Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kbab nie przesadzaj z tą średnią temperaturą 11 stopni, u mnie w dzien ok 9-10 jest, w nocy spada do powiedzmy 2 stopni, to srednia nijak nie wyjdzie 11. Maksymalna dzienna w ciepłym regionie to sie zgodzę.

Ten miesiąc jest wyjątkowo "łaskawy" były dni z temp ponad 27stC, dzisiaj u mnie w nocy było 10,5, teraz jest 17, zatem 10 - 11 nie jest błędem. Może jest jakaś strona, gdzie można odczytać aktualną średnią temperaturę?

znalazłem - nie pomyliłem się

http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/wroc/ASSETS_06_07.pdf

Wcześniej podałeś zużycie gazu na 1900m3, przy podanym koszcie 3877 z moich obliczeń wychodzi 1780 - możesz policzyć m3 z faktur?

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ten miesiąc jest wyjątkowo "łaskawy" były dni z temp ponad 27stC, dzisiaj u mnie w nocy było 10,5, teraz jest 17, zatem 10 - 11 nie jest błędem. Może jest jakaś strona, gdzie można odczytać aktualną średnią temperaturę?

znalazłem - nie pomyliłem się

http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/wroc/ASSETS_06_07.pdf

Wcześniej podałeś zużycie gazu na 1900m3, przy podanym koszcie 3877 z moich obliczeń wychodzi 1780 - możesz policzyć m3 z faktur?

 

gdzie ty mieszkasz, ze tak ciepło u ciebie jest? :) 17 stopni teraz masz? nie mam termometra przy sobie, ale wiecej jak 10-11 u mnie na pewno nie jest i do tego silny przenikliwy wiatr, rano jak wstałem to dzisiaj było u mnie niecałe 3 stopnie.

 

Startowałem z licznikiem zero w pażdzierniku zeszłego roku, niedawno minął okrąglutki rok i miałem 1900m3 na liczniku. Ok 1800 m3 miałem jeszcze po cenie ok 1,6 pln, teraz od początku lata po podwyzce jest 1,75 pln cena samego gazu z przesyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie ty mieszkasz, ze tak ciepło u ciebie jest? :) 17 stopni teraz masz? nie mam termometra przy sobie, ale wiecej jak 10-11 u mnie na pewno nie jest i do tego silny przenikliwy wiatr, rano jak wstałem to dzisiaj było u mnie niecałe 3 stopnie.

 

Startowałem z licznikiem zero w pażdzierniku zeszłego roku, niedawno minął okrąglutki rok i miałem 1900m3 na liczniku. Ok 1800 m3 miałem jeszcze po cenie ok 1,6 pln, teraz od początku lata po podwyzce jest 1,75 pln cena samego gazu z przesyłem.

We Wrocku.

Tą podaną kwotę sobie policzyłeś z licznika? Prosiłem abyś podał kwotę zapłaconą wg faktur i tam jest podany stan licznika wg którego naliczają należność - te dane są najważniejsze, w tym przypadku ceny jednostkowe pomiń, one są mniej ważne.

oki, ale w takim razie srednia w najzimniejszym miesiącu styczniu ile przyjmowałeś, ze mu tak dokładnie wyliczyłes, ze mu spali gazu?

nie liczyłem dla stycznia, ale dla całego okresu grzewczego, oraz ile gazu na dobę zużyje przy temp -20stC. To nie jest aż tak skomplikowane jak policzyłem stratę 160W/K.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Moje zużycie obecnie kształtuje się na poziomie między 3,5 - 4,5 m3 na dobe.

 

Piec ecoCompact 246 z zasobnikiem 150 l + Calormatic 430F

Podłogówka ok. 65 m2 + grzejniki

Powierzchnia ogólna : 234 m2

Ogrzewane : ok. 140 m2 (wyłączone 4 pokoje z ogrzewania na 8)

 

To będzie 2 sezon grzewczy. Krzywą w zasadzie znalazłem ale jeszcze bawie sie parametrami wiec moze wynik polepszę. Jeśli nie to następna zima będzie lepsza.

Niestety mam problem z podłogówką bo nie jest sterowana jako HK2 tylko ręcznie poprzez mieszacz ESBE vt 322 + pompa wilo 25/4 i za cholerę nie mogę uzyskać większej temp. na dole jak 18 C. Podłoga po prostu jest uzależniona od grzejników, a że pogodówka powoduje cykanie wody na grzejniki przy podtrzymaniu temp. to idzie jej za mało na podłogę.Na wiosnę dokładam zawór 3D sterowany z pieca, sprzęgło, i pompę aby to zbilansować i będzie ladnie śmigało ;)

Edytowane przez adam2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocku.

