Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem ile potrzeba, wiem matomiast że tyle powietrza wyjdzie przez wentylacje grawitacyjną ile przez nieszczelności, mikrowentylacje itp wejdzie do budynku.

Z tego co piszesz w moim domu o powierzchni 140 m2 wymiana powietrza przez wentylację nastąpiłaby po ok. 2 h a to chyba niemożliwe.

Ile potrzeba - podałem wskazówkę

To nie tak z tą wentylacją, bo oprócz powietrza wyrzucanego przez kratki wentylacyjne, przez rozszczelnienia pobierane jest powietrze do pieców i kominków, zatem więcej go nawiewa do domu niż usuwają kratki wentylacyjne. Właśnie 1 wymiana co 2 godz - to minimum, które przy wentylacji grawitacyjnej w czasie silnych wiatrów może się pomnożyć - stąd zwiększona ilość zapotrzebowania na nośnik energii.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile potrzeba - podałem wskazówkę

To nie tak z tą wentylacją, bo oprócz powietrza wyrzucanego przez kratki wentylacyjne, przez rozszczelnienia pobierane jest powietrze do pieców i kominków, zatem więcej go nawiewa do domu niż usuwają kratki wentylacyjne. Właśnie 1 wymiana/godz - to minimum, które przy wentylacji grawitacyjnej może się pomnożyć - stąd zwiększona ilość zapotrzebowania na nośnik energii.

Kocioł gazowy potrzebuje 10m3 powietrza na 1 m3 gazu więc dziś przy spaleniu 7 m3 gazu pobrał 70 m3 powiertrza na dobę a to znikoma ilość w porównaniu z tym co ty piszesz. Ty piszesz ile powietrza wymienić się powinno pewnie według norm, a to nie oznacza że tyle się wymieni przy grawitacyjnej wentylacji, ponieważ to zależy od wielu czynników atmosferycznych i technicznych budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda ilość dodatkowo wpadającego do domu powietrza ponad to które jest usuwane przez kratki wentylacyjne przeczy temu co wcześniej napisałeś. Norm wentylacji dla domu nie wymyśliłem, o problemach tych co ich nie przestrzegają możesz poczytać w innych tematach z działu wentylacji.

W tym wątku chciałem jedynie zwrócić uwagę na energię niezbędną do podgrzania wentylowanego powietrza, tym samym wskazać na ewentualne oszczędności w systemie WM z odzyskiem.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zacznijmy od podstaw - ile wymian powietrza na godzinę potrzeba w przeciętnym domu??????????

może jakaś wskazówka

http://www.muratorplus.pl/technika/wentylacja-i-klimatyzacja/prawidowo-dziaajaca-wentylacja_58969.html

Wyżej policzyłem 1,5*powierzchnia domu - jest to bezwzględne minimum na wentylację (to przelicznik odpowiadający ok 0,5 wymian na godzinę)

Właśnie to gdzie te podstawy?

Zapomniałeś, że minimalna wentylacja to taka, która usuwa wilgoć bytową, a więc przeliczniki które stosujesz są nie z tej bajki!

Jeszcze raz napiszę, bo do niektórych nie dotarło:

Wystarczy kupić higrometr i obserwować wskazania.

Ma być około 50% wilgotności.

Jeśli wietrzymy zgodnie ze wskazaniami higrometru to nie ma szans ani na problemy z grzybami ani na takie zużycia o jakich pisze kbab.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie w temacie o tej wentylacji?

zeby zakonczyc napisze ze mam ustawione 60 m3/h w moim domu a wilgotnosc jest 30%.

Nie jest to takie proste utrzymac wilgotnosc na poziomie wyzszym niz te 30% a wymiana 110m3/h to wilgotnosc spada ponizej 20%.

Jak widac teoria ma wiele wspolnego z praktyka - to co napisal @orko, wentylacja sluzyc ma usuwaniu nadmairu wilgoci z domu.

Mam ok. 215m2 podlog ogrzewanych i jak to sie ma do wymiany 60 m3/h?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ustawione 60 m3/h w moim domu a wilgotnosc jest 30%.

Ok, odnośnie norm wentylacji - to nie ja je ustalałem - one już takie są i bez względu czy mi się to podoba czy nie, ja je akceptuję. Jeśli uważasz że wentylacja służy jedynie regulacji wilgotności powietrza to ją wyłącz, wtedy może będziesz miał wilgotność w normie, bo te 30% normą nie jest.

Właśnie to gdzie te podstawy?

W linkowany artykule - ale trzeba przeczytać.

A najlepiej poczytać to

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troszkę inny "kłopot".

Mam wilgotność w okolicach 48-53% gdy wentylacja chodzi non stop (ustawiona na 90m3/h).

Gdy wyłączę ją na noc - leci do góry z np. 50 do 55%.

ALE:

Sypialnia na górze - z 52% potrafi dojść do 65% w ciągu jednej nocy.

Wcześniej tak nie było. Było dość stabilnie ok 50%.

Teraz w sypialni są 2 osoby dorosłe i malutki Bartuś (synek od 1 grudnia).

 

Celowo napisałem "kłopot" - bo dzięki temu mam możliwość dokładnej sterowalności wilgotnością.

Jest to mój pierwszy sezon grzewczy - pewnie to jest też powód.

A wasz Liwko, Adiqq?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam/wydaje mi się, ze WM może zmniejszyć zapotrzebowanie na na ciepło o 10, maks 15-20% nie więcej. Ty kbab twierdzisz, ze 50-60%, tak przynajmniej wynika z tych wartości, które podajesz, że redpradnik spala 8m3, a ty twierdzisz, ze 4m3 z tego ida mu przez to, ze ma zwykłą wentylację. Moje spalanie podobne jest do redpradnika i jesli to, co twierdzisz, byłoby prawdą to spalałbym aktualnie ok 4m3/dobe, w tym ok 0,8-1m3 na cwu i gotowanie. Wybacz kbab, ale takie albo i wieksze trochę spalanie to mają teraz aktualnie ludzie, co mają domki 100-120m2 z lepszym ode mnie ociepleniem i własnie WM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według symulacji w OZC rekuperator bez GWC na parametrach domyślnych z OZC dawałby w przypadku mojego domku (132m2 ocieplony dobrze ale na pewno nie energooszczędny bo daaawno budowany) ok. 20% oszczędności. Przy GWC o sprawności 50% oszczędność wzrasta do ok. 24%. Oczywiście odnoszę to do zużycia GJ energii na ogrzewanie. Jeżeli uwzględnimy pracę wentylatorów rekuperatora to trzeba by dołożyć jakieś 200-250 zł rocznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re greg28 - moje wyliczenia nie dotyczyły "spalania" repradnika - poczytaj nieco wstecz, bo nie znając tematu możesz wyciągnąć zgoła inne wnioski. Niczego takiego nie stwierdziłem co usiłujesz mi wmówić.

Ty kbab twierdzisz, ze 50-60%, tak przynajmniej wynika z tych wartości, które podajesz, że redpradnik spala 8m3, a ty twierdzisz, ze 4m3 z tego ida mu przez to, ze ma zwykłą wentylację. Moje spalanie podobne jest do redpradnika i jesli to, co twierdzisz, byłoby prawdą to spalałbym aktualnie ok 4m3/dobe, w tym ok 0,8-1m3 na cwu i gotowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab: rzeczywiście pomyłka, dotyczyły tedassa, ale liczby się zgadzają, nick nie jest tak istotny tutaj.

Ok, przypomnę czego obliczenia dotyczyły

wentylacji grawitacyjnej i takiej sytuacji

Od kilku dni też ostro wieje i zauważyłem że przy wietrze gazu schodzi więcej

masz inne zdanie w tym temacie to je przedstaw i nie wmawiaj czego nie powiedziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przypomnę czego obliczenia dotyczyły

wentylacji grawitacyjnej i takiej sytuacji

 

masz inne zdanie w tym temacie to je przedstaw i nie wmawiaj czego nie powiedziałem.

 

Mam inne zdanie, które wyraziłem wyżej, czytaj uważnie to może je znajdziesz.

Poza tym każdy dom spali więcej paliwa do grzania, jeśli będzie np +2 stopnie, pochmurno i silny wiatr, niz w sytuacji, gdzie będzie +2 stopnie, bez wiaterku i piękne słoneczko, nie tylko taki, który nie posiada WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inne zdanie,

Każdy ma prawo do swojej opinii, ja zostaję przy swoim.

Nie można zapominać o aktualnych normach, tj projekt budowlany będzie mógł być zrealizowany tylko wtedy jak jego system wentylacji (tu grawitacyjny) będzie zgodny z normą, wadą takiego systemu jest wysoki koszt eksploatacji (ogrzewanie wentylowanego powietrza, zwłaszcza że ten system jest w chłodne i wietrzne dni wyjątkowo sprawny). Co do WM, że niewiele pomaga - to pełna zgoda -trochę pomaga (to tylko system który można sterować), dopiero WM z rekuperacją pozwala ten koszt znacznie obniżyć.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma prawo do swojej opinii, ja zostaję przy swoim.

Nie można zapominać o aktualnych normach, tj projekt budowlany będzie mógł być zrealizowany tylko wtedy jak jego system wentylacji (tu grawitacyjny) będzie zgodny z normą, wadą takiego systemu jest wysoki koszt eksploatacji (ogrzewanie wentylowanego powietrza, zwłaszcza że ten system jest w chłodne i wietrzne dni wyjątkowo sprawny). Co do WM, że niewiele pomaga - to pełna zgoda -trochę pomaga (to tylko system który można sterować), dopiero WM z rekuperacją pozwala ten koszt znacznie obniżyć.

 

I tu się z tobą zgodzę, WM z rekuperacją pozwala obniżyć koszty ogrzewania(z resztą kazdy ci to powie), lecz dodam od siebie, ze jest to rząd oszczędności między 10, a 20% w zalezności od sprawności tego urządzenia, a nie 50-60%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ulega wątpliwości, że WM z odzyskiem ciepła zapewnia oszczędności, ALE - mam trzy wysokie kominy, w sumie chyba 8 kanałów wentylacyjnych i nie mogę narzekać na rachunki. Wręcz przeciwnie - przy mojej powierzchni domu są raczej zaskakująco niskie.

Czyżby u mnie wentylacja grawitacyjna tyle ciepła nie zabierała??

 

Zastanawiam się jeszcze, czy nie istnieje duża różnica w zależności od posiadanego systemu ogrzewania. Wydaje mi się, że w przypadku 100% podłogówki wentylacja grawitacyjna zabierze dużo mniej ciepła niż w przypadku grzejników, konwektorów czy np. ogrzewaniu nadmuchowym. Przypadku grzejników ciepłe powietrze zbiera się pod sufitem i stamtąd ma łatwo uciec kratką wentylacyjną - przy podłogówce rozkład temperatury uniemożliwia tak dużą ucieczkę ciepła.

 

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...