Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

dom 140 m2 w tym ok 40 m2 skosow - wiec kubatura 530 m3 grzane do 19 stopni stale (przy podlogowce trudno sterowac obnizaniem temp. w niektorych godzinach) plus garaz i kotłownia w bryle budynku (27 m2) grzane do 6-8 st, dom ocieplony ponizej obecnych norm (12 cm styro na scianach) i wentylacja grawitacyjna

28 grudnia - 28 styczen na grzanie poszlo 165 m3 GZ50 , ostatnie mrozy (dzis rano -23 stopnie) 12 m3/dobe

w styczniu temp zasilania przewymiarowanych grzejnikow 36 stopnie a podlogowki 26 stopni

teraz temp zasilania grzejnikow 43 stopnie a podlogowki 30 stopni

podczas budowy 'uswiadamialem' ekipy odnosnie mostkow termicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zużyte 18,5*C? Wydaje się niewiele. To ile stopni masz wewnątrz? Czy w barchanach chodzicie po domu?:confused:

Niestety ostatnio zaniedbałem kotłownię (regulując pętle) i spadła mi tam temperatura do 14,5st. A rury tam mam nieocieplone.

Gdy było tam 20,5st powrót z domu miałem 21,5st...

A dodam jeszcze ciekawostkę.

Na poddaszu mam temp. nawiewu od 15,5 do 16,5st.

Na parterze od 22st do 24,5st :). Kanały płaskie stykają się z podłogówką i taki tego efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Na parterze od 22st do 24,5st :). Kanały płaskie stykają się z podłogówką i taki tego efekt.

Powietrze o takiej temperaturze może nie opadać tylko poruszać się pod sufitem pomieszczenia, w którym jest 20*C, a wtedy wentylacja pomieszczeń zostaje zakłócona. Ponieważ rozważam, czy oddzielić "podłogówkę" od kanałów wentylacyjnych napisz proszę , jak to jest u Ciebie - czy ta wysoka temperatura powietrza "jest zdolna" u Ciebie dokonać wymiany całego powietrza w pomieszczeniu?

Mam za daleko do Łańcuta, więc proszę o szczere info :rolleyes: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze o takiej temperaturze może nie opadać tylko poruszać się pod sufitem pomieszczenia, w którym jest 20*C, a wtedy wentylacja pomieszczeń zostaje zakłócona. Ponieważ rozważam, czy oddzielić "podłogówkę" od kanałów wentylacyjnych napisz proszę , jak to jest u Ciebie - czy ta wysoka temperatura powietrza "jest zdolna" u Ciebie dokonać wymiany całego powietrza w pomieszczeniu?

Mam za daleko do Łańcuta, więc proszę o szczere info :rolleyes: .

Wiesz co, ja nic niedobrego z wentylacją nie stwierdziłem. Jak mam niby to sprawdzić? Jak sprawdzić czy cała kubatura jest wymieniana...?

Ale jest coś innego co sprawia, że KONIECZNIE należy oddzielić kanały od podłogówki.

Różnica na anemostatach parter 23st poddasze 15st powoduje niedogrzewanie poddasza.

Musiałem ostro skręcić ogrzewanie całego parteru. Ale oczywiście wyregulować się dało...

Nawet guru AdamMK tego nie przewidział, gdy pisał by nie ocieplać kanałów lecących w podłodze...

Może i ocieplać nie trzeba, ale między kanały a podłogówkę koniecznie dać ze 2cm styropianu.

Ja akurat miałem możliwość dania 2cm i tak się złożyło, że dałem pod kanał (czyli oddzieliłem od stropu)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnie dni (data/licznik/temp. odczytu/temp. średnia/zużycie na dobę):

2012-01-28...623,05.......-13......-11,7........8,47

2012-01-29...631,07.......-18......-16,3.......7,67

2012-01-30...638,50.......-21......-18,7.......8,39

2012-01-31...648.34.......-21......-19,2.......9,84 (gruntowne sprzątanie i sporo lewego=mroźnego powietrza do domu wpadło...)

