Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

O kurcze! Właśnie zerknąłem na wątek o ilości spalanego aktualne ekogroszku.

Jest to ok 15-18kg/dobę co daje ok 10,60zł - 12,70zł.

U mnie ostatnio średnia za 10 dni wyszła 5,3m3/dobę co daje ok 11,60zł.

Już pomijam wielkości domu (stąd też powyższe widełki). Ale ja myślałem, że węglem to jest 2x taniej jak gazem...

 

To ja tak od początku października do dzisiaj spaliłem niecałe 3mp buczka ;) Co przy 160zł/mp zakupu daje niecałe 8zł/dzień za drewno i 2 zł (z abonamentem W-2) za CWU.

Edytowane przez Jaca71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Za okres 01.12.2010-01.12.2011 zużycie 1067m3 gazu

Grzejesz i cwu tylko gazem?

wpisałem moje dane - 13000kwh

gaz W-3 = 3478zł

gaz W-2 = 3000zł

węgiel = 1800zł

PC = 1634zł

Czy koszty są rzeczywiste to zależy od systemu grzewczego tj głównie od jego sprawności, zwykle podaje się sprawność tylko kotła, nie licząc strat systemu grzewczego, również stawka za nośnik jest zmienna.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica taka, że do ekogroszku nie ma abonementu (W-3,W-2)

ale jest tak jak piszesz...inna sprawa że z pewnością bez problemu znajdziesz takich co spalają 2-3-4 razy tyle co ty :)

wszystko zależy jaką kto kołderkę domowi zafundował i wielkości domu

 

kołderka tak, wielkość domu tak, ale zapomniałeś jeszcze o lokalizacji domu, są strefy cieplejsze i zimniejsze :p

Dziwnym zbiegiem okoliczności rekordy w super niskim spalaniu gazu osiągają ludzie mieszkający na zachodzie Polski: Poznań, Wrocław, Zielona Góra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie wspomagam kominkiem, ale przepalam co 2-3 dzień. Jednak zima rozpieściła nas w tym roku, i sąsiedzi chyba dość dobrze grzeją (szeregowiec).

Pozdrawiam

 

No to dymek się wypucował, co tak mało gazu spala:) a to Komineczek odpalamy, a to mamy ciepłolubnych sąsiadów, którzy grzeją ładnie 2 zewnętrzne ściany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dymek się wypucował, co tak mało gazu spala:) a to Komineczek odpalamy, a to mamy ciepłolubnych sąsiadów, którzy grzeją ładnie 2 zewnętrzne ściany :)

Dokładnie! To typowe, gdy ktoś strzeli, że poszło komuś 1000m3/rok gazu, albo spalanie ma 3m3/dobę przy 0* na zewnątrz (i DZIAŁAJĄCEJ wentylacji).

I to "przepalanie" co drugi trzeci dzień - ogromna ilość ciepła. To nie jest rekreacyjne palenie.

Rekreacyjne może być raz w tygodni (co i tak mocno wpływa na ewentualne zużycie gazu.

 

różnica taka, że do ekogroszku nie ma abonementu (W-3,W-2)

 

Ja liczyłem koszt wraz z abonamentem W2, który mam nadzieję zachować.

CWU też grzeję (i cyrkulacja 15h/dobę). Niczym innym nie wspomagam.

Jak zbliżę się do 1200m3 - odpalam PPC, nie ważne przy jakiej temp zewnętrznej...

Zima na razie ciepła, a i dobrze, bo domek muszę wysuszyć (pierwszy sezon).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie wspomagam kominkiem, ale przepalam co 2-3 dzień. Jednak zima rozpieściła nas w tym roku, i sąsiedzi chyba dość dobrze grzeją (szeregowiec).

Dużo drewna rocznie spalasz? Z tymi sąsiadami to nie tak, jeśli u w Twoim domu temperatura jest wyższa - to dogrzewasz sąsiadów, ale prawdą jest mniejsza strata przez ściany wewnętrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo drewna rocznie spalasz? Z tymi sąsiadami to nie tak, jeśli u w Twoim domu temperatura jest wyższa - to dogrzewasz sąsiadów, ale prawdą jest mniejsza strata przez ściany wewnętrzne.

Jeśli nie mieszkają tam Eskimosi, to wolałbym dogrzewać sąsiadów (ja 23st, oni 19st, dt=4st) niż środowisko (ja 23st, oni -10st, dt=33st)

:)

 

Jeśli nie masz, zainstaluj sterowanie termostatyczne pompy cyrkulacyjnej lub wymień pompę na taką która ma sterowanie termostatyczne i czasowe.

Czy to nie jest tak, że to tracone w obiegu cwu ciepło, ogrzewa nam dom?

