Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Podstawowe pytanie czy masz podłogówkę czy "typowe grzejniki". Przy podłogówce z tego co czytam na forum i obserwuję u siebie obniżanie temperatury na kilka godzin mija się z celem, zaś przy grzejnikach można to ćwiczyć ale nie ustawiałbym większej różnicy niż 2 stopnie.

 

Potwierdzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Potwierdzam

 

nie mam grzejników ale przy podłogówce zawsze stała temperatura - wtedy jest największa ekomomia,

ja mam w sypialniach ustawione 21 stopni w salonie 23 i tak przez cały okres grzewczy.

podłogówka ma zbyt dużą bezwładność...

ja mam 160m2 domu parterówka na rozruch poszło mi 8m3 więc stosunkowo mało przede mną druga zima w nowym domu zobaczymy jak to wyjdzie :)

zazwyczaj grzanie wody mam ustawione na 33-34 stopni jak są duże mrozy to 38... podlodówkę wysłałem w kosmos (przy ogrzewaniu podłogowym) podczas duzego mrozu podnosiła mi znacznie temperaturę grzania wody nawet do 43 stopni beznadzieja i strata poiniędzy - polecam tylko siłowniki na rozdzieli i każde pomieszczenie wyposażone w regulator temperatury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam :yes:

 

ci co nie zrobili podłogówki w całym domu pisali, że niezdrowo w sypialni kurz się unosi i inne bzdury...

ja zaryzykowałem i cały dom 100% podłogówki - drugi sezon grzewczy przede mną i nie żałuję idealna sprawa i świetny komfort cieplny w całym domu a moje dzieci mogą spać na podłodze :)

dodam że w sypialniach i pokojach + cały salon mam podłogę z paneli i nie ma żadnego problemu z ogrzewaniem a piec srednio w zimie grzeje wodę na podłogówkę na 35 stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam tylko siłowniki na rozdzieli i każde pomieszczenie wyposażone w regulator temperatury...

 

Nie mam siłowników i twierdzę, że przy wodnym ogrzewaniu podłogowym to zbędny wydatek. Spadek, lub wzrost temperatury odczuwalny jest dopiero po kilku godzinach. Właśnie zaczynam trzeci sezon, ustawiałem rozdzielacze przez kilka tygodni w pierwszym sezonie imbusem za kilka złotych, w drugim niewielkie korekty, a teraz nawet go nie ruszam. W każdym pomieszczeniu mam takie temperatury jakich oczekujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam siłowników i twierdzę, że przy wodnym ogrzewaniu podłogowym to zbędny wydatek. Spadek, lub wzrost temperatury odczuwalny jest dopiero po kilku godzinach. Właśnie zaczynam trzeci sezon, ustawiałem rozdzielacze przez kilka tygodni w pierwszym sezonie imbusem za kilka złotych, w drugim niewielkie korekty, a teraz nawet go nie ruszam. W każdym pomieszczeniu mam takie temperatury jakich oczekujemy.

 

pamiętasz nasze bicie piany na temat ogrzewania komputerem, rzuć okiem do mojego dziennika:)

dla przypomnienia mam podłogowe w całym domu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłeś to??

 

Nie ma potrzeby, wszystkie pomieszczenia mają taką temperaturę jaką chcę. Podłogówka wodna ma też tendencję do samoregulacji, jeżeli jedno pomieszczenie zbytnio się nagrzeje od słońca, to odda to do drugiego, a gdy nie ma potrzeby oddawania ciepła najzwyczajniej się piec wyłączy. Przez cały okres grzewczy mam zamierzone temperatury, więc po co to komplikować. Mam nawet pociągnięte kable do siłowników ale nie zamierzam ich montować bo nie widzę takiej potrzeby. Moim zdaniem to zbędny wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby, wszystkie pomieszczenia mają taką temperaturę jaką chcę. Podłogówka wodna ma też tendencję do samoregulacji, jeżeli jedno pomieszczenie zbytnio się nagrzeje od słońca, to odda to do drugiego, a gdy nie ma potrzeby oddawania ciepła najzwyczajniej się piec wyłączy. Przez cały okres grzewczy mam zamierzone temperatury, więc po co to komplikować. Mam nawet pociągnięte kable do siłowników ale nie zamierzam ich montować bo nie widzę takiej potrzeby. Moim zdaniem to zbędny wydatek.

