Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Do liczenia ceny gazu i prądu nie doliczałem opłat abonamentowych i opłat sieciowych stałych, bo ponosimy je w stałej wysokości bez względu na zużycie nośników energii, więc nie wiem czemu przyczepiłeś się do ceny gazu jaki podałem, a ceny prądu juz nie?

 

Bo ja opłat stałych za gaz nie płacę-ty tak. Ja podaje całkowite koszty ogrzewania-ty nie

Ale twoja brocha, łudź się dalej, że masz gaz po 1,75. Mogą ci nawet obniżyć do 1zł a podnieść przesył, rachunek będzie ten sam, za to jaka miła cena gazu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a jak chcesz porównać koszty ogrzewania 2 identycznych domów np 150m2 - jeden ogrzewany gazem GZ-50 a drugi prądem?

dalej nie będziesz uwzględniach abonamentu i opłat stałych - dodam, że do grzany gazem ma kuchnie na gaz, a grzany prądem ma kuchnię na prąd. jak to chcecie inaczej policzyć?

 

A czy wy nie możecie zrozumieć, ze ja cały czas piszę o cenie jednostkowej gazu i prądu, a nie całkowitych kosztach? Rozjasnijcie swoje umysły troche to nie takie trudne. Jak będę mówił o całkowitych kosztach ogrzewania to nie omieszkam sie uwzględnić kosztów stałych :p Za cały rok zuzyłem ok 1900 m3 gazu i nigdzie nie piszę, ze kosztowało mnie to 3043 pln(po starych jeszcze cenach gazu) tylko 3877 pln. Rozróżnijcie wreszcie, gdzie gada sie o całkowitych kosztach, a w którym miejscu gada się o cenie jednostkowej jakiegoś nośnika ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podawanie kosztów gazu bez uwzględniania opłat abonamentowych to manipulacja - zaniżanie faktycznych kosztów CO i CWU

Zawsze rzeczywisty poniesiony koszt z faktury to ZAPŁACIŁEM/ZUŻYŁEM - każdy inny to jw.

re greg28

Ok cenę jednostkową zostaw dla siebie - bo jest wyliczona wg wybranych przez Ciebie pozycji z faktury, jeśli podajesz na FM to nie cenę a koszt jednostkowy i będzie dobrze, zwłaszcza że ten policzysz szybciej, łatwiej i dokładniej. U Ciebie 2,04zł/m3, czyli 0,2047zł/kWh - gdybyś podał sprawność kotła to policzymy jaką część zapotrzebowania na ciepło dostarczasz gazem. Czy aby dobrze policzyłeś m3 z faktur, bo wg cen które posiadam to wypada za w/w kwotę 1780m3 gazu a nie 1900 - a to zmienia rachunek i wypada 0,2184zł/kWh i 2,1781zł/m3 gazu - spora różnica do kosztu o który się spierasz (1,75zł) - czyli zaniżasz faktycznie poniesiony koszt o prawie 25%.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wy nie możecie zrozumieć, ze ja cały czas piszę o cenie jednostkowej gazu i prądu, a nie całkowitych kosztach? Rozjasnijcie swoje umysły troche to nie takie trudne. Jak będę mówił o całkowitych kosztach ogrzewania to nie omieszkam sie uwzględnić kosztów stałych :p Za cały rok zuzyłem ok 1900 m3 gazu i nigdzie nie piszę, ze kosztowało mnie to 3043 pln(po starych jeszcze cenach gazu) tylko 3877 pln. Rozróżnijcie wreszcie, gdzie gada sie o całkowitych kosztach, a w którym miejscu gada się o cenie jednostkowej jakiegoś nośnika ciepła.

 

Cofnij się, i przeczytaj od czego zaczęła się dyskusja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie tylko zdanie na zakończenie tematu, bo szkoda strzępić języka.

Wg waszych teorii ktoś, kto zużył przez cały rok np 4000m3 gazu do ogrzewania powinen sie cieszyć, bo w stosunku do tego, kto np zużył 2000m3 gazu, ma nizszą cenę gazu. Wg mnie to powinen być załamamy swoimi wynikami:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się podpisuję pod Liwko i spółką :). A kolega Greg jest sam ze swoim tokiem liczenia (choć zaznaczę, że wiem o co mu chodzi, ale nie można pisać, że 1m3 gazu kosztuje go 1,75PLN).

Kiedyś ktoś (dokładnie pan Smoleń w kabaretowym kontekście) powiedział, cytuję:

"Normą jest ogół, nie margines".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greg28 - podam ci może inny przykład, dotyczący prądu i taryfy G11 - cena prądu - cacy 0,4887/kwh (z przesyłem) - wg strony producenta i faktury

Ale okazuje się, że uwględniając abonament i opłatę stała, średnia cena 1kwh wychodzi 0,60zł (dla standarowego miesięcznego zużycia) - tyle faktycznie płacisz za 1kwh...producenti różnych mediów od dawna stosuja takie triki zeby nam się wydawało jak to tanio mamy :D

 

Masz taniego dostawce prądu (jaki?), bo mnie 1kwh wynosi 0,5722 pln(z przesyłem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie tylko zdanie na zakończenie tematu, bo szkoda strzępić języka.