2012-02-01...656,54........-19......-18,1.......8,20

2012-02-02...665,01.......-23......-20,8........8,47

 

Dodam jeden fakt. Zmieniłem sterowanie kotłem. Odłączyłem pogodówkę, odłączyłem sterownik pokojowy i ustawiam sam temp.

Wcześniej sterownik głupiał (10 minut grzał na maxa by po chwili zejść na minimum i tak w kółko).

Nie wyłączał się, ale strasznie mieszał mocą...

Jak przy 0st miałem zużycie w okolicach 5,5m3 (i poprzednim sterowaniu), a teraz przy temp. średniej dobowej poniżej -15st mam 8-8,5m3 to jestem mega zadowolony.

Czytając przed momentem zużycia niektórych 12-15-20m3... Z obawą poszedłem dziś do licznika... ;)

 

Myślę, że dla stałej temp. -20st miałbym ponad 10m3/dobę.

Ale dla aktualnych powiedzmy 9m3 (pomijając, że to z cwu i cyrk) kocioł leci z mocą ok 3600W (wg tabeli Immergasa). Obliczeniowo miałem 4400W dla -20st.

 

 

Dziwnie niskie to Twoje spalanie. Dodam ,że masz 100% podłogówki, do tego rekuperacja , a do tego prosta bryła budynku do ogrzania.Ja mam tylko 60 m2 , a reszte czyli ok. 170m2 ogrzewam grzejnikami to co tu się dziwsz ,że spalanie wyższe na poziomie 15-18 m3? Większość tutaj ma mieszane insatlacje a nie 100 podłogówki.

 

Ps. Ostatnia doba spalanie 17,9 m3

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez adam2007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest coś innego co sprawia, że KONIECZNIE należy oddzielić kanały od podłogówki.

Różnica na anemostatach parter 23st poddasze 15st powoduje niedogrzewanie poddasza.

Musiałem ostro skręcić ogrzewanie całego parteru. Ale oczywiście wyregulować się dało...

Nawet guru AdamMK tego nie przewidział, gdy pisał by nie ocieplać kanałów lecących w podłodze...

Może i ocieplać nie trzeba, ale między kanały a podłogówkę koniecznie dać ze 2cm styropianu.

Ja akurat miałem możliwość dania 2cm i tak się złożyło, że dałem pod kanał (czyli oddzieliłem od stropu)....

 

A u mnie akurat te 2 cm poszło nad kanałami, min. po to, żeby ciut je osłonić przed barbarzyńcami od wylewek. Mimo to powietrze i tak się ogrzewa (od stropu) i dół dmucha jakieś 4* cieplejszy. Przekłada się to na ok 1* różnicy w temp pomieszczeń ale w sumie dobrze jak w sypialni chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lookita, co Ci nie pasuje w veluxach? Może "ciągnie" od nich? U mnie trochę też, ale gdy zasunięte są roletą materiałową nic nie czuć, jest w porządku. Leciutko wtedy wilgotnieją bo mały obieg powietrza jest. Mimo tych drobnych minusów, bardzo je z żoną lubimy. Klimat super, duże doświetlenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majstry mi nie docieplili,gdyz pom. krokwiami zostala przerwa 2 cm.Kompletnie nic nie wsadzili-izolacja- pom. krokwie a ramy boczne veli.Efekt-przemarza mi polowa glifow w 3 oknach, w jednym pokoju !!!!Wieje,ciagnie i skrapla sie oraz lodowacieje mi szyba i rogi.Latwo powiedziec,zaizoluj,ale jak,skoro miejsca nie mam.Okna te zamienilem z projektowych elewacyjnych,gdyz tak musialem zaaranzowac pokoj.Dramat,grzejniki 2 mi na 5 nie dogrzewaja wiecej ,jak do 21.5 st. ten pokoj,nawet przy zamknietych roletach zew....Przerabiam to ,ale latem....Mam dosc...nie lubie tych okien,wole normalne okna,a zwlaszcza moje 3-szybowki w pozostalej czesci domu....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ja nic niedobrego z wentylacją nie stwierdziłem. ...

