Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Od 2 tygodni grzebie w ustawieniach kotła (Vitodens 200 + Vitotronic 200).

Dom mam docieplony: 15 cm styropianu w ścianach, 25 wełny w stropie, 15 cm styro pod posadzką. Powierzchnia podłóg - 175 m2.

 

W ciągu tych dwóch tygodni zużycie gazu waha się od 3,5 do 7,5 m3 na dobę. Średnio wyszło około 5 m3.

Teraz mam ustawione tak:

1) podłogówka (cały parter): krzywa grzewcza - nachylenie 0,2, poziom -4, temperatura 19 w dzień i 18 w nocy. Jak były przymrozki to temp była ok (przyjemnie ciepło). JAk dzisiaj rano było + 6stC to podłogówka trochę chłodna. Podniosłem poziom na 0.

2) grzejniki (cała góra): krzywa grzewcza - nachylenie 0,5, poziom 0, temperatura 19 w dzień i 18 w nocy. Podobnie jak przy podłogówce. zmieniłem nachylenie krzywej na 0,6.

 

Czy to zużycie nie powinno być niższe????

 

Witam, ja również grzeję Vitodensem 200 z Vitotronikiem 200. Po podłodze 140 m2. Dom stary rocznik 69 ze styropianem 15 cm na scianach. Zuzycie mam bardzo podobne do towjego w ostatnich 2 tygodniach. Średnio około 5 m3/dobe razem z CWU (cyrkulacja 18h na dobe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Komfort kosztuje. Ja też się nie patyczkuję i cyrkulacja chodzi od 7-22 (15h). Codziennie.

Ale dodam, że u mnie poszło jakieś 45m3 przez miesiąc. Daje to 1,5m3/dobę. Te 5m3/dobę przy ostatnich temperaturach to nie za dużo?

Ja mam 155m2 po podłodze...

Temperatura utrzymuje się na poziomie 21.5-22.0. Jak wpadnie słonko to leci do 23.5...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfort kosztuje. Ja też się nie patyczkuję i cyrkulacja chodzi od 7-22 (15h). Codziennie.

Ale dodam, że u mnie poszło jakieś 45m3 przez miesiąc. Daje to 1,5m3/dobę. Te 5m3/dobę przy ostatnich temperaturach to nie za dużo?

Ja mam 155m2 po podłodze...

Temperatura utrzymuje się na poziomie 21.5-22.0. Jak wpadnie słonko to leci do 23.5...

 

Zdecydowanie nie za dużo

JEżeli zużycie masz 5 kubikow minus 1,5 m3 na wode to masz 3,5 m3 na ogrzanie

Ogrzanie 22 stopni - a to jest już sporo jak na ogrzewanie domu gazem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nieprecyzyjnie napisałem.

45m3 poszło na c.o.+cwu+cyrkulacja...

1,5m3/dobę, nie 5m3.

A co do 22st - nie wiem. Może różne są termometry. Ale jakoś poniżej 21.5st jest tak chłodno w domu (wilgotność 53%). Wydaje mi się że może być to kwestia termometrów.

Jeden pokaże 20st, drugi 22st.

 

A kolega pisze, że grzeje do 19st w dzień i 18 w nocy. I 5m3/dobę?

A ja non stop mam powyżej 21.5...

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nieprecyzyjnie napisałem.

45m3 poszło na c.o.+cwu+cyrkulacja...

1,5m3/dobę, nie 5m3.

A co do 22st - nie wiem. Może różne są termometry. Ale jakoś poniżej 21.5st jest tak chłodno w domu (wilgotność 53%). Wydaje mi się że może być to kwestia termometrów.

Jeden pokaże 20st, drugi 22st.

 

A kolega pisze, że grzeje do 19st w dzień i 18 w nocy. I 5m3/dobę?

A ja non stop mam powyżej 21.5...

 

Twój dom to istne perpetum mobile:) Przy włączonej cytrkulacji to na cwu dziennie musisz zużyć min 1m3 gazu za dobe, a predzej nawet 1,5m3. Z tego wniosek, ze twój dom czerpie jakąś niesamowitą energię z wnętrza ziemi w takim razie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój dom to istne perpetum mobile:) Przy włączonej cytrkulacji to na cwu dziennie musisz zużyć min 1m3 gazu za dobe, a predzej nawet 1,5m3. Z tego wniosek, ze twój dom czerpie jakąś niesamowitą energię z wnętrza ziemi w takim razie:)

 

JA przy nie włączonej CWU ( tylko grzaniu wody 2 razy dziennie ) - 2 dorosle osoby zuzywam jakies 0,5-0,8 m3 gazu na ogrzewanie ( gotowanie na prądzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA przy nie włączonej CWU ( tylko grzaniu wody 2 razy dziennie ) - 2 dorosle osoby zuzywam jakies 0,5-0,8 m3 gazu na ogrzewanie ( gotowanie na prądzie)

 