Tą podaną kwotę sobie policzyłeś z licznika? Prosiłem abyś podał kwotę zapłaconą wg faktur i tam jest podany stan licznika wg którego naliczają należność - te dane są najważniejsze, w tym przypadku ceny jednostkowe pomiń, one są mniej ważne.

 

nie liczyłem dla stycznia, ale dla całego okresu grzewczego, oraz ile gazu na dobę zużyje przy temp -20stC. To nie jest aż tak skomplikowane jak policzyłem stratę 160W/K.

 

Nie podam ci dokładnej kwoty z faktur, bo nie mam ich wszystkich przed oczami, mam 2 ostatnie. Ale bardzo łatwo wyliczyć ile za gaz zapłaciłem przez cały rok:)

Opłata stała sieciowa + abonament to 69,5pln/msc. 12 * 69,5 = 834 pln. Teraz gaz, Na ostatniej fakturze odczyt z dnia 12 pazdziernik było 1852 m3. z czego 1779m3 po starej cenie 1,60 to daje: 2846,40 pln. Do tego 73m3 juz po nowej cenie 1,75 daje 127,75 pln. Do tego trzeba doliczyc zużycie jeszcze przez 10 dni, bo gaz chyba miałem od 21-21 pazdziernik jakos tak, wtedy(tj 21 pazdziernika 2011) miałem na liczniku 1901m3 - 1852m3 = 49m3 * nowa cena 1,75 = 85,75 pln. Teraz żeby wyszło ile kosztował mnie cały okrągły rok musimy wszystko zsumować: 834 + 2846,4 + 127,75 + 85,75 = 3893,90 pln Tyle dokładnie kosztował mnie cały okrągły rok, wyłożyłem to łopatologicznie jak można. Inaczej wyjśc nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re greg28

trochę komplikujesz, jestem prostym umysłem do którego docierają dane z faktur. Jeśli wg moich faktur w 2010r zapłaciłem 1451,54zł, zużyłem 675m3 gazu - to jest poza jakąkolwiek dyskusją o innych wybranych sobie z faktur danych, one są mniej ważne - i chyba najbardziej zrozumiałe dla dostawcy. Ostatnio również z WODKANu otrzymałem fakturę dłuższą o kilka pozycji (zmiana VAT, dodano opłaty stałe i jakiś abonament). Każdy dostawca będzie co raz bardziej kombinował na fakturach aby ludziom robić wodę z mózgu, dla nas najważniejsze jest ZAPŁACIŁEM/ZUŻYŁEM - reszty zwykle nie czytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie o krzywą grzewczą. Mówi się, że powinna być dostosowana do charakterystyki energetycznej domu i z jednej strony na tyle wysoka by zapewnić w nim ciepło, z drugiej strony na tyle niska, by ogrzewanie było możliwie oszczędne. Uświadomcie mnie, dlaczego ustawienie jej na niższą (co - z tego co rozumiem - powoduje niższą temperaturę w obiegu ale dłuższe "okresy" grzania) prowadzi do mniejszego zużycia gazu (niż gdyby w grzejnikach temperatura była wyższa, ale "grzały" by rzadziej)?

ponawiam pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re greg28

trochę komplikujesz, jestem prostym umysłem do którego docierają dane z faktur. Jeśli wg moich faktur w 2010r zapłaciłem 1451,54zł, zużyłem 675m3 gazu - to jest poza jakąkolwiek dyskusją o innych wybranych sobie z faktur danych, one są mniej ważne - i chyba najbardziej zrozumiałe dla dostawcy. Ostatnio również z WODKANu otrzymałem fakturę dłuższą o kilka pozycji (zmiana VAT, dodano opłaty stałe i jakiś abonament). Każdy dostawca będzie co raz bardziej kombinował na fakturach aby ludziom robić wodę z mózgu, dla nas najważniejsze jest ZAPŁACIŁEM/ZUŻYŁEM - reszty zwykle nie czytam.

 

Nie mam faktur przed oczami, ale jesli sie nie pomyliłem w obliczeniach to nie moze byc inna kwota na moich fakturach, jak ta którą wyliczyłem. Kwota moze być mniejsza o cenę tych 49m3, które doliczyłem, zeby był pełniutki rok. Uważasz, ze kwota, która podałem nie pasuje do zużycia 1901m3 w taryfie W3?

Edytowane przez greg28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BÓJ się tej zimy, jeśli teraz z cwu dla 2 osób wypada 4m3/dobę to ok 3,5m3 idzie na ogrzewanie, tj w przybliżeniu 35kWh. Przy założeniu, że średnia temp ostatnio to 11stC to dla strata Twojego domu wypada na 160W/K, przy średniej temperaturze na zewnątrz -20stC Twój mały domek wciągnie nawet do 15m3/dobę. Koniecznie trzeba ocieplić strop. Rocznie zapotrzebowanie z cwu sięgnie 14000kWh tj 3200zł za gaz - w przeliczeniu na m2 - tragicznie. W przyszłości po dociepleniu stropu zapotrzebowanie może spaść do 4-6tys kWh tj do 650m3 gazu przy koszcie 1400zł/rok (w tym cwu dla 3 osób).

