Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co rozumiesz pod stwierdzeniem, że można samemu zmienić, a nie narzucają? Jeśli dotąd miałeś 1500m3 to mimo to możesz zadeklarować W-2, a po roku nie zmienią na W-3 jeśli nadal zużycie bedzie 1500m3?

 

Jeżeli nie wyslesz sam deklaracji w jakiej chcesz byc taryfie to zmieniaja sami wg taryfikatora i zuzycia.

Natomiast na moim przykladzie:

mam okres rozliczeniowy od 1. maja do 30 kwietnia wiec dzwoniac dzisiaj do gazowni Pani mi powiedziala ze jezeli chce pozostac w grupie W2 bo wg moich wyliczen przejde z automatu na W3 to w kwietniu mam im wyslac wniosek o wyborze taryfy i wtedy dalej bede w W2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wyslesz sam deklaracji w jakiej chcesz byc taryfie to zmieniaja sami wg taryfikatora i zuzycia.

Natomiast na moim przykladzie:

mam okres rozliczeniowy od 1. maja do 30 kwietnia wiec dzwoniac dzisiaj do gazowni Pani mi powiedziala ze jezeli chce pozostac w grupie W2 bo wg moich wyliczen przejde z automatu na W3 to w kwietniu mam im wyslac wniosek o wyborze taryfy i wtedy dalej bede w W2

Taryfy zmienić nie możesz bo zależy ona tylko i wyłącznie od zużycia gazu w ciągu roku. Zmienić możesz tylko sposób rozliczania ale tylko w obrębie taryfy, czyli jak częst odczyt, co ile miesięcy faktura, lecz przy fakturze co miesiąc są wyższe opłaty stałe.

Jeśli byłaby możliwość zmiany taryfy to wszyscy ogrzewający dom gazem przeszliby na W-2 i zyskaliby kilkaset zł, na to PGNIG nie pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze strony PGNIG

 

Trzeci przypadek zmiany grupy taryfowej – deklaracja Odbiorcy o przewidywanej istotnej zmianie wielkości poboru paliwa gazowego – dotyczy tylko Odbiorców zakwalifikowanych do jednej z następujących grup taryfowych: od W-1.1 do W-4, od Z-1.1 do Z-4, od S-1.1 do S-4 od B-1.1 do B-3.12T oraz od R-1.1 do R-3.12T.

 

W tym przypadku zmiana może być dokonana w ramach różnych przedziałów zużycia. Nie oznacza to jednak, że Odbiorca może dowolnie wybrać grupę taryfową spośród wszystkich zawartych w Taryfie.

 

Nasz Odbiorca z grupy W-1.1 może wybrać grupę W-2.1, W-2.2, W-2.12T, W-3.6, W-3.9, W-3.12T lub W-4. Takie same zasady odpowiednio dotyczą Odbiorców pobierających inne rodzaje gazu, a więc: zaazotowany (grupy S i Z) oraz propany butany (grupy B i R).

 

O czym trzeba wiedzieć?

 

Deklaracja Odbiorcy musi być umotywowana. Przykładowo zasadność zmiany grupy taryfowej może wynikać (i) ze zmiany używanych przez Odbiorcę urządzeń zasilanych paliwem gazowym, (ii) ze zmiany sposobu używania obiektu lub lokalu, w którym pobierane jest paliwo gazowe lub (iii) z zainstalowania przez Odbiorcę innych urządzeń, zasilanych innymi rodzajami paliwa lub energii i musi skutkować przewidywaną istotną zmianą wielkości poboru gazu.

Deklarację należy złożyć na piśmie najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem kolejnego roku umownego – w tym terminie można też zmienić lub odwołać złożoną deklarację. Przekroczenie tego terminu powoduje, że złożona deklaracja bądź jej odwołanie lub zmiana są nieskuteczne.

Oczywiście Odbiorca może nie wiedzieć do kiedy może złożyć deklarację – wtedy wystarczy, że złoży w BOK-u zapytanie do kiedy ma złożyć deklarację bądź jej odwołanie lub zmianę.

Zmieniona grupa taryfowa obowiązuje od początku najbliższego roku umownego przez cały ten rok.

Ważne!!! W przypadku, gdy po zakończeniu Roku umownego, w którym Odbiorca był zakwalifikowany do grupy taryfowej na podstawie swojej deklaracji o przewidywanej istotnej zmianie wielkości poboru paliwa gazowego, okaże się, że zużycie paliwa gazowego w tym Roku umownym nie uzasadniałoby zakwalifikowania do grupy taryfowej zgodnie z deklaracją Odbiorcy, Sprzedawca obciąża Odbiorcę różnicą pomiędzy wysokością opłat pobranych na podstawie cen i stawek opłat obowiązujących dla grupy taryfowej, do której Odbiorca był zakwalifikowany oraz cen i stawek opłat obowiązujących dla grupy taryfowej, do której Odbiorca zostałby zakwalifikowany gdyby nie złożył deklaracji.