Nawet guru AdamMK tego nie przewidział, gdy pisał by nie ocieplać kanałów lecących w podłodze...

 

Dziękuję swistak81 i monika.KIELCE za odpowiedzi. Skoro swistak nie czujesz zaduchu w pomieszczeniu, nawet leżąc na podłodze to znaczy, że te ciepłe powietrze opada i powoduje wymianę.

Ja zaprojektowałem 2 cm nad i min. 1 cm pod kanałem, aby latem, kiedy będę chciał schłodzić domek wentylacją, kanały nie nagrzewały się od stropu.

 

Męczę od kilku miesięcy AdamaMK w kwestii wymiennika ciepła (wentylacyjnego) za kominkiem, temat podłogówki również mu opisałem, ale chyba kompletnie odpuścił sobie udzielanie porad. Szkoda, bo jest kopalnią wiedzy (Adaś odezwij się! :eek: ).

 

Wybaczcie, że w temacie o gazie, ale skoro już wątek został poruszony to mam pytanie do posiadaczy 100% podłogówki. Jak regulujecie ogrzewaniem pomieszczenia rzadko używanego (u mnie gabinet będzie sporadycznie używany)? Jak długo nagrzewa się wam podłoga (biorąc pod uwagę temp. ustawienia na piecu gazowym), 30 min - 60 min?

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majstry mi nie docieplili,gdyz pom. krokwiami zostala przerwa 2 cm.Kompletnie nic nie wsadzili-izolacja- pom. krokwie a ramy boczne veli.Efekt-przemarza mi polowa glifow w 3 oknach, w jednym pokoju !!!!Wieje,ciagnie i skrapla sie oraz lodowacieje mi szyba i rogi.Latwo powiedziec,zaizoluj,ale jak,skoro miejsca nie mam.Okna te zamienilem z projektowych elewacyjnych,gdyz tak musialem zaaranzowac pokoj.Dramat,grzejniki 2 mi na 5 nie dogrzewaja wiecej ,jak do 21.5 st. ten pokoj,nawet przy zamknietych roletach zew....Przerabiam to ,ale latem....Mam dosc...nie lubie tych okien,wole normalne okna,a zwlaszcza moje 3-szybowki w pozostalej czesci domu....

 

 

Było kupić Fakro. Ja jestem bardzo zadowolony. Nic nie wieje stoje przy oknie i cieplutko. Najważniejsze by grzejnik był pod oknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnie dni (data/licznik/temp. odczytu/temp. średnia/zużycie na dobę):

2012-01-28...623,05.......-13......-11,7........8,47

2012-01-29...631,07.......-18......-16,3.......7,67

2012-01-30...638,50.......-21......-18,7.......8,39

2012-01-31...648.34.......-21......-19,2.......9,84 (gruntowne sprzątanie i sporo lewego=mroźnego powietrza do domu wpadło...)

2012-02-01...656,54........-19......-18,1.......8,20

2012-02-02...665,01.......-23......-20,8........8,47

 

Dodam jeden fakt. Zmieniłem sterowanie kotłem. Odłączyłem pogodówkę, odłączyłem sterownik pokojowy i ustawiam sam temp.

Wcześniej sterownik głupiał (10 minut grzał na maxa by po chwili zejść na minimum i tak w kółko).

Nie wyłączał się, ale strasznie mieszał mocą...

Jak przy 0st miałem zużycie w okolicach 5,5m3 (i poprzednim sterowaniu), a teraz przy temp. średniej dobowej poniżej -15st mam 8-8,5m3 to jestem mega zadowolony.

