Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Oczywiście system ogrzewania ma wpływ na wentylację grawitacyjną, przy podłogówce jest inny rozkład temperatur w pomieszczeniach.

Ile wymian potrzeba - jak widać każdy dopasowuje sam, np

Dwa razy na dobę po godzinie 280m3, a przez resztę doby tylko 35m3

wymienia na dobę 1330m3 powietrza, jeśli przyjmiemy kubaturę na 450m3 to wychodzi 2,96 raza/dobę, czyli w domu jedna wymiana na 8,12godzin. Dodam, że na podgrzanie takiej ilości powietrza o 20* potrzeba 8,7kWh zatem niecały 1m3 gazu, tu odzysk dużo nie zaoszczędzi.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście system ogrzewania ma wpływ na wentylację grawitacyjną, przy podłogówce jest inny rozkład temperatur w pomieszczeniach.

Ile wymian potrzeba - jak widać każdy dopasowuje sam, np

 

wymienia na dobę 1330m3 powietrza, jeśli przyjmiemy kubaturę na 450m3 to wychodzi 2,96 raza/dobę, czyli w domu jedna wymiana na 8,12godzin. Dodam, że na podgrzanie takiej ilości powietrza o 20* potrzeba 8,7kWh zatem niecały 1m3 gazu, tu odzysk dużo nie zaoszczędzi.

 

Czyli potwierdza to moja teorię, u mnie można przyjąc taką kubaturę, bo w 50m2 garażu nie mam wentylacji, bo moje 5m drzwi garażowe to mostek termiczny i wentylacja :/ Pozostaje więc 150m2 czyli jakies 430-450m3 kubatury. Wyliczyłeś, ze potrzeba na podgrzanie takiej ilości powietrza o 20* niecały m3 gazu. Biorąc pod uwage, ze średnia temperatura w okresie zimowym jest ok 4-5 stopni, więc podrzewamy powietrze nie o 20*, a o 17-18* to spali jeszcze mniej gazu. Więc 0,8-0,9 m3 gazu na dobę więcej to wychodzi jakies 15% większe zużycie. Normalnie szok, wychodzi na to, ze miałem rację :) Do tego nie płacę za prąd zużywany przez rekuperator.

Dodac trzeba jeszcze , ze rekuperator nie dostarcza do domu powietrza o temperaturze 21-21*, a maksymalnie kilkanascie stopni, więc to powietrze, co prawda mniej, ale też trzeba podgrzewać :)

Edytowane przez greg28
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć rację, o ile potrafisz ustawić tak swoją wentylację grawitacyjną, aby pracowała z takim wydatkiem jak u Liwko?

 

Tego nie mogę zrobic, dlatego róznica między zwykłą wentylacją, a mechaniczną z rekuperatorem moze wynieść między 10, a maksymalnie 20% w zależności od sprawnosci wentylacji grawitacyjnej. Więcej nie ma szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

róznica między zwykłą wentylacją, a mechaniczną z rekuperatorem moze wynieść między 10, a maksymalnie 20% w zależności od sprawnosci wentylacji grawitacyjnej. Więcej nie ma szans.

Jak w/w projekty budowlane z wentylacją grawitacyjną muszą spełniać te warunki

" Zgodnie z normą PN-83/B-03430, podstawą projektowania systemu wentylacyjnego są wymagania dotyczące ilości powietrza usuwanego z poszczególnych pomieszczeń (strumieni powietrza), które dla budynków mieszkalnych wynoszą:

• kuchnia z kuchenką gazową - 70 m³/h;

• kuchnia z kuchenką elektryczną - 50 m³/h;

• łazienka - 50 m³h;

• toaleta - 30 m³/h;

• pokój mieszkalny - 30 m³/h;

• pomieszczenie pomocnicze (bez okna) - 15 m³/h;

• przedsionek - 15 m³/h"

http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/porady/wentylacja-klimatyzacja-chodnictwo/338-wentylacja-grawitacyjna-w-normie.html

Bez problemu można policzyć projektowaną wydajność takiego systemu w swoim domu (inne nie przejdzie), kto go sobie wyreguluje jak przy WM?

Podgrzanie takiej ilości powietrza policzymy bez problemu, bez odzysku tego ciepła to strata.

