Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

żeby zapewnić taką moc cieplną trzeba zużyć ok 155 m3 gazu GZ50.

Czyli rachunek zmniejszy mi sie o 155*1,75pln(m3 paliwa+opłata sieciowa zmienna)= 271.25 pln, więc jeśli spalę ten mp dębiny za 200pln to zoszczedzę ok. 71pln

moje zużycie jest ok 1900m3 gazu na rok.

Przy założeniu, że zapotrzebowanie domu wynosi 19000kWh przy sprawności kondensatu 100%, to taki dom zużyje 1905,72m3 GZ50 zapłaci wg taryfy W-3.6 (wg aktualnych cen dolnośląskich - bez planowanych podwyżek) 4351,56zł, zatem 2,2834zł/m3. Koszt 155m3 gazu wynosi 353,93zł, zatem wg moich wyliczeń spalając 1mp drewna oszczędność wyniesie 153,93zł. Ale to jest moje zdanie, każdy ma prawo zostać przy swoim.

i tutaj sie z toba nie zgodzę, bo w tym wypadku nie jest istotne roczne zużycie, jesli nie zmienia ono taryfy, a ty uparcie obstajesz przy swoim.

Uzasadnij swoją cenę gazu =1,75zł/m3, czyżbyś ją wyliczał tylko z wybranych pozycji faktury, jeśli tak to jakich i które pomijasz - może ich nie płacisz?

Aktualne ceny

Stawki gazu.jpg

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

re greg28, zauważ że w analizowanym przypadku dostarczając do systemu 800kWh z kominka tj spalając 5,16mp drewna można przejść do taryfy W-2.1, zużyć 1103,31m3 gazu, zapłacić za niego 2433,70zł. Za drewno przy cenie 200zł/mp zapłacić 1032,3zł, w końcowym rozrachunku zaoszczędzić 4351,56-3466=885,56zł

W ten sposób licząc wypada 885,56/5,16=171,58zł oszczędności ze spalenia 1mp drewna (ta różnica do w/w obliczeń wynika z niższej ceny gazu tu 2,2056zł/m3)

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re greg28, zauważ że w analizowanym przypadku dostarczając do systemu 800kWh z kominka tj spalając 5,16mp drewna można przejść do taryfy W-2.1, zużyć 1103,31m3 gazu, zapłacić za niego 2433,70zł. Za drewno przy cenie 200zł zapłacić 1032zł, w końcowym rozrachunku zaoszczędzić 4351,56-3466=885,56zł

 

Kominek fajna sprawa ale.. w moim przypadku b. duzy problem z brakiem ciepła w łazience gdzie jest w mojej opini najbardziej potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu, że zapotrzebowanie domu wynosi 19000kWh przy sprawności kondensatu 100%, to taki dom zużyje 1905,72m3 GZ50 zapłaci wg taryfy W-3.6 (wg aktualnych cen dolnośląskich - bez planowanych podwyżek) 4351,56zł, zatem 2,2834zł/m3. Koszt 155m3 gazu wynosi 353,93zł, zatem wg moich wyliczeń spalając 1mp drewna oszczędność wyniesie 153,93zł. Ale to jest moje zdanie, każdy ma prawo zostać przy swoim.

 

Uzasadnij swoją cenę gazu =1,75zł/m3, czyżbyś ją wyliczał tylko z wybranych pozycji faktury, jeśli tak to jakich i które pomijasz - może ich nie płacisz?

Aktualne ceny

 

u mnie opłaty stałe przy W3.6 to u mnie 70pln miesięcznie, czyli 840pln rocznie.

gaz(paliwo gazowe+ opłata stała zmienna) to ok 1,75 pln brutto za m3.

Jezli przyjmiemy zużycie 1905,72 m3 na rok tak jak ty przyjąłeś to da:

1905,72 * 1,75 pln = 3335,01 pln

70 * 12 = 840 pln czyli

840 pln + 3335,01 pln = 4175,01 pln tyle kosztuje teoretycznie gaz rocznie.

 

Jesli spale o 155m3 mniej, bo tyle niby oszczedzę jak spale mp drzewa obliczenia wygladają tak:

1750,72m3 * 1,75 pln = 3063,76 pln

70 * 12 = 840 pln czyli razem

3063,76pln + 840 pln = 3903,76 pln.