 

zasadniczo masz rację, że w ten sposób można ustawić ogrzewanie podłogowe (czyli przykręcając przepływki) i jeśli są ważniejsze wydatki to nie ma sensu kupować siłowników i regulatorów - w moim przypadku jednak budżet przewiduje zakup tych rzeczy i żona przestanie mnie męczyć że jakieś kable ze ścian wystają :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja wprowadziłem się do domu w sierpniu i faktycznie od tygodnia grzeję. Mam dom 150 m2 użytkowa - w tym 80 m2 podłogówki.

Kocioł Vitodens 200 + Vitotronic 200. Na okrągło chodzę do kotłowni i grzebie w kotle. Uważam, że mam za duże zużycie gazu.

W ciągu ostatnich 5 dni zużyłem kolejno 3,5; 3; 7; 9,8 m3 gazu.

Mam teraz ustawione temperatury: podłogówka 19 st.C i 17 st. C zredukowana (w nocy i od 7 do 15) - jak było o 1 st. C więcej to było za gorąco; grzejniki 20 st. C i 19 st. C zredukowana. Krzywa grzewcza podłogówki 0,8, grzejniki 0,9.

 

Proszę o jakieś komentarze do tych informacji. Czy warto obniżać temperaturę podłogówki - wydaje mi się, że w trakcie rozgrzewania się bierze gazu jak smok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie i wielu opinii z forum nie ma sensu obniżać temperatury na podłogówce na noc z uwagi na jej dużą bezwładność.

Spróbowałbym obniżyć krzywe grzewcze, szczególnie tą od podłogówki przy założeniu że masz w miarę dobrze zaizolowany dom. Ja mam wprawdzie Junkersa, ale podłogówka spokojnie chodzi na krzywej c.a. 0,65 - obliczeniowo mi wychodzi że to taka bo Junkers ma inaczej rozwiązane ustawianie (przy 20oC zasilanie 22, a przy -20oC zasilanie 48oc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, to czy powinno się obniżać temp. podłogówki na noc czy nie powinno, zależy od tego w jakich godzinach przebywasz w domu, i tak jeśli cały dzień przebywasz to nie warto obniżać,a jeśli tak jak ja wracam z pracy o 15.00 to warto . Potwierdzam,że jeśli masz dobrą izolacje to maksymalnie spłaszcz krzywą grzewczą,oszczędności pewne.Ja jeszcze odłączyłem pogodówkę bo przegrzewała.Dom grzeje kondensatem -Buderus GB022,maksymalnie spłaszczyłem krzywą grzewczą w programie "grzejniki" a instalacje zasilam wodą o temp. 38.0-40.0 C na kotle, wysoko , bo grzejniki i podłogówka pracują na jednym obwodzie, a na podłodzę mam dechy.Na rozdzielaczu podłogówki założyłem siłowniki ,a na ścianie regulatory pokojowe i przeciwieństwie do LIWKO nie reguluje imbusem. Edytowane przez newadec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja wprowadziłem się do domu w sierpniu i faktycznie od tygodnia grzeję. Mam dom 150 m2 użytkowa - w tym 80 m2 podłogówki.

Kocioł Vitodens 200 + Vitotronic 200. Na okrągło chodzę do kotłowni i grzebie w kotle. Uważam, że mam za duże zużycie gazu.

W ciągu ostatnich 5 dni zużyłem kolejno 3,5; 3; 7; 9,8 m3 gazu.

Mam teraz ustawione temperatury: podłogówka 19 st.C i 17 st. C zredukowana (w nocy i od 7 do 15) - jak było o 1 st. C więcej to było za gorąco; grzejniki 20 st. C i 19 st. C zredukowana. Krzywa grzewcza podłogówki 0,8, grzejniki 0,9.

 

Proszę o jakieś komentarze do tych informacji. Czy warto obniżać temperaturę podłogówki - wydaje mi się, że w trakcie rozgrzewania się bierze gazu jak smok?

 

Odnośnie mojego poprzedniego posta.

Wieczorem wszedłem do kotłowni, patrzę a na kotle temperatura wody 63 st. C. Obniżyłem parametry:

1) podłogówka, krzywa na 0,6 i nachylenie -4,

2) grzejniki - krzywa 0,8 i nachylenie -4

Rano wstałem i podłoga ciepła - nawet za ciepła. Dzisiaj może ją jeszcze obniżę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście to najpierw bym poobserwował bez redukowania temperatury w ciągu doby żeby ustalić najniższą krzywą grzewczą która zapewnia komfort cieplny, a dopiero potem zaczął testować obniżanie temperatury w ciągu dnia. Prz takich temperaturach jak obecnie c.a. -1 do +5 temperatura zasilania na poziomie 30 paru stopni powinna aż nadto wystarczyć, chyba że masz grzejniki na styk dobrane to możliwe że dla nich trochę podbija temp. zasilania, ale na podłogówkę na pewno sporo niżej. Rozważ też na początek ustawienia bez przesuwania krzywej - jak to nazywasz "nachylenie -4", zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może dopiszę, że przez ostatnie 3 tygodnie (grzanie przez 85% tego czasu) zużyłem jakieś 80m3 gazu. EDIT: Poprawka, nie 80 a 40m3.

