Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tak sobie wtrącę tutaj ze trzy grosze...

jak sobie liczycie zużycie gazu na sezon grzewczy( no i oczywiście ile to kasy), to nie zapomnijcie doliczyć tak z 250 kwh prądu na piec i wszystko z nim związane...

od jakiegoś czasu obserwuję taką instalację z piecem kondensacyjnym i sam jestem zdziwiony jak dużo żre energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie wtrącę tutaj ze trzy grosze...

jak sobie liczycie zużycie gazu na sezon grzewczy( no i oczywiście ile to kasy), to nie zapomnijcie doliczyć tak z 250 kwh prądu na piec i wszystko z nim związane...

od jakiegoś czasu obserwuję taką instalację z piecem kondensacyjnym i sam jestem zdziwiony jak dużo żre energii

 

Czyli taki piec pobiera średnio około 30W? Czyli dodatkowe 145zł w G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli taki piec pobiera średnio około 30W? Czyli dodatkowe 145zł w G11.

 

całego roku nie liczyłem

mam wpięty licznik i już teraz pokazuje średnio ok.1kwh na dobę, a co będzie jak zacznie się naprawdę zima?

zliczając cały rok (co i cwu poza sezonem grzewczym) pewnie przekroczy 300 kwh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całego roku nie liczyłem

mam wpięty licznik i już teraz pokazuje średnio ok.1kwh na dobę, a co będzie jak zacznie się naprawdę zima?

zliczając cały rok (co i cwu poza sezonem grzewczym) pewnie przekroczy 300 kwh

 

Mówisz tu o elektronice, czy już z pompami obiegowymi? Czyli ile wychodzi w waszych przypadkach faktyczna cena za 1m3 gazu po doliczeniu przesyłu i prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz tu o elektronice, czy już z pompami obiegowymi? Czyli ile wychodzi w waszych przypadkach faktyczna cena za 1m3 gazu po doliczeniu przesyłu i prądu?

 

mówię o całym tym pudle wiszącym na ścianie (ariston genus premium, pompkę ma w środku) i podłączonym do "elektrowni";)

jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś dodatkowe pompki np. do podłogówki to wyniki będą na pewno inne...

nie w moich przypadkach..., ja to tylko obserwuję i analizuję...

nie moje klimaty, wolę prądy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie o krzywą grzewczą. Mówi się, że powinna być dostosowana do charakterystyki energetycznej domu i z jednej strony na tyle wysoka by zapewnić w nim ciepło, z drugiej strony na tyle niska, by ogrzewanie było możliwie oszczędne. Uświadomcie mnie, dlaczego ustawienie jej na niższą (co - z tego co rozumiem - powoduje niższą temperaturę w obiegu ale dłuższe "okresy" grzania) prowadzi do mniejszego zużycia gazu (niż gdyby w grzejnikach temperatura była wyższa, ale "grzały" by rzadziej)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zapoznać nas z metodą wyliczenia tego zwrotu? Mam wątpliwości co do tego okresu.

 

Okres strzeliłem z głowy na szybkiego, ale jak chcesz moge ci to wyliczyć. Oczywiście chodzi tu o wyliczenie dla uzytkowników gazu. Podam na moim przykładzie.

Instalacje solarne sa różne, ale do przykładu powiedzmy, ze takie coś z montażem kosztuje powiedzmy 8500 pln. \jeden powie, ze drożej drugi, ze taniej, ja przyjąłem tyle.

A więc tak, na cwu jak pokazują moje faktury idzie mi 43m3 gazu na 2 miesiące, zeby nikt, nie mówił, ze bardzo mało to zaokragle to do 50 m3, czyli 25 m3 na miesiąc. Niech solary dadzą mi przez pełnych 8 miesiecy 100% zapotrzebowanie na cwu. Bo na pewno nie dadzą 100 % przez cały rok, bo takie kosztowałyby dużo więcej, jak przyjęta przeze mnie cena wyjsciowa zestawu. Czyli 25 m3 * 1.75 pln = 43,75pln Dalej 43,75 pln * 8 miesięcy = 350 pln Tyle jestem w stanie zaoszczędzić rocznie na tym, ze załozył bym sobie solary. Teraz juz tylko pozostaje wykonac takie działanie:

