Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dom 140m2, ogrzewanie podłogowe dół, kaloryfery góra.

Phoroterm 25cm + 15 cm styropian. Dach - 25 cm wełna.

Viessman Vitodens 200, zasobnik Vitocel 120l. Sterowanie pogodowe.

Ustawiłem 21st na grzanie od 05:30 do 07:00 oraz od 18:30 do 21:30

oraz 16st na grzanie obniżone (tzw. nocne) w pozostałe godziny.

Zużycie gazu :

07.11.2011 do 06.12.2011 - (1 miesiąc) 102m3

06.12.2011 do 16.12.2011 - (10 dni) 45m3

W sumie nie ma jeszcze jakiś mrozów, więc nie wiem czy ta wartość 45m3 przez 10 dni, przeliczona na cały miesiąc (140m3) to dużo czy nie ?

Jedynie co może martwić, to to, że palnik przy grzaniu tzw.obniżonym (16st) włącza się kilka razy na godzinę (w sumie od maja 2011 jest to już 12410 razy ! oraz 1801 godz. grzania. Wprowadziłem sie sierpniu 2011)

Mam bardzo podobne dane domu i kotłowni. Zazdroszczę zużycia. Ja mam prawie 2 razy większe. Czy masz jakieś bajery typu reku???

Jak masz ustawione krzywe grzewcze dla podłogówki i grzejników?

Jak masz ustawioną CWU?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a u mnie cały czas zuzycie ok 9,5m3/dobe (razem z CWU). Wg mnie to sporo. Dom ok 220m2 pow ogrzewanej + ok 30m2 garazu ale tam nie grzeje bo i tak jest ok 10st. na parterze temp ok 21-22 st, na poddaszu ok 18 st. na ścianie 15-18cm styro, w dachu 25cm wełny. Kociolek pracuje z max sprawnością bo pracuje cała dobe i zasila z temp 29-31 stopni a mimo to zuzycie chyba dośc spore :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Tedasss: Niestety, ale nie moge powiedzieć jak mam ustawioną krzywą grzewczą :-((. Jak mi ktoś powie jak mam to odczytać , to od razu podam. Instalator tylko ciągle mi mówił, że ona jest najważniejsza, a nie ustawianie jakiejś tam temperatury pokojowej. W instrukcji obsługi dla użytkownika nic na ten temat nie ma. W instrukcji serwisowej jest coś, ale szczerze mówiąc, mam pewne obawy aby coś samemu tam gmerać :-D . Więc jak ktoś w dwóch zdaniach (no może w trzech) napisze, to bardzo chętnie odpowiem. A być może jeszcze w tedy coś pozmieniam. Aha, nie mam żadnych bajerów. Dom prosty , raczej przemyślany (pod względem rozkładu i pomieszczeń). Jeśli chodzi o C.W.U. to ustawiona jest od 05:50 do 07:00 i od 18:30 do 21:30 (podobnie jak C.O). No i na koniec, jak już tak się rozpisałem na temat mojej nie udolności, hehe, to, co to jest ogrzewanie bez mieszacza A1 oraz z mieszaczem M2 i ? Bo ja ciągle myślałem, że pierwsze (A1) to kaloryfery, a drugie (M2) to podłogówka. A to chyba nie to :-)? Dwa razy w tygodniu palę w kominku (raczej ) rekreacyjnie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Tedasss: Niestety, ale nie moge powiedzieć jak mam ustawioną krzywą grzewczą :-((. Jak mi ktoś powie jak mam to odczytać , to od razu podam. Instalator tylko ciągle mi mówił, że ona jest najważniejsza, a nie ustawianie jakiejś tam temperatury pokojowej. W instrukcji obsługi dla użytkownika nic na ten temat nie ma. W instrukcji serwisowej jest coś, ale szczerze mówiąc, mam pewne obawy aby coś samemu tam gmerać :-D . Więc jak ktoś w dwóch zdaniach (no może w trzech) napisze, to bardzo chętnie odpowiem. A być może jeszcze w tedy coś pozmieniam. Aha, nie mam żadnych bajerów. Dom prosty , raczej przemyślany (pod względem rozkładu i pomieszczeń). Jeśli chodzi o C.W.U. to ustawiona jest od 05:50 do 07:00 i od 18:30 do 21:30 (podobnie jak C.O). No i na koniec, jak już tak się rozpisałem na temat mojej nie udolności, hehe, to, co to jest ogrzewanie bez mieszacza A1 oraz z mieszaczem M2 i ? Bo ja ciągle myślałem, że pierwsze (A1) to kaloryfery, a drugie (M2) to podłogówka. A to chyba nie to :-)? Dwa razy w tygodniu palę w kominku (raczej ) rekreacyjnie.