Instalacja odpalona pierwszy raz. 100% podłogówki (+cwu od tygodnia). Jeszcze nie ogarniam sterownika (ale powoli go rozpracowuję).

Kocioł Immergas Victrix 12kW+SuperCAR. Powierzchnia ~120m2. Reku na I biegu non stop. Wilgotność 55% (jak raz reku wyłączyłem na noc, to rano miałem 59%).

Ja nie mam czegoś takiego jak "krzywa grzewcza". Ustawiam korektę (tzw. OFFSET) temp. zasilania (jak kocioł żąda np. 35* a ustawię korektę na -3* ->wychodzi zasilanie 32*).

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie możesz zmienić krzywą grzewczą w sposób pośredni tak samo jest przy FW100 Junkersa (przy wyborze predefiniowanej krzywej) poprzez zmianę TE MIN (strona 40 instrukcji) wskazując tam np -20 oC spłaszczasz krzywą, a -5 oC "pionizujesz krzywą grzewczą, ale niech się wypowiedzą praktycy, jednak tym bym się bawił dopiero po stwierdzeniu że predefiniowana krzywa w określonym zakresie temp. przegrzewa albo niedogrzewa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłem poprawkę powyżej co do zużycia. Coś mi się pomyliło.

Martwi mnie inna sprawa. Dziwnie się zachowuje ten sterownik.

Gdy ma sygnał grzania na podst. odczytu sondy - grzeje, i widzę żądaną temp.

Natomiast gdy nie ma żądania - grzeje z najniższą mocą. Nie wyłącza się w ogóle. Non stop zasila mi podłogówkę swoim minimum czyli 25st i w domu mam 23st.

Nie wiem o co chodzi. Muszę go wyłączać ręcznie. W manualu nic nie znalazłem (albo przeoczyłem?) Czas zadzwonić do Immergasa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie mojego poprzedniego posta.

Wieczorem wszedłem do kotłowni, patrzę a na kotle temperatura wody 63 st. C. Obniżyłem parametry:

1) podłogówka, krzywa na 0,6 i nachylenie -4,

2) grzejniki - krzywa 0,8 i nachylenie -4

Rano wstałem i podłoga ciepła - nawet za ciepła. Dzisiaj może ją jeszcze obniżę.

 

nie sprawdzaj temp. na kotle bo to błąd! patrz na temp. wody na termometrach zamontowanych na rozdzielaczach do podłogówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Jestem totalny laik i proszę odpowiedzcie mi prosto - mamy piec vaillant nie mamy żadnych dodatkowych czujnkików. Ustawiamy tylko temperaturę na piecu. Robimy to tak: ok. 20:00 ustawiamy piec na 40st a ok. 6:00 wyłączmy. Praktycznie nie ma nas w domu przez całe dnie, dlatego nie potrzebujemy go ogrzewać w ciągu dnia. Ale czy to jest ekonomiczne? czy nie lepiej utrzymywać ten piec tak w ciągu dnia? Proszę, tylko mi napiszcie. Dodam tylko że nie mamy pokręteł na grzejnikach są po prostu odkręcone. czy zamontowanie tych "pogodynek" da lepsze wyniki? dziękuję za pomoc, tak to jest że muszę się sama dowiadywać o takie sprawy:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem wlasnie rachunek za gaz i wyciag z nowej taryfy ... w Krakowie mozna raz w roku zmieniac taryfę - nie jest już tak że oni narzucają

 

Zrobiłem sobie wyliczenia i dopiero przy zużyciu rocznym 2700 m3 równoważy się cena w W2 i W3 ( brałem pod uwage wyliczenia dla W-2.1 i W-3.6 jako podstawowe ) .

 

Stawki :

W2 - Za gaz 1,99zł Abonament 21,96zł

W3 - Za gaz 1,82zł Abonament 63,04 zł

 

Przy 1500 m3 rocznie ( a ja tak mam )

W2 - 3250 zł

W3 - 3480 zł

 

Różnica 230 zł na plus W2 - mysle ze za wydrukowanie kartki z deklaracją jaka taryfe sie chce i znaczek pocztowy za 5 zł jest to warte zachodu:)

Decyzje pozostawiam WAM:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...