Wg waszych teorii ktoś, kto zużył przez cały rok np 4000m3 gazu do ogrzewania powinen sie cieszyć, bo w stosunku do tego, kto np zużył 2000m3 gazu, ma nizszą cenę gazu. Wg mnie to powinen być załamamy swoimi wynikami:)

Z tym, że nie na pewno - bo ten od 4000m3 może mieć 3 razy większy dom i o 4stC wyższą w nim temperaturę - wtedy może śmiać z tego co marznie i oszczędza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolcie ze wtrace swoje 3 grosze w tym temacie ale troszke z innej beczki, mam nadzieje ze ktos bedzie mi w stanie cos powiedziec pocieszajacego :)

 

Niedawno wprowadzilem sie z żoną (swiezo po slubie:P ) do domku, który wyremontowalismy przez wakacje. Domek jest niewielki bo 40 m2 (jeden pokoj, kuchnia, lazienka ganek i suszarnia). Zalozylismy ogrzewanie gazowe, piec Termet miniterm, grzejniki w każdym pomieszczeniu + podłogówka w kuchni i lazience. Kupilem sterownik temperatury ktory umiescilem w pokoju. Postanowilismy dodatkowo ocieplic dom zeby maksymalnie zmniejszyc zuzycie gazu. Podłoga także jest ocieplona styropianem a od strony dachu jest strych (nie ma tam izolacji termicznej)

Powierzchnia do grzania mała, wiec myslalem ze zuzycie tez bedzie niskie. Jednak robiac codziennie zapiski z licznika gazowego okazuje się ze srednio dzienne zuzycie gazu to ponad 4m3. (dodam ze piec jest dwufunkcyjny wiec wykorzystywany jest zarowno do CO jak i CWU , a takze do kuchenki gazowej). Temperatura na sterowniku ustawiona jest na 20 stopni w dzien i 19 w nocy. Temperatury w ostatnich 2 tygodniach na dworze tez nie byly takie tragiczne bo nawet w nocy zadko spadaly ponizej zera.

Czy ktos moze mi powiedziec w przyblizeniu ile bedzie trwał okres w ktorym sciany budynku beda "zimne" po tym jak kilka lat budynek nie byl ogrzewany? o ile moze byc wtedy wieksze zuzycie gazu? jakiego zuzycia moge sie spodziewac w przyszlosci?

 

za wszelka pomoc i odpowiedzi z gory dziekuje , jest to moj pierwszy sezon grzewczy w dodatku w domku a nie w blokach wiec jestem laikiem w tych sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymuję 2 faktury rocznie - ta dotyczy okresu od 10/03/2010 do 13/09/2011.

 

no to co innego, ale wiem, ze niektórzy takie rachunki za prąd płacą w domach za 2 miesiące. Np moi teściowie, którzy mieszkają niedaleko mnie. Ja dostaje rachunek 200, a oni 600-700:) U nich 3 osoby dorosłe, woda grzana w boilerze grzałką z termostatem przez całe lato 24h na dobę, 4 tv, 2 lodówki, zamrażarka. Non stop jakies pralki, piekarniki, suszarki, lokówki, prostownice i wiele innych bajerów pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolcie ze wtrace swoje 3 grosze w tym temacie ale troszke z innej beczki, mam nadzieje ze ktos bedzie mi w stanie cos powiedziec pocieszajacego :)

 

Niedawno wprowadzilem sie z żoną (swiezo po slubie:P ) do domku, który wyremontowalismy przez wakacje. Domek jest niewielki bo 40 m2 (jeden pokoj, kuchnia, lazienka ganek i suszarnia). Zalozylismy ogrzewanie gazowe, piec Termet miniterm, grzejniki w każdym pomieszczeniu + podłogówka w kuchni i lazience. Kupilem sterownik temperatury ktory umiescilem w pokoju. Postanowilismy dodatkowo ocieplic dom zeby maksymalnie zmniejszyc zuzycie gazu. Podłoga także jest ocieplona styropianem a od strony dachu jest strych (nie ma tam izolacji termicznej)

Powierzchnia do grzania mała, wiec myslalem ze zuzycie tez bedzie niskie. Jednak robiac codziennie zapiski z licznika gazowego okazuje się ze srednio dzienne zuzycie gazu to ponad 4m3. (dodam ze piec jest dwufunkcyjny wiec wykorzystywany jest zarowno do CO jak i CWU , a takze do kuchenki gazowej). Temperatura na sterowniku ustawiona jest na 20 stopni w dzien i 19 w nocy. Temperatury w ostatnich 2 tygodniach na dworze tez nie byly takie tragiczne bo nawet w nocy zadko spadaly ponizej zera.