Kwalifikacja na następny rok umowny następuje na podstawie wielkości zużycia, chyba, że Odbiorca złoży kolejną deklarację.

Edytowane przez odyseuszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfy zmienić nie możesz bo zależy ona tylko i wyłącznie od zużycia gazu w ciągu roku. Zmienić możesz tylko sposób rozliczania ale tylko w obrębie taryfy, czyli jak częst odczyt, co ile miesięcy faktura, lecz przy fakturze co miesiąc są wyższe opłaty stałe.

Jeśli byłaby możliwość zmiany taryfy to wszyscy ogrzewający dom gazem przeszliby na W-2 i zyskaliby kilkaset zł, na to PGNIG nie pójdzie.

 

Dlaczego twierdzisz ze nie moge tego zrobic skoro dzisiaj dzwonilem do gazowni i moge to zrobic!

Mało tego na kartce z gazowni wraz z rachunkiem mam informacje ze raz w roku moge zmienic taryfe !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze strony PGNIG

 

Trzeci przypadek zmiany grupy taryfowej – deklaracja Odbiorcy o przewidywanej istotnej zmianie wielkości poboru paliwa gazowego – dotyczy tylko Odbiorców zakwalifikowanych do jednej z następujących grup taryfowych: od W-1.1 do W-4, od Z-1.1 do Z-4, od S-1.1 do S-4 od B-1.1 do B-3.12T oraz od R-1.1 do R-3.12T.

 

W tym przypadku zmiana może być dokonana w ramach różnych przedziałów zużycia. Nie oznacza to jednak, że Odbiorca może dowolnie wybrać grupę taryfową spośród wszystkich zawartych w Taryfie.

 

Nasz Odbiorca z grupy W-1.1 może wybrać grupę W-2.1, W-2.2, W-2.12T, W-3.6, W-3.9, W-3.12T lub W-4. Takie same zasady odpowiednio dotyczą Odbiorców pobierających inne rodzaje gazu, a więc: zaazotowany (grupy S i Z) oraz propany butany (grupy B i R).

 

O czym trzeba wiedzieć?

 

Deklaracja Odbiorcy musi być umotywowana. Przykładowo zasadność zmiany grupy taryfowej może wynikać (i) ze zmiany używanych przez Odbiorcę urządzeń zasilanych paliwem gazowym, (ii) ze zmiany sposobu używania obiektu lub lokalu, w którym pobierane jest paliwo gazowe lub (iii) z zainstalowania przez Odbiorcę innych urządzeń, zasilanych innymi rodzajami paliwa lub energii i musi skutkować przewidywaną istotną zmianą wielkości poboru gazu.

Deklarację należy złożyć na piśmie najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem kolejnego roku umownego – w tym terminie można też zmienić lub odwołać złożoną deklarację. Przekroczenie tego terminu powoduje, że złożona deklaracja bądź jej odwołanie lub zmiana są nieskuteczne.

Oczywiście Odbiorca może nie wiedzieć do kiedy może złożyć deklarację – wtedy wystarczy, że złoży w BOK-u zapytanie do kiedy ma złożyć deklarację bądź jej odwołanie lub zmianę.

Zmieniona grupa taryfowa obowiązuje od początku najbliższego roku umownego przez cały ten rok.

Ważne!!! W przypadku, gdy po zakończeniu Roku umownego, w którym Odbiorca był zakwalifikowany do grupy taryfowej na podstawie swojej deklaracji o przewidywanej istotnej zmianie wielkości poboru paliwa gazowego, okaże się, że zużycie paliwa gazowego w tym Roku umownym nie uzasadniałoby zakwalifikowania do grupy taryfowej zgodnie z deklaracją Odbiorcy, Sprzedawca obciąża Odbiorcę różnicą pomiędzy wysokością opłat pobranych na podstawie cen i stawek opłat obowiązujących dla grupy taryfowej, do której Odbiorca był zakwalifikowany oraz cen i stawek opłat obowiązujących dla grupy taryfowej, do której Odbiorca zostałby zakwalifikowany gdyby nie złożył deklaracji.

Kwalifikacja na następny rok umowny następuje na podstawie wielkości zużycia, chyba, że Odbiorca złoży kolejną deklarację.

 

To jest ciekawe...