 

Róznica wynosi:

4175,01 - 3903,76 = 271,25 pln

 

Wyjasniłem ci błąd w twoim liczeniu? W takim wypadku kupując drzewo za 200 pln zaoszczędzam 71,25 pln. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjasniłem ci błąd w twoim liczeniu? W takim wypadku kupując drzewo za 200 pln zaoszczędzam 71,25 pln. :)

Ok policz te oszczędności gdybyś spalił 6mp drewna i przeszedł do taryfy W-2. Ja tego nie zrobię bo nie mam dostępu do tak "optymistycznych" taryf.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok policz te oszczędności gdybyś spalił 6mp drewna i przeszedł do taryfy W-2. Ja tego nie zrobię bo nie mam dostępu do tak "optymistycznych" taryf.

 

Można i 10 mp spalić, ale są dwie kwestie przy tym:

1. Ile kosztuje kominek i instalacja jego? To rząd kilku ładnych tysięcy, a sporo latek upłynie zanim sie zwróci.

2. Stajesz się niewolnikiem kominka, a to mi i pewnie wielu osobom sie nie usmiecha :) Mam wiele róznych zajęć ciekawszych jak "bujanie się" z codziennie z kominkiem. Może za leniwy jestem, ale składowanie drewna, donoszenie go do kominka, palenie, czyszczenie kominka i jego okolic, wynoszenie popiołu to troche czasu zajmuje. Wg mnie jak kominek to tylko dla rozrywki i klimatu, jak najdzie mnie ochota raz w miesiącu zapalić to palę, a nie codzienny obowiązek, bo wypadne z taryfy W2. Poza tym za pieniądze wydane na kominek równie dobrze można by w tania PC zainwestować i bedzie oszczędność, bez roboty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od 06-01-2012 do 06-02-2012 czyli 31 dni 220,52m3 czyli 7,11m3/dobę (aktualnie leci niecałe 9 na dobę gdy nie ma słonka i ponad 1m3 mniej gdy słonko poświeci). U mnie to chyba było najzimniej z obecnych tu forumowiczów :).

Ale i mam stosunkowo małą powierzchnię.

Barthelemy - dlaczego wodę grzejesz do 55*??? (ja grzeję do 43* i jeszcze bym skręcił gdyby nie upodobania żonki)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, sam policzę, podaj jaka gazownia ma takie taryfy, temat nie jest warty aż takiego rozwlekania w tym miejscu.

 

Gazownia łódzka.

Stawki z faktury ostatniej, płatnej w styczniu 2012

taryfa W- 3.6

abonament 8,20

sieciowa stała 48,30

paliwo gazowe 1,1207

sieciowa zmienna 0,3049

 

to sa ceny netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też grzeję do 55*. mąż lubi w wannie posiedzieć i jak mu woda przestygnie to ciut gorącej doleje i siedzi dalej. Taką 40* to by z pół wanny musiał wymienić.

Niedawno zmienił komfort CWU z całodobowo na 7:00-22:00. Dodatkowo zasobnik opatulił wełenką 15 cm, bo bardzo się wychładzała woda przez noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też grzeję do 55*. mąż lubi w wannie posiedzieć i jak mu woda przestygnie to ciut gorącej doleje i siedzi dalej. (...) Dodatkowo zasobnik opatulił wełenką 15 cm, bo bardzo się wychładzała woda przez noc.

No jak jest wanna, i to pojemna to jest wówczas sens. Ale taka kąpiel jeśli jest rzadko - to bym wolał sobie zmienić na żądanie (mam z salonu taką możliwość).

A najlepiej to mieć wannę z podgrzewaczem przepływowym :) (nie mam jeszcze, ale taką planuję).

Co do wełny - niestety wszystkie zbiorniki mają marne ocieplenie. Minusem takiego zabiegu jest ostateczny wygląd zbiornika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląd wyglądem ale po ociepleniu przez noc woda wychładza się o ok 10-12* mniej, a to już się wymiernie przekłada na zużycie gazu.

 

To co to masz za zbiornik ktory w przeciagu 12 godzin traci az 10-12 *C !!!! o zgrozo !!!!!

U mnie stoi zbiornik polskiej produkcji ze stali nierdzewnej ocieplony pianka (taka jak w lodowkach) i w ciagu 24 godzin patrzac na wskazania sterownika (ktory rowniez zczytuje temp ze zbiornika) tepmeratura wody spada o ok 3-4*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...