Czy ktos moze mi powiedziec w przyblizeniu ile bedzie trwał okres w ktorym sciany budynku beda "zimne" po tym jak kilka lat budynek nie byl ogrzewany? o ile moze byc wtedy wieksze zuzycie gazu? jakiego zuzycia moge sie spodziewac w przyszlosci?

 

za wszelka pomoc i odpowiedzi z gory dziekuje , jest to moj pierwszy sezon grzewczy w dodatku w domku a nie w blokach wiec jestem laikiem w tych sprawach.

 

Koniecznie ociepl sobie jakos ten dach albo przynajmniej strop. Jeśli nie uzywasz tego strychu to kup na szybkiego sobie wełnę i rozłóż po całej powierzchni strychu chociaz 20 cm grubosci. Potem tą wełne bedziesz mogł sobie kiedys na ocieplenie dachu wykorzystać.

U mnie w tej chwili idzie 4-6m3/dobę, ostatnie 2 dni poszło po 6m3, bo strasznie zimny wiatr u mnie chula. No jeszcze kwestia jaki gaz masz GZ50 czy GZ35, bo tego drugiego zawsze wiecej pojdzie, ale jest tanszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie ociepl sobie jakos ten dach albo przynajmniej strop. Jeśli nie uzywasz tego strychu to kup na szybkiego sobie wełnę i rozłóż po całej powierzchni strychu chociaz 20 cm grubosci. Potem tą wełne bedziesz mogł sobie kiedys na ocieplenie dachu wykorzystać.

U mnie w tej chwili idzie 4-6m3/dobę, ostatnie 2 dni poszło po 6m3, bo strasznie zimny wiatr u mnie chula. No jeszcze kwestia jaki gaz masz GZ50 czy GZ35, bo tego drugiego zawsze wiecej pojdzie, ale jest tanszy.

 

U Ciebie po 6m3 poszlo ale przy jakiej powierzchni domu? co do stropu to faktycznie musze cos z tym zrobic chociaz jak wleze na strych to duszno tam i wydaje sie ze poddasze dosc dobrze izoluje. Jednak dalej mnie meczy kwestia tych scian... zastanawiam sie po jakim czasie dom bedzie w optymalnej "formie" kiedy to bedzie dobrze trzymal sieplo a sciany beda juz suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie po 6m3 poszlo ale przy jakiej powierzchni domu? co do stropu to faktycznie musze cos z tym zrobic chociaz jak wleze na strych to duszno tam i wydaje sie ze poddasze dosc dobrze izoluje. Jednak dalej mnie meczy kwestia tych scian... zastanawiam sie po jakim czasie dom bedzie w optymalnej "formie" kiedy to bedzie dobrze trzymal sieplo a sciany beda juz suche.

 

U mnie powierzchnia 150m2 + 50m2 garaż tez troche ogrzewany. Generalnie nowy dom jak sie buduje to min jeden sezon grzewczy trwa zanim wyjdzie cała wilgoć ze scian, podłóg i stropów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile moze byc wtedy wieksze zuzycie gazu? jakiego zuzycia moge sie spodziewac w przyszlosci?

BÓJ się tej zimy, jeśli teraz z cwu dla 2 osób wypada 4m3/dobę to ok 3,5m3 idzie na ogrzewanie, tj w przybliżeniu 35kWh. Przy założeniu, że średnia temp ostatnio to 11stC to dla strata Twojego domu wypada na 160W/K, przy średniej temperaturze na zewnątrz -20stC Twój mały domek wciągnie nawet do 15m3/dobę. Koniecznie trzeba ocieplić strop. Rocznie zapotrzebowanie z cwu sięgnie 14000kWh tj 3200zł za gaz - w przeliczeniu na m2 - tragicznie. W przyszłości po dociepleniu stropu zapotrzebowanie może spaść do 4-6tys kWh tj do 650m3 gazu przy koszcie 1400zł/rok (w tym cwu dla 3 osób).

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BÓJ się tej zimy, jeśli teraz z cwu dla 2 osób wypada 4m3/dobę to ok 3,5m3 idzie na ogrzewanie, tj w przybliżeniu 35kWh. Przy założeniu, że średnia temp ostatnio to 11stC to dla strata Twojego domu wypada na 160W/K, przy średniej temperaturze na zewnątrz -20stC Twój mały domek wciągnie nawet do 15m3/dobę. Koniecznie trzeba ocieplić strop. Rocznie zapotrzebowanie z cwu sięgnie 14000kWh tj 3200zł za gaz - w przeliczeniu na m2 - tragicznie. W przyszłości po dociepleniu stropu zapotrzebowanie może spaść do 4-6tys kWh tj do 650m3 gazu przy koszcie 1400zł/rok (w tym cwu dla 3 osób).

 

kbab nie przesadzaj z tą średnią temperaturą 11 stopni, u mnie w dzien ok 9-10 jest, w nocy spada do powiedzmy 2 stopni, to srednia nijak nie wyjdzie 11. Maksymalna dzienna w ciepłym regionie to sie zgodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...