Ważne!!! W przypadku, gdy po zakończeniu Roku umownego, w którym Odbiorca był zakwalifikowany do grupy taryfowej na podstawie swojej deklaracji o przewidywanej istotnej zmianie wielkości poboru paliwa gazowego, okaże się, że zużycie paliwa gazowego w tym Roku umownym nie uzasadniałoby zakwalifikowania do grupy taryfowej zgodnie z deklaracją Odbiorcy, Sprzedawca obciąża Odbiorcę różnicą pomiędzy wysokością opłat pobranych na podstawie cen i stawek opłat obowiązujących dla grupy taryfowej, do której Odbiorca był zakwalifikowany oraz cen i stawek opłat obowiązujących dla grupy taryfowej, do której Odbiorca zostałby zakwalifikowany gdyby nie złożył deklaracji.

Kwalifikacja na następny rok umowny następuje na podstawie wielkości zużycia, chyba, że Odbiorca złoży kolejną deklarację.

 

Czyli co jesli stwierdze ze chce W2 i zaplace mniej to pozniej i tak zrobią mi wyrównanie do W3?:)

Az jutro tam znow zadzwonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, moze troche z innej beczki, ale blisko :)

jak mam obliczyc ile OKOŁO rocznie na ogrzewanie gazem zuzyje moj przyszly domek

wybuduje domek z podaszem w sumie okolo 102m2 uzytkowych- domek bedzie z gazobetonu 24 plus 20 styropian, mieszkam w Lesznie Wielkopolska

myśle o kotle kondensacyjnym

 

pozdrawiam ! i serdecznie dziekuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, moze troche z innej beczki, ale blisko :)

jak mam obliczyc ile OKOŁO rocznie na ogrzewanie gazem zuzyje moj przyszly domek

wybuduje domek z podaszem w sumie okolo 102m2 uzytkowych- domek bedzie z gazobetonu 24 plus 20 styropian, mieszkam w Lesznie Wielkopolska

myśle o kotle kondensacyjnym

 

pozdrawiam ! i serdecznie dziekuje za odpowiedzi

 

Nikt nawet specjalista od swiadectw energetycznych Ci nie powie wiarygodnej wartosci bo do takich wyliczen potrzebne sa dane typu jakie beda okna , ile jakiej wielkosci , jaka brama garazowa jakie parametry

jaka welna itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie mam w planie ten projekt

http://www.projektdlaciebie.pl/domy/109/Bajkowy/rzuty

północ wypada w miejscu gdzie jest garaz - czyli idealnie - okna pewnie koło 0,8 - wełna na dachu tez napewno 20 cm - chodzi mi o dane baardzo przyblizone - bo do tej pory mieszkalem albo w bloku, albo w domku ogrzewanym węglem ... wiec nie wiem jak sie gaz "uzywa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie mam w planie ten projekt

http://www.projektdlaciebie.pl/domy/109/Bajkowy/rzuty

północ wypada w miejscu gdzie jest garaz - czyli idealnie - okna pewnie koło 0,8 - wełna na dachu tez napewno 20 cm - chodzi mi o dane baardzo przyblizone - bo do tej pory mieszkalem albo w bloku, albo w domku ogrzewanym węglem ... wiec nie wiem jak sie gaz "uzywa"

 

Swiadectwo energetyczne na allegro kosztuje 80 zl

napisz do goscia ktory to robi zeby Ci wyliczyl na maila np za 30 zl to czego oczekujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że ja cały czas ale bardzo zależy mi na odpowiedzi - piec Vaillant kondensacyjny ze zbiornikiem na wodę cały czas podgrzewaną gazem. Codiennie ok. 20:00 włączamy piec na temp. 40St a wyłączamy o 6:00 w dniu następnym. Czy tak jest ekonomicznie? W domu w 10 min robi się ciepło i dla nas jest tak ok. tylko zastanawiam się czy nie lepiej cały czas np na 35st (na piecu) mieć a wieczorem tylko dokręcić do 40? Jak odkręcam ogrzewanie to nie jest z poziomu 0 tylko z 23st na piecu. Czy ktoś jest fachowcem i mógłby pomóc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to zapytam troche inaczej, - jak ktos ma podobny domek tj. okolo 100 m2 - w miare dobrze ocieplony to ile mu poszło gazu w zeszłym sezonie - oprócz dogrzewania np. kominkiem ....

Taki dom dość dobrze ocieplony, przy wentylacji grawitacyjnej potrzebuje ok 12000kWh/rok do tego dojdzie cwu po ok 1000kWh/os, zatem dla 4 osób zapotrzebowanie wyniesie 16000kWh - tj 1485m3 gazu, przy taryfie W-3 koszt wyniesie 3360zł. Oczywiście na koszt wpływa komfortowa temperatura (tu 21stC), podniesienie jej o 1 stC powiększa koszt o ok 6%. Zapraszam do mojego kalkulatora, jest w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to zapytam troche inaczej, - jak ktos ma podobny domek tj. okolo 100 m2 - w miare dobrze ocieplony to ile mu poszło gazu w zeszłym sezonie - oprócz dogrzewania np. kominkiem ....