Nie dość, że mamy ocieplone te rury, to lecą w podłodze. (jak podłogówka).

Co stracimy przez otulinę, w dużym procencie pójdzie jednak w ogrzanie domku.

Co innego latem. Wówczas TYLKO tracimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo drewna rocznie spalasz? Z tymi sąsiadami to nie tak, jeśli u w Twoim domu temperatura jest wyższa - to dogrzewasz sąsiadów, ale prawdą jest mniejsza strata przez ściany wewnętrzne.

 

No w tym sezonie poszło mi ok 1,5 m3 drewna, głównie brzoza, kominek mam od sierpnia. Na sterowniku mam ustawioną temp dzienną na 20,5, a nocną na 19,5. Raczej to chyba sąsiedzi mnie dogrzewają. A może mam kopnięty licznik gazu?

 

Jak czytam posty "kolegów" z forum to mija mi żal, że zdecydowałem się na segment szeregowca, a nie na budowę domu.

Edytowane przez dymek1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w tym sezonie poszło mi ok 1,5 m3 drewna, głównie brzoza, kominek mam od sierpnia. Na sterowniku mam ustawioną temp dzienną na 20,5, a nocną na 19,5. Raczej to chyba sąsiedzi mnie dogrzewają. A może mam kopnięty licznik gazu?

 

Jak czytam posty "kolegów" z forum to mija mi żal, że zdecydowałem się na segment szeregowca, a nie na budowę domu.

 

Na moje oko, jakbyś nie miał tych sąsiadów i nie uzywał kominka to spaliłbyś ze 300m3 gazu więcej, czyli byłbyś W-3 + 330m3 to jest dodatkowy koszt jakieś 900pln - 300pln za drzewo to wyszłoby cię drożej o jakies 600 PLN za cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejąc kotłem kondensacyjnym do wyższych temperatur wody w układzie co będziesz mieć nieco większe rachunki, niż grzejąc do niższych. Grzejniki mają mniejszą powierzchnię, więc żeby mieć odpowiednią wydajność muszą mieć wyższą temperaturę niż o wiele większa podłoga czy ściana. Instalacja z mieszaczem, to grzanie wyżej i mieszanie do niższych temperatur, więc też kiszka. I to cała tajemnica różnic w rachunkach. Liwko ma rację.

 

Nie masz racji. Podlogowka ma wieksza bezwladnosc. Ja w nocy nie gzeje w sypialni. Chce tylko budzic sie w cieplym wiec sobie ustawiam grzejniki na troche przed pobudka i wstaje do cieplego. NA podlogowce to bym musial godzine wczesniej grzac a potem dlugo by jeszcze gzala podloga jak mnie w domu juz nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak już wczesniej dyskutowaliśmy te róznice sa rózne zalezy od regionu, ja w mazowieckim mam sam gaz sporo tańszy przy W3 niz ty w dolnośląskim. Ale generalnie rzecz biorąc w zalezności od regionu i zuzycia ta róznica moze być z przedziału 320-450pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak, ale uwzględniam tez różnice w cenie za 1m3 gazu, a tu w W-2 jest o kilka groszy droższy niż w W-3. Wg mnie tak przy zużyciu ok 1000/1100 to różnica jest ok 300 zł.

 

Właśnie przeliczyłem i przy zużyciu 1000m# jest to różnica dokładnie 318zł. No jak do tego dodamy VAT to wychodzi prawie 400zł.

Edytowane przez dymek1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz, temperatury do jakich się grzeje tez mają bardzo duży wpływ na zużycie nośnika energii - było już o tym nie raz

1C wyższa utrzymywana temperatura to około 6% większe spalanie gazu - sporo. Ja akurat grzeję do 22,75/22C

 

Tak, wiem o tym dlatego nie mam ustawionej za dużej temp w domu, oraz też ograniczam różnice pomiędzy dzienną i nocną, bo ciepło które teoretycznie zyskuje się w nocy trzeba jednak nadgonić rano.

 

A tak przy okazji mam pytanko do "kolegi" Swietak81: jak Ci się sprawuje Twój Immergas 12Kw? Bo mam taki plan, aby w niedalekiej przyszłości takowy zainstalować u siebie wraz z zasobnikiem 80L. Dzięki za odpowiedz.

Edytowane przez dymek1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 101m2, kubatura wg proj to 450m3, ale coś ta przestrzeń mija się z wyliczeniem bo zakładając, że majac 101 m2 o wysokości 2,6 m to jest kubatura 260m3... Dom wybudowany wg proj Archonu Dom w Klematisach.

 

A więc odrzucając szeregowy domek i sąsiadów a dodajac jeszcze 100m2 popwierzchni to można by przyjąć że Twoje spalanie trzeba by pomnożyć przez 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...