8500 / 350 = 24,29 to jest czas w latach po ilu by mi sie zwróciła ta inwestycja. Nie dodawałem tutaj jeszcze kosztów eksploatacyjnych solarów(serwisy, przeglądy, naprawy, wymiany płynów itd, aha ciekawe czy one po 25 latach nie okaze sie, ze sie juz np wypaliły i trzeba zastosować nowe panele:)), które to wydłużą okres zwrotu jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na koniec. Jeżeli wszyscy użytkownicy gazu zliczą swoje roczne rachunki i podzielą przez m3, to rozbieżności nie będą wcale takie duże między poszczególnymi odbiorcami. Podajcie swoje średnie roczne.

 

U mnie wyszło 19,03 zł./ m2

 

rachunek roczny : 2740

powierzchnia ogrzewana : 144 m2

2740/144 = 19,03

 

Oczywiście uwzględniałem wszystkie opłaty stałe na fakturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greg28

Ale jak jesteś na granicy W-2 i W-3 to dzięki solarom możesz obniżyć całoroczne koszty przesyłu, a to jest kolejne kilka stówek. Możesz też wspomagać ogrzewanie w okresach przejściowych. Tutaj też bardzo dużo zależy od zapotrzebowania na CWU. Czy w domu mieszkają 2-3 osoby czy jest przedszkole.

Ogólnie jestem przeciwny budowaniu nowego domu z myślą o gazie+solary. To już się robi zbyt duża inwestycja, a koszty użytkowania nie małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greg28

Ale jak jesteś na granicy W-2 i W-3 to dzięki solarom możesz obniżyć całoroczne koszty przesyłu, a to jest kolejne kilka stówek. Możesz też wspomagać ogrzewanie w okresach przejściowych. Tutaj też bardzo dużo zależy od zapotrzebowania na CWU. Czy w domu mieszkają 2-3 osoby czy jest przedszkole.

Ogólnie jestem przeciwny budowaniu nowego domu z myślą o gazie+solary. To już się robi zbyt duża inwestycja, a koszty użytkowania nie małe.

 

Ja to podałem na moim przykładzie, rocznie zużyłem ok 1900 m3 gazu na wszystko. Na cwu niech poszło 300m3, tak czy inaczej daleko mi do granicy W-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re greg28

ponieważ Twoje zużycie gazu na cwu latem może odbiegać od normy (urlop, wyjazdy członków rodziny), dlatego proponuję przyjąć 1000kWh/osobę rocznie do cwu, tj dla 4 osobowej rodziny 4000kWh/rok. Solary w okresach przejściowych wspomagają co - możemy przyjąć, że ok 8-10% ogrzewania domu. Jeśli na ogrzewanie dom potrzebuje 12000kWh/rok to solary dostarczą 960-1200kWh. Solary podgrzeją 65% cwu rocznie, co w naszym przykładzie wyniesie 2600kWh, zatem łącznie możemy przyjąć, że do systemu dostarczą 3560-3800kWh - wyjściową możemy przyjąć 3700kWh/rok. Jeśli przyjmiemy obecną cenę gazu 21gr/kWh to oszczędności wyniosą 777zł/rok. Jeśli dodatkowo dzięki solarom możemy przejść z W-3 do W-2 to rocznie zaoszczędzimy 482zł na opłatach stałych, zatem w sumie przy obecnych stawkach oszczędności mogą sięgnąć 1264zł/rok. Jeśli na ten system wydamy jak w/w 8500zł oraz uzyskamy dotację w wysokości 45% to koszt wyniesie 4675zł, zatem ta inwestycja zwróci się w ciągu niecałych 4 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co tam, mogą być i kwadratowe;)

u mnie taniej taryfy 9400kwh(CO,CWU, pralka ,zmywarka itp.)

rachunek 3008zł

powierzchnia ogrzewana 154m2

3008/154=19,53 zł

och... jaki ten prąd drogi;)

 

Lepiej by było liczyć na m3 kubatury domu, bo "poddaszowcy" rrzy tej samej powierzchni podłóg mają mniejsza kubaturę od "parterowców" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...