Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Też to widziałem. Ale to nie do końca tak jak piszesz.

Było to dla temp. zewn. -20 i wewnętrznej +20 (+21).

Czyli dla dT=40* i dla dT=41*. (bo ta ilość ciepła zależy od dT, a pośrednio od Tw i Tz).

Dla -6* masz dT=26* i dT=27* i wówczas nie będzie to już 6-7%.

 

Dobrze nie bedzie to 5-7% róznicy, bo różnica temperatur nie jest 40 stopni, ale powiedzmy 2-3% wyjdzie mam rację?

Do czego zmierzam. Mianowicie średnie temperatury w sezonie grzewczym w zalęzoności od regionu Polski różnią sie nawet o kilka stopni. Dlatego róznica w ilości spalanego paliwa przez cały okres grzewczy w dwóch skrajnych przypadkach(najzimniejszy region Polski i najcieplejszy) może wg mnie wyjsc nawet 10-15%. Można to jakoś matematycznie wyliczyć ile np dokładnie wyniesie taka róznica przy identycznych domach tylko jeden jest strefie gdzie srednia temp w sezonie grzewczym jest wyższa o 5 stopni, a w drugim jest niższa o te 5 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobrze nie bedzie to 5-7% róznicy, bo różnica temperatur nie jest 40 stopni, ale powiedzmy 2-3% wyjdzie mam rację?

Do czego zmierzam. Mianowicie średnie temperatury w sezonie grzewczym w zalęzoności od regionu Polski różnią sie nawet o kilka stopni. Dlatego róznica w ilości spalanego paliwa przez cały okres grzewczy w dwóch skrajnych przypadkach(najzimniejszy region Polski i najcieplejszy) może wg mnie wyjsc nawet 10-15%. Można to jakoś matematycznie wyliczyć ile np dokładnie wyniesie taka róznica przy identycznych domach tylko jeden jest strefie gdzie srednia temp w sezonie grzewczym jest wyższa o 5 stopni, a w drugim jest niższa o te 5 stopni?

 

Jasne :)

Duzo zalezy tez od usytuowania budynku , czy jest osloniety czy nie itp itd

Nigdy wiarygodnych danych do porownania nikt nie bedzie mial

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie (głównie dla osób używających gazu lub PC do cwu).

Używacie antylegionelli? (wygrzewacie wodę?)

W jakiej temp., jak długo w tej temp., jak często?

Miałem to włączone używając PPC, na 15minut, temp 65st, raz w tygodniu. Nie znam "energiożerności" tej opcji.

Teraz mam taką samą opcję z kotła gazowego (65st, 15minut, raz na tydzień) - i powiem, że zżera gaz jak głupie...

Zaraz po włączeniu tej opcji poszło mi ponad 10m3 (wraz z c.o.)...

 

(różnica taka, że PPC ogrzewa zbiornik od góry, czyli jego połowę, a kocioł grzeje od dołu, czyli cały zbiornik 300 litrów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie w sprawie przejścia z taryfy W3 na W2.1.

W taryfie W 2.1 odczyt jest raz w roku, w moim przypadku w styczniu , jest jedna faktura rozliczeniowa i pięć faktur prognozowanych na kolejny rok, płatnych co dwa miesiące.

Moje pytanie dotyczy tych faktur prognozowanych. Na czym oparte są te prognozy. Na jakich danych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś podawałem takie różnice, to zależy od strat domu i zmiana o 1stC powoduje zmianę zapotrzebowania na ciepło o 5,6 do 7,5%. Wystarczy wejść na mój arkusz i w "OZC dla laika" zmienić temperaturę w domu i porównać zapotrzebowanie. Może kiedyś uzupełnię arkusz o proste obliczenie zapotrzebowania rocznego mając tylko dzienne zużycie kWh, temperaturę wewnątrz i na zewnątrz, jak wyliczyłem 2 str wcześniej dla worm10.

Na czym oparte są te prognozy. Na jakich danych?

na danych z zużycia w okresie poprzednim. Raz w roku jest odczyt licznika przy W-1, przy W-2 odczyt jest 3 razy w roku.