Czytając przed momentem zużycia niektórych 12-15-20m3... Z obawą poszedłem dziś do licznika... ;)

 

Myślę, że dla stałej temp. -20st miałbym ponad 10m3/dobę.

Ale dla aktualnych powiedzmy 9m3 (pomijając, że to z cwu i cyrk) kocioł leci z mocą ok 3600W (wg tabeli Immergasa). Obliczeniowo miałem 4400W dla -20st.

 

Mam bardzo podobne zużycia. Co prawda dopiero od tygodnia sprawdzam zużycie, ale średniodobowo przy identycznych temperaturach zewnętrznych (Rzeszów-Łańcut) zużywa mi ok. 9,3 m3/dobę. Uważam, że jest dobrze, zważywszy, że dopiero od tygodnia tak na dobre palę (wcześniej dwa grzejniki olejowe) i dzienne zużycie ciągle spada mimo lecących w dół temperatur.

 

Poniżej moje tygodniowe odczyty:

Data-Godzina-Stan licznika-Zużycie na dobę

27.01.2012 - 17.00 - 0,00

28.01.2012 - 20.00 - 14,32 - 12,73

29.01.2012 - 17.00 - 23,13 - 10,40

30.01.2012 - 16.00 - 32,12 - 9,38

31.01.2012 - 15.30 - 41,74 - 9,85

01.02.2012 - 16.00 - 51,35 - 9,38

02.02.2012 - 17.00 - 60,77 - 9,03

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobne zużycia. Co prawda dopiero od tygodnia sprawdzam zużycie, ale średniodobowo przy identycznych temperaturach zewnętrznych (Rzeszów-Łańcut) zużywa mi ok. 9,3 m3/dobę. Uważam, że jest dobrze, zważywszy, że dopiero od tygodnia tak na dobre palę (wcześniej dwa grzejniki olejowe) i dzienne zużycie ciągle spada mimo lecących w dół temperatur.

 

Poniżej moje tygodniowe odczyty:

Data-Godzina-Stan licznika-Zużycie na dobę

27.01.2012 - 17.00 - 0,00

28.01.2012 - 20.00 - 14,32 - 12,73

29.01.2012 - 17.00 - 23,13 - 10,40

30.01.2012 - 16.00 - 32,12 - 9,38

31.01.2012 - 15.30 - 41,74 - 9,85

01.02.2012 - 16.00 - 51,35 - 9,38

02.02.2012 - 17.00 - 60,77 - 9,03

 

Normalnie niemożliwe, że tak malutko ci pali przy takim słabiutkim ociepleniu :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie odczytalem zuzycie gazu od wczoraj.

Wyszlo mi,ze kociol mi zjadl 13,5 m3 od 9.00 02.02.2012 do 11.20 03.02.2012.....

Temp. od wczoraj,od -16 do -23 dzisiaj,obecnie ok. -16......Bez kominka.....

Szlag mnie trafia z veluksami....nienawidze tych okien......

 

Veluxy nie mają z tym nic wspólnego. Pora znienawidzić ekipę, która spieprzyła ich ocieplenie. Moje dzieci mają po 3 Veluxy w pokoju i muszą przykręcać kaloryfery, bo za ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było kupić Fakro. Ja jestem bardzo zadowolony. Nic nie wieje stoje przy oknie i cieplutko. Najważniejsze by grzejnik był pod oknem.

 

Tak się składa, że mam 3 veluxy GGL i 1 Fakro (nie znam symbolu) z nawiewnikiem u góry przesuwanym. Ten nawiewnik jest aluminiowy i bardzo łatwo się tam skrapla para wodna. W veluxach nie ma takiego problemu, bo do wentylacji jest drewniana klapka pokryta gąbką. Ja wolę veluxa. A jedno fakro kupiłem po to właśnie, żeby móc rzeczowo te okna porównać.

Poza tym podoba mi się system otwierania w veluxach. Wg mnie jest praktyczniejszy z uchwytem w górnej części.

 

Sorry za OT, wieczorem podam swoje zużycie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...