 

Pozdrawiam

 

Nie wiem jaki masz model Vitotronica, ale u mnie wystarczy wejść w; MENU->INFORMACJE->OG2(obieg grzewczy 2 - u mnie podłogówka) i tam po kolei są wyświetlone wszystkie dane, tj. temperatury, godziny, krzywe itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model to Vitotronic 200 i niestety, ale nie mam czegoś takiego jak MENU. Może przeczyta to ktoś , kto ma taki sam regulator i wtedy wypowie się na temat: Jak wyświetlić dane z krzywej grzewczej. No i co to jest obieg A1 bez mieszacza i obieg M2 z mieszaczem

Pozdrowienia i ciepłego pomieszczenia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaszaf - zerknij do instrukcji. Menu to przycisk pierwszy od dołu (trzy poziome kreski z kropkami ;) tam wyświetla się opcja Ogrzewanie. - wchodzisz przyciskając OK (pomiędzy strzałkami) wyświetla się informacja na górze ponad kreską OG1 lub OG2 - to obiegi (zwykle kaloryfery czy podłogówka). Strzałkami poziomymi przechodzisz pomiędzy nimi. Pionowymi poszukaj krzywej grzewczej i OK wejdź - odczytasz jaką masz krzywą dla danego obiegu. Powrót zawsze "zawróconą strzałką" - górny przycisk. Na panelu sterowania.

Popróbuj - jeśli sam nie zrozumiesz obsługi, poproś kogoś znajomego lub serwisanta, to jest bardzo proste, ale musisz się tym zainteresować. Sam z ciekawością poprzeglądałem menu i stwierdzam, ze jest bardzo intuicyjne. Jeśli nie wyczujesz - niestety oznaczać to będzie, ze masz dwie lewe ręce i jedną krótszą ;) a wtedy nie bierz się za ustawienia pieca ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka Iprk, ale ja mam Vitodens 200 z Vitotronic 200

ale nie TYP HO1A, tylko ten (chyba ) starszy

( http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/A13F055132DEE299C1257448002C564B/$FILE/IO%20Vitotronic%20200%20-reg%20pogodowy%20(04,2006).pdf?OpenElement),

Ten, o którym mówisz jest chyba dla mnie stworzony (MENU itd) :-),ale niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, w końcu się przemogłem i doszedłem :-). Jak pisałem wcześniej mam starszy typ Vitotronica200.

Dla obiegu grzewczego bez mieszacza (A1) nachylenie wynosi 1,2 (to chyba kaloryfery)

Dla obiegu grzewczego z mieszaczem (M2) nachylenie wynosi 0,6. (to chyba podłogówka)

Według opisów, są to wartości max.

Spróbuję je zmniejszyć do wartości

A1 1,0

M2 0,4.

Zobaczymy co się stanie :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, w końcu się przemogłem i doszedłem :-). Jak pisałem wcześniej mam starszy typ Vitotronica200.

Dla obiegu grzewczego bez mieszacza (A1) nachylenie wynosi 1,2 (to chyba kaloryfery)

Dla obiegu grzewczego z mieszaczem (M2) nachylenie wynosi 0,6. (to chyba podłogówka)

Według opisów, są to wartości max.

Spróbuję je zmniejszyć do wartości

A1 1,0

M2 0,4.

Zobaczymy co się stanie :-)

 

Pozdrawiam

 

No to ja mam 1,0 i 0,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej w formie pytania - co zrobić aby zmniejszyć zużycie takie zestawu :

 

zużycie listopad (nie było zimno ) - 10m3 / dzień.

 

domek (z poddaszem użytkowym) : 225m2 + garaż (właściwie ogrzewany powietrzem z domu)

zestaw : piec gazowy vaillant, ogrzewanie podłogowe w całym domu, rekuperator selen + chłodnica/nagrzewnica wodna sterowana przez vaillant - w obiegu rekuperatora.