 

Kurcze to nie za dobre wiesci :p Naprawde az tak bardzo trace cieplo przez nieocieplone poddasze? qrcze jak widze ze moj malutki domek żre tyle gazu co 140m2 domy to sie we mnie gotuje... chyba lece jutro po wate mineralna i klade ja na poddasze... zobaczymy jak sie zachowa licznik po takim manewrze:P

btw dzieki za rady:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze to nie za dobre wiesci :p Naprawde az tak bardzo trace cieplo przez nieocieplone poddasze? qrcze jak widze ze moj malutki domek żre tyle gazu co 140m2 domy to sie we mnie gotuje... chyba lece jutro po wate mineralna i klade ja na poddasze... zobaczymy jak sie zachowa licznik po takim manewrze:P

btw dzieki za rady:)

 

A sciany z czego masz i ile ocieplenia? okna jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten miesiąc jest wyjątkowo "łaskawy" były dni z temp ponad 27stC, dzisiaj u mnie w nocy było 10,5, teraz jest 17, zatem 10 - 11 nie jest błędem. Może jest jakaś strona, gdzie można odczytać aktualną średnią temperaturę?

znalazłem - nie pomyliłem się

http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/wroc/ASSETS_06_07.pdf

Wcześniej podałeś zużycie gazu na 1900m3, przy podanym koszcie 3877 z moich obliczeń wychodzi 1780 - możesz policzyć m3 z faktur?

 

http://www.pogoda.ekologia.pl/Archiwum/Archiwum_pogody/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sciany z czego masz i ile ocieplenia? okna jakie?

 

Ściany na 1,5 pustaka (starej generacji) okna nowe, w tym sezonie kupione, ocieplenie 10cm styropian.

 

A zamiast wełny mozna wykorzystac styropian 10 taki jak na sciany mialem? bo mi troche zostalo i po dokupieniu ze 2 paczek pewnie by starczylo na poddasze.

Czy sie nie bawic i kupic juz ta welne 20cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zamiast wełny mozna wykorzystac styropian 10 taki jak na sciany mialem? bo mi troche zostalo i po dokupieniu ze 2 paczek pewnie by starczylo na poddasze.

Czy sie nie bawic i kupic juz ta welne 20cm?

Oczywiście, już dawno bym go tam rozłożył, dałbym jeszcze 2 warstwy folii paro-przepuszczalnej pod i nad izolacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam takie pytanie. Ktoś kiedyś gdzies wyliczał czy udowadniał, ze podniesienie lub obnizenie temperatury utrzymywanej w domu o 1 stopień powoduje wzrost lub zmniejszenie zużycia gazu o 5-6%. Jeśli to jest prawda to czy to działa równiez w druga stronę? Tzn. hipotetcznie dwa totalnie identyczne domy, w jednym i drugim utrzymujemy temperaturę powiedzmy 21 stopni, tylko, ze w jednym wypadku temperatura na zewnątrz jest powiedzmy -6 przez całą dobę(to tylko teoria, bo w rzeczywistości to cieżkie do wykonania), a w drugim przypadku o stopień nizsza czyli -7. Zero słońca i wiatru, zeby nie było żadnych innych zmiennych, wilgotnośc jednakowa itd. Czy dom gdzie temperatura na zewnątrz jest o stopien nizsza(zimniej) spali o 5-6% więcej gazu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam takie pytanie. Ktoś kiedyś gdzies wyliczał czy udowadniał, ze podniesienie lub obnizenie temperatury utrzymywanej w domu o 1 stopień powoduje wzrost lub zmniejszenie zużycia gazu o 5-6%. Jeśli to jest prawda to czy to działa równiez w druga stronę? Tzn. hipotetcznie dwa totalnie identyczne domy, w jednym i drugim utrzymujemy temperaturę powiedzmy 21 stopni, tylko, ze w jednym wypadku temperatura na zewnątrz jest powiedzmy -6 przez całą dobę(to tylko teoria, bo w rzeczywistości to cieżkie do wykonania), a w drugim przypadku o stopień nizsza czyli -7. Zero słońca i wiatru, zeby nie było żadnych innych zmiennych, wilgotnośc jednakowa itd. Czy dom gdzie temperatura na zewnątrz jest o stopien nizsza(zimniej) spali o 5-6% więcej gazu?

 

Zle to zrozumiales(as)

różnica 1 stopnia to sytuacja w której mamy 2 identyczne domy , 2 identyczne temperatury na zewnatrz jednak w jednym domu ustawione grzanie na 20 stopni w drugim na 21 stopni ( roznica 1 stopien w temperaturze wewnetrznej )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...