużyliśmy 1674m3 gazu- tyle mam na rachunku więc chyba liczby nie kłamią (ogrzewanie gazowe + kuchenka + c.w.u). Myślę że rozkładać to się mniej więcej powinno tak:

kuchenka gazowa - ok. 50 m3

ogrzewanie - ok. ok. 1600 m3

c.w.u. - myślę że ok. połowę mniej niż kuchenka gazowa, bo od kwietnia do tej pory wodę ogrzewają solary

 

Pomijam oczywiście opłaty stałe i zmienne bo płacić za nie trzeba choć zużycia gazu właściwie nie ma (tak mamy w miesiącach letnich). Jak na pierwszy sezon gdzie budynek był mocno wygrzewany to chyba nie jest źle :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za 2 miesiące, a dokładnie 67 dni, na fakturze zużycie jest 43 m3, więc jakies 0,65m3/dobę. Dwie dorosłe osoby, jedna korzysta codziennie z prysznica, druga z wanny. W tym jest jeszcze gotowanie. Piec 1- funkcyjny z zasobnikiem. Cyrkulacja wyłączona.

 

PS

Też na ostatniej fakturze poinformowali mnie o ok 10% podwyżce.

Opłata abonamentowa nie zmieniła się: 8,20

Opłata sieciowa stała tez bez zmian:48,30

Paliwo gazowe z 0,9982 poszło na 1,1207

Opłata sieciowa zmienna z 0,3041 poszła na 0,3049

Oczywiście wszystko netto. U was też tak podrożało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c.w.u. - myślę że ok. połowę mniej niż kuchenka gazowa, bo od kwietnia do tej pory wodę ogrzewają solaryD

Uważam, że cwu jest niedoszacowana, solary mogą ogrzać ok 60% rocznego zapotrzebowania, dlatego zużycie gazu na cwu rocznie w takim wypadku (z solarami) należy policzyć ok 40m3/osobę.

Czekam jeszcze na fakt za gaz, przy W-2 otrzymuję na przełomie X/XI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za 2 miesiące, a dokładnie 67 dni, na fakturze zużycie jest 43 m3, więc jakies 0,65m3/dobę. Dwie dorosłe osoby, jedna korzysta codziennie z prysznica, druga z wanny. W tym jest jeszcze gotowanie. Piec 1- funkcyjny z zasobnikiem. Cyrkulacja wyłączona.

Co trzeba by osiągnąć taki wynik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co trzeba by osiągnąć taki wynik?

 

Ja to uważam za normalny wynik. Nie wiem co trzeba mieć :)

Już gdzieś wczesniej pisałem: mam zasobnik 200l, który podgrzewam raz na dobę do ok. 50 stopni, zazwyczaj wieczorem. Starcza to w zupełności na kąpiel moją i żony. Rano woda jest jeszcze letnia, więc poranną toaletę spokojnie idzie zrobić. Mam cyrkulacje zrobioną, ale wyłączyłem, bo wc i łazienkę mam styczna z kotłownią, więc droga rur jest krótka i po odkręceniu wody ciepłej po 3-5 sekundach zalezy gdzie, leci mi ciepła woda. Dzięki wyłączonej cyrkulacji woda w zasobniku bardzo wolno się wychładza. Kuchnie mam oddaloną bardziej, ale tam mało ciepłej wody potrzebuje, bo mamy zmywarkę i prawie wszystko sie w zmywarce myje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab od stycznia sporo paliliśmy w kominku. Wprowadziliśmy się w połowie grudnia, ogrzewanie domu od końca października - dlatego tak szacowałam

czy kominek masz z pw?, ile drewna poszło. Aby policzyć ile energii potrzeba na cwu trzeba określić jej zużycie - to ok polowa wody z licznika. Osobiście uważam, że poszło sporo ponad 25m3 gazu (przy zużyciu 1674m3) . Kocioł mocy 24kW potrafi spalić ponad 25m3 gazu w ciągu godziny pracy - ile wanien wody napełni się w tym czasie?

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zużycie wygląda następująco:

Sezon 2008/2009 - 4400zł/12=367zł/m-c - tu nie podliczałem m3

2009/2010 -2237m3 - 4405zł/12=367,10zł/m-c

2010/2011-2189m3 - 4590,27zł/12=382,52zł/m-c

Dom jest przybudowany do magazynu.Magazyn nieogrzewany ściana do magazynu w górnej części ocieplona częściowo 10cm styropianem przed sezonem 2010/2011, w dolnej części ściany magazynu pomieszczenia socjalne, biurowe, kotłowania w których są grzejniki ale pozakręcane grzeje tylko rura zasilająca.

 

Powierzchnia mieszkalna 115m2 pustak alfa+10cm styropian poddasze wełna unimata 15cm albo 20cm dokładnie już nie pamiętam czy daliśmy w stelażu pod płyty G-K 5cm wełny. Mieszkamy już 6 lat 2xdorosłych 1x3 latek. Koszty dotyczą C.O. , C.W.U. i kuchenka gazowa pochodzą z faktur za gaz kwoty do zapłaty łącznie ze wszystkimi abonamentami,przesyłami, itp.. Kocioł to Ulrich Futura 24KW zamknięta komora spalania bez zasobnika C.W.U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam zastanawiamy się jakie zrobić ogrzewanie w grę wchodzi gaz czy węgiel dom będzie miał 116m2 proszę o rady

 

Jak już z tych dwóch to gaz. Nawet jeśli wyjdzie drożej w użytkowaniu, to komfort nie babrania się z węglem ci to wynagrodzi z nawiązką. Pomyśl tylko. Węgiel-większa kotłownia, skład opału, brud, jechać wybrać, zrzucić, rozpalić, dołożyć, wyczyścić, wywieźć...

Gaz-zapłacić za rachunek, czysto, bezobsługowo, jeżeli kociołek będzie w pomieszczeniu gospodarczym, można tam zrobić i pralnie i suszarnie.;)

Ja bym jeszcze pomyślał nad grzaniem prądem lub pompą ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy kominek masz z pw?, ile drewna poszło. Aby policzyć ile energii potrzeba na cwu trzeba określić jej zużycie - to ok polowa wody z licznika. Osobiście uważam, że poszło sporo ponad 25m3 gazu (przy zużyciu 1674m3) . Kocioł mocy 24kW potrafi spalić ponad 25m3 gazu w ciągu godziny pracy - ile wanien wody napełni się w tym czasie?

 

Piec 24kW przy pracy z maksymalna mocą może spalić 2,5m3/h gazu, a nie 25m3:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...