Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Fiz - jest przelicznik. Wystarczy podliczyć, jakie są straty ciepła w Twoim domu. Z otrzymanego wyniku można łatwo wywnioskować, ile płacisz za ogrzewanie. Na forum jest kbab, który udostępnia (w stopce) prosty arkusz kalkulacyjny do powyższych obliczeń. Wpisujesz lepsze docieplenie ścian i masz wynik oszczędności - mnożysz przez koszty gazu i masz circa wynik - za ile lat Ci się zwróci inwestycja.

Bardziej zaawansowany jest program OZC, z którego można wydrukować sobie świadectwo energetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kurde jak wy wszyscy fajnie macie że ziemny Wam pociągneli, u mnie go niestety nie ma i nie będzie :(

Badzo mało osób wypowiada się na temat zużycia gazu z butli, jak ktos się znajdzie kto używa gazu propan - butan i podzieli sie zużyciem będę wdzieczny.

Jest jakaś różnica w składzie chemicznym gazu do butli nadziemnej i tego z podziemnej, ten do podziemnej jest z tego co się orientuję jest tańszy. Ale czy ma to znaczenie na zużycie czy butla jest ta nadziemna czy podziemna.

Jestem na etapie decyzji co wybrać i tak się miotam od ściany do ściany. Nawet PC rozważałem, ale oferty instalacji sprowdziły mnie na ziemnię, jednak to temat na inny wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, to się rozpędziłeś z tą wentylacją. Dlaczego nie poradzisz mu zmiany .... domu?;)

Generalne remonty niosą za sobą bardzo duże koszta. Oceń Fiz (ustal współczynniki przenikania ciepła) warstw: podłoga, ściany, dach, później okna i drzwi. Zazwyczaj podłoga pozostaje ta sama, ale pozostałe kwestie można bardziej lub mniej poprawić w zależności od zasobności portfela. Zmiana starego zwykłego kotła na np. kondensat 110% może nie wiele zmienić, jeżeli nie zmniejszysz "apetytu" na ciepło Twego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek jest z 96 r . Okna były niedawno wymieniane. Co do ścian zewn to są z maxa 29 plus 4 cm styropianu plus 12 cm kratówki - na oko liczyłem przenikalność cieplną tych ścian i wyszła mi między 0,6 a 0,7, czyli nie za dobrze ;). Strop nad którym jest nieużytkowane poddasze też ma tylko 4 cm styropianu. Na pewno tamtędy ucieka sporo co zresztą widać gołym okiem - tak samo ogrzewany parter ma temperaturę wyższą od piętra o około 4-5 stopni. W jednym z ostatnich muratorów jest tabelka z cenami systemów ociepleniowych. Trochę zaboli :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz i ocieplaj zarówno ściany jak i strop.

W ciemno strzelę, że zwróci ci się nakład środków w nie więcej jak 3 może 4 sezony...

Tym bardziej, że ogrzewasz gazem, który tani nie jest.

Spokojnie powinieneś zejść ze zużyciem do 9-10m3/dobę zamiast 18-20.

WM warto mieć, aczkolwiek w wybudowanym już domu - koszty duże, oszczędność zbyt mała (w porównaniu z ociepleniem).

Pomijam inne zalety WM, bo teraz koledze chodzi o zmniejszenie zużycia gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie. Ta zima jest łagodniejsza ale jest bardziej wietrznie, a to powoduje szybsze wychładzanie domu. Dotyczy to w szczególności domów położonych na wolnych przestrzeniach. I po odczytach można stwierdzić, że spalanie jest takie same np. przy -10 stopni bez wiatru co przy O stopni przy silnym wietrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Mam pytanko czy w porównaniu do zeszlej zimy gdzie byla prawdziwa zima z temeraturami -15 -20 kilka

a do obecnej macie jakies roznice w spalaniu ??

u mnie poszlo tyle samo gazu co rok temu przy mrozach

 

W zeszłym roku zacząłem póżniej ogrzewać, bo ok 20-22 pażdziernik, w tym chyba 9 pażdziernika. Ale parząc za ten sam okres od 20 pażdziernika do teraz, to w tym sezonie poszło mi ok 18-20% mniej gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz i ocieplaj zarówno ściany jak i strop.

W ciemno strzelę, że zwróci ci się nakład środków w nie więcej jak 3 może 4 sezony...

Tym bardziej, że ogrzewasz gazem, który tani nie jest.

Spokojnie powinieneś zejść ze zużyciem do 9-10m3/dobę zamiast 18-20.

WM warto mieć, aczkolwiek w wybudowanym już domu - koszty duże, oszczędność zbyt mała (w porównaniu z ociepleniem).

Pomijam inne zalety WM, bo teraz koledze chodzi o zmniejszenie zużycia gazu.

