Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zużycie gazu za okres 16-11-2011 do 16-12-2011 - średnio dziennie 6,2m3 łącznie z CWU. Po odjęciu zużycia dziennego CWU (0,7-0,9m3 - 2 osoby) przyjmijmy, że na ogrzewanie wychodzi 5,5 m3/dobę.

 

Dom jak w avatarze, ok. 220m2 po podłogach, kubatury nie znam, ale niemała (ścianka kolankowa 130 cm), BK24 + 16 cm, 25cm wełny w skosach, 100% podłogówki, temp 20,5-21, wentylacja grawitacyjna, kociołek Junkers Cerapur Smart ten najmniejszy 14kW, mazowieckie, gęsta zabudowa, drugi sezon grzewczy, no prawie trzeci (grzałem trochę zanim zamieszkaliśmy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej w formie pytania - co zrobić aby zmniejszyć zużycie takie zestawu :

 

...cyrkulacja wody użytkowej w godz. 6-24 (cały dzień ktoś w domu)

 

Jeśli nie masz, zainstaluj sterowanie termostatyczne pompy cyrkulacyjnej lub wymień pompę na taką która ma sterowanie termostatyczne i czasowe.

 

...temperatura zasobnika wody użytkowej : 50-60 stopni

 

Zmniejsz temperaturę zadaną ciepłej wody do 45stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej w formie pytania - co zrobić aby zmniejszyć zużycie takie zestawu :

 

zużycie listopad (nie było zimno ) - 10m3 / dzień.

 

Nie jest to jakaś tragedia.

 

domek (z poddaszem użytkowym) : 225m2 + garaż (właściwie ogrzewany powietrzem z domu)

zestaw : piec gazowy vaillant, ogrzewanie podłogowe w całym domu, rekuperator selen + chłodnica/nagrzewnica wodna sterowana przez vaillant - w obiegu rekuperatora.

 

cyrkulacja wody użytkowej w godz. 6-24 (cały dzień ktoś w domu)

 

Cyrkulacja to bardzo ciepłożerna funkcja, więc ustaw ją tak, żeby działała wtedy, kiedy jest rzeczywiście potrzebna. Poza tym, nie musi pracować cały czas. Wystarczą cztery załączenia na godzinę (15min pracy, 15min przerwy) - to też ogranicza straty.

 

temperatura zasobnika wody użytkowej : 50-60 stopni

 

Obniż temperaturę wody do 45 stopni lub zamontuj zawór mieszający na zasilaniu instalacji. Chyba że lubisz gorące kąpiele. Ograniczysz w ten sposób straty z zasobnika i cyrkukacji. Raz na dwa tygodnie przeprowadzaj dezynfekcję termiczną.

 

co jaki czas powinno się czyścić dysze pieca?

 

Kiedy są brudne. Stan dysz ocenia serwisant na przeglądzie. Chyba nie zamierzasz tego robić samodzielnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie gazu za okres 16-11-2011 do 16-12-2011 - średnio dziennie 6,2m3 łącznie z CWU. Po odjęciu zużycia dziennego CWU (0,7-0,9m3 - 2 osoby) przyjmijmy, że na ogrzewanie wychodzi 5,5 m3/dobę.

 

Dom jak w avatarze, ok. 220m2 po podłogach, kubatury nie znam, ale niemała (ścianka kolankowa 130 cm), BK24 + 16 cm, 25cm wełny w skosach, 100% podłogówki, temp 20,5-21, wentylacja grawitacyjna, kociołek Junkers Cerapur Smart ten najmniejszy 14kW, mazowieckie, gęsta zabudowa, drugi sezon grzewczy, no prawie trzeci (grzałem trochę zanim zamieszkaliśmy).

 

