Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Temp zewnętrzna np 2 na plusie a do tego wiatr i duża wilgotność powietrza to mniej więcej to samo co - 5 stopni. Można to odczytać w prognozie pogody ICM. Tak samo jest z temp wewn.. 20 stopni może dać uczucie chłodu albo ciepła. Składa się na to szereg czynników, o których warto poczytać, bo są istotne właśnie dla tych wszystkich, którym zależy chociaż trochę na oszczędnym ogrzewaniu domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...

Jak poczytałem co piszecie, aż mi się przykro zrobiło ;(

 

U mnie średnio w tym miesiącu wychodzi 12,8 m3 gazu dziennie (w tym ciepła woda), domek to 120 m2. W pierwszym miesiącu było średnio 14,7 m3 :(.

 

Fakt że to pierwszy sezon, budynek praktycznie w całości wybudowany w tym roku.

 

Materiały 25 P+W + 12 cm styrop, dach 20 cm wełny.

A grzejemy 20 /17 - dzień/noc.

Nie grzejemy niczym innym. nie mamy tez jeszcze drzwi wewn, a ponoć to ma również znaczenie - czym staram się pocieszać.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczytaj i podaj parametry

Typ kotła i jego moc

Ustawienia kotła: temp. zasilania, czas wybiegu pompy, czas blokady palnika.

regulator zewnętrzny czy wewnętrzny i jak praca (dwustawna czy ciągła)

Sprawdź przy zamkniętych oknach kratki wentylacyjne czy wwszystkie ciągną (ewentualnie czy nie pracuję jako nawiew. Czy masz nawiew do kotła i jkaim płomieniem spala sie gaz (czy nie ma żółtych języczków).

Zmierz, co jaki czas włącza sie kocioł i jak długo pracuje (w ciągu godziny np od 16 do 17) Podaj Oczytaj czas pracy kotła w trybie co i CW (licznik godzin na kotle)

Zobaczę jak to u Ciebie wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

viessman vitopend 100 VH1B - turbo (nie kondensat) - zamkniętą komora + zasobnik 150l + cyrkulacja.

Regulator wewn. - pokojowy - jak jesteśmy - jest na 20 stopni, w nocy i jak nas nie ma na 16 st. / Cyrkulacja działa analogicznie - czyli wyłącza się jak nas nie ma/śpimy.

Piec jest turbo wiec tematu wentylacji i płomienia - nie mam jak sprawdzić.

Co do kanałów wentylacyjnych - faktycznie wieje mi z jednego z nich = w kotłowni.

 

Co do ustawień na kotle - licznika godzin nie mam (to prosty kociołek), a woda i ogrzewanie są ustawione na poziomie 4.5 / 6 stopniową skalę.

Resztę jak wybadam - uzupełnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas od 31.10. do 14.12 br spaliliśmy 420 m3 gazu. Jest to pierwszy sezon, chociaż większość prac (najbardziej mokrych) zrobiona w zeszłym roku. Piec MCR24 z pogodówką i sterownikiem pokojowym z zasobnikiem 120l.

Wentylacja grawitacyjna (ale na razie słabo działa - więcej wieje niż ciągnie :( - musimy zamontować nawiewniki ).

Dom 168 m2 pow. użytkowej, do ogrzania ok 190m2)

Utrzymujemy temperaturę 21,5 C na dole i około 23 na górze (jesteśmy ciepłolubni). Między dniem a nocą mam różnicę 0,5C więc niewielką (chociaż dla nas odczuwalna)

Zobaczymy jak będą wyglądały rachunki przy niższych temperaturach :o

Nie wiem czy to duzo czy nie, trudno mi ocenić :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubatura 1350 m3

310 m2 pow zabudowy

54 m2 okien + 9 okien dachowych

porotherm 25 + 20 cm styro / dach 30 cm wełny

 

Junkers Modul 30 KW - kondensat

podłogówka na 140 m2 / reszta grzejniki / bez dogrzewania kominkiem

pogodówka

 

dzienna ok 21 - 21,5 w zależności od miejsca w domu

nocna 20 stopni

zasobnik 150 litrów ładowany 2 x dziennie na 55 stopni

pierwszy sezon grzewczy

w chwili obecnej 14 m3 na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualizuje moje spalanie - zainstalowalem w koncu regulator pokojowy.

 

domek 175m2 podlog, w tym skosy, kubatura okolo 600m3, sciany bk24+12styro, poddasze welna 20+5, grzejniki + okolo 50m2 podlogowki, kominek wylacznie rekreacyjny, kociol 2f vaillant 282 turbo, cyrkulacja nie podlaczona.

lubimy cieplo wiec w dzien jest 23-24^, w nocy 20-21^,

pierwszy sezon,

od 13 listopada do dzisiaj wieczor 228m3, tj. niespelna 7m3 /dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek parterowy 139m2 plus graz 29m2. Gazobeton 24cm +12cm styropianu. W suficie 25cm wełny.

Piec Vailant eco tec 186 kondensat +zasobnik+ sterownie VRC630 (tylko pogodówka).

W pokojach grzejniki, salon kuchnia, hall - podlogówka. W garażu jeden grzejnik ustawiony na 6 stopni.

Zużycie gazu na CO, CWU i gotowanie. W domu utrzymuje temp 21 stopni w kominku pale rekraacyjnie. Kominek bez rozporowadzenia.

 

Zużycie za ostatnie 20dni na poniżej 6 m3 na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacekp71- jezeli prawdą jest że w kominku palisz rekreacyjnie, to wynik godny pozazdroszczenia.

 

Panowie my tu tak przeżywamy te zużycia, odczytujemy, notujemy stany naszych gazomierzy. Myślę że dzieje się tak dlatego że żyjemy w kraju nieprzyjaznym swoim obywatelom. Czy nie wydaje się wam, że za to że wybraliśmy ekologiczne źródło energii, powinniśmy dostać od państwa jakąś ochronę np. w postaci obniżonej stawki za m3 gazu, nie obciążonej jakimiś śmiesznymi opłatami przesyłowymi. Ale gdzie tam, w naszym kraju obywatelowi nie może się coś opłacać. I tak z mojego komina wylatuje obłoczek pary, a z komina sąsiada, który twierdzi "....... panie, gazem drogo. Ja panie dentkę, oponę spalę i mam w domu ciepło....." wali dymem czarnym jak noc, a w powietrzu unosi się zapach palonych plastików, butelek po minerlnej i wszystkiego co sztuczne. I gdzie tu sens i logika. Załóżmy może jakąś partię np. PPKG ( Partię Posiadaczy Kotłów Gazowych) może coś zdziałamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lubimy cieplo wiec w dzien jest 23-24^, w nocy 20-21^

Nie bardzo rozumniem jak może temperatura tak bardzo spaść. U mnie jak przy -7 wyłączyłem piec temperatura wewnątrz spadła z 24 do 23.

 

zakladam ze temp nie spada. to jest jedynie ustawienie.

gdyby jednak spadla, to juz nizej nie pojdzie - kociol zadziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wyliczyłem nieco u siebie. Dom ok. 160m2, ogrzewany niby dół i poddasze, ale na poddaszu chłodno (ok. 16`C) - sterownik pokojowy na dole ustawiony na 21`C w trybie dziennym, 18`C w trybie nocnym (rzecz jasna temp. nie spada aż o tyle w ciągu nocy). Na górze chłodno, bo cała instalacja nie wyregulowana, a góra i tak nie wykończona, więc nie przejmujemy się tym zbytnio - na schodach kotara oddzielająca górę od dołu - a dogrzewamy tam, bo boję się o rurki (u sąsiada dwa lata temu strzeliły od mrozu więc wolę nie ryzykować), poza tym sporo niewykorzystanych mebli tam stoi. Na dole pow. do ogrzania to ok. 80m2, na poddaszu... nie wiem - wg. projektu ok. 60m2 licząc przy podłodze, ale my trochę zmieniliśmy układ działówek, więc pow. jest sporo większa. Pierwszy prawdziwy sezon grzewczy, poprzednia zima podgrzewana za pomocą kominka z DGP. W tym sezonie kominkiem palimy co kilka dni (coraz rzadziej - po pierwsze nie chce nam się, po drugie - czekamy na większe mrozy). Cegła MAX, ocieplenie 15 cm, wełna na poddaszu 25 cm. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Piec Termet Minimax 21kW z zasobnikiem 120L, cyrkulacja działa w godzinach, gdy jesteśmy w domu. W każdym pokoju grzejniki, dodatkowo w łazienkach i holu podłogówka (na RTLach).

 

Uff... tyle info. Do tej pory wyniki są takie:

 

Wrzesień - 1,5 m3 / dobę (głównie c.w.u.)

Październik - 2,8 m3/dobę (głównie c.w.u., ale c.o. czasem też odpalało)

Listopad - 7,8 m3/dobę

Grudzień - 8,5 m3/dobę

 

No i dodatkowa ważna informacja: w warszawie prawdziwej zimy jeszcze nie było... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 150m2 (25m2 to garaz i kotlownia). Piec Brotie z zamk kom spalania + zasobnik 120 litrow + obieg cieplej wody (6.00-7.30, 17:30-22:30)

Porotherm 25+12cm wełna, poddasze w 90% ocieplone welna 18cm (dojdzie jeszcze 5cm) poddasze oddzielone scianka ze styropianu (ze sporymi szczelinami).

 

okres od 04.10 do 11.12 - 450m3 (pierwsze 2 dni 50m3 bo grzanie szlo w druda strone:) )

 

w weekendy oraz srednio jedno popoludnie w tyg dogrzewam kozą (spalilem 2,5m3 drewna)

 

tempertura 7:30-17:30 18stopni, 17:30 - 7:30 20stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW

 

Panowie my tu tak przeżywamy te zużycia, odczytujemy, notujemy stany naszych gazomierzy. Myślę że dzieje się tak dlatego że żyjemy w kraju nieprzyjaznym swoim obywatelom. Czy nie wydaje się wam, że za to że wybraliśmy ekologiczne źródło energii, powinniśmy dostać od państwa jakąś ochronę np. w postaci obniżonej stawki za m3 gazu, ...

 

Ja nie ogrzewam gazem ale oponami też nie dlatego pytam ostrożnie:

 

Kogo obciążyć kosztami dopłat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...