 

Nie przesadzajmy, ze spalanie spadnie mu o 50%, bo spalałby tyle co ja, a grzeje powierzchnie mniejsza jak on i też nie mam WM. Jednak spadek spalania o 30-40% jest realny, czyli odejmując opłaty mozesz liczyc na rachunki w skali roku spadną ci ok 25-35%. Policz sobie jaka to u ciebie kwota i zobaczysz ile jesteś w stanie na tym zaoszczedzić i ile czasu potrzeba ci na zwrot tej inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja od 18.10.2011 do 14.12.2011 spaliłem 389m3 gazu. Średnia wychodzi 6,8 m3/ doba.

 

W tej chwili od 14.12. do wczoraj spaliłem 282 czyli wychodzi średnio 8,2 m3/doba

 

Dom 230m2, na dole podłogówka + grzejniki, góra grzejniki.

 

Temp. w domu ok. 19 - 20 C. (Taka jest dla mnie najbardziej komfortowa).

 

Spalanie mam pewnie lekko zawyżone przez to ,że nie mam jeszcze sterowania za pomocą krzywej grzewczej obwodem podłogówki lecz jest ustawiana na zaworze trójdrożnym. Pogodówka steruje mi grzejnikami ,a podłoga chodzi "w tle".W lecie będzie lekka przeróbeczka więc powinno być mniej.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku grzewczym od lipca 2010 do lipca 2011 zużyłem 1150 m3 gazu (a więc zmieściłem się w taryfie W-2), dodatkowo spaliłem ok. 1m3 drewna w kominku z pw.

Dom z 2009 roku, z użytkowym poddaszem 131 m2. Salon + 2 łazienki podłogówka, na górze w pokojach grzejniki (z elektronicznymi termostatami). Cegła ceramika 24 cm + 12 cm styropianu szarego (parametry porównywalne z 15 cm) + płytka klinkierowa. Okna 3 szybowe (U=0,75). Kocioł kondensat Immergas 24 Kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy, ze spalanie spadnie mu o 50%, bo spalałby tyle co ja, a grzeje powierzchnie mniejsza jak on i też nie mam WM. Jednak spadek spalania o 30-40% jest realny, czyli odejmując opłaty mozesz liczyc na rachunki w skali roku spadną ci ok 25-35%. Policz sobie jaka to u ciebie kwota i zobaczysz ile jesteś w stanie na tym zaoszczedzić i ile czasu potrzeba ci na zwrot tej inwestycji.

 

w ciemno zwrot nakładów z ocieplenie poddasza ma w 3-4 lata. Jeśli poddasze nie jest użytkowe i zastawione rupieciami to sam zakup wełny 2x15 cm i jej rozwinięcie na sytropie "tymi rękami" spokojnie w 3 lata się zwróci. W drugiej kolejności ocieplenie ścian - ale tu koszt będzie większy a efekt mniejszy. Realnie bym się zastanowił nad zrobieniem WM na tym nieużytkowym syropie. Dostęp do rur WM będzie bezproblemowy więc bez obaw mozna dać tańsze spiro i "wrzucić" je w tą wełnę. Jakiś tanszy rekuperator za 5 tys i może to dać szybszy zwrot niż ocieplenie ścian (z tynkiem, malowaniem, itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

od pewnego czasu czytam i porównuję Wasze zużycie gazu ze swoim więc pozwolę sobie podać moje wyniki :)

 

Dom: 250 m2 podłogi w tym 34m2 garażu w bryle budynku - styropian na ścianach od strony domu (10 cm) i suficie (18cm). Od zewnątrz mury obłożone 18cm styropianu 0,037; na fundamentach 15 cm 0,038; na posadzce 12-15 cm 0,038; skosy i sufit na poddaszu to 18cm wełny 0,039 + 10 cm 0,032; dodatkowo strych wycieplony 18cm wełny 0,039. Wentylacja mechaniczna oparta o rekuperator Zehnder Comfoair 550. Na dole 80m2 podłogówki (pod płytkami), na poddaszu w łazienkach - około 20m2. Oprócz tego 4 grzejniki na dole i 9 u góry. Kocioł - kondensat Saunier Duval ISOTWIN CONDENS F 24/30 E ustawiony na maksymalną temperaturę zasilania 50 st C.

 

Właśnie mija pierwszy miesiąc "normalnego" ogrzewania domu - wprowadzaliśmy się przed Świętami - w trakcie którego kocioł spalił około 250m3 gazu (nie spisałem stanu licznika przy wprowadzeniu się - wcześniej dom był podgrzewany do ok. 17 st C ze względu na montaż podłóg).

Temperatura ustawiona na sterowniku kotła to 20,5 st C.

 

Z moich notatek wynika, że dobowe zużycie gazu kształtuje się od 8m3 (przy 2-3 stopniach na zewnątrz) do 12m3 (przy ~ -3 st C) na dobę.

 

W tym okresie prowadzone były jeszcze częściowe prace wykończeniowe (płytki w garażu, montaż schodów, itp) przez co "fachowcy" kręcili się wchodząc/wychodząc i wietrząc chałupę.

 

Jestem ciekaw jak będzie to wyglądało dalej... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...