Czy zauważyłeś, że spalasz mniej gazu niż w pierwszym sezonie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tedasss, może, ale wydaje mi się, że jest sporo cieplej tej jesieni. Poza tym ja długo budowałem, nie miałem jako takiego pierwszego sezonu grzewczego, przez ok. pół sezonu coś tam grzałem, potem się wprowadziłem, był pierwszy właściwy sezon, teraz jest drugi. Zatem nie mam takiej jasnej wyraźniej różnicy pomiędzy pierwszym i drugim. Wydaje mi się, że miałem dobrze wyschnięty dom przy wprowadzce, a to przecież wpływa na zużycie gazu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie ustawienia temperatury na swoich piecach? Mam zamiar kupić kocioł kondensacyjny Buderus GB162 (+zasobnik 160l, w całym domu podłogówka+2 drabinki w łazienkach) - największą sprawność osiąga się przy 40/30 C, ale za to 1,6l/h kondensatu wtedy trzeba odprowadzić. "Pochwalcie" się swoimi instalacjami. + interesują mnie pozostałe elementy instalacji, mieszacze, RTL-e, temperatury na piecu itp. Chętnie skorzystam z Waszego doświadczenia, aby dobrze zaplanować instalację z "sanitarnikiem". W jaki sposób osiągacie "swoją" energooszczędność?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją energooszczędność osiągnąłem chyba dzięki prostocie - nie mam RTLi, mieszaczy, sprzęgieł, podmieszaczy, kapilar, grzejników ;-), tylko kocioł, 2 rozdzielacze i ponad kilometr rurki :-)

 

Po części na pewno. A dzisiaj ludzie dalej z uporem budują domy po części z podłogówką, a po części z grzejnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak

a najgorsze w tym wszystkim jest to, że ci którzy tak robią, to się nasłuchali, że w sypialni to się nie powinno podłogówki robić....

 

Ja mam podłogówke w sypialni i wiem na pewno, że w następnym domu w sypialni podłogowki bym na pewno nie robiła.

Idea ogrzewania podłogowego jest dobra ale nie jest panaceum na wszystko i także ma swoje wady, bo wg mnie duża bezwładność podłogówki jest generalnie jej zaletą ale w przypadku sypialni to jest wada, bo jak się chce obniżyć na noc temperaturę w sypialni to trzeba to robić z dużym wyprzedzeniem bo zanim beton się wystudzi i faktycznie temperatura się obniży to trochę potrwa. Poza tym trzeba się wykazać dużym wyczuciem i przewidywalnością by wyczuć odpowiedni moment by zakręcić obieg w sypialni -o ile w ogóle ktoś ma taka możliwość.

Druga rzecz to uczucie "bicia" ciepła od spodu podczas snu tez nie jest zawsze przyjemnym doznaniem.

Oczywiście moje opinie nt podłogówki w sypialni są subiektywne, niemniej wszędzie gdzie czytałam opinie ekspertów były jednoznaczne by w sypialni nie robić podłogówki. Szkoda tylko, że taka wiedzę zglebiłam mając już zrobione ogrzewanie podłogowe w sypialni :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co obniżanie czy podwyższanie temperatury w sypialni? Ustawiasz taką jaka jest odpowiednia do spania i koniec. To jest sypialnia. Podobnie robisz z innymi pomieszczeniami. Przy gazie nie ma problemu drugiej taryfy, więc najekonomiczniejsze będzie podtrzymywanie zadanej temperatury dla poszczególnych pomieszczeń.

Mam w całym domu podłogówkę. Mam i pompę ciepła jak i wentylację z rekuperatorem. Ale to właśnie podłogówkę stawiam na pierwszym miejscu jeśli chodzi o komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - po co w sypialni chcesz zmieniać temperaturę? W jakim celu? (Liwko był szybszy) :D

Jak chcesz szybko obniżyć - otwórz okno ;).

 

Po drugie. Co to jest "bicie ciepła" od podłogi?

U mnie podłoga ma w porywach 23st. Nigdy jeszcze nie poczułem, by była "ciepła" (a fajnie by było, co mija się niestety ze zdrowym aspektem).

Ale do "bicia ciepłem" brakuje jej pewnie jeszcze z 10st jak nie więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę laickie pytanie, ale wgryzam się w temat: jak można ustawić zadaną temperaturę w sypialni mając sterownik usytuowany na holu? Jak regulujecie temperaturą w pomieszczeniach mając w całym domu ogrzewanie podłogowe i jeden sterownik?

 

Ja mam sterownik pogodowy, a temperatury wyregulowałem na rozdzielaczu zwykłym imbusem. Niezależnie od temperatur zewnętrznych, mam stałą temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Tu nie ma różnicy czy to gaz czy pompa ciepła. Działa to na tych samych zasadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A dzisiaj ludzie dalej z uporem budują domy po części z podłogówką, a po części z grzejnikami.

 

i są ogromnie z tego zadowoleni :)

I chwalą pod niebiosa, że nie mają podłogówki w sypialni ;)

I mają do tego prawo, tak samo jak Ci, którzy mają ją wszędzie :)

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...