1000 m3 GZ50 za grzanie 20.08.2010 - 22.10.2011 dom ~120 m2

musisz tylko wyrzucic sterowanie pogodowe bo one wiecej robi szkody niz pozytku.

W naszym klimacie dni z siarczystym mrozem mamy gora 30 w ciagu sezonu grzewczego, dni wietrznych prawie 60.

Jak jest +3 do +9 i silny wiatr to pogodowka wariuje. Dla niej jest "ciepło" wiec grzeje słabo a faktycznie temperatura podczas wietrznego dnia jest 10 stopni nizsza niz wskazuje termometr. Regulator pokojowy tez glupieje gdy masz kominek czy inne dodatkowe uzyski ciepla.

Zreszta bezwladnosc podlogowki wyklucza stosowanie regulatora pokojowego. Regulator pokojowy wylaczy kociol dopiero gdy w domu bedzie osiagnieta zadana temperatura, lecz wtedy bedzie juz za pozno bo podlogowka cieplo bedzie oddawala jeszcze przez 12 godzin i przegrzejesz dom.

Zakladajac ze piec zjada 0,5 m3 GZ 50 na godzine standardow grzeje 7 godzin od 15 pazdziernika do 15 listopada, 10 godzin od 15 listopada do 15 grudnia, 14 godzin od 15 grudnia do 15 lutego i dalej 10 godzin 15.02 - 15.03 i 7 godzin 15:03-15:04 - oczywiscie w te dni gdy jest potrzeba grzania.

Moc na kotle zredukowalem do 4 kW co daje temp zasilania 36-39 stopni a to przeklada sie na temp w domu 19,5-20,5 w zaleznosci od uzyskow sloneczno/kuchennych.

Dlaczego tak? - aby calkowicie wyeliminowac taktowanie kotła. Oglupialy sterownik mysli ze dom jest niedogrzany i grzeje non- stop bez taktowania, ograniczenie mocy kotła powoduje ze nigdy przegrzac mu sie nie udaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 tygodni grzebie w ustawieniach kotła (Vitodens 200 + Vitotronic 200).

Dom mam docieplony: 15 cm styropianu w ścianach, 25 wełny w stropie, 15 cm styro pod posadzką. Powierzchnia podłóg - 175 m2.

 

W ciągu tych dwóch tygodni zużycie gazu waha się od 3,5 do 7,5 m3 na dobę. Średnio wyszło około 5 m3.

Teraz mam ustawione tak:

1) podłogówka (cały parter): krzywa grzewcza - nachylenie 0,2, poziom -4, temperatura 19 w dzień i 18 w nocy. Jak były przymrozki to temp była ok (przyjemnie ciepło). JAk dzisiaj rano było + 6stC to podłogówka trochę chłodna. Podniosłem poziom na 0.

2) grzejniki (cała góra): krzywa grzewcza - nachylenie 0,5, poziom 0, temperatura 19 w dzień i 18 w nocy. Podobnie jak przy podłogówce. zmieniłem nachylenie krzywej na 0,6.

 

Czy to zużycie nie powinno być niższe????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 tygodni grzebie w ustawieniach kotła (Vitodens 200 + Vitotronic 200).

Dom mam docieplony: 15 cm styropianu w ścianach, 25 wełny w stropie, 15 cm styro pod posadzką. Powierzchnia podłóg - 175 m2.

 

W ciągu tych dwóch tygodni zużycie gazu waha się od 3,5 do 7,5 m3 na dobę. Średnio wyszło około 5 m3.

Teraz mam ustawione tak:

1) podłogówka (cały parter): krzywa grzewcza - nachylenie 0,2, poziom -4, temperatura 19 w dzień i 18 w nocy. Jak były przymrozki to temp była ok (przyjemnie ciepło). JAk dzisiaj rano było + 6stC to podłogówka trochę chłodna. Podniosłem poziom na 0.

2) grzejniki (cała góra): krzywa grzewcza - nachylenie 0,5, poziom 0, temperatura 19 w dzień i 18 w nocy. Podobnie jak przy podłogówce. zmieniłem nachylenie krzywej na 0,6.

 

Czy to zużycie nie powinno być niższe????

 

Wg mnie nie

Przy obecnej temperaturze w nocy bliskiej zeru 5 m3 na taka powierzchnie i przy zalozeniu ze jest to pierwsyz sezon grzewczy jest ok wynikiem

Pomysl ze jak beda mrozy -15 - to CI łyknie 12 m3 a jak bedzie - 20 to 15 m3 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...