Ja podobnie, ale on pisze, ze cyrkulacja chodzi u niego przez kilkanascie h dziennie, więc dlatego uwazam, ze spali na CWU 1,0-1,5m3/dobe, a gdzie ogrzewanie? Skoro wszystkiego mu tyle spala? Pewnie zapomniał wspominieć, ze oprócz kotła gazowego ma solary, pompe ciepła i kominek z płaszczem wodnym, w którym przepala wieczorami albo np, ze wybudował dom pasywny lub prawie pasywny, a nie taki jak obecnie przeciętnie ludzie budują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej no koledzy bez złośliwości proszę. A spróbuję zobrazować sytuację na tyle dokładnie na ile potrafię:

1. Nie mam kominka.

2. Nie mam solarów.

3. Mam PPC, ale grzała tylko tydzień wodę w tym okresie (potem było za zimno i na gazie wychodzi taniej).

4. Mam rekuperację (jeszcze bez GWC)

5. Przez ostatni miesiąc nie były jakieś drastyczne temperatury. W dzień bywały powyżej 10st, w nocy też głównie 2-5st. Kilka nocy w okolicach 0st, 2 dni gdy widziałem -4st z rana.

6. Dwa lub trzy dni wyłączyłem w ogóle ogrzewanie bo słonko za bardzo nagrzało dom (no ciepło na zewnątrz było).

7. Nie budowałem pasywnego domu. Ale dom ciepły - tak. Gro ludzi tutaj ma 2x lepiej ocieplone domki...

8. Acha też kuchenka indukcyjna.

9. Córka 8 lat i dwoje rodziców, zmywarka, kąpanie co drugi dzień powiedzmy (prysznic).

 

Na koniec dodam, że nie wiem czy na liczniku było "0" gdy zacząłem grzać. W piątek miałem na liczniku 45m3. Minęło dokładnie 28dni (4tyg).

 

Poczekajmy jeszcze, na pewno to zużycie gazu mocno pójdzie w górę wraz ze spadkiem temp. zewn, no ale ludzie - przy takich temperaturach 5m3/dobę wydaje mi się za dużo.

 

Ja nie po to piszę by się chwalić czy coś. Bo sam jestem trochę zaskoczony tym spalaniem (i włączoną przy tym cyrkulacją).

Jeszcze sezon zweryfikuje te dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie wspomniałeś, że cwu masz z pc i również ona wspomaga Ci ogrzewanie to może uzupełniłbyś ile energii dostarczyła w tym czasie pc?

 

Jak dla mnie 5 m3 przy samym gazie - ogrzewanie domu plus woda na okrągło to super wynik nie wiem sorry szukasz z dupa szczescia jak to mowia

 

Samo ogrzanie domu to 3,5 m3 to wg Ciebie duzo??

 

Bo wg mnie nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te podane przez mnie temperatury to wskazania na kotle bo w pomieszczeniach to mam w dzień pewnie koło 22-23st C

 

To ja jednego nie rozumiem... Ja na sterowniku jak nastawie 21 to w domu mam 21 nie 20 i nie 22 ...

 

Sorry nie uweirze w to ze masz w domu 23 stopnie , cyrkulacyjna 24 h , 130 m2 po podłodze i na samym gazie masz 5 m3 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie wspomniałeś, że cwu masz z pc i również ona wspomaga Ci ogrzewanie to może uzupełniłbyś ile energii dostarczyła w tym czasie pc?

Nie mam zielonego pojęcia. Nie sprawdzałem jak długo chodziła czy ile wody zużyłem...

Dobra na razie przemilczę resztę i zaufam kolegom, czekając kolejny miesiąc. Wówczas wrócę z bardziej rzetelną informacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te podane przez mnie temperatury to wskazania na kotle bo w pomieszczeniach to mam w dzień pewnie koło 22-23st C

 

kolejny fenomen, jak mozna mieć w pomieszczeniach wyższa temperaturę jak na pracującym kotle? Kocioł 19 st, a w pomieszczeniach 22-23st?

 

U mnie teraz tez, w zalezności od dnia idzie 4-6m3 gazu. Cyrkulacja wyłączona, żadnych innych zródeł ogrzewania, temperatura w nocy 20st, dzienna 21st. Dom 150 m2 + 50 m2 garaż też lekko ogrzewany. To z użycie uważam za całkowicie normowe przy aktualnym przeciętnym budownictwie jakie teraz powstaje, powstawało 2-3 lata temu.

Dodam, ze w zeszłym sezonie maksymalnie zużycie dobowe jakie osiagnąłem przy największych morzach było 15 m3/dobę.

Edytowane przez greg28
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zielonego pojęcia. Nie sprawdzałem jak długo chodziła czy ile wody zużyłem...

Dobra na razie przemilczę resztę i zaufam kolegom, czekając kolejny miesiąc. Wówczas wrócę z bardziej rzetelną informacją.

Przy podaniu zużycia gazu wypadałoby o pc do cwu i wspomagania podłogówki chociaż wspomnieć.

Mam PPC, ale grzała tylko tydzień wodę w tym okresie (potem było za zimno i na gazie wychodzi taniej)

Ciekawie prawisz - możesz zapoznać nas z porównaniem kosztu cwu z gazu i swojej pc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...