Nigdy wiarygodnych danych do porownania nikt nie bedzie mial

to nie tak, wiarygodne dane to np; zużycie gazu no na dobę

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie (głównie dla osób używających gazu lub PC do cwu).

Używacie antylegionelli? (wygrzewacie wodę?)

W jakiej temp., jak długo w tej temp., jak często?

Miałem to włączone używając PPC, na 15minut, temp 65st, raz w tygodniu. Nie znam "energiożerności" tej opcji.

Teraz mam taką samą opcję z kotła gazowego (65st, 15minut, raz na tydzień) - i powiem, że zżera gaz jak głupie...

Zaraz po włączeniu tej opcji poszło mi ponad 10m3 (wraz z c.o.)...

 

(różnica taka, że PPC ogrzewa zbiornik od góry, czyli jego połowę, a kocioł grzeje od dołu, czyli cały zbiornik 300 litrów).

 

 

Witam,

 

Ja mam włączoną tą opcję w każdą sobote 4 rano. Temp. 60 stopni, włącza się pompka cyrkulacyjna. Cały cykl trwa 15 min, ale żeby tyle brał to szok !!!!

Myśle ,że 0,5 m3 to max. Mi w ciągu doby z soboty na niedziele spalił ok. 4m3 z tym właśnie wypalaniem legionelli.

 

Pozdr,

Edytowane przez adam2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj nieprecyzyjnie napisałem.

To nie tak że poszło mi 10m3 w godzinę...

Ale jak przez 3tyg grzania poszło mi 45m3, a potem przez chyba 3 dni-10m3, to mnie to dziwi.

Albo po prostu zbiegło się to z:

- weekend (wszyscy się kąpią)

- teraz miałem w nocy -2, -3st... to i na c.o. coś więcej poszło...

 

Ale tak na marginesie - chyba za mocno to obserwuję i jestem wrażliwy na każdą zmianę m3/dobę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(różnica taka, że PPC ogrzewa zbiornik od góry, czyli jego połowę, a kocioł grzeje od dołu, czyli cały zbiornik 300 litrów).

Powinno być odwrotnie, tańszy nośnik podłączony do dolnej wężownicy, pc podłączona do dolnej wężownicy osiągałaby większą sprawność. Nigdy nie spotkałem schematu w którym np solary zasilają górną wężownicę.

Ale tak na marginesie - chyba za mocno to obserwuję i jestem wrażliwy na każdą zmianę m3/dobę...

za kilka lat Ci to przejdzie, zwykle liczniki odczytuje inkasent, ja dopiero z faktury.

PS - kilka dni temu inkasent spisywał licznik gazowy - ja jego stanu nie znam - czekam na fakturę, może z lenistwa ale jestem pewny że zużycie będzie małe, kocioł jeszcze nie odpalony, co jakiś czas przepalam w kominku.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca powinno być odwrotnie.

Pompa ciepła i zbiornik są zintegrowane. A to dlatego, że na dolną wężownicę oryginalnie (przez producenta) planowane są solary (tańsze źródło).

Wokół wężownicy PC jest druga wężownica przeznaczona na kocioł gazowy, ale ja tam mam wpiętą podłogówkę (do odbierania ciepła).

Więc podpięcie kotła pozostało już tylko na dolnej wężownicy.

 

A solary nie mogą zasilać górnej wężownicy ale chyba z troszkę innego powodu.

Są niekontrolowalne (raz dają ciepło raz nie, raz dają 80* raz 30*).

Dlatego też, powinny zasilać tę część zbiornika, która jest najchłodniejsza.

 

PC czy kocioł działają zawsze, tyle tylko że z różnym COPem.

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj nieprecyzyjnie napisałem.

To nie tak że poszło mi 10m3 w godzinę...

Ale jak przez 3tyg grzania poszło mi 45m3, a potem przez chyba 3 dni-10m3, to mnie to dziwi.

Albo po prostu zbiegło się to z:

- weekend (wszyscy się kąpią)

- teraz miałem w nocy -2, -3st... to i na c.o. coś więcej poszło...

 

Ale tak na marginesie - chyba za mocno to obserwuję i jestem wrażliwy na każdą zmianę m3/dobę...

 

 

Być może to było przyczyną zwiększonego zużycia. Przy pierwszym sezonie biegałem do licznika 3 razy dziennie , teraz też biegam 3 razy dziennie bo założyłem pogodówkę i koryguję ustawienia. Myślę ,że tej zimy także będę intensywnie obserwował zużycie ale jak już wszystko poustawiam to ograniczę bieganie :)

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon I 2010/2011 - 1916m3

średnio - 5,25m3

 

Sezon II 2011/2012

 

 

miesiac		m3		średniaczerwiec	41,00		1,37lipiec		38,44		1,24sierpień	42,56		1,37wrzesień	41,23		1,37październik	52,57		1,70

 

 

Przepalenie CO przez parę dni.... a tak to DGP co 2-3 dzień... szkoda,że dałem się namówić na rezygnację z PW - DGP dorobiłem w tym roku.

Edytowane przez misiaczekm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Domek jest niewielki bo 40 m2 (jeden pokoj, kuchnia, lazienka ganek i suszarnia). Zalozylismy ogrzewanie gazowe, piec Termet miniterm, grzejniki w każdym pomieszczeniu + podłogówka w kuchni i lazience. Kupilem sterownik temperatury ktory umiescilem w pokoju. Postanowilismy dodatkowo ocieplic dom zeby maksymalnie zmniejszyc zuzycie gazu. Podłoga także jest ocieplona styropianem a od strony dachu jest strych (nie ma tam izolacji termicznej)

Powierzchnia do grzania mała, wiec myslalem ze zuzycie tez bedzie niskie. Jednak robiac codziennie zapiski z licznika gazowego okazuje się ze srednio dzienne zuzycie gazu to ponad 4m3. (dodam ze piec jest dwufunkcyjny wiec wykorzystywany jest zarowno do CO jak i CWU , a takze do kuchenki gazowej). Temperatura na sterowniku ustawiona jest na 20 stopni w dzien i 19 w nocy. ....

 

U mnie także 4-6 m3 na 100m2w I sezonie.

 

Nie jest strasznie, należy pamiętać, że jest ciepło i woda w kaloryferach wyziębia się całkowicie. Ponowne grzanie zazwyczaj rozpoczyna się od "ZERA"!

 

Np. by mi temperatura opadła poniżej 19 st. musi minąć ok 24h od poprzedniego grzania. Dlatego wyłaczyłem gaz i palę w kominku. Gaz będzie na zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiele brakuje do taryfy W-2, może warto o tym pomyśleć i dostarczyć te 2000kWh z innego nośnika.

 

No też tak myślę. Kominek lub koza jest w planie, bo komin jest tylko funduszy było mało.

 

W sumie to ciągle płace wg W-2, bo się tak zadeklarowałem w grudniu 2010 i gazownia liczy chyba od początku roku kalendarzowego 2011, a moje zużycie roczne jest 1 listopad 2010-31paź 2011

Edytowane przez mjakob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to ciągle płace wg W-2, bo się tak zadeklarowałem w grudniu 2010 i gazownia liczy chyba od początku roku kalendarzowego 2011, a moje zużycie roczne jest 1 listopad 2010-31paź 2011

Początkowa deklaracja traci ważność po upływie 12 miesięcy, zgodnie z umową dostawca zmienia taryfę jeśli po odczycie licznika okaże się, że za ost 12 miesięcy został przekroczony (również zmniejszony) limit dla aktualnej taryfy. Zatem jeśli przy kolejnym odczycie będzie przekroczone zużycie 1200m3 to kolejna faktura będzie wystawiona wg W-3.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowa deklaracja traci ważność po upływie 12 miesięcy, zgodnie z umową dostawca zmienia taryfę jeśli po odczycie licznika okaże się, że za ost 12 miesięcy został przekroczony (również zmniejszony) limit dla aktualnej taryfy. Zatem jeśli przy kolejnym odczycie będzie przekroczone zużycie 1200m3 to kolejna faktura będzie wystawiona wg W-3.

 

No to pewnie teraz się to stanie, jak podam za październik :-) jeżeli się dodzwonie... bo tam do dziś "świętują" chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...