Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przy podaniu zużycia gazu wypadałoby o pc do cwu i wspomagania podłogówki chociaż wspomnieć.

 

Ciekawie prawisz - możesz zapoznać nas z porównaniem kosztu cwu z gazu i swojej pc?

 

Zawsze mi sie wydawało że Pompa ciepła dziala również podczas mrozów :)

To na jasna cholere pompa w lecie? to taniej solary zakladac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kolejny fenomen, jak mozna mieć w pomieszczeniach wyższa temperaturę jak na pracującym kotle? Kocioł 19 st, a w pomieszczeniach 22-23st?

 

A ja bym tutaj nie szukał nic nienormalnego. To może być zwyczajne przekłamanie elektroniki. U mnie w PC jest podobnie, ustawione 21 a w salonie 22,8, w łazienkach 24. To mogą też być zyski bytowe albo słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym tutaj nie szukał nic nienormalnego. To może być zwyczajne przekłamanie elektroniki. U mnie w PC jest podobnie, ustawione 21 a w salonie 22,8, w łazienkach 24. To mogą też być zyski bytowe albo słoneczne.

 

No właśnie. Ja generalnie jestem chyba trochę ciemny, ale jak np. ustawię na kotle 22 st C to w pomieszczeniach powinno być 22, ale przy jakim ustawieniu głowicy termostatycznej na grzejniku lub regulatora od podłogówki - maksymalnym?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mi sie wydawało że Pompa ciepła dziala również podczas mrozów :)

To na jasna cholere pompa w lecie? to taniej solary zakladac

 

To dobrze, że ci się tylko wydawało. Istnieją różne pompy ciepła. Kolega ma najwyraźniej tanią PC do CWU, która grzeje wodę tylko przy np. dodatnich temperaturach. Taka PC kosztuje już około 3tyś i zapewnia w tym czasie 100% CWU za niewielkie pieniądze (około 7-10zł miesięcznie na osobę), w przeciwieństwie do solarów, które są też dużo droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie 5 m3 przy samym gazie - ogrzewanie domu plus woda na okrągło to super wynik nie wiem sorry szukasz z dupa szczescia jak to mowia

Samo ogrzanie domu to 3,5 m3 to wg Ciebie duzo??

za bardzo nie rozumiem Twojej aluzji, ale skoro poważnie pytasz - postaram się konkretnie odpowiedzieć

3,5m3 gazu to na dzisiaj 35kWh ciepła, jeśli w domu utrzymuje temp 18,5stC to przy średniej dobowej na zewnątrz (przyjmuję) 11stC zapotrzebowanie domu wynosi 4,67kWh/dobę/K (średnie zapotrzebowanie na ogrzewanie 194W), jeśli średnia temp spadnie do -20stC to do utrzymania temp 18,5stC w domu zużyje 18m3/dobę gazu - dużo, mało każdy ocenia sam.

U siebie nie włączyłem jeszcze kotła gazowego, przepalam w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma najwyraźniej tanią PC do CWU, która grzeje wodę tylko przy np. dodatnich temperaturach.

Tu opisał swoją pc i zaznaczył, że wygrzewał nią podłogówkę.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172743-Malachit-%C5%9Awistak%C3%B3w-dziennik-budowy&p=4817233&viewfull=1#post4817233

dlatego co do zużycie gazu przez niego mam pewne wątpliwości,

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wygląda na to że mi całkiem niewiele idzie a obawiałem się że za dużo. Dom 155m po podłodze, 24cm solbet + 12cm styro, 25cm wełny w skosach i stropie, kocioł Vaillant turbomax 21kW. Zacząłem grzać w zeszły poniedziałek i wtedy zeszło 5,6m3, ale to dlatego że dom przez 3 dni stał pusty z pozaciąganymi roletami i mocno się wychłodził. Później już od wtorku idzie średnio 3.2m3/dobę - co, cwu + jej obieg no i kuchenka. W pomieszczeniach z których się często korzysta 21-22st, w łazienkach 24 natomiast w dwóch rzadko używanych pokojach 19st. Obieg cwu włącza się tylko rano i wieczorem (do mycia) a między 22gą a 6stą temp obniżona do 19st.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu opisał swoją pc i zaznaczył, że wygrzewał nią podłogówkę.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172743-Malachit-%C5%9Awistak%C3%B3w-dziennik-budowy&p=4817233&viewfull=1#post4817233

dlatego co do zużycie gazu przez niego mam pewne wątpliwości,

Oj chłopaki ależ wy już jakieś śledztwo prowadzicie.

Tyle pytań, jak tu teraz poodpowiadać..? Spróbuję.

Moja pompa ciepła służy wg producenta wyłącznie do ogrzewania cwu.

Ja kupiłem sobie taką z jedną wężownicą więcej, i wpiąłem w podłogówkę.

Wygrzewałem swego czasu (w lecie!!!) nią podłogówkę, bo nie miałem jeszcze gazu.

Na to wygrzewanie poszło mi jakieś 120kWh energii elektrycznej. Ile ciepła wygenerowałem? A kto to wie. Jedynie można założyć, że COP był ok. 3.5.

 

Ostatnio kolega pokazał mi rachunki za gaz i prąd. Cena za 1kWh energii miał 62gr (całościowo), za 1m3 gazu GZ50 - 2,2zł (czyli jakieś 22gr/kWh).

Wychodzi na to, że aby opłacało mi się grzać cokolwiek pompą, jej COP musi być powyżej 3.0 (koszty zrównują się przy 2.81). A taki COP wg producenta jest powyżej +8, +9st.

Jak gaz zdrożeje (a właśnie ma drożeć) - bilans się lekko zmieni.

Wniosek - przy aktualnych cenach prądu i gazu powietrzna PC nie jest już tak atrakcyjna jak oczekiwałem (liczyłem gaz 25gr, prąd 50gr - graniczny COP=2.0).

Za to latem, COP będzie korzystny a dodatkowo zyskam trochę chłodu wentylacyjnego.

Przy aktualnych cenach PPC bym nie kupił (ale i solarów też nie) :)

 

Edit:

Chłopaki, ja widzę, że to zużycie jest dziwnie małe. Nie ukrywam.

Sam się zastanawiam. Sprawdzę dziś ile mam na liczniku.

Sam kocioł gdyby chodził non stop na minimum i się nie wyłączał (o co go podejrzewam=walczę ze sterownikiem) - powinien połknąć ponad 5m3/dobę...

Nie wspominając o cwu i cyrkulacji...

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopaki ależ wy już jakieś śledztwo prowadzicie.

Tyle pytań, jak tu teraz poodpowiadać..? Spróbuję.

Moja pompa ciepła służy wg producenta wyłącznie do ogrzewania cwu.

Ja kupiłem sobie taką z jedną wężownicą więcej, i wpiąłem w podłogówkę.

Wygrzewałem swego czasu (w lecie!!!) nią podłogówkę, bo nie miałem jeszcze gazu.

Na to wygrzewanie poszło mi jakieś 120kWh energii elektrycznej. Ile ciepła wygenerowałem? A kto to wie. Jedynie można założyć, że COP był ok. 3.5.

 

Ostatnio kolega pokazał mi rachunki za gaz i prąd. Cena za 1kWh energii miał 62gr (całościowo), za 1m3 gazu GZ50 - 2,2zł (czyli jakieś 22gr/kWh).

Wychodzi na to, że aby opłacało mi się grzać cokolwiek pompą, jej COP musi być powyżej 3.0 (koszty zrównują się przy 2.81). A taki COP wg producenta jest powyżej +8, +9st.

Jak gaz zdrożeje (a właśnie ma drożeć) - bilans się lekko zmieni.

Wniosek - przy aktualnych cenach prądu i gazu powietrzna PC nie jest już tak atrakcyjna jak oczekiwałem (liczyłem gaz 25gr, prąd 50gr - graniczny COP=2.0).

Za to latem, COP będzie korzystny a dodatkowo zyskam trochę chłodu wentylacyjnego.

Przy aktualnych cenach PPC bym nie kupił (ale i solarów też nie) :)

 

Nie wiem czemu, ale ja mam troche inne ceny niz ty podajesz. U mnie cena za kw energii elektrycznej przy taryfie G11 wynosi ok 0,57 gr. Z kolei cena metra gazu gz50 w taryfie W3 juz po podwyżce jaka była wynosi ok 1,75 pln/m3. Są to ceny brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale ja mam troche inne ceny niz ty podajesz. U mnie cena za kw energii elektrycznej przy taryfie G11 wynosi ok 0,57 gr. Z kolei cena metra gazu gz50 w taryfie W3 juz po podwyżce jaka była wynosi ok 1,75 pln/m3. Są to ceny brutto.

 

A dzieliłeś swój rachunek W-3 przez ilość metrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopaki ależ wy już jakieś śledztwo prowadzicie.

Tyle pytań, jak tu teraz poodpowiadać..? Spróbuję.

Moja pompa ciepła służy wg producenta wyłącznie do ogrzewania cwu.

Ja kupiłem sobie taką z jedną wężownicą więcej, i wpiąłem w podłogówkę.

Wygrzewałem swego czasu (w lecie!!!) nią podłogówkę, bo nie miałem jeszcze gazu.

Na to wygrzewanie poszło mi jakieś 120kWh energii elektrycznej. Ile ciepła wygenerowałem? A kto to wie. Jedynie można założyć, że COP był ok. 3.5.

 

Ostatnio kolega pokazał mi rachunki za gaz i prąd. Cena za 1kWh energii miał 62gr (całościowo), za 1m3 gazu GZ50 - 2,2zł (czyli jakieś 22gr/kWh).

Wychodzi na to, że aby opłacało mi się grzać cokolwiek pompą, jej COP musi być powyżej 3.0 (koszty zrównują się przy 2.81). A taki COP wg producenta jest powyżej +8, +9st.

Jak gaz zdrożeje (a właśnie ma drożeć) - bilans się lekko zmieni.

Wniosek - przy aktualnych cenach prądu i gazu powietrzna PC nie jest już tak atrakcyjna jak oczekiwałem (liczyłem gaz 25gr, prąd 50gr - graniczny COP=2.0).

Za to latem, COP będzie korzystny a dodatkowo zyskam trochę chłodu wentylacyjnego.

Przy aktualnych cenach PPC bym nie kupił (ale i solarów też nie) :)

 

Edit:

Chłopaki, ja widzę, że to zużycie jest dziwnie małe. Nie ukrywam.

Sam się zastanawiam. Sprawdzę dziś ile mam na liczniku.

Sam kocioł gdyby chodził non stop na minimum i się nie wyłączał (o co go podejrzewam=walczę ze sterownikiem) - powinien połknąć ponad 5m3/dobę...

Nie wspominając o cwu i cyrkulacji...

 

Swistak1, a może masz licznik zepsuty i za mało ci pokazuje:) raczej bym tego nie zgłaszał do gazowni.

A jaki ty kocioł w ogóle masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i kolega mamy na razie W2 (w sumie W3 nie przewiduję). Takie ceny wyszły z ostatnich faktur.

Ceny nie są chyba jednakowe w całej Polsce...

A prąd - na pewno on ma jednolitą taryfę, ale jaką nawet nie wiem...

Po prostu wziął fakturę (na jakieś 360zł była) i podzielił przez zużyte kWh...wyszło 62gr.

 

Greg28, wiesz że też to zacząłem właśnie podejrzewać :).

Całkiem poważnie podejrzewać.

Mam Immergasa 12kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzieliłeś swój rachunek W-3 przez ilość metrów?

 

chyba nie chcesz doliczać do ceny metra gazu opłat stałych, bo by herezje wychodziły, każdego miesiąca inne.

Przykładowo zużyje ktoś w lato 2m3 gazu w lato w 2 miesiące to wg tego metr gazu kosztowałby kilkadziesiąt pln, a tak nie jest:)

Moj ostatni rachunek 212 pln, a zuzyte 43 m3, jakby to liczysz tak jak chcesz to wyszło by, ze m3 gazu kosztuje ok 4.93 pln/m3.

Edytowane przez greg28
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczę pełny rachunek. No może nie przesadzajmy z rachunkiem na którym jest 43m3...

Najlepiej wziąć wszystkie rachunki za pełny rok i podzielić przez zużyte m3. Tylko tak. Nie inaczej.

 

Ale w takim razie opłaty stałe na rachunku gazowym to do czego wliczasz? Do abonamentu za radio Maryja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie chcesz doliczać do ceny metra gazu opłat stałych, bo by herezje wychodziły, każdego miesiąca inne.

Przykładowo zużyje ktoś w lato 2m3 gazu w lato w 2 miesiące to wg tego metr gazu kosztowałby kilkadziesiąt pln, a tak nie jest:)

Moj ostatni rachunek 212 pln, a zuzyte 43 m3, jakby to liczysz tak jak chcesz to wyszło by, ze m3 gazu kosztuje ok 4.93 pln/m3.

 

Ale tyle kosztuje bo tyle za niego płacisz. Czyż nie? Idziesz do banku i płacisz tylko za gaz a za przesył już nie? Płacisz całość. Cenę metra należy wyliczyć ze średniej rocznej. Ja wiem, te rachunki bez przesyłów tak jakoś lepiej wyglądają:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczę pełny rachunek. No może nie przesadzajmy z rachunkiem na którym jest 43m3...

Najlepiej wziąć wszystkie rachunki za pełny rok i podzielić przez zużyte m3. Tylko tak. Nie inaczej.

 

Ale w takim razie opłaty stałe na rachunku gazowym to do czego wliczasz? Do abonamentu za radio Maryja?

 

:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie chcesz doliczać do ceny metra gazu opłat stałych, bo by herezje wychodziły, każdego miesiąca inne.

Przykładowo zużyje ktoś w lato 2m3 gazu w lato w 2 miesiące to wg tego metr gazu kosztowałby kilkadziesiąt pln, a tak nie jest:)

Moj ostatni rachunek 212 pln, a zuzyte 43 m3, jakby to liczysz tak jak chcesz to wyszło by, ze m3 gazu kosztuje ok 4.93 pln/m3.

Niestety, ale jesteś w błędzie - oczywiście mógłbyś nie doliczać opłat stałych, ale tylko wtedy gdybyś ich nie płacił, ale wątpię aby dostawca się na to zgodził, zatem jednostkowy koszt z faktury to zapłaciłem/zużyłem - inne dane z faktury można pominąć - często ich liczba i zróżnicowanie to dopiero herezje. Oczywiście najlepiej liczyć koszt za okres roku, 12 ost miesięcy, ale z rzeczywistego rozliczenia nie z prognozy - takie dane są kosztem rzeczywiście poniesionym.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...