 

i tak - parter : 22-21 stopni ; poddasze : 19-20 stopni, cyrkulacja wody użytkowej w godz. 6-24 (cały dzień ktoś w domu)

 

krzywa grzewcza podłogówki : 0,4

krzywa grzewcza nagrzewnicy powietrznej (wodnej - ogrzewającej powietrze) : 1,2

temperatura zasobnika wody użytkowej : 50-60 stopni

 

nie jestem pewien tych krzywych grzewczych

co jaki czas powinno się czyścić dysze pieca?

w tamtym roku bez działającej nagrzewnicy i był to pierwszy sezon grzewczy domu - zużycie było podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka Iprk, ale ja mam Vitodens 200 z Vitotronic 200

ale nie TYP HO1A, tylko ten (chyba ) starszy

( http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/A13F055132DEE299C1257448002C564B/$FILE/IO%20Vitotronic%20200%20-reg%20pogodowy%20(04,2006).pdf?OpenElement),

Ten, o którym mówisz jest chyba dla mnie stworzony (MENU itd) :-),ale niestety

Jaszaf - w takim razie nie podpowiem. Nie znam tamtego modelu, mógłbym podpowiedzieć tylko w zakresie sterownika, który wkleił mr6319. Choć podejrzewam, że menu i oznaczenia pewnie są podobne, wszak zwykle to ewolucyjny a nie rewolucyjny rozwój produktów stosują wielcy producenci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu obniżałbym krzywe po 0,1 - od razu próbujesz na obydwu obiegach zmienić aż o 0,2. Zrób to stopniowo obserwując. Ponadto istotne jest, czy serwisant ograniczył górnego pułapu temperatur, np. obiegu podłogówki. U mnie zrobił to kodami serwisowymi, i chcąc mieć jako-taką temperaturę w obiegu podłogówki muszę utrzymywać krzywą na poziomie 1,0, a i tak przekłada się to ledwie na temperaturę wyjścia ok. 23-25 st.C. Gdyby mi nie ograniczał (pewnie nie miał zaufania, że sam będę sobie ograniczał krzywymi grzewczymi), pewnie jak Wy mógłbym obniżyć sobie krzywą do 0,4.

Tak więc wskazuję, że jest sens bezpośrednich porównań ale tylko wtedy, gdy piec ma nastawy nie korygowane kodami serwisowymi. Inaczej trzeba porównywać np. temperatury, jakie przy 0st czy -10st wskazuje wykres (spisać wartości dla danych temperatur i dopiero porównywać).

Tak więc Jaszaf - lepiej stopniowo zmieniaj i zapisuj w notatkch efekt tak, aby móc ewentualnie do ustawień początkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 24-09 do 16-11 - czyli jak dobrze policzyłem 51 dni - 204m3 gazu - równo 4m3/24h - CO razem Z CWU

 

Dom ok. 220 mkw po podłogach, 2 osoby, temp. 20,5-21,5 non stop ustawione tak samo. Piec Junkers Cerapur Smart 3-14, zasobnik na wodę 220L, 100% podłogówki - mało wody zużywamy - średnio dziennie na ogrzanie wody zużywamy niecały 1m3 gazu - czyli na ogrzewanie w w/w okresie ok. 3m3/24h - czyli ok. 7 zł/dzień (nie liczę złodziejskiego abonamentu W-3). Zobaczymy jak będzie zimą, ale na razie wg mnie wynik rewelacyjny. Nie mam reku, szarego styropianu, innych cudów wianków za ciężkie pieniądze.

 

Z reku miałbyś na pewno jeszcze lepszy wynik. Ja mam Reku ale mam tradycyjne grzejniki i dziś wiem, że podłogówka byłaby lepsza. No, ale jak to bywa, mądrym jest się po szkodzie. Oczywiście nie ma tragedii, ale wiem że z podłogówką żyło by się lepiej i oszczędniej.

 

W porównywalnym okresie do podanego przez ciebie: 13.10.2011 - 19.11.2011 poszło 137m3 gazu. Dziennie: 3,7m3

 

Dom piętrowy powierzchni 180 m2. temp - 20,5 -dzień 19,5- w nocy.

CO: Piec kondensacyjny Vaillant ecoTEC Plus 19,6 kW

CWU: zbiornik 150L

Ściany ocieplone wełną 16cm

Centrala wentylacyjna: Aeris 350

Grzejniki płytowe naścienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPRK, masz chyba rację, zmieniłem około 10:00 obydwie krzywe o 0,2 i po dwóch godzinach wystąpił bład F4. Zmieniłem więc obydwie krzywe tylko o 0,1 w stosunku do pierwotnych wartości (1,2 i 0,6) i miałem 1,1 i 0,5. niestety znowu po około 2 godzinach wystąpił błąd F4. Czy oprócz tych obiegów (A1 i M2) należy jeszcze coś zmienić ? Może poziom krzywej grzewczej, który wynosi 0 (zero) ? Na razie powróciłem do ustawień początkowych (1,2 i 0,6).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...