Może ustalimy ile średnio tego powietrza przy wentylacji grawitacyjnej przez przeciętny dom przepływa, wg moich obliczeń 1,5*powierzchnia to konieczne minimum, bez którego projekt domu nie wejdzie do realizacji,

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem to efekt świeżości w domu. Aspekt ekonomiczny jest niepodważalny. Nikt, kto był w domu z wentylacją mechaniczną nie powie, że "to" mu nie odpowiadało. Każdy, kto budując się w ostatnich latach sprawił sobie wentylację grawitacyjną, bo zabrakło/żałował pieniędzy na rekuperator będzie przystawał, że u niego to jest świeżość, ekonomia i rześkie powietrze po nocy w sypialni w mroźny, zimowy poranek. Byłem zeszłej zimy w kilku domach, w których poprawnie działała wentylacja mechaniczna z odzyskiem i byłem zachwycony efektem - przez internet nikt nikogo nie przekona, żadne wyliczenia i oszczędności, że jest to bardzo przydatne. Byłem, widziałem i u siebie również zastosuje,choćby bilans ekonomiczny wyszedł tylko na +10%. Fascynaci grawitacji, którzy zimą, w celu obniżenia rachunków/zmniejszenia przeciągów w domu zasłaniają kratki wentylacyjne nie powinni zabierać głosu w tej dyskusji. Ach - przecież to wątek o zużyciu gazu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem, widziałem i u siebie również zastosuje,choćby bilans ekonomiczny wyszedł tylko na +10%. Fascynaci grawitacji, którzy zimą, w celu obniżenia rachunków/zmniejszenia przeciągów w domu zasłaniają kratki wentylacyjne nie powinni zabierać głosu w tej dyskusji. Ach - przecież to wątek o zużyciu gazu!

Bilans ekonomiczny - potrafię sobie policzyć (wątek tu jest bez znaczenia), ale chciałbym u siebie skorygować wentylację do 1330m3/dobę - może też mi to będzie odpowiadało - tu niestety trzeba mieć odpowiednie warunki. Właśnie pracuję nad zmianą systemu wentylacji u siebie, nie omieszkam podzielić się z wynikami.

PS. czyżby brakowało osób z wynikami przepływu powietrza z wentylacji grawitacyjnej?

Osobiście mam gdzieś normy - wentylacja i jej wydajność ma mi służyć zarówno jakościowo jak i jej kosztem.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ustalimy ile średnio tego powietrza przy wentylacji grawitacyjnej przez przeciętny dom przepływa, wg moich obliczeń 1,5*powierzchnia to konieczne minimum, bez którego projekt domu nie wejdzie do realizacji,

Z całym szacunkiem dla gorących zwolenników tego systemu - czy możemy ustalić przepływ powietrza w tym systemie??? Otwarty jestem na każdą uzasadnioną ilość, tj policzymy wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche odbiegne od poprzedniego watku.Od kilku tyg. bez kominka,mam zuzycie gazu na poziomie 5.5-6.8 m3 na dobe.Ogrzewanie cwu i co,kuchnia -indukcja.

Co do sterowania wm.Wprowadzilem programy indywid. czasowe dzialania wm,gdyz na dluzsza mete wm wychladza dom,ale podajac pow. swieze,wprowadzajac stala cyrkulacje.Nawiewy mam ok.16-17 st. przez gwc plytowy.Skrecilem anemo nawiewne w pom. gdzie z jednej str. zalezalo mi na przyjaznym klimacie do spania,ale nie redukujac za bardzo wplywu wychladzania.POm. dolem z podlogowka,sterowana mechaniczno-termicznie,jest jednak dyskomfort cieplny.Dol jest lekko przegrzany,choc mam 21 st.W por. z gora,tu grzejniki,jednak czuc na skorze wyzsze wychlodzenie,pomimo 19.5-20 st.Odkrecilem anemo wywiewne w gard. wiatrolapie i lazienkach.Radykalne odczucia sa przy wylaczeniu wm,oraz jej zalaczeniu :-).Porownujac domy bez wm,ja osobiscie nie zaluje wydanych pieniedzy na ten gadzet.Nie mam zamiaru ciezkich zlotowek wywalac przez okna,czy kominy wentylacyjne,majac swieze,czyste powietrze.Czytam Wasze oceny,doswiadczenia z wm,choc nie odpsiuje,ale od kilku lat mam i wymieniam swoje dosw. na tym forum,moze dosc nieregularnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla gorących zwolenników tego systemu - czy możemy ustalić przepływ powietrza w tym systemie??? Otwarty jestem na każdą uzasadnioną ilość, tj policzymy wszystko.

 

A ja proponuje przeniesc dyskusje na temat sprawnosci wentylacji do innego tematu...

Tu rozmawiamy o gazie :))

 

ostatnie 7 dni srednia 5 m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki: był dzisiaj u mnie serwisant od kotła i stwierdził, ze mam bardzo zakamieniony wymiennik i musze go odkamienić. Ma ktos może jakies namiary na firmę jakąś, która sie tym zajmuje z okolic Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki, Sochaczew, Skierniewice?

 

A jak wygląda sprawa kamienia na armaturze? Może warto pomyśleć o